Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Κεραία Ringo Ranger

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή Κεραία Ringo Ranger

    Υπάρχει σχέδιο για κατασκευή κεραίας Ringo Ranger στην μπάντα CB ή VHF; Θα βόλευε και η δυνατότητα να δημοσιευθεί η σχετική θεωρία με τύπους για να υπολογίζουμε ανάλογα για την όποια συχνότητα μας ενδιαφέρει. Καλό απόγευμα σε όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Γιώργο , αν γουστάρεις δοκιμες και κατασκευές ξεκινα με το ματι και φτιάχνε , εδω βρηκα μια για VHF , αν ομως θελεις κατι που να εχει αποτελεσμα μην κανεις τιποτα , ουτε οι εργοστασιακες κανουν αυτο που υποσχονται ,τα διαβασες εδω μεσα.

    Ο καθε λεβεντης ανα τον κοσμο βαζει την κατασκευή του στο νετ , γραφει και κατι db , δεν ξερω πως τα μετρησε , πεταει κι εναν λωβο και οκ , αμ δεν ειναι ετσι !!!!!

    Εγω πλεον δεν πιστευω τιποτα.
    Δες λιγο αυτα που θα ανεβασω , στην ενοτητα.

    Εδω η ringo , που σημειωτέον δεν ειναι τιποτ αλλο παρα μια κλασικη 2 Χ λ5/8 ή 2 Χ 3λ/4 , με τροφοδοσια του 2ου κομματιού με ανεστραμενο διπολο , και κατω εχει τροφοδοσια με πηνιο , σιγα τις πατεντες ,ασε μην ψαρωνεις .
    Ολες εχουν την ιδια μαματη (θεωρητικα ) αποδοση ,αλλα τι διάολο , δεν ειδα κανεναν ραδιοερασιτέχνη να δουλευει τετοια μαραφετια , ολοι εργοστασιακες εχουν.

    Να ενα σχεδιο .........
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg RINCO.jpg (124,9 KB, 68 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ SV1QE?
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    σωστα τα λεσ φιλε μου
    jeik ετσι ειναι τα πραγματα με τησ κεραιεσ ο καθενασ θελει να θελει να πουλήσει την πατεντα του αλλα χωρησ ντοκουμεντα για την αποδοση τησ κεραια δεν λεω ωραια db αλλα που τα βγαζη δεν μασ απαντανε

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Θα σου πω που βγαινουν τα db , στο μυαλο μας.

    Οταν κανεις μια κεραια ή γενικώς μια κατασκευή με μερακι , νιώθεις οτι κανει δουλεια , οτι ειναι μαματη κλπ , μετα απο λιγο ομως συνειδητοποιεις οτι δεν ειναι ετσι ακριβως, απλως θα ηθελες να ειναι ετσι , δεν ξερω , αυτο καταλαβα.

    Τωρα , οσον αφορα τις κατασκευές των ξενων , βλεπω οτι ολοι βαζουν την κατασκευή τους και αναλυουν την θεωρητικη αποψη της αποδοσης της κεραιας κι οχι την πραγματικη.

    Δεν μιλαω για τις επαγγελματικες , οι σωστοι επαγγελματιες δεν καθονται να λενε μακακιες.Χαρακτηριστικα αναφερω για ενα μελος του φορουμ που ζητησε απο γνωστη εταιρια να του φτιαξουν μια κεραια για συγκεκριμενη μπαντα , η απαντηση ηταν οτι πρεπει να υπαρξει μαζικη παραγγελια για να την κατασκευάσουν , δηλ να αξιζει η μελετη τους , ορθως επραξαν, θα μπορουσαν καλιστα να του τη φτιαξουν στο περιπου και να του πουν: μεγαλε αυτην ειναι παρτην , κι αστον μετα να τραγουδαει οτι του βγηκε μαπα.

    Οι περιπου επαγγελματιες, δεν φτανει που αντιγραφει ο ενας τον αλλον , δεν μπορουν να συννενοηθουν και για την αποδοση της , αλλος 6 db , αλλος 5,15 dbi , αλλος 6,3db και παει λεγοντας , για το ιδιο παντα προιον ,ιδιες διαστασεις , ιδια λογικη !!!!

    αιντε απο κει περα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαρακτηριστικα αναφερω για ενα μελος του φορουμ που ζητησε απο γνωστη εταιρια να του φτιαξουν μια κεραια για συγκεκριμενη μπαντα , η απαντηση ηταν οτι πρεπει να υπαρξει μαζικη παραγγελια για να την κατασκευάσουν , δηλ να αξιζει η μελετη τους , ορθως επραξαν, θα μπορουσαν καλιστα να του τη φτιαξουν στο περιπου και να του πουν: μεγαλε αυτην ειναι παρτην , κι αστον μετα να τραγουδαει οτι του βγηκε μαπα.

    Οι περιπου επαγγελματιες, δεν φτανει που αντιγραφει ο ενας τον αλλον , δεν μπορουν να συννενοηθουν και για την αποδοση της , αλλος 6 db , αλλος 5,15 dbi , αλλος 6,3db και παει λεγοντας , για το ιδιο παντα προιον ,ιδιες διαστασεις , ιδια λογικη !!!!

    αιντε απο κει περα .
    Το πιο ωραια που μου ειπαν, ηταν το πως ακριβως κανουν τις ερευνες και τις δοκιμες για νεες κεραιες ! ! ! ! !

    ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ

    και μου ειπαν τι πρεπει να κανω για τις δικες μου δοκιμες κατασκευης / μετατροπης μιας κεραιας τους.

    ΞΑΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ

    ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ ΚΕΡΑΙΕΣ , οι οποιοι στις ερωτησεις μου για λοβοδιαγραμματα και μοιρες κλπ κλπ, απανταγαν " ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ... μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα" ..... @@ τουμπανα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ SV1QE?
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    70


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeik Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ενα μελος του φορουμ που ζητησε απο γνωστη εταιρια να του φτιαξουν μια κεραια για συγκεκριμενη μπαντα

    δεν τους ζητησα να μου κατασκευασουν κεραια, απλα τους ρωτησα για εναν τυπο κεραιας (extrminator) που την κατασκευαζαν για cb.
    Ετσι λοιπον αρχισε η αλληλογραφια και η γνωστοποιηση απο μερους μου για το, τι λενε, τι κατασκευαζουν και τι υποστηριζουν, καποιοι κατασκευαστες, για την ιδια κεραια, αλλά για την μπαντα των φμ.
    Ετσι λοιπον τους ειπα και ποσο την πουλανε, και τους ειπα "φιλικα" την γνωμη μου, οτι εμπορικα , αν κατασκευαζαν αυτην την κεραια, θα πουλαγαν.
    Τοτε αυτοι μου ειπαν οτι για να μελετησουν και για να κατασκευασουν μια κεραια πρεπει να τους δωθει μια παραγγελια καποιου μεγαλου αριθμου ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλημέρα. Όντως τα πράγματα στην αγορά είναι τόσο τραγικά για να μην πω και παραπάνω απο όσα σωστά και συμφωνώ μαζί σας γράφετε. Επειδή ασχολούμε με ασυρμάτους και τέτοια απο το 1991 μου έχει μείνει αποθιμένο η κεραία Ringo Ranger που τότε πιτσιρικάς δεν είχα τα χρήματα για να καλύψω την αγορά της, σήμερα που μπορώ να την αγοράσω για δοκιμή δεν την βρίσκω στο επόριο αλλά πλέον με ενδιαφέρει η ιδιοκατασκευή μιας και η πληθώρα τον εργοστασιακών πλέον μηχανημάτων εκπομπής - λήψης μας έχει περιορίσει στην ιδιότητα του χειριστή και όχι του πειραμτιστή ερασιτέχνη αφού έχουμε να κάνουμε με ετοιματζίδικα και δεδομένα προϊόντα. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. συναγερμός caddx ranger 7600.
    By l.a in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-16, 12:30
  2. Προγραμματισμός συναγερμού CADDX RANGER 8600
    By bargy in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-14, 22:31
  3. caddx ranger 9000E
    By stinger in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-13, 13:28
  4. συναγερμος ranger 800/8600
    By electricalgian in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-11, 11:44
  5. Πρόβλημα με caddx ranger 8600
    By droum in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-11, 10:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας