Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 75

Θέμα: EL504//EL504

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Θαναση, το μελετησα και αυτο το σχεδιο. Αφορα ομως μια "δικεφαλη" λαμπα που σημαινει οτι αυτοματα ξεμπερδευει με το προβλημα "match". Ετσι, ασχολειται μονο με ενα LC για να πεσει στη συχνοτητα. Το δοκιμασα και αυτο, αλλα οταν ο μεταβλητος αρχίζει να παιρνει τιμή, αρχιζουν τα περιεργα στη γεφυρα (πολλα στασιμα και κοκκινισμα της μιας λαμπας μονο). Η τελευταια δοκιμη που εκανα ηταν με λ/4 (70cm) πηνιο στην εξοδο (οπως στα push-pull με τα φαράκια) και με μετακινηση της τροφοδοσιας, μηπως ταιριαξουν οι ενδοχωριτικοτητες των λυχνιων. Βασικα εχω καταλαβει οτι θελει τρελλές ακρίβειες για να δουλεψει.
    Κωστα, ειχα ρωτισει στην αρχη του θεματος και καταλαβα οτι δεν εχει κανενα νοημα να τις βαλλω παραλληλα, δηλαδη θα περναμε ισχυ τόση όση και με μια μόνη της. Οποτε δεν μπιηκα καν στον κοπο αν και νομιζω οτι είναι ευκολο όσο ενα απλο linear με μια λαμπα.
    Πετρο, εχω την εντυπωση οτι στα μερη σου εχει τοσα μαγαζια που πουλανε υλικο. Την τελευταια 504 που εχω στα χερια μου ηρθε απο ένα μαγαζι "ραδιο 700κατι" νομιζω απο Θεσσαλονικη.

    Τωρα ασχολουμε να φτιαξω οσο καλλιτερα μπορω την εισοδο. Με τα πρωτα αποτελεσματα θα σηκωσω φοτος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    γιατι να παρεις τα ιδια βαττ αφου θα τραβηξεις 2πλασιο ρευμα??? εχω δει μηχανηματα με cx 250 με 2 με 3 κ με 4 λυχνιες παραλληλα βεβαια εγω ειμαι της αποψης μια κ μεγαλη θα ηθελα να ασχοληθω καποια στιγμη ετσι απο περιεργεια να δω τι θα γινει ετσι κ αλλιως εχω αρκετα κιλοβατ σε λαμπατο λινεαρ θα βαλω καποια στιγμη φωτο απο λαμπες ιδανικες για αυτη τη δουλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη είχα την εντύπωση ότι οι λυχνίες είναι ματσαρισμένες. Χωρίς αυτή την προυπόθεση δεν γίνεται τίποτα. Με τον Κώστα συμφωνώ απολλύτως. Άλλωστε δεν είναι και λίγοι οι ερασιτέχνες που κατά το παρελθόν έφτιαξαν μηχανήματα με EL-504 παράλληλα, με οδήγηση λυχνίες, και είχαν θετικό αποτέλεσμα.Όμως κόπιασαν πολύ, και γι' αυτό σωστά σου είπε ο Φίλος μας Κυριάκος, ότι το εγχείρημα αυτό θέλει εμπειρία..Το πρωτότυπο κατά μια έννοια είναι ότι εσύ τις οδηγείς με ΡLL + VCO transistor εάν δεν κάνω λάθος. Ένας λόγος λοιπόν παραπάνω να μην απογοητεύεσαι, ούτε όμως και να κάνεις του κεφαλιού σου. Πήγαινε λοιπόν βήμα - βήμα όπως έκανες και στην προηγούμενη κατασκευή σου (Ταλάντωση τρανζίστορ με λίνεαρ λυχνία) και ανέφερέ μας τα αποτελέσματα. Είμαι βέβαιος ότι στο τέλος πάλι θα τα καταφέρεις. Μην ξεχνάς ότι ο επιμένων νικά - Ελληνικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Και τα δυο σχεδια σου θα δουλεψουν με μερικες μικρες αλλαγες . Οι παραληλες δεν θα σου δωσουν παραπανω watt απλα πιο ξεκουραστη λειτουργια η push pull θα σου δωσει γυρω στα 70 .
    απο Active σε ενα απο τα πρωτα post.
    γιατι να παρεις τα ιδια βαττ αφου θα τραβηξεις 2πλασιο ρευμα???
    Κωστα, στο ιδιο φορτιο (50Ω) δουλευουν παραλληλισμενες. Λογικα δεν πρεπει να μοιραζονται το ρευμα?

    Βασικα , αν ισχυει αυτο που λες, θα το φτιαξω αμεσα. Αλλα ειχα την εντυπωση οτι παραλληλες λύχνιες χρησιμοποιουμε για μεγαλυτερη διαρκεια ζωης. (Νομιζω οτι ειχα διαβασει στο φορουμ παλιοτερα για καποιον που εφτιαξε καποιο παραλληλο μασινι και οταν τον ρωτησαν γιατι το εκανε, απαντησε για να εχει ρεζερβα τη μια αν του καει καποια λαμπα... Και μου ειχε φανει και αστειο..)


    Γεια σου ωρε Θανο Ελληναρα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Βρε Παναγιώτη είναι απλό. Αφού θα δώσεις μεγαλύτερη τάση, δεν θα πάρεις μεγαλύτερη ισχύ; (Ρολ=Uολ.Iολ).
    Ακόμα δηλαδή και εάν έμενε ίδια η ένταση του ρεύματος (που δεν μένει διότι αλλάζει η ολική αντίσταση παραλληλίζοντάς τες), η ισχύς θα μεγάλωνε. Mάλλον ο ACTIVE πίστεψε ότι θα αφήσεις την ίδια τάση και έγραψε έτσι. Ενδεικτική τάση για δύο EL-504 Παράλληλα είναι τα 580-630V. Kώστα συγνώμη εάν σε πρόλαβα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Οντως εγω ειχα μεινει οτι θα εχει επανω την ιδια ταση τωρα αν ανεβασει την ταση το θεμα αλλαζει βεβαια δεν θα παρει τα ιδια watt που θα επερνε σε διαταξη push pull κανω λαθος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    ξεχάστε τις ελ84, 6ς4, 7563, ελ504, 6146 για τα φμ. καλες είναι, όμως για αλλού όχι για τα φμ, παρ' όλο που τις βγάζαμε κάποτε. η πρόταση για λαμπάτο φμ μέχρι 100-120 βαττ είναι με qqe03/12(6360) ταλάντωση, που πάει μεχρι 200μηζ βασει των τεχνικών της χαρακτηριστικών με το ένα μερος για απλό ταλαντωτή ή και τα δύο μέρη για πους πουλ ταλαντωτή http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/f...q/QQE03-12.pdf http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/f...128/6/6360.pdf και 829 για εξοδο που πάει κι αυτή μέχρι τους 200μηζ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη itta-vitta : 03-01-11 στις 22:19

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Οντως, μιλουσα για ταση 300ν. Αν ομως βαζοντας 500-600ν στα κεφαλια τους, θα εχουν την ιδια ζωη οση θα είχε μια μονη της? Γιατι αν ειναι να παρουμε παραπάνω ισχυ με δυο παραλληλες και ταση 500ν χωρις να βρισκονται στα ορια τους οι λαμπιτσες, τοτε προχωραω ετσι.

    (quest: ο μετασχηματιστης υψηλης, πρεπει να ειναι στα 2amps ή αρκει 1amp? Kai ποια πρεπει να ειναι η ταση στο πλεγμα. Τα πηνια εισοδου-εξοδου να ειναι ιδια με τον απλο ενισχυτη?)

    ΗΒ, εχω κοζαρει ενα λαμπακι που το εχω συμπαθησει πολυ. Μαλλον θα ειναι το επομενο project http://www.heathkit.nu/heathkit_nu_HW-101_2.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Εδω υπάρχει ένα σχέδιο πουσ πουλ, το τελευταίο κάτω αριστερα με μια εςς81 ταλ. και την qqe03/12 στην έξοδο. http://www.alfalima.net/tech-schematics1.htm
    με λίγες μετατροπες βγαίνει πολύ καλά. αν μπει η qq... στην ταλάντωση και μια 829 στην εξοδο. οι ς4 και ς5 4,7 πικο στην οδήγηση - συζευξη πρέπει να γίνουν 100 πικο γιατί με τα 4,7 πικο η οδήγηση δεν επαρκει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    (quest: ο μετασχηματιστης υψηλης, πρεπει να ειναι στα 2amps ή αρκει 1amp?
    Kai ποια πρεπει να ειναι η ταση στο κοινό πλεγμα.
    Τα πηνια εισοδου-εξοδου να ειναι ιδια με τον απλο ενισχυτη?)
    ???????????

    Και κατι ακομα. Οδήγηση?? χρειαζεται διπλασια απο οτι χρειαζοταν ο απλος ενισχυτης???

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πομπός FM με την EL504
    By Αγγελος 297 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-12, 10:12
  2. EL504 αυτοταλάντωτο
    By sedcomet in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-11, 18:48
  3. 6sk7-el504
    By joke in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-11, 10:32
  4. Πομπός FM με EL504
    By ALAMAN in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-11, 17:22
  5. linear fm με el504
    By ok1gr in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 119
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-08, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας