Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Τηλεχειρισμός/έλεγχος γκαραζόπορτας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Τηλεχειρισμός/έλεγχος γκαραζόπορτας

    Γειά σας,
    έχω μία γκαραζόπορτα η οποία ανοίγει με τηλεχειρισμό.
    Αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι να μπορώ να ελέγχω από μακριά αν είναι κλειστή ή ανοιχτή η πόρτα και αν είναι ανοιχτή να έχω τη δυνατότητα να την κλείσω.Η πρώτη ιδέα ήταν μέσω τηλεφώνου ίσως κινητού.
    Ψάχνοντας λίγο είδα ότι μπορώ να το κάνω και με σταθερό τηλέφωνο.
    Σκέφτομαι ότι για τον έλεγχο της πόρτας αν είναι ανοιχτή κλειστή είναι απλά ένας διακόπτης που θα κάνει επαφή όταν είναι κλειστή και θα κλείνει το κύκλωμα.
    Στο νετ βρήκα αυτό:
    Κώδικας:
    http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=37&theid=37&open1=1&open2=6&open3=&thepid=181
    Πρέπει να κάνει την δουλειά που θέλω αλλά πρώτον έχει πολύ περισσότερες θύρες από όσες χρειάζομαι και δεύτερον είναι ακριβό.

    Αυτό που θέλω είναι μια λύση που να ασχοληθώ κι εγώ και να μην την πάρω έτοιμη.
    Οι γνώσεις μου είναι λίγες αλλά με ενδιαφέρει πολύ να μάθω.
    Καμιά ιδέα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη panosfm
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    υπαρχει ενα παρομοιο κιτ της velleman που μπορεις να ελενξεις 3 συσκευες μεσω τηλεφωνου , ειναι πιο φτηνο . Το ειχα φτιαξει πριν αρκετο καιρο και δουλευει καλα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη panosfm
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    θα μπορουσες επισης χωρις πολλα παραπανησια κυκλωματα . χρησιμοποιωντας ενα σετ μαγνητη -μαγνητικου διακοπτη που να ανιχνευει αν η πορτα ειναι ανοιχτη η κλειστη , και αν ειναι ανοιχτη για πανω απο καποιο χρονο , (χρησιμοποιωντας ενα κυκλωμα καθυστερησης με ενα 555) να τροφοδοτει ενα σημα στο υπαρχων κυκλωμα ελενχου της πορτα και να την κλεινει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chs
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    οι περισσότεροι τηλεχειρισμοι για γκαραζόπορτες έχουν την ικανότητα να κλείνουν μόνες τους μετά απο κάποιο χρόνο δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο...........
    στύλε φωτο από την πλακέτα να δω αν μπορώ να σε βοηθήσω......

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Δεν θέλω να κλείνει μετά από λίγο γιατί τις πρωινές ώρες μένει συνέχεια ανοιχτή αλλά μετά όπου φεύγουμε την κλείνουμε.Και μερικές φορές δν θυμόμαστε αν την κλείσαμε ή όχι και καταλήγουμε να γυρνάμε για να σιγουρευτουμε

    Αυτό που σκέφτηκα χθες που νομίζω ότι είναι και αρκετά πιο εύκολο είναι να χρησιμοποιήσω ένα κινητό όπου κάνοντας αναπάντητη σε αυτό θα δίνει εντολή στην γκαραζόπορτα να ανοίξει ή να κλείσει αλλά θα έχω και ένα διακόπτη όπου θα κλείνει μόνο εάν η γκαραζόπορτα είναι ανοιχτή οπότε κάνοντας μια αναπάντητη αν είναι ανοιχτή θα δίνει σήμα και θα κλείνει ενώ αν είναι ήδη κλειστή το κύκλωμα θα είναι ανοιχτό λόγω του διακόπτη οπότε δν θα γίνεται τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfm Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μπορουσες επισης χωρις πολλα παραπανησια κυκλωματα . χρησιμοποιωντας ενα σετ μαγνητη -μαγνητικου διακοπτη που να ανιχνευει αν η πορτα ειναι ανοιχτη η κλειστη , και αν ειναι ανοιχτη για πανω απο καποιο χρονο , (χρησιμοποιωντας ενα κυκλωμα καθυστερησης με ενα 555) να τροφοδοτει ενα σημα στο υπαρχων κυκλωμα ελενχου της πορτα και να την κλεινει..
    καλημερα πανο αυτο που ειπες που κηνησε την περιεργια και θα ηθελα να ανεβασεις ενα σχεδιακι αλλα επηδει θα ηθελα να υπαρχουν αλλος ενας παραμετρος αν ειναι ευκολο να τον εφαρμοσεις μεσα στο σχεδιο που ειπες.
    οι καθηστερισει να ειναι περιπου 2 λεπτα και λιγο πριν το κλεισιμο των 2 λεπτων να ηχει ενας βομβητης και να υπαρχη ενα μπουτον το ο ποιον πατονταστο να ξανα αρχιζει να μετρα παλι τα 2 λεπτα αντιστροφα γτ σε περιπτοσει που θελησω να βγαλο την μηχανη απο το γκαραζ και απο απερισκεψια απο χαζομαρα απο αφιριμαδα πες το ωπος θες να κατσω κατο απο την γκαραζοπορτα να μιλας η να αγναντευο να μπωρο με το μπουτον να το ξανακανω να μετραει παλι τα 2 λεπτα αντιστροφα οσπου να δωσει εντολη στην γκαραζοπορτα να κλειση. συγνομη αν σε κουρασα αλλα θα σου ειμουν ευνομον αν μου το ελεινες η οποιος αλλος μπωρεις.
    σας ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεχειριστήριο γκαραζόπορτας
    By DiS83 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 14:24
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-14, 19:37
  3. Τηλεχειρισμός H/Y
    By triharas in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-11, 00:05
  4. Τηλεχειρισμός
    By karmagos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 12:52
  5. Τηλεχειρισμός γκαραζόπορτας
    By Λουκάς in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 12:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας