Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: Πίνακας / Ρελέ Διαρροής / Γεν. Ασφάλειες

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Φίλε Χρήστο, καλό σου βράδυ.
    Γιώργο, αυτό που λες φυσικά δεν έχει γίνει ποτέ, και όπως ξέρεις, το ότι ο γενικός είναι κλειστός δεν σημαίνει ότι στον πίνακα δεν υπάρχουν επικίνδυνα σημεία. Πριν τον γενικό δεν έχει τάση η παροχή; Αν τελικά φτιάχναμε τον αυτοματισμό που λέγαμε στην αρχή στην ταράτσα, τί γενικό διακόπτη θα βάζαμε στον πίνακα αυτόν, τετραπολικό; Αν έπρεπε να συνδυάσουμε 3 παροχές σε έναν ηλιακό, τί γενικό διακόπτη θα βάζαμε, εξαπολικό; Αν δουλεύω πάνω σε ένα υποπίνακα με κατεβασμένο γενικό κινδυνεύω ή όχι; Τι θα γίνει αν παρουσιαστεί διακοπή ουδετέρου στον κεντρικό πίνακα ενώ εγώ δουλεύω στον υποπίνακα με κατεβασμένο γενικό; Όπως βλέπεις λοιπόν, δεν τίθεται θέμα κινδύνου λόγω παράβασης κανονισμών. Αυτός που πάει να κάνει κάτι, πρέπει να ξέρει με τί έχει να κάνει, και να προστατεύεται ανάλογα. Ακόμα και στο σενάριο που ανέφερες, αν ο υποτιθέμενος ηλεκτρολόγος πιάσει τη φάση του θερμοσίφωνα που έρχεται από τον άλλο πίνακα και τύχει εκείνη την ώρα ο άλλος να τον έχει ανάψει, θα πέσει το ρελέ του άλλου πίνακα και τέλος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 30-04-10 στις 12:37

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Φίλλιπε,
    σέβομαι τις γνώσεις σου και ομολογουμένως είναι πέραν του επαρκείς σε πολλές περιπτώσεις απ΄όσο έχω παρακολουθήσει.
    Υπάρχουν όμως κάποια σημεία που ίσως δεν δίνεις την βαρύτητα που πρέπει και εκεί είναι η ένστασή μου. Εξηγώ στα παρακάτω...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Χρήστο, καλό σου βράδυ.
    Γιώργο, αυτό που λες φυσικά δεν έχει γίνει ποτέ, και όπως ξέρεις, το ότι ο γενικός είναι κλειστός δεν σημαίνει ότι στον πίνακα δεν υπάρχουν επικίνδυνα σημεία. Πριν τον γενικό δεν έχει τάση η παροχή;
    Σε μονοφασικό πίνακα πράγματι είναι το μοναδικό σημείο που έχει ρεύμα αν έχουμε κατεβάσει τον γενικό διακόπτη και την γενική ασφάλεια. Γι αυτό ο τεχνίτης της ιστορίας ακουμπάει το δοκιμαστικό πρώτα εκει να σιγουρευτεί ότι δεν τον έχει προδώσει (συμβαίνει κι αυτό)
    και συνεχίζει.
    Αν τελικά φτιάχναμε τον αυτοματισμό που λέγαμε στην αρχή στην ταράτσα, τί γενικό διακόπτη θα βάζαμε στον πίνακα αυτόν, τετραπολικό; Δεν αρνήθηκα ότι μπορεί να γίνει και να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια ο αυτοματισμός που προβλέπεται χωρίς "πατέντες" και αλλαγές στα στοιχεία του πίνακα. Χωρίς φαινομενικό οικονομικό οφέλος της λογικής "όχι τέτοια πράγματα, πιό απλά να μην πληρώνω επί πλέον"
    Αν έπρεπε να συνδυάσουμε 3 παροχές σε έναν ηλιακό, τί γενικό διακόπτη θα βάζαμε, εξαπολικό;
    Αυτό που πρότεινες και που έχεις εφαρμόσει στην πράξη όπως ανέφερες, να φέρεις δηλ. την παροχή του θερμοσίφωνα του ενός διαμερίσματος στον πίνακα του άλλου, δεν λέγεται αυτοματισμός. Είναι ανεπίτρεπτο γιατί υπερβαίνει τους κανονισμούς οπότε δεν το συζητάμε σαν λύση. Μπορείς να συνδυάσεις άπειρες παροχές στον ηλιακό βάζοντας τον κλασικό γενικό που προβλέπεται για τον κάθε πίνακα
    σε συνδυασμό με το σωστό αυτοματισμό. Αφού το γνωρίζεις αυτό γιατί το αναφέρεις:
    Αν δουλεύω πάνω σε ένα υποπίνακα με κατεβασμένο γενικό κινδυνεύω ή όχι; Τι θα γίνει αν παρουσιαστεί διακοπή ουδετέρου στον κεντρικό πίνακα ενώ εγώ δουλεύω στον υποπίνακα με κατεβασμένο γενικό; Όπως βλέπεις λοιπόν, δεν τίθεται θέμα κινδύνου λόγω παράβασης κανονισμών.
    Μα γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο έχουν αναπτυχθεί και πρέπει να εφαρμόζονται οι κανονισμοί έτσι ώστε να ελαχιστοποιούν τις περιπτώσεις κινδύνου. Παρ΄όλα αυτά έχει κανείς την επιφύλαξη.
    Αυτός που πάει να κάνει κάτι, πρέπει να ξέρει με τί έχει να κάνει, και να προστατεύεται ανάλογα.
    Ναι και έχει υπ΄όψη του ότι ο προηγούμενος ακολούθησε κάποιους κανόνες. Αν ήταν αλλοιώς θα έπρεπε να ψάχνει και να σκέφτεται δυό μέρες τι έχει κάνει ο πρώτος
    Ακόμα και στο σενάριο που ανέφερες, αν ο υποτιθέμενος ηλεκτρολόγος πιάσει τη φάση του θερμοσίφωνα που έρχεται από τον άλλο πίνακα και τύχει εκείνη την ώρα ο άλλος να τον έχει ανάψει, θα πέσει το ρελέ του άλλου πίνακα και τέλος.
    Αυτό το τέλος δεν θα ήθελα να συμβεί σε καμιά περίπτωση
    Για να είμαι ειλικρινής σχεδίασα ένα αυτοματισμό να προτείνω στον ενδιαφερόμενο, αλλά όταν είδα να γράφει ότι θέλει πιο απλά πράγματα για να μην ανεβάζουν το κόστος παραιτήθηκα της ιδέας...

    Τελικά φαίνεται, όπως είπε κι ο Χρήστος, όλα στο βωμό του χρήματος παίζονται.

    Μου έκανε εντύπωση σ΄ένα άλλο post όταν επισήμανα ότι ο τρόπος που προσπαθούν να επιλέξουν για εφαρμογή, κρύβει πολλούς κινδύνους, η απάντηση του ενδιαφερόμενου ήταν "εμένα δεν με απασχολούν αυτού του είδους οι κίνδυνοι και δεν δίνω σημασία σ΄αυτά που λέτε..."

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει... μακάρι να κάνω λάθος και να είμαι εγώ ο υπερβολικός.

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gep58 : 01-05-10 στις 09:42
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα γίνει αν παρουσιαστεί διακοπή ουδετέρου στον κεντρικό πίνακα ενώ εγώ δουλεύω στον υποπίνακα με κατεβασμένο γενικό; Όπως βλέπεις λοιπόν, δεν τίθεται θέμα κινδύνου λόγω παράβασης κανονισμών. Αυτός που πάει να κάνει κάτι, πρέπει να ξέρει με τί έχει να κάνει, και να προστατεύεται ανάλογα.
    Τι θα γινει αν την ωρα που δουλευουμε γινει σεισμος και πεσει ολοκληρη η οικοδομη;Αρα αφου κινδυνευουμε ετσι και αλλιως γιατι να παιρνουμε οποιοδηποτε μετρο ασφαλειας αφου ετσι και αλλιως δεν ξερουμε απου που θα μας ερθει σωστα;
    Καλα οσο για το αν κοπει ο ουδετερος την ωρα που δουλευουμε στον πινακα με κλειστο γενικο.. ναι βεβαια.. μιλαμε για πραγματα που συμβαινουν καθημερινα ετσι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλλιπε,
    σέβομαι τις γνώσεις σου και ομολογουμένως είναι πέραν του επαρκείς σε πολλές περιπτώσεις απ΄όσο έχω παρακολουθήσει.


    gep58
    Σ'αυτο παντως συμφωνω και εγω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Γιώργο, ανήκουμε σε διαφορετικές σχολές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κέντρο
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας ,

    υλοποίησα τελικά την απλή λύση με ένα πινακάκι, έναν επαγωγικό διακόπτη και δύο ενδείξεις. Τα κριτήριά μου ήταν ότι θα το χρησιμοποιώ σπάνια , και έχω πολύ εύκολη πρόσβαση. Πέρα από το κόστος πάντως που αναμφισβήτητα ο καθένας υπολογίζει, φοβήθηκα όπως ανέφερα ότι το φθινόπωρο ή την επόμενη άνοιξη που θα το χρειαζόμουν, να μην λειτουργούσε σωστά κάτι στην περίπτωση της αυτόματης λύσης.
    Δεν θα συμφωνούσα με το ότι όλα στον βωμό του χρήματος παίζονται, όταν πρόκειται για βασικά πράγματα όπως η ηλεκτρολογική εγκατάσταση ενός σπιτιού, στα πλαίσια βέβαια μιας σωστής ενημέρωσης. Τις περισσότερες φορές κανείς πληρώνει μεν ακριβά για να διαπιστώσει αργότερα ότι το αποτέλεσμα ήταν μέτριο ή φτηνό.
    Σε ένα πράγμα πάντως που θα συμφωνούσα ότι φταίμε εμείς οι ‘πελάτες’, είναι η αναζήτηση της ‘εύκολης’ και ‘γρήγορης’ λύσης με την ευρύτερη ένοια, η οποία ως συνήθως αποδεικνύεται η ακριβότερη.
    Ως παράδειγμα θα ήθελα να αναφέρω το γνωστό ‘πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου’ που μου ζήτησαν από την ΔΕΗ. Τι θέλουν πάλι αφού όλα λειτουργούν μια χαρά ήταν η πρώτη μου σκέψη… η λύση βρισκόταν στα επόμενα φανάρια. «Πιστοποιητικά ηλεκτρολόγου αυθημερόν». Στείλε μου ένα σχεδιάγραμμα με φαξ (οργανωμένος!) και έλα το απόγευμα στη στάση του ηλεκτρικού … , όχι φτηνός αλλά γρήγορος!
    Όταν αργότερα πήγα να ζεστάνω μια πίτσα στο φούρνο και έψαχνα κεριά στο σκοτάδι δεν μου άρεσε καθόλου βέβαια. Έπεφτε το ρελέ μόλις ζεσταινόταν ο φούρνος..
    Στο υπόγειο όταν μπήκε το ρελέ διαρροής έπεφτε με το ‘καλημέρα’.
    Αυτή τη φορά δεν έφταιγε ο ηλεκτρολόγος ο οποίος στρίμωξε το καλώδιο πίσω από τον φούρνο με αποτέλεσμα να λυγίσει η πίσω λαμαρίνα… αλλά ο γυψαδόρος που πέτυχε το καλώδιο πλακέ ΝΥΜ κάτω από το σοβά σε 2 μέρη… απίστευτη ταλαιπωρία!!
    Αφού εμπέδωσα για τα καλά πώς λειτουργεί ένα ρελιέ διαρροής πήγα να δω (τέστ) τι γίνεται και στο ισόγειο που υποτίθεται πώς λειτουργούσαν χρόνια τώρα όλα μια χαρά . Αν βγάλετε άκρη (βλ. φωτ / σκίτσο) πείτε μου και εμένα.
    Το αποκορύφωμα βέβαια ήταν μια παροχή που ήταν συνδεδεμένη με έναν χρονοδιακόπτη έξω στη αυλή που κάθε φορά που άνοιγε ο διακόπτης, έπεφτε η ασφάλεια.
    Όταν τελικά άνοιξα το πινακάκι της αυλής είδα ότι σαν φάση έφευγε το πράσινο κίτρινο καλώδιο!! Από τύχη την γλύτωσα πάντως (δεν υπήρχε ρελέ) αφού είχα συνδέσει μια πρίζα (λόγω ήλιου δεν έβλεπα το δοκιμαστικό) για να ελέγξω την γραμμή!
    Ηλεκτρολόγος βέβαια από το σπίτι πέρασε αρκετές φορές (φούρνος, Air Condition, Θυροτηλέφωνα, συναγερμός κλπ) αλλά για τον συγκεκριμένο πίνακα εκτός του ότι οι ασφάλειες ήταν παλιές και ήθελαν αλλαγή δεν άκουσα τίποτε άλλο.
    Για το πιστοποιητικό βέβαια δεν συγχωρώ τον εαυτό μου.
    Έκτοτε θέλω τουλάχιστον να ξέρω.
    Χαιρετίσματα και ένα μπράβο στο ‘Φόρουμ σας’
    Κώστας
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Και λίγα είπες... Παρεμπιπτόντως, στη φωτο στους ασφαλειοδιακόπτες ο έξυπνος ηλεκτρολόγος έχει περάσει τον ουδέτερο μέσα από την ασφάλεια και τη φάση μέσα από το διακόπτη... Αυτό είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να διορθωθεί άμεσα... Και με σηκωμένο το διπολικό διακόπτη της κάτω σειράς εξουδετερώνεις την προστασία που σου παρέχει το ρ/δ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 04-05-10 στις 11:13

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κέντρο
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    [QUOTE=FILMAN;365472]Και λίγα είπες... Παρεμπιπτόντως, στη φωτο στους ασφαλειοδιακόπτες ο έξυπνος ηλεκτρολόγος έχει περάσει τον ουδέτερο μέσα από την ασφάλεια και τη φάση μέσα από το διακόπτη... Αυτό είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να διορθωθεί άμεσα... Και με σηκωμένο το διπολικό διακόπτη της κάτω σειράς εξουδετερώνεις την προστασία που σου παρέχει το ρ/δ...
    Όπως ήταν συνδεδεμένο το ρ/δ (by pass) δεν λειτουργούσε καν
    Ευχαριστώ Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Αν κατεβάσεις το διπολικό διακόπτη θα δουλέψει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο, ανήκουμε σε διαφορετικές σχολές!
    Συμφωνω..Εγω τα βλεπω τα πραγματα με εναν συνδιασμο πρακτικοτητας-σωστης και ασφαλους λειτουργιας και εσυ απο θεωρητικη σκοπια(απ'οτι καταλαβαινω δεν ασκεις το επαγγελμα) ωστε να εισαι 1000% καλυμενος ακομη και στην πιο απιθανη περιπτωση..
    Μπορει η δικη σου μεθοδος να ειναι στην θεωρια πιο σωστη ( οπως στο παραδειγμα τι θα γινει αν με κατεβασμενο διακοπτη πινακα κοπει ο ουδετερος)
    στην πραξη ομως κοιτας και τον παραγοντα χρονο-κοστος αλλιως δεν εισαι παραγωγικος..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ups και ρελέ διαρροής
    By sat3x1 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-17, 04:53
  2. Δεύτερος Διακόπτης Διαρροής ??
    By ΣΙΣΚΟΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-09, 11:30
  3. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΕΝ.ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ
    By stergeol in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-09, 13:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας