Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: πατεντα σε μπαταρια

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή πατεντα σε μπαταρια

    Καλησπερα σε ολους,
    Προσφατα αγορασα ενα netbook με αρκετα καλα χαρακτηριστικα κ με τεραστιο μειονεκτημα : την ΜΠΑΤΑΡΙΑ!! εχει διαρκεια ζωης κατι λιγοτερο απο 3 ωρες , βεβαια εγω φταιω αλλα εχω μια ιδεα κ χρειαζομαι συμβουλη απο καποιν που γνωριζει απο ηλεκτρονικα..
    λοιπον, η μπαταρια του, οπως γραφει ειναι 11.1V (ξερω τι ειναι), 2100mAh (κ αυτο το ξερω) κ 24Wh (αυτο δεν ξερω τι ειναι ). Ο φορτιστης της μπαταριας ειναι 19,5V και 2A (κ αυτο ξερω τι ειναι). τωρα, φορτιστης αυτοκινητου δεν υπαρχει στην αγορα κ ρωταω:
    1ον) εφ'οσον ο φορτιστης παρεχει 19,5V αν εγω δωσω 12V (απο την μπαταρια αυτοκινητου) υπαρχει περιπτωση να δημιουργησω καποια ζημια??? σημειοτεων οτι δεν θελω να φορτιζω την μπαταρια, απλα να λειτουργει ο υπολογιστης με την ταση του αυτοκινητου χςρισ την μπαταρια επανω (οταν ειναι στην πριζα ο φορτιστης το pc λειτουργει κανονικα χωρισ μπαταρια).
    επισης, ο πατερας μου εχει αγορασει κατι επαναφορτιζομενες μπαταριες ΑΑ για κατι μικροσυσκευες των 1.2V κ 2500mAh. οποτε ρωταω κ παλι:
    2ον) εαν συνδεσω μεταξυ τουσ 10 ΑΑ μπαταριες θα εχω 12V . ποσα mAh θα εχω ομως??? 25000 ή και παλι 2500????? με μια απλη αντισταση φανταζομαι οτι μπορω να ριξω την ταση στα 11.1V που ειναι κ μπαταρια του υπολογιστη. γινεται κατι τετοιο????????????
    3ον) κ χειροτερο, οι επαφες της μπαταριας δεν ειναι 2 αλλα 7!!! βεβαια στις δυο ακρες εχει τα συμβολα + και - αλλα με τις αλλες 5 τι κανω??? μπορω να φανταστω τι περιπου γινεται, φανταζομαι οτι μπορει να ειναι για φορτιση ή για λιγοτερο ρευμα π.χ. 2.4V, 3.6V κ.τ.λ.... αλλα πως θα τα βρω αυτα??? απλα να την φορτισω πληρες κ μετα να μετρησω καθε επαφη με πολυμετρο????
    αυτα λοιπον, συγγνωμη που λεω τοσα πολλα απλα για πληροφορησω ακριβως επι του θεματος. Α! και αν αναρωτιεστε γιατι τοση φασαρια για μια μπαταρια κ δεν παω να αγορασω κ μια δευτερη σας πληροφορω οτι ρωτησα σε 3 καταστηματα κ οι τιμες δεν ειναι καθολου προσιτες, δηλαδη ξεκιναμε απο 150 ευρω κ βλεπουμε.... . την βοηθεια σας παρακαλω, κ ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων........

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    υπαρχει ενα παουερ πακ στο πλαισιο που τροφοδοτει το τροφοδοτικο του νοουτμπουκ με 220 βολτ απο τα 12 του αναπτηρα...δε κοστιζει πολυ καμμια 15 ευρω πρεπει να κανει,παντως μη δοκιμαζεις να δουλεψεις τον υπολογιστη χωρις την μπαταρια του,ειναι ορισμενα κυκλωματα που περνουν μικροτερη ταση πχ 5βολτ απο την μπαταρια...γενικα το νουτμπουκ καλο ειναι να δουλευει μετην δικια του μπαταρια...δυστυχως τοσο κοστιζουν οι μπαταριες..γιατι ειναι αντικειμενα υψηλης τεχνολογιας..και επειτα σε περιπτωση βλαβης...παει η εγγυηση...αυτο που γραφει το τροφοδοτικο ειναι η μεγιστη ταση εξοδου,συνδεοντας τον υπολογιστη πεφτει στα 11,5...κανε μια μετρηση με πολυμετρο και θα δεις...απο τις επαφες αυτες μπορει να βγαινουν διφορετικες τιμες τασης...πχ σκληρος δισκος,οθονη,ντιβιντι ραιτερ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolis-Sx Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει ενα παουερ πακ στο πλαισιο που τροφοδοτει το τροφοδοτικο του νοουτμπουκ με 220 βολτ απο τα 12 του αναπτηρα...δε κοστιζει πολυ καμμια 15 ευρω πρεπει να κανει,παντως μη δοκιμαζεις να δουλεψεις τον υπολογιστη χωρις την μπαταρια του,ειναι ορισμενα κυκλωματα που περνουν μικροτερη ταση πχ 5βολτ απο την μπαταρια...γενικα το νουτμπουκ καλο ειναι να δουλευει μετην δικια του μπαταρια...δυστυχως τοσο κοστιζουν οι μπαταριες..γιατι ειναι αντικειμενα υψηλης τεχνολογιας..και επειτα σε περιπτωση βλαβης...παει η εγγυηση...αυτο που γραφει το τροφοδοτικο ειναι η μεγιστη ταση εξοδου,συνδεοντας τον υπολογιστη πεφτει στα 11,5...κανε μια μετρηση με πολυμετρο και θα δεις...απο τις επαφες αυτες μπορει να βγαινουν διφορετικες τιμες τασης...πχ σκληρος δισκος,οθονη,ντιβιντι ραιτερ...
    Μπράβο κ. παντογνώστη. Τόσο σου κόβει, τόσα λες. Διότι αν είχες ελάχιστο μυαλουδάκι για να σκεφτείς, θα καταλάβαινες ότι οι λήψεις της μπαταρίας δεν είναι βέβαια για να τροφοδοτήσουμε διάφορα κομμάτια του υπολογιστή που θέλουν διαφορετικές τάσεις, γιατί έτσι τα στοιχεία της μπαταρίας θα εκφορτίζονταν ασύμμετρα, πράγμα πολύ ενοχλητικό εφόσον είναι όμοια και συνδεμένα σε σειρά. Οι λήψεις υπάρχουν μόνο και μόνο για να ελέγχεται η φόρτιση του κάθε στοιχείου ξεχωριστά. Και φυσικά οι διάφορες τάσεις που απαιτεί το κύκλωμα του υπολογιστή δημιουργούνται με μετατροπείς DC-DC εντός του υπολογιστή... Αυτά τα ολίγα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Ειναι ενεργοβορο να πας απο 12 σε 220 και μετα σε 19 βολτ
    Αντιθετα σε καταστηματα ηλεκτρονικων εξαρτηματων θα βρεις ετοιμο παλμοτροφοδοτικο ,απο 12 σε 19 volt. (19 me 19,5 δεν εχει σημασια μεγαλη) . Απλως θα παρεις ενα με τα ιδια ή περισσοτερα αμπερ (2Α).
    Λογικα το μοντελο 19 βολτ , 2 Αμπερ θα κοστιζει περιπου 12-15 ευρω
    Εχω παρει πολλα τετοια γιατι τα χρειαζομουν για τον ιδιο λογο απο την Δωδεκανισου στη θεσσαλονικη

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolis-Sx Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που γραφει το τροφοδοτικο ειναι η μεγιστη ταση εξοδου,συνδεοντας τον υπολογιστη πεφτει στα 11,5...κανε μια μετρηση με πολυμετρο και θα δεις...απο τις επαφες αυτες μπορει να βγαινουν διφορετικες τιμες τασης...πχ σκληρος δισκος,οθονη,ντιβιντι ραιτερ...

    ελα μου??? φαντοζομαι ξερεις οτι μιλαμε για παλμοτροφοδιτο, και το πως ακριβως δουλευουν αυτα, σωστα???? εκτος και αν εχεις δει τροφοδοτικο λαπτοπ με κλασικο μετασχηματιστη... χαχα... επισης ουτε αυτο με τις διαφορες τασεις που λες ισχυει... ολα τα λαπτοπ δουλευουν "κανονικα" χωρις την μπαταρια τους, (μεσα σε ισαγογικα γιατι πολλα προφοδοτικα δεν ειναι σχεδιασμενο να κρατανε τον υπολογιστη για ωρες μονα τους με αποτελεσμα να ζεστενονται... καπως παραπανω)

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Φιλιππα αυτο που λες με το να ελεγχουν την φορτιση του καθε στοιχειου ξεχωριστα πως γινεται;
    Εγω στην μπαταρια του λαπτοπ μου που εσφαξα προσφατα, ειδα τα 6 στοιχεια να ειναι 3 σε σειρα ανα 2 παραλληλα, και τα τελικως τα καλωδια του + και - πηγαιναν σε μια πλακετα με κατι ολοκληρωμενα κλπ και η πλακετα εδινε το βυσμα με τις πολλες επαφες...Ανεξαρτητα με το τι υλικα μπορει να εχει επανω η πλακετα, πως γινεται να ξερει εαν την κατασταση φορτισης του καθε στοιχειου;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από poison_teras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους,
    Προσφατα αγορασα ενα netbook με αρκετα καλα χαρακτηριστικα κ με τεραστιο μειονεκτημα : την ΜΠΑΤΑΡΙΑ!! εχει διαρκεια ζωης κατι λιγοτερο απο 3 ωρες , βεβαια εγω φταιω αλλα εχω μια ιδεα κ χρειαζομαι συμβουλη απο καποιν που γνωριζει απο ηλεκτρονικα..
    λοιπον, η μπαταρια του, οπως γραφει ειναι 11.1V (ξερω τι ειναι), 2100mAh (κ αυτο το ξερω) κ 24Wh (αυτο δεν ξερω τι ειναι ) (Μια διαφορετική έκφραση της χωρητικότητας. Για πολλαπλασίασε τα 11.1V με τα 2.1Ah να δεις τι βγαίνει...) . Ο φορτιστης της μπαταριας ειναι 19,5V και 2A (κ αυτο ξερω τι ειναι). (Δεν είναι φορτιστής, είναι τροφοδοτικό δικτύου.) τωρα, φορτιστης αυτοκινητου δεν υπαρχει στην αγορα κ ρωταω:
    1ον) εφ'οσον ο φορτιστης παρεχει 19,5V αν εγω δωσω 12V (απο την μπαταρια αυτοκινητου) υπαρχει περιπτωση να δημιουργησω καποια ζημια??? σημειοτεων οτι δεν θελω να φορτιζω την μπαταρια, απλα να λειτουργει ο υπολογιστης με την ταση του αυτοκινητου χςρισ την μπαταρια επανω (οταν ειναι στην πριζα ο φορτιστης το pc λειτουργει κανονικα χωρισ μπαταρια).
    (Μπορεί να σου δουλέψει κανονικά, μπορεί και όχι, μπορεί και καθόλου.)
    επισης, ο πατερας μου εχει αγορασει κατι επαναφορτιζομενες μπαταριες ΑΑ για κατι μικροσυσκευες των 1.2V κ 2500mAh. οποτε ρωταω κ παλι:
    2ον) εαν συνδεσω μεταξυ τουσ 10 ΑΑ μπαταριες θα εχω 12V . (Σωστά) ποσα mAh θα εχω ομως??? 25000 ή και παλι 2500????? (2500 βέβαια!) με μια απλη αντισταση φανταζομαι οτι μπορω να ριξω την ταση στα 11.1V που ειναι κ μπαταρια του υπολογιστη. γινεται κατι τετοιο???????????? (Όχι)
    3ον) κ χειροτερο, οι επαφες της μπαταριας δεν ειναι 2 αλλα 7!!! βεβαια στις δυο ακρες εχει τα συμβολα + και - αλλα με τις αλλες 5 τι κανω???
    (Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα) μπορω να φανταστω τι περιπου γινεται, φανταζομαι οτι μπορει να ειναι για φορτιση (σωστά) ή για λιγοτερο ρευμα π.χ. 2.4V, 3.6V κ.τ.λ.... (λάθος) αλλα πως θα τα βρω αυτα??? απλα να την φορτισω πληρες κ μετα να μετρησω καθε επαφη με πολυμετρο????
    (Δεν γίνεται, διότι πολύ πιθανόν η μπαταρία να είναι εφοδιασμένη με κυκλώματα ελέγχου, τα σήματα των οποίων εμφανίζονται σε μερικές από τις 7 επαφές που λες.)
    αυτα λοιπον, συγγνωμη που λεω τοσα πολλα απλα για πληροφορησω ακριβως επι του θεματος. Α! και αν αναρωτιεστε γιατι τοση φασαρια για μια μπαταρια κ δεν παω να αγορασω κ μια δευτερη σας πληροφορω οτι ρωτησα σε 3 καταστηματα κ οι τιμες δεν ειναι καθολου προσιτες, δηλαδη ξεκιναμε απο 150 ευρω κ βλεπουμε.... . την βοηθεια σας παρακαλω, κ ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων........
    Ελπίζω να σε βοήθησα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλιππα αυτο που λες με το να ελεγχουν την φορτιση του καθε στοιχειου ξεχωριστα πως γινεται;
    Εγω στην μπαταρια του λαπτοπ μου που εσφαξα προσφατα, ειδα τα 6 στοιχεια να ειναι 3 σε σειρα ανα 2 παραλληλα, και τα τελικως τα καλωδια του + και - πηγαιναν σε μια πλακετα με κατι ολοκληρωμενα κλπ και η πλακετα εδινε το βυσμα με τις πολλες επαφες...Ανεξαρτητα με το τι υλικα μπορει να εχει επανω η πλακετα, πως γινεται να ξερει εαν την κατασταση φορτισης του καθε στοιχειου;
    Μέσω καλωδίων που συνδέονται ενδιάμεσα στα στοιχεία, η πλακέτα αυτή μπορεί να διαβάσει την τάση κάθε στοιχείου χωριστά. Επίσης με αισθητήρα ρεύματος μπορεί να διαβάζει το ρεύμα φόρτισης - εκφόρτισης. Και με έναν ταλαντωτή έχει την ικανότητα να μετράει χρόνο. Από τα στοιχεία αυτά είναι εύκολο να ξέρει την κατάσταση του κάθε στοιχείου χωριστά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν πετάγεσαι μέχρι το πλαίσιο να πάρεις ενα τροφοδοτικό που βγάζει οτι τάσεις θέλεις (συν 5V USB) απο την 12V μπρίζα του αμαξιού?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Μολις τωρα παρατηρησα οτι και το δικο μου εχει μεσαιες ληψεις δεν τις εχα δει...Ερωτησης συναιχεια.Τελικα ομως αυτη η επιλογη που ακριβως μας εξυπηρετει;Γιατι εχουμε τοσες πολλες επαφες στην μπαταρια, δε θα μπορουσε με 2 μονο επαφες εσωτερικα απο την πλακετα να κανονιζει τις ανεξαρτητες φορτισεις;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΑΤΕΝΤΑ Weller 24 Volt
    By dim tzanis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 21:33
  2. πατεντα
    By varicap in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-12, 03:01
  3. πατεντα σε δραπανο FABEL
    By ikaros1978 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-12, 07:11
  4. Γεννητρια 12v ΠΑΤΕΝΤΑ!!
    By billos1989 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-10, 01:39
  5. πατεντα με πολυμετρο
    By ventouza6969 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-09, 11:03

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας