Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 51

Θέμα: Ενισχυτης 2χ100W με το Tripath TK2050

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή Ενισχυτης 2χ100W με το Tripath TK2050

    προσφατα αγορασα απο ebay τον ενισχυτη του λινκ που ακολουθει:
    http://www.sure-electronics.net/rf,a...-AB013_2_b.jpg

    εδω ειναι τo λινκ με πληροφοριες καθως και τα τυπικα χαρακτηριστικα του:
    http://www.sure-electronics.net/down..._Ver1.2_EN.pdf

    κοστος + μεταφορικα = 28 ευρω χωρις τροφοδοτικο, τον παραλαβα απο το ταχυδρομειο σε λιγοτερο απο 10 μερες και οι προτες μου εντυπωσεις ηταν πολυ καλες! ..οι δευτερες ακομα καλυτερες!

    για οσους δεν γνωριζουν οι ενισχυτες tripath ειναι ας το πουμε μια ιδιαιτερη κατηγορια ενισχυτων η οποια ονομαζεται T-class, τα χαρακτηριστικα των t-amps κρινονται απο πολλους ως κορυφαια και γι'αυτο εχει κερδισει αρκετους Audiophiles που μαλιστα τολμουν και τα συγκρινουν με ακριβους και ποιοτικους ενισχυτες!

    πιο συγκεκριμενα οι t-amps ειναι βελτιωμενοι ενισχυτες ταξης D και φερονται να εχουν υψηλη ποιοτητα στον ηχο και power efficiency, μαλιστα "Low end" tripath ενισχυτες οπως ο TA2024 (2χ15W/4Ω) μπορουν να δουλεψουν ανετα και χωρις ψυκτρα!!!!

    υπευθυνος για ολα αυτα τα οραια παρουσιαζεται ο Iνδος Dr. Adya S. Tripathi ιδρυτης της Tripath ο οποιος μπορει να το κατεχει το αθλημα με τα ηλεκτρονικα ομως απο managment, δεεε... και ετσι πριν μερικα χρονια χρεωκοπησε η εταιρια του και εκλεισε!

    "Dr. Adya Tripathi, who served as our chairman and chief executive officer since our inception in 1995, resigned shortly after we filed our voluntary petition for relief under Chapter 11 of the Bankruptcy Code with the United States Bankruptcy Court for the Northern District of California on February 8, 2007."

    http://findarticles.com/p/articles/m.../ai_n27143740/
    http://securities.stanford.edu/1032/..._01/index.html

    στις μερες μας βρισκουμε διαφορες υλοποιησεις με τα προιοντα της εταιριας να πουλιουνται με τις χουφτες στο ιντερνετ και μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις οι τιμες ειναι εξευτελιστικες, απο πληροφορηση που ειχα επι του θεματος πολλα απο τα ICs ισως φτιαχνονται σε Κορεα και Κινα.. υποθετω λοιπον οτι το αποθεμα που ειχε απομεινει απο την tripath θα εχει εξαντληθει και τα σχεδια των ICs εχουν γινει φυλλο φτερο και φτιαχνουν ολοι τσιπακια!

    μερικες λεπτομερειες για το ενισχυτη μου... απο ποιοτητα ηχου με αφησε ικανοποιημενο, αν και προς το παρον τον δουλευω με ενα μικρο τροφοδοτικο μολις στα 18V, οπως βλεπετε και στην φωτογραφια ερχονται χωρις κουτι (υλοποιηση της κινεζικης Sure electronics). Η ποιοτητα κατασκευης μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη, το μονο που με ενοχλησε οπτικα ειναι το φλαξακι που εχει απομεινει κατα την κολληση στο πισω μερος της πλακετας και ισως λιγακι και η πατεντα που εκαναν για να δωσουν τροφοδοσια στο cooler... (σε παλιοτερη εκδοση ειχαν σκετη ψυκτρα και δεν ειχαν προβλεψει υποδοχη για τροφοδοσια cooler).


    τα υπολοιπα σχετικα με τον ενισχυτη θα σας τα πει το παρακατω review:
    http://www.justblair.co.uk/sure-2x10...pressions.html

    το μονο που θα προσθεσω ειναι οτι ισως.. η ισχυς του ενισχυτη μπορει να παει και παραπανω απο 100Watt αν στην θεση των TK2050 βαζαμε καποιο απο τα STA50x της STmicroelectronics! η tripath φενεται οτι ειχε διαφορα παρε-δωσε με εταιριες οπως η ST.

    http://www.secinfo.com/dRqWm.5rZx.a.htm


    Datasheets:


    Tripath ΤΚ2050/TC2000
    http://doc.chipfind.ru/pdf/tripath/tc2000.pdf

    STA501
    http://www.datasheetcatalog.org/data...oh9j7cr5ky.pdf

    θελω να πιστευω το review μου θα καλυψει καθε πικραμενο!!! και μη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lynx : 22-02-10 στις 11:23

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    ακριβως τον ιδιο πηρα και γω Λευτερη και επισης εμεινα πολυ ευχαριστημενος...δεν σου κρυβω οτι τον παραγγειλα μονο για να πειραματιστω και να τον δοκιμασω...
    εννοειται πως για τα λεφτα του ειναι κορυφαιος.
    και για πολλους μπορει να αποτελεσει μια γρηγορη και οικονομικη λυση στην κατασκευη ενος ενισχυτη για πολλες χρησεις (εγω τον εχω μονιμα τοποθετημενο στον υπολογιστη πετοντας τα κλασσικα 2χ4 w mini ηχειακια)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Πόσο περίπου κοστίζουν τα υλικά αμα κάποιος φτιάξει δική του πλακέτα;
    Επίσης το TC2000 τί ακριβώς κάνει; Δουλέυει σαν προενίσχυση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Λεφτερη εχω ακουσει οτι διαφορα Tripath που κυκλοφορουν ειναι ιμιτασιον, δε ξερω αν επεσες σε κανενα τετοιο chip η εαν τα ιμιτασιον εχουν ποιοτικες διαφορες απο τα γνησια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALAMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο περίπου κοστίζουν τα υλικά αμα κάποιος φτιάξει δική του πλακέτα;
    Γιώργο δεν νομίζω οτι αξίζει, γιατί πιθανόν, να σου βγούν πιο ακριβά,
    σύν το ερασιτεχνικό επίπεδο δουλειάς, σε σχέση με αυτό που παίρνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    @ALAMAN απο αυτα που γνωριζω η σχεδιαση του pcb για τα tripath ειναι λιγο απαιτητικη, τουλαχιστον για να σου βγει ενα καλο αποτελεσμα στο ηχο. τα ολοκληρωμενα δεν ειναι ακριβα δες Εbay, το TC2000 ειναι το ολοκληρωμενο που κανει ολη την δουλεια! τα TK2050 ειναι τα mοsfet.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Φιλε whiz, ευχομαι να εχεις αγορασει αυτο που γραφουν ως "improved version", γιατι ειχανε προβληματα με το lm317 σε smt...
    H σχεδιαση τους απαιτει αντιμετωπιση σχεδιασης RF με μεγαλα ground planes κλπ.
    Προσωπικα εχω το TA3020 με 630VA μετασχηματιστη, 2 πλακετες 4x100 της sure, ενα 2x100 (σαν το δικο σου), ενα γνησιο evaluation board 6x50 της Τripath, και αλλο ενα γνησιο evaluation board της Τripath με το ΤΑ0105.
    Τα τρια τελευταια ειναι καινουρια, και μαλιστα προς πωληση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Πριν κλεισει η εταιρία, μου έστειλε τα gerber απο τα ev-ta0104 τα οποία και κατασκευασα με δικές μου τροποποιήσεις.

    Τα έχω χρόνια τώρα και τα δουλεύω και είναι καταπληκτικά κομάτια και οδηγώ δυσκολα ηχεια με 6ενίσχυση.

    Οι πλακέτες και τα κόλπα που έχουν στη σχεδίαση είναι πολλά και δεν είναι εύκολο να κάνεις πλακέτα εκ του μηδενός. Μπορείς όμως απο τα pdf που είχαν εκτυπωση το pcb να τα αντιγράψεις σε δικιά σου πλακέτα (και κολάς πάνω κάτω όπου σε πέρνει ή σχεδιάζεις θέσεις για οπές).

    Απο fet έχω κάποια stw38nb20 που μήναν απο την πρώτη υλοποίηση (μεταχειρησμένα αλλα και καινούργια), αν και προτιμώ τα stw50nb20 (τα οποία και τελικά χρησιμοποιώ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Φιλε klik,
    Πριν κλεισει η Tripath μιλουσα με τον Chuck Sins, και με βοηθησε αρκετα με τις αποριες που ειχα μια και σχεδιαζα τοτε πλακετα εκ του μηδενος για το TA0104 και αργοτερα το ΤΑ0105.
    Το evaluation board το αγορασα το 2002.....και ειναι μισοτελειωμενο με διπλους τορροειδεις 1260VA και 40mF στα 100V....να περιμενει...
    Αρχικα ηρθε με STW38NB20. Tα 20ΝΒ50 δεν τα εχω δοκιμασει, πηρε ομως καπου το ματι μου κατι σε 20ΝΒ60-να το κοιταξω.
    Τωρα τα δικαιωματα για αυτα τα 2 chip τα εχει η resolute audio.
    Αν ανοιξεις ενα ΤΑ0105 (RA2500 οπως το λενε αυτοι), περιεχει το TC2000, και σαν drivers των fet χρησιμοποιουν εξαρτηματα της IXYS.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε whiz, ευχομαι να εχεις αγορασει αυτο που γραφουν ως "improved version", γιατι ειχανε προβληματα με το lm317 σε smt...
    το παρακολουθουσα το θεμα αρκετο διαστημα και τελικα κατεληξα να αγορασω τον 2χ100W ειναι η νεοτερη εκδοση και μαλιστα μεσα ειχε και 2 ψηκτρες με ανεμιστηρα που πανω γραφουν MSI!!!!! οπως αναφερεις εχουν φτιαξει και εκδοση 4χ100W ομως ειχε αρκετα προβληματα η σχεδιαση και ετσι το απεφυγα.



    πριν απο αυτον ειχα παρει εναν ΤΑ2024 και ειχα μεινει αρκετα ευχαριστημενος απο τον ηχο!! μαλιστα ο συγκεκριμενος ενισχυτης που πειρα υποτιθεται οτι εχει πανω ποιοτικα υλικα οπως ALPS ποντεσιομετρο, πυκνωτες ELNA/PANASONIC, αντιστασεις DALE meta film κλπ δεν ξερω κατα ποσο βεβαια τα υλικα ειναι γνησια, ομως απο εμφανιση ειναι παρα πολυ καλος και εσωτερικα και εξωτερικα!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    H σχεδιαση τους απαιτει αντιμετωπιση σχεδιασης RF με μεγαλα ground planes κλπ.
    ακριβως γιαυτο ειπα στον ALAMAN οτι η σχεδιαση pcb για τους tripath ειναι λιγακι απαιτητικη!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής P3A 60-100W
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-14, 19:41
  2. Ενισχυτής αυτοκινήτου 100W
    By Danza in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-11, 15:38
  3. Ενισχυτης monoblock 100w R.M.S /4Ω 80w R.M.S 8Ω
    By ΘΥΜΙΟΣ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-11, 22:45
  4. Βοηθεια σε αγορα ενισχυτη Tripath
    By andrewsweet4 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-10, 09:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας