Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: Φάση - Ουδέτερος - Γείωση

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πχ εγω χωρις να ειμαι ηλεκτρολογος εχω δει οτι το καφε ενας νοικοκυρης το ειχε στην γειωση γιατι λεει του ταιριαζε το χρωμα με το χωμα!!!! και το κιτρινο-πρασινο ειχε την φαση επειδη του φαινοταν οτι ειχε σημανση τετοια ωστε να ειναι για πιο επικινδινα πραγματα αρα για την φαση... και ολα αυτα ενω το καλλωδιο στον πινακα του το ειχε ενωσει σωστα ηλεκτρολογος γιατι φοβοταν να βαλει χερι στον πινακα...
    χαχαχαχα
    Εννοείται ότι δεν βάζεις χέρι χωρίς να ελέγξεις αλλιώς

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα να έχει και γκρι και μπλε πραγματικά μου φαίνεται λίγο κουφό....
    Πραγματικα εχεις χρονια να πιασεις καλωδιο..
    ΟΛΑ τα τριφασικα καλωδια που παραγονται σημερα εχουν μεσα ΜΑΥΡΟ,ΚΑΦΕ,ΓΚΡΙ,ΜΠΛΕ,ΚΙΤΡΙΝΟΠΡΑΣΙΝΟ οπως πολυ σωστα ειπωθηκε παραπανω..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα εχεις χρονια να πιασεις καλωδιο..
    ΟΛΑ τα τριφασικα καλωδια που παραγονται σημερα εχουν μεσα ΜΑΥΡΟ,ΚΑΦΕ,ΓΚΡΙ,ΜΠΛΕ,ΚΙΤΡΙΝΟΠΡΑΣΙΝΟ οπως πολυ σωστα ειπωθηκε παραπανω..
    Μη βαράτε βρε παιδιά.... Δεν είμαι ηλεκτρολόγος.
    Το ενδιαφέρον μου είναι καθαρά ενημερωτικό !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ο Φιλιππας ισως να ειναι ευεξαπτος, δε μου αρεσει, αλλα δικαιωμα του.
    Ο αλλος φιλος ο Τολης κανει το ενα λαθος επανω στο αλλο, θα γινω κουραστικος γιατι τα εχουν πει και αλλοι πολλες φορες, αλλα απο εδω μεσα υπαρχει περιπτωση καποιος να παρει πληροφοριες για κατι που θα χρησιμοποιησει πρακτικα.Οποτε καλο θα ειναι να εχουμε συναισθηση του τι λεμε καθως και να αναλαμβανουμε την ευθυνη των λεγομενων μας.Αγαπητε Τολη στην αρχη βγαζεις "σκαρτο" τον Φιλιππα που στο κατω κατω τα ειπε και σωστα αρα επιμενεις στο λαθος σου και τον λες και εξυπνακια ενω ειναι σωστα πληροφορημενος...Αρα μαλλον εσυ το κατεβαζεις στο προσωπικο επιπεδο(καλως η κακως).Αμεσως μετα αντι να δικαιολογησεις τα λεγομενα σου στην αντιπαραθεση σου με τον Φιλιππα πιανεσαι με την γραμματικη στην υπογραφη του Δημητρη λες και ειμαστε φιλολογικο το forum...Οκ και σε εμας αρεσουν τα σωστα ελληνικα αλλα δεν εκανε και κανενα λαθος για λιθοβολισμο.Με την κινηση αυτη ανοιγεις αμεσως δευτερο προσωπικο μετωπο, ενω εχεις ηδη πει οτι σου αρεσει η προσωπικη αντιπαραθεση.Ειλικρινα αδυνατω να σε καταλαβω...

    Οσον αφορα τους ηλεκτρολογους, ενας ανθρωπος ο οποιος δεν ενημερωνεται για την δουλεια του, δεν ειναι σωστος στο επαγγελμα του.Οι ηλεκτρολογοι ειναι και επιφορτισμενοι με την ευθυνη της δουλειας τους πραγμα που σημαινει οτι δεν επιτρεπεται να μην ειναι ενημερωμενοι οι μεν παλιοι για τις νεες εγκαταστασεις αλλα ουτε βεβαια οι νεοι για τις παλιες.

    Οσον αφορα το καλωδιο που με τα παραπανω χρωματα του σε καποιους φαινεται περιεργο...Τι θα κανουμε εαν θελουμε να συνδεσουμε εναν διακοπτη αλε-ρετουρ η εαν σε ενα σημειο εχουμε 4 σποτακια τα οποια θελουμε να τα αναβουμε ανα ζευγαρια;Θα τραβαμε διπλα καλωδια;
    Καλο απογευμα

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolis-Sx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην γράφω σε κάθε post μου το ίδιο θέμα..
    Το σπίτι μου είναι οικολογικό! Δεν έχει ΔΕΗ.. Ρεύμα διαχέεται στα καλώδια του σπιτιού από ένα inverter
    [modified sinewave], το οποίο παίρνει ρεύμα από μια μπαταρία 12V 140Ah, η οποία φορτίζει από ένα ηλιακό πάνελ, φτιαγμένο με τα χεράκια μου, και ονομαστική ισχύ 140 w/p [περίπου 70 μου έβγαλε τον Γενάρη.. τώρα δεν έχω Amperόμετρο..] και γιά να ομιλούμε Ελληνικά επιτέλους...το ρεύμα δεν διαχεεται ,διοχευτευέται,η οικία τροφοδοτείται με ηλ.ρεύμα στον κεντρικό πίνακα,η μπαταρία φορτίζεται από ένα ηλιακό πάνελ,ιδιοκατασκευή μου .....αυτά....μάθετε να μιλάτε Ελληνικά......και από πότε η ΔΕΗ είναι μέρος μιας κατοικίας?είναι στη ίδια εταιρία?

    Εκτός από το ότι συζητάμε για τα καλώδια ρεύματος, και την ΔΕΗ, και εσύ βγαίνεις εκτός θέματος, το πρόβλημα σου είναι αν εγώ μιλάω καλά Ελληνικά ή αν όχι..?
    Και μιας και που μιλάμε Ελληνικά..

    η μπαταρία φορτίζει από ένα ηλιακό πάνελ.. τι κάνει η μπαταρία? ΦΟΡΤΙΖΕΤΑΙ από το ηλιακό πάνελ.. ιδιοκατασκευή μου? Δεν ξέρω αν αρμόζει αυτή η φράση.. η φράση "φτιαγμένο από τα χεράκια μου" σε χαλάει δηλαδή? Η ΔΕΗ είναι μέρος μιας κατοικίας, από τότε που σου δίνει ρεύμα.. Αυτά


    PS: Προτιμώ να μην μιλάω σωστά Ελληνικά, παρά να πάω κόντρα άλλους με τις λάθος απόψεις μου..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Φιλιππας ισως να ειναι ευεξαπτος, δε μου αρεσει, αλλα δικαιωμα του.
    Ο αλλος φιλος ο Τολης κανει το ενα λαθος επανω στο αλλο, θα γινω κουραστικος γιατι τα εχουν πει και αλλοι πολλες φορες, αλλα απο εδω μεσα υπαρχει περιπτωση καποιος να παρει πληροφοριες για κατι που θα χρησιμοποιησει πρακτικα.Οποτε καλο θα ειναι να εχουμε συναισθηση του τι λεμε καθως και να αναλαμβανουμε την ευθυνη των λεγομενων μας.Αγαπητε Τολη στην αρχη βγαζεις "σκαρτο" τον Φιλιππα που στο κατω κατω τα ειπε και σωστα αρα επιμενεις στο λαθος σου και τον λες και εξυπνακια ενω ειναι σωστα πληροφορημενος...Αρα μαλλον εσυ το κατεβαζεις στο προσωπικο επιπεδο(καλως η κακως).Αμεσως μετα αντι να δικαιολογησεις τα λεγομενα σου στην αντιπαραθεση σου με τον Φιλιππα πιανεσαι με την γραμματικη στην υπογραφη του Δημητρη λες και ειμαστε φιλολογικο το forum...Οκ και σε εμας αρεσουν τα σωστα ελληνικα αλλα δεν εκανε και κανενα λαθος για λιθοβολισμο.Με την κινηση αυτη ανοιγεις αμεσως δευτερο προσωπικο μετωπο, ενω εχεις ηδη πει οτι σου αρεσει η προσωπικη αντιπαραθεση.Ειλικρινα αδυνατω να σε καταλαβω...

    Οσον αφορα τους ηλεκτρολογους, ενας ανθρωπος ο οποιος δεν ενημερωνεται για την δουλεια του, δεν ειναι σωστος στο επαγγελμα του.Οι ηλεκτρολογοι ειναι και επιφορτισμενοι με την ευθυνη της δουλειας τους πραγμα που σημαινει οτι δεν επιτρεπεται να μην ειναι ενημερωμενοι οι μεν παλιοι για τις νεες εγκαταστασεις αλλα ουτε βεβαια οι νεοι για τις παλιες.

    Οσον αφορα το καλωδιο που με τα παραπανω χρωματα του σε καποιους φαινεται περιεργο...Τι θα κανουμε εαν θελουμε να συνδεσουμε εναν διακοπτη αλε-ρετουρ η εαν σε ενα σημειο εχουμε 4 σποτακια τα οποια θελουμε να τα αναβουμε ανα ζευγαρια;Θα τραβαμε διπλα καλωδια;
    Καλο απογευμα
    Να και ένας που δείχνει αυτοσυγκράτηση! Ο κ. Τόλης προφανώς είναι άλλος ένας φουσκωμένος παντογνώστης ηλεκτρολόγος, που θέλει να μας κάνει επίδειξη γνώσεων όπως το έχουν επιχειρήσει και άλλοι εδώ μέσα. Για αυτό είμαι εγώ εδώ, για να τους ξεφουσκώνω. Μη στεναχωριέσαι λοιπόν.
    Τι ακριβώς εννοείς με αυτό που ρωτάς;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Φιλιππα εαν τα λογαριασα καλα μιλαω για αναμονες ρευματος για αλλες χρησεις καθως και επιστροφη επισης για αλλη/μελλοντικη χρηση, δηλαδη λογους για τους οποιους τα καλωδια εχουν παραπανω αγωγους...Δεν ειμαι ηλεκτρολογος, μιλαω με βαση την σκεψη μου, ισως να λανθανω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλιππα εαν τα λογαριασα καλα μιλαω για αναμονες ρευματος για αλλες χρησεις καθως και επιστροφη επισης για αλλη/μελλοντικη χρηση, δηλαδη λογους για τους οποιους τα καλωδια εχουν παραπανω αγωγους...Δεν ειμαι ηλεκτρολογος, μιλαω με βαση την σκεψη μου, ισως να λανθανω...
    Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω... Η απορία σου είναι πού χρειάζονται τα καλώδια των 5 αγωγών, ή κάτι άλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Δεν υπαρχει απορια Φιλιππα, προσπαθω να φερω παραδειγματα για το που μπορει να χρειαζονται τα συγκεκριμενα καλωδια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Τώρα σε κατάλαβα, Ο.Κ.!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 09:24
  2. Ανάποδα φάση ουδέτερος σε κουζίνα
    By Muttley Black in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-15, 11:53
  3. φάση-ουδέτερος-γείωση
    By Wally in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 13:16
  4. Η φάση στην θέση του ουδέτερου (!!!)
    By PiCBuRn3r in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-10, 23:54
  5. Διατομή ουδέτερου
    By her in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-09, 16:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας