γεια σε όλους
από παλιά ήμουν της άποψης (μάλλον κληρονομιά από τον πατέρα μου) στα εργαλεία να αγοράζω το καλύτερο που μπορώ. από τα πιο απλά (κατσαβίδια, κλπ) μέχρι τα λιγότερο απλά (πολύμετρα, δράπανα, κλπ). έχοντας βέβαια το μικρόβιο της κατανάλωσης και με δεδομένο ότι παντού βλέπεις πια εργαλεία (και μόνο να τα κοιτάω μου προκαλεί ευφορία), πολλές φορές σφίγγω τα δόντια για να μην μπω στο τρυπάκι να πάρω κάποιο σετ καρυδάκια που μετά από μία χρήση θα πάψει ννα είναι πολύγωνο και θα γίνει...στρογγυλό.
μέχρι τώρα τα έχω καταφέρει καλά νομίζω. βέβαια έκανα κάποιες "παρασπονδίες" στο παρελθόν αγοράζοντας καναδυό ηλεκτρονικά προϊόντα welltech (mp3 player, video transmitter) από το Lidl από τις οποίες όμως έμεινα ΠΟΛΥ ευχαριστημένος. πραγματικά πολύ καλη σχέση ποιότητας/τιμής. το μόνο που τους έλειπε ήταν η γκλαμουριά κάποιου γνωστού ονόματος.
στα εργαλεία όμως συνεχίζω να είμαι αυστηρός. επειδή όμως υπάρχουν και εργαλεία που τα χρησιμοποιούμε σπάνια, θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία (καλή ή κακή) από τα Parkside του Lidl πάλι. Έβλεπα για παράδειγμα σήμερα ηλεκτρικό γυαλιστικό αυτοκινήτου (δεν ξέρω αν τα λενε έτσι. εννοώ αυτό το περιστρεφόμενο "τριβείο" γυαλίσματος) στα 25 ευρώ. και με δεδομένο ότι θα το χρησιμοποιήσω 1-2 φορές, αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να πάρω κάτι καλύτερο. από την άλλη πάλι με χαλάει απλά να πετάξω 25 ευρώ αν είναι κάτι το οποίο μετά από μία χρήση θα είναι για πέταμα
γνώμες;;;