Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: dimmer vs μοτέρ τέντας

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    αυτα που λεει ο μπαρος ειναι ολα σωστα ...
    ο λογος που στα δικτυωματα αυτα για την προστασια του πυκνωτη βαζουμε και μια αντισταση σε σειρα γιατι κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι σε καποια ακραια κατασταση ο πυκνωτης δεν θα βραχυκυκλωσει ...

    τελος Φιλε Γιωργο απο την θεσσαλονικη φαε ενα σουτζουκι να συνελεθεις χα χα χα χα χα για τι η απορια σου ηταν λιγο ασχετη :::

    Εκείνο πάλι που δεν ξέρω είναι αν αυτοί οι διακόπτες χειρισμού της τέντας χειρίζονται απ΄ευθείας τον κινητήρα με 230V~ ή στέλνουν εντολές σε κάποια πλακέτα ηλεκτρονικών του μηχανισμού της τέντας.

    αφου ρε Γιωργη συνδεονται στην ιδια φαση με το ντιμμερ δλδ 230 τι αλλο θα μπορουσαν να ελεγχουν ????? χα χα χα χα χα

    ελπιζω να μην τσαντιστηκες ...σε πειραξα λιγακι

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.981

    Προεπιλογή

    Οι διακόπτες των ρολών ελέγχουν τη φάση (230V~) που πηγαίνει στο μηχανισμό για ανέβασμα - κατέβασμα.
    Το ντίμερ θάπρεπε να είναι έτσι φτιαγμένο που να μην επηρεάζεται (α ρε αθάνατη Smart Kit!).
    Oι πυκνωτές των 630Vdc δεν είναι ότι καλύτερο για χρήση στα 230Vac, καλύτερα είναι να μπουν πυκνωτές 275V~X2.
    Οι αντιστάσεις σε σειρά με τους πυκνωτές δεν μπαίνουν βέβαια για να κάνουν κάτι σε περίπτωση που οι πυκνωτές βραχυκυκλώσουν (αφού η ισχύς που θα καταναλωθεί τότε πάνω τους είναι τόσο μεγάλη που θα τις εξαερώσει), αλλά για να μην δημιουργούνται σπινθήρες στις επαφές του διακόπτη κατά το κλείσιμό τους οπότε βραχυκυκλώνεται ο αντίστοιχος πυκνωτής. Δηλαδή για να αποφύγουμε να ξαναδημιουργήσουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που πάμε να λύσουμε.
    Τέλος, ίσως θάταν καλύτερα αντί για αντιστάσεις και πυκνωτές, παράλληλα στις επαφές του κάθε διακόπτη να μπει από ένα βαρίστορ 250V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα που λεει ο μπαρος ειναι ολα σωστα ...
    ο λογος που στα δικτυωματα αυτα για την προστασια του πυκνωτη βαζουμε και μια αντισταση σε σειρα γιατι κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι σε καποια ακραια κατασταση ο πυκνωτης δεν θα βραχυκυκλωσει ...
    Αυτό είναι λάθος, η αντίσταση μπαίνει για να περιοριστεί το ρεύμα εκφόρτισης του πυκνωτή στην επαφή του διακόπτη.

    τελος Φιλε Γιωργο απο την θεσσαλονικη φαε ενα σουτζουκι να συνελεθεις χα χα χα χα χα για τι η απορια σου ηταν λιγο ασχετη :::

    Εκείνο πάλι που δεν ξέρω είναι αν αυτοί οι διακόπτες χειρισμού της τέντας χειρίζονται απ΄ευθείας τον κινητήρα με 230V~ ή στέλνουν εντολές σε κάποια πλακέτα ηλεκτρονικών του μηχανισμού της τέντας.

    αφου ρε Γιωργη συνδεονται στην ιδια φαση με το ντιμμερ δλδ 230 τι αλλο θα μπορουσαν να ελεγχουν ????? χα χα χα χα χα

    Εγώ δεν βλέπω τα στοιχεία της εγκατάστασης, τα βλέπει ο Χάρης και γράφει
    "ακριβώς όμως από πάνω από το κουτί του dimmer είναι και το κουτί του διακόπτη που ανεβάζει / κατεβάζει την τέντα. και καλώς ή κακώς παίρνουν από την ίδια φάση"

    από αυτά που διαβάζεις έχεις σαφή εικόνα του τι ακριβώς γίνεται ως προς την συνδεσμολογία;
    Δηλ υπάρχουν κι άλλες φάσεις στο συγκεκριμένο διαμέρισμα;
    Αποκλείεται το ενδεχόμενο να παίρνει μεν τη φάση από το συγκεκριμένο σημείο ο μηχανισμός, αλλά τα μπουτόν να ελέχγουν κάποια ρελέ;

    ελπιζω να μην τσαντιστηκες ...σε πειραξα λιγακι
    Ίσα-ίσα, αν πράγματι κατάφερα να σου χαρίσω γέλιο έστω και για λίγο μου είναι αρκετό... οι καιροί που ζούμε θα το περιορίσουν κι αυτό...

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις προτάσεις σας.
    φίλιππε επειδή (όπως έχω γράψει και παραπάνω στο σάκη) μου αρέσει να καταλαβαίνω τι κάνω και να μην το κάνω απλά τυφλοσούρτη, μήπως μπορείς να μου πεις γιατί πιστεύεις ότι οι πυκνωτές των 630dc δεν κάνουν? τι ακριβώς σημαίνει "275V~X2"? δύο πυκνωτές των 275ac?
    δεν έχω ξανασχοληθεί με varistor. σε τι πιστεύεις ότι θα έκανε καλύτερη (ή ασφαλέστερη) δουλειά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.981

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις προτάσεις σας.
    φίλιππε επειδή (όπως έχω γράψει και παραπάνω στο σάκη) μου αρέσει να καταλαβαίνω τι κάνω και να μην το κάνω απλά τυφλοσούρτη, (Πραγματικά είσαι μειονότητα, πίστεψέ με! Μπράβο σου πάντως.) μήπως μπορείς να μου πεις γιατί πιστεύεις ότι οι πυκνωτές των 630dc δεν κάνουν? (Οι πυκνωτές αυτοί προορίζονται για γενικές χρήσεις και όχι για άμεση σύνδεση στο δίκτυο ηλεκτροδότησης. Τα μεταβατικά φαινόμενα που είναι τόσο συνηθισμένα στο δίκτυο της ΔΕΗ (π.χ. υπερτάσεις, αρμονικές, κ.λ.π.)μπορούν να τους καταστρέψουν αν τουλάχιστον δεν περιοριστεί το ρεύμα που θα περάσει από μέσα τους με κάποιον τρόπο.) τι ακριβώς σημαίνει "275V~X2"? δύο πυκνωτές των 275ac? (Όχι, είναι "χι" 2 και όχι "επί" 2. Πρόκειται για μια κατηγορία πυκνωτών που είναι ειδικά σχεδιασμένοι να αντέχουν σε άμεση σύνδεση με την τάση του δικτύου. Χρησιμοποιούνται κυρίως στα φίλτρα δικτύου (άνοιξε ένα οποιοδήποτε παλμοτροφοδοτικό και θα τους δεις).
    δεν έχω ξανασχοληθεί με varistor. σε τι πιστεύεις ότι θα έκανε καλύτερη (ή ασφαλέστερη) δουλειά?
    Το βαρίστορ είναι μια διαφορετική λύση στο εν λόγω πρόβλημα. Ο πυκνωτής εξαλείφει τον σπινθήρα κατά το άνοιγμα της επαφής του διακόπτη με το να επιτρέψει για λίγο να συνεχιστεί η ροή του ρεύματος μέσω αυτού. Το βαρίστορ είναι μια αντίσταση μεταβαλλόμενη με την τάση. Όταν η τάση στα άκρα της αυξηθεί, η αντίσταση μειώνεται έως (σχεδόν)βραχυκυκλώματος. Έτσι, όταν κατά το άνοιγμα του διακόπτη λόγω της αυτεπαγωγής του κινητήρα του ρολού δημιουργηθεί υπέρταση, το βαρίστορ γίνεται αγώγιμο και παρέχει ένα δρόμο για τη ροή του ρεύματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη loufer_25
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Ερωτηση...

    Εχω ενα παρομοιο προβλημα, δεν ξερω ομως απο ηλεκτρονικα...,ηλεκτρολογια εχω τελειωσει.
    Εχω τοποθετησει ενα ανιχνευτη κινησης σε ενα φωτιστικο φθοριου. Το ballast μου δημιουργει μεγαλα αυτεπαγωγικα..με αποτελεσμα να κολλαει η επαφη του ανιχνευτη. Μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει? Υπαρχει καποιος τροπος να το αποφυγω? Μια λυση βεβαια ειναι χρησιμοποιησω ρελε οπως ειδα σε ηλεκτρολογικο φορουμ , ωστε να κουμπωνει και να δινει στην λαμπα. Ομως κατι τετοιο βαση του σημειου ειναι αρκετα δυσκολο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    αν ο ανιχνευτης σου εχει ρελεδακι στην εξοδο το προβλημα σου θα λυθει αν βαλεις παραληλα με την επαφη του ρελαι εα πυκνωτη 100 nf στα 630 βολτ ...η πυκνωτη 100 nf ο οποιος ειναι στα 275 βολτ κατηγοριας χ2 χ3 για εναλασσομενο ρευμα


    αν ο ανιχνευτης εχει τριακ στην εξοδο του τοτε η μονη σχεδον λυση ειναι να οδηγησεις ενα μικρο ρελε απο αυτον η να αλλαξεις το τριακ με ενα ισχυροτερο και να προσθεσεις σε αυτο ολα οσα λειπουν ....δλδ πηνιο και snuber

    αυτα

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  8. #18
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη loufer_25
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Πρωτα απ ολα ευχαριστω πολυ για την τοσο γρηγορη απαντηση, ειλικρινα δεν το περιμενα καθως δεν ειμαι τακτικο μελος του φορουμ. Ο συγκεκριμενος ανιχνευτης εχει τρια καλωδια κ τιποτα αλλο. Στα δυο παει η τροφοδοσια 230v , κ στο τριτο δινει εξοδο εφοσον κλεισει η επαφη του...
    Να υποθεσω οτι σημαινει πως πρεπει αναγκαστικα να βαλω ρελε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    οχι ...θα πρεπει να τον ανοιξεις να δεις πως δουλευει απο μεσα και απο εκει και μετα να ακολουθησεις τα παραπανω Προσοχη μεσα απο τον ανιχνυτη περναει 220 το οποιο δεν ειναι και πολυ φιλικο με ανθρωπους χωρις τα καταληλα μετρα προστασιας

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  10. #20
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη loufer_25
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ, με κατατοπισες πληρως!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος μοτέρ τέντας με διακόπτες sonoff
    By ydrohoos1980 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 14:08
  2. Dimmer
    By d.loupos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-15, 20:36
  3. Dimmer για μοτέρ 12v
    By Xapns in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 17:46
  4. καλώδιο από μοτέρ τέντας χωρίς γείωση
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-12, 14:30
  5. Dimmer
    By aristos87 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-06, 15:15

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας