καλησπέρα σε όλους
κατ' αρχήν να ζητήσω συγνώμη αν ξεκινάω αυτό το θέμα σε λάθος σημείο του φόρουμ. αν κάποιος νομίζει ότι πρέπει να είναι σε άλλο σημείο παρακαλώ να μου το πει
έχω ένα aftermaket σύστημα που δίνει ένδειξη μέσα στο αυτοκίνητο για την πίεση/θερμοκρασία των ελαστικών. αυτό το σύστημα μέσω αριθμητικού display δίνει την πίεση και την θερμοκρασία και μέσω κάποιων led δίνει ένδειξη του σε ποιο λάστιχο αναφέρεται αλλά και άλλες ενδείξεις όπως "θερμοκρασία", "πίεση", γρήγορο ξεφούσκωμα", κλπ. επειδή τώρα η ένδειξη με led δεν είναι και πολύ ευδιάκριτη (αρκετά μικρά led στη σειρά που ανάβουν με τις επεξηγήσεις να είναι τυπωμένες με μικρά γράμματα δίπλα) και νομίζω ότι θα ήταν πιο "high tech" ένα φωτεινό μήνυμα, θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς κάποια ιδέα πως μπορεί (αν μπορεί), παίρνοντας ίσως σήμα από το κάθε led (αντί να ανάβει αυτό) να οδηγεί μία μικρή οθόνη 10-20 χαρακτήρων που θα αναφέρει γραπτώς τις παραπάνω λέξεις (θερμοκρασία, κλπ)
επειδή είμαι αρχάριος στα ηλεκτρονικά, θα ήθελα αν είναι δυνατόν, μία πρόταση όχι ιδιαίτερα πολύπλοκη. αν πάλι κάποιος έχει δει κάτι παρεμφερές σε κάποιο άλλο site (ελληνικό ή αγγλικό) θα εκτιμούσα ιδιαίτερα ένα link. χωρίς να θέλω να σπαταλήσω το χρόνο κανενός, δεν ξέρω πως να το ψάξω το θέμα γιατί απλά δεν ξέρω τι είναι αυτό που ζητάω
ένα μεγάλο προκαταβολικό ευχαριστώ προς όλους που θα διαβάσουν αυτό το post και ίσως με κατευθύνουν.