Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Προγραμματισμός εγκεφάλου με MC9S12DT256C

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή Προγραμματισμός εγκεφάλου με MC9S12DT256C

    Παιδιά καλησπέρα, ένας φίλος μου ζήτησε να τον εξυπηρετήσω για ένα smart που έχει και θέλει να αλλάξει κοντέρ και να ξαναπρογραμματίσει τα χιλιόμετρα.
    Το έψαξα λίγο και έχω βρει τα αξής

    Κατέβασα το πρόγραμμα tachoSoft , που διαλέγεις μοντέλο και σου λέει πως είναι τα hex των χιλιομέτρων
    Μου δίνει 2 ολοκληρομένα το 93c86 που είδα οτι ειναι μια μνήμη eeprom της microchip
    και το 9S12DG256 (2K79X) που με παραπέμπει σε μΕ της Motorola???
    Δηλαδή πρέπει να περάσω το hex στη μνήμη EEprom του μΕ, τι προγραμματιστή χρειάζομαι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Αν αλλαξει ΜΟΝΟ το κοντερ με ενα ιδιο....δεν χρειαζεται προγραμματισμος.
    τα χιλιομετρα του αυτοκινητου περναν αυτοματως απο τη BCM(9S12DG256) στο κοντερ(93c86)

    ΜΗΠΩΣ λεω ΜΗΠΩΣ.....θελει να "πειραξει" τα χιλιομετρα προς τα "ΚΑΤΩ";;;;;;;;;;.....λεω εγω τωρα!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Λοιπόν έβγαλα συμπέρασμα
    με το καλώδιο galletto 1260 προγραμματίζεις τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου όπως φαίνεται στο screenshot
    έχει επιλογή για eeprom και flash ,
    screenqf.jpg

    το πρόγραμμα υπολογισμού για τον εγκέφαλο μου λέει να βάλω FF σε ότι χιλιόμετρα και να βάλω στο κοτνέρ, οπότε είναι ενα είδος reset υποθέτω για να διαβάσει τα χιλιόμετρα απο το κοντέρ.
    In the BSI put FF's as shown here:
    BSI/SAM:
    08F0: xx xx xx xx xx xx 00 00 00 xx xx xx xx xx xx xx
    Ερώτηση , αυτός είναι ο κεντρικός μΕ του εγκεφάλου? δηλαδή μέσα στην eeprom του μΕ βρίσκονται και άλλα δεδομένα?

    johnnkast μερικά αυτοκίνητα αρκεί να προγραμματίσεις το κοντέρ σε άλλα πρέπει να κάνεις reset και τον εγκέφαλο, αυτό είναι σίγουρο.
    Για αυτή τη δουλειά του ζήτησαν 50ε, το καλώδιο κάνει 10ε και προγραμματιστή για την epprom θα του δώσω εγώ , ο pickit2 κάνει.
    αμα θες να σου στείλω το πρόγραμμα υπολιγισμού για να κατεβάσεις ή να ανεβάσεις και εσύ χιλιόμετρα στο αμάξι σου ΄, άλλωστε δεν νομίζω να είναι παράνομο.
    Γενικά μου αρέσει να ψάχνομαι με τα αυτοκίνητα σε άλλο θέμα εδώ στο forum, έχω κάνει ενα post για το πως δουλεύει το ηλεκτρικό τιμόνι σε Fiat punto, και για αυτό θα μου κάνεις παρατήρηση? Με το ίδιο καλώδιο μπορείς να περάσεις καινούριο πρόγραμμα στο κινητήρα, αν ξέρεις βέβαια απο μηχανολογικά και κινητήρες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 16-02-13 στις 16:28

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλωστε δεν νομίζω να είναι παράνομο.
    ................. αν ξέρεις βέβαια απο μηχανολογικά και κινητήρες.
    Ακη ..... Υπαρχει ενα "θεματακι" σ'αυτη τη δουλεια

    Το να "πειραζεις" τα χιλιομετρα στο κοντερ του αμαξιου....δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος παρα ....Η ΑΠΑΤΗ
    ...θα μου πεις βεβαια.....Και αν μου χαλασουν τα "ρολογια";...και τα αντικαταστησω;.....πως θα θυμαμαι ποτε θα εχω σερβις;...λαδια;...κλπ!!!!.........Πολυ σπανιο ομως.........
    Στη συντριπτικη πλειοψηφια τα "πειραγμενα" κοντερ ειναι για να πουληθει το αμαξι "με λιγα χιλιομετρα"........ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟ...(..Στη Γερμανια εχουν γινει δίκες για τετοια με αναλογα αρθρα στον Ποινικο Κωδικα τους...)

    Οσον αφορα στα αλλα συστηματα (ECU....TUNING...AirBag)....τοτε ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ειναι εν μερει νομιμο......Αλλά.....ΑΝΑΣΦΑΛΕΣ

    Στο τεχνικο θεμα τωρα......για eprom ειναι φτηνοι οι προγραμματιστες,οπως ειπες,....Ομως για MCU's (motorola-TMS-NEC....κλπ).....θελει αρκετα φραγγα.....(..βρες μου εσυ programmer-ΟΧΙ κινεζια που δεν δουλεουν- για uPD780828A...829Α...826....κατω απο κατοσταρικο και το ξανασυζηταμε!!!)

    .....Στην τελικη ΑΝ ο "φιλος" σου θελει να περασει καινουρια κοντερ.....και ΟΧΙ να κατεβασει τα χιλιομετρα............ας παει σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο BENZ...και να του το προγραμματισουν ΝΟΜΙΜΑ!!!!!

    ΦΙΛΙΚΑ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnnkast : 16-02-13 στις 19:36

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Ρε συ Γιαννη εκανες την τριχα τριχια...
    (no offense)

    Ακη προχωρα. Δωσε και αλλες λεπρομερειες/screenshots.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    λοιπόν βρήκα οτι υπάρχει αυτός ο αντάπτορας
    κομπώνει το smd και παίρνεις τα βύσματα στο χέρι, μένει να διαβάσω τις λεπτομέρειες για το προγραμματισμό eeprom, ίσως χρειάζεται να απενεργοποιήσεις το κρύσταλο πχ
    θα κάνω και τις παραγγελίες και μόλις χαλάσω καντράν εγκεφάλους κτλ θα σας ενημερώσω
    όποιος θέλει μπορώ να του στείλω το πρόγραμμα, η ίδια μέθοδος ακολουθείται και για αλλαγή κωδικού emobilaizer κτλ
    SOIC8SMDTestclipPomona_250.jpg

    και όποιος θέλει το πρόγραμμα pm

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 16-02-13 στις 23:18

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    spiroscfu (17-02-13)

  8. #7
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    παιδια αν πειραχτουν τα χιλιομετρα ειναι φυσικα παρανομο, δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος να γινει αυτο παρα μονο οπως αναφερθηκε ποιο πανω , οτι το αμαξι παει για πουλημα .. εξαλου υπαρχει βιβλιο service που λογικα θα γραφει τα χιλιομετρα ανα service.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Αφήστε το παράνομο μέρος και ας προσπαθήσουμε να δούμε το τεχνικό, δώσε πράμα Άκη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    ο φίλος μου θα πλήρωνε 50ε , είπα να του κάνω γιατί μου αρέσει να μαθαίνω και να σκαλίζω κάτι τέτοια.
    ενα αυτοκίνητο που πούλησα το καλοκαίρι ,δεν κατέβασα τα χιλιόμετρα.
    Απο εκεί και πέρα δεν είναι πάντα παράνομο, έστω οτι αλλάζεις εγκέφαλο ή κοντέρ δεν πρέπει να το πειράξεις?
    εξάλλου με τον ίδιο τρόπο αλλάζεις κλειδί emobilizer ή κάνεις και car tuning , τώρα όποιος θέλει να κατεβάσει χιλιόμετρα θα πληρώσει 50ε και θα το κάνει, το πολύ πολύ να χαλάσουμε τη πιάτσα

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλακέτα εγκεφάλου
    By ane.pagtzo in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-14, 17:36
  2. Σύνδεση Εγκεφάλου Αυτοκινήτου με Laptop
    By Nikiforos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 11:53
  3. Προγραμματισμός σε C
    By tasosmi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-12, 23:55
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 09:55
  5. Προγραμματισμός AVR σε C...
    By Thansavv in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-09, 20:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας