Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: κατασκευη διπλου τροφοδοτικου 2 χ 0-22.5V / 2.5A

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή κατασκευη διπλου τροφοδοτικου 2 χ 0-22.5V / 2.5A

    Υλοποιησα μια ιδεα που ειχα στο μυαλο μου πολυ καιρο.Προκειται για ενα διπλο τροφοδοτικο 0-22.5V /2.5 A .
    και τι εννοω διπλο?με εναν επιλογεα μπορει να δινει συμμετρικη ρυθμιζομενη ταση απο -22.5 εως + 22.5 V (η 0-45V ).αυτο οταν τα τροφοδοτικα αυτα ειναι σε σειρα.Επιλεγοντας με διακοπτη την παραλληλη λειτουργια τοτε αυτο γινετει 0-22.5V / 5Α (προφανως πρεπει να εχουν την ιδια ρυθμισμενη ταση στην εξοδο και τα δυο).Φυσικα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και εντελως ανεξαρτητα μεταξυ τους μιας και κανενα σημειο του ενος δεν ερχεται σε επαφη με το αλλο. το συγκεκριμενο κιτ το οποιο ειναι απο....
    http://shop.tuxgraphics.org/electron...wersupply.html
    επισης εχει current limit και η ρυθμιση τασης και ρευματος γινεται με 4 πλητρα V+ V- I+ I-.ενω διαθετει και πληκτρο enter.
    δεν ξερω σε ποσους θα φανει χρησιμο εμενα με βολεψε πολυ παντως σαν βοθητικο τροφοδοτικο και ειδικα οταν θελω να κανω πειραματα με τιποτα τελεστικους που απαιτειται και αρνητικη τροφοδοσια.
    το μονο που απουσιαζει απο το κιτ ειναι το ATmega8 και η οθονη 2x16.
    το προγραμμα hex το κατεβαζεις απο το site.
    οσο για την κατασκευη εκτος απο τα κιτ...2 μετασχηματιστες 24V/4A,μερικα διακοπτακια,ενα κουτι,μπορνες,ε βαλτε και ενα ανεμιστηρακι καλου κακου μεσα για την ψυκτρα των transistor ισχυος (bd245) αν εχετε χωρο,λιγο λαμαρινοδουλεια και ειναι ετοιμο.
    δεν ξερω τι αλλο να πω....ελπιζω να σας αρεσει...
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00044.jpg Εμφανίσεις:  1090 Μέγεθος:  143,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00045.jpg Εμφανίσεις:  931 Μέγεθος:  142,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00047.jpg Εμφανίσεις:  877 Μέγεθος:  140,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00048.jpg Εμφανίσεις:  978 Μέγεθος:  149,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00046.jpg Εμφανίσεις:  840 Μέγεθος:  162,4 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι σίγουρος αφού δεν σκαμπάζω και πολλά άλλα έχω την εντύπωση ότι σοβαρό τροφοδοτικό με ανάδραση μέσω επεξεργαστή δεν γίνεται...

    δηλαδή αυτός κάνει το regulation απ'όσο θυμάμαι λαμβάνοντας την έξοδο με το ADC του mega8 και ρυθμίζοντας την τάση κατάλληλα. όσο γρήγορα και να γίνει αυτό... ε δεν είναι και linear αναλογικό κύκλωμα...

    παρακαλώ εκφράστε τις απόψεις σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    ασχετο αλλα μηπως επρεπε να το βαλω στην κατηγορια ΄παρουσιαση κατασκευων' ? anyway....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Σωστά ..., μεταφέρθηκε .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Το παραπάνω το έχω φτιάξει και εγώ (με μερικές αλλαγές στον κώδικα και το hardware). Μπορώ να πω ότι είναι ένα πολύ καλό εργαλείο. Το έχω πάνω από τρία χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτε. Η απλή κατασκευή του βοηθά αρκετά σε αυτό.

    Νομίζω ότι η απόκριση του κυκλώματος είναι αρκετά καλή για ένα psu πάγκου ηλεκτρονικού. Ο κώδικας ωστόσο σου επιτρέπει να πειράξεις τις τιμές αυτές αν θυμάμαι καλά. έχει περάσει αρκετός καιρός και δεν θυμάμαι χρόνους κ.τ.λ.

    http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=178201

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firewalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παραπάνω το έχω φτιάξει και εγώ (με μερικές αλλαγές στον κώδικα και το hardware). Μπορώ να πω ότι είναι ένα πολύ καλό εργαλείο. Το έχω πάνω από τρία χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτε. Η απλή κατασκευή του βοηθά αρκετά σε αυτό.

    Νομίζω ότι η απόκριση του κυκλώματος είναι αρκετά καλή για ένα psu πάγκου ηλεκτρονικού. Ο κώδικας ωστόσο σου επιτρέπει να πειράξεις τις τιμές αυτές αν θυμάμαι καλά. έχει περάσει αρκετός καιρός και δεν θυμάμαι χρόνους κ.τ.λ.

    http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=178201
    Λέω και γω το μου θυμίζει το όνομα! Μετά σιγουρεύτικα! Ωραία κατασκευή και αρκετά φθηνή!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη loukas-alani
    Όνομα
    ΛΟΥΚΑΣ
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Να ρωτίσω εχω ένα τροφοδοτικό το οποίο βγάζει 40V και 2A... υπάρχει κανας τρόπος να αφξήσω λίγο τα Amper?...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loukas-alani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτίσω εχω ένα τροφοδοτικό το οποίο βγάζει 40V και 2A... υπάρχει κανας τρόπος να αφξήσω λίγο τα Amper?...
    Συνήθως γίνεται. Τώρα ο τρόπος που θα το κάνεις ποικίλλει. Π.χ. τι τροφοδοτικό είναι; Με μετασχηματιστή, χωρίς ρύθμιση; Ο περιορισμός των ampere είναι λόγο του μετασχηματιστή; Λόγο του ρυθμιστή τάσης-ρεύματος; Αν για παράδειγμα είναι λόγο μετασχηματιστή θα μπορούσες να τον αντικαταστήσεις αν αντέχουν και τα υπόλοιπα στοιχεία (δίοδοι κ.τ.λ.). Αν ο μετασχηματιστής βγάζει πάνω από 2 amperes και ο περιορισμός στα 2 οφείλετε π.χ. σε κάποιο transistor ισχύος θα μπορούσες να βάλεις κάποιο άλλο μεγαλύτερο ή να προσθέσεις ακόμη ένα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    συμφωνω απολυτα firewalker....πρεπει ο φιλος μας να μας πει ακριβως τι τροφοδοτικο εχει....αν και αυτο το 40αρι λιγο με ανησυχει....οποτε Λουκα η σειρα σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη loukas-alani
    Όνομα
    ΛΟΥΚΑΣ
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Τωρα παιδια τι τροφοδοτικο ειναι... θα σας γελασω μου το ειχαι φτιαξει ενας καθηγιτης μου στο ΤΕΕ οταν ημουν... αποτι σκευτομαι.. μαλον ο μετασχιματιστης δεινει..και περισοτερα Α..(οταν βρω ευκαιρια θα ενευασω φοτο).. πιθανων οπος ειπε και ο φιλος Αλεξανδρος κανα τρατζιστορ ισχιος θα περιοριζει τα Αμπερ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη τροφοδοτικου
    By thanospr in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 20:57
  2. Κατασκευη ρυθμιζομενου τροφοδοτικου
    By John Quimby in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-13, 12:40
  3. κατασκευη τροφοδοτικου
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-12, 11:04
  4. Κατασκευη τροφοδοτικου scanner
    By giwrgaggelos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-12, 01:41
  5. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ!
    By manos_3 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-07, 00:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας