Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

    Γεια σας παιδια.Προσπαθω να κανω την πτυχιακη μου εργασια και χρειαζομαι βοηθεια.Εχω ενα plc siemens s7200 και θελω να συνδεσω σε αυτο κατι σαν καρτα δικτυου,η εστω κατι σαν modemακι.Αυτο θελω να περνει ενα bit που θα του δινω και μεσω ασυρματου δικτυου(εγω θα χρησιμοποιησω της σχολης μου) να στελνει αυτο το bit σε εναν ftp.Εχω βρει modem τα οποια ειναι πανακριβα.Εχει καποιος κατι να μου προτεινει?Η εκτος απο αυτο που ζηταω να μου προτεινει αλλο τροπο?Ουσιαστικα η εργασια ειναι σε ενα καδο ανακυκλωσης θα εχουμε αισθητηρια τα οποια θα συνδεθουν με το plc και απο εκει θα γινετε οτι ανεφερα παραπανω.
    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Μαλλον πρεπει να συνεχισεις λιγο το διαβασμα και να ξαναρθεις με ερωτησεις αφου εχεις κατανοησει τους βασικους ορους, καθοτι εργασια με bit που γινεται ftp ειναι εξ ορισμου για τον καδο ανακυκλωσης..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Το bit που αναφερω ειναι για παραδειγμα τα δεδομενα που θα στειλω στον ftp που εφτιαξα.Και θα ηταν προτιμοτερο να μην χαρακτηριζεις,απλα αμα θα ηθελες να προτεινεις καποια λυση

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Οταν λες εφτιαξες ftp?
    Ο σκοπος μιας πτυχιακης ειναι να διδαξει τη μεθοδολογια εξευρεσης λυσης σε ενα δεδομενο προβλημα.
    Ορισε επακριβως το προβλημα, ψαξε τις εναλλακτικες κατανοησε τα πραγματικα τους πλεονεκτηματα και προβληματα, και αν θες και μια δευτερη γνωμη βεβαιως και να σε βοηθησουμε.
    Λυσεις για να κανεις αυτο που θες υπαρχουν αρκετες, ομως πρεπει να επιλεξεις την καλυτερη, και αυτο σημαινει να κανεις και ΛΑΘΗ...

    Αλλιως... δες εδω http://www.fastfoodptixiaki.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hadjaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια.Προσπαθω να κανω την πτυχιακη μου εργασια και χρειαζομαι βοηθεια.Εχω ενα plc siemens s7200 και θελω να συνδεσω σε αυτο κατι σαν καρτα δικτυου,η εστω κατι σαν modemακι.Αυτο θελω να περνει ενα bit που θα του δινω και μεσω ασυρματου δικτυου(εγω θα χρησιμοποιησω της σχολης μου) να στελνει αυτο το bit σε εναν ftp.Εχω βρει modem τα οποια ειναι πανακριβα.Εχει καποιος κατι να μου προτεινει?Η εκτος απο αυτο που ζηταω να μου προτεινει αλλο τροπο?Ουσιαστικα η εργασια ειναι σε ενα καδο ανακυκλωσης θα εχουμε αισθητηρια τα οποια θα συνδεθουν με το plc και απο εκει θα γινετε οτι ανεφερα παραπανω.
    Ευχαριστω
    Πριν από οτιδήποτε άλλο να ξεκαθαρίσω ότι FTP είναι ένα πρωτόκολλο επικοινωνίας που σου επιτρέπει μόνο να στέλνεις και να δέχεσαι αρχεία binary ή ASCII (πάντα μιλάμε για αρχεία και όχι raw bits ή bytes). Άμα εσύ θέλεις να στείλεις κάποια δεδομένα θα πρέπει να στείλεις ένα αρχείο από το PLC σου (το οποίο δεν ξέρω τι ακριβώς υποστηρίζει) μέσο FTP επικοινωνίας στον FTP server. Το αρχείο που θα παραλάβεις θα περιέχει την πληροφορία που έστειλες. Για να γίνει αυτό το PCL τα πρέπει να υποστηρίζει FTP πρωτόκολλο ή θα πρέπει να προγραμματίσεις εσύ έναν FTP client. Αυτά για το FTP

    Για να συνδεθείς με το wireless modem θα πρέπει το PLC σου να έχει wireless κάρτα και υποστηρίζει πρωτόκολλο επικοινωνίας wifi

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ-ΡΟΜΠΟΤΙΚΟ ΧΕΡΙ-ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    By thabibikas in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-14, 05:28
  2. πτυχιακη εργασια inverter
    By kostas2121 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-13, 00:21
  3. ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ
    By xrusec13 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-12, 23:42
  4. ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
    By salex21r in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-11, 20:49
  5. Πτυχιακη εργασια
    By xrhstosaig in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-06, 15:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας