Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: dimmer vs μοτέρ τέντας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή dimmer vs μοτέρ τέντας

    για μια ακόμα φορά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να "ποστάρω" εδώ καθώς το θέμα είναι και ηλεκτρονικό αλλά και ηλεκτρολογικό. ζητώ συγνώμη αν είμαι λάθος.
    το θέμα μου είναι το εξής: προ αμνημονεύτων ετών είχα φτιάξει ένα touch dimmer από την smart kit. το χρησιμοποιούσα αρκετά χρόνια σε ένα δωμάτιο χωρίς πρόβλημα. κατόπιν το μετέφερα σε άλλο σπίτι και το έβαλα να ελέγχει τα φώτα του μπαλκονιού. ακριβώς όμως από πάνω από το κουτί του dimmer είναι και το κουτί του διακόπτη που ανεβάζει / κατεβάζει την τέντα. και καλώς ή κακώς παίρνουν από την ίδια φάση. όσο δεν "παίζω" με την τέντα όλα είναι καλά. αν ομως την χρησιμοποιήσω τότε το dimmer συμπεριφέρεται όπως μετά από διακοπή ρεύματος. κάνει reset και πάει στην χαμηλότερη φωτεινότητα. και τότε πρέπει να ξανανεβάσω την φωτεινότητα εκεί που την θέλω. τίποτα δύσκολο. απλά ενοχλητικό (σε κανονικές συνθήκες το dimmer ανεβάζει την φωτεινότητα κρατώντας την μία επαφή και την κατεβάζει με την άλλη. και αν αγγίξεις στιγμιαία κάποια από τις δύο τότε σβήνει ή ανάβει αλλά χωρίς να αλλάζει φωτεινότητα)
    αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει κάποια λύση. ίσως κάποιου είδους φίλτρο ή ????
    ευπρόσδεκτη κάθε ιδέα ή σκέψη

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    και γιατι δεν δοκιμαζεις να φερεις μια αλλη φαση να τροφοδοτεις ξεχωριστα το dimmer sou απτη τεντα???

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    αγορασε δυο πυκνωτες 100nf στα 630 volt και τοποθετησε τους παραλληλα στο διακοπτη που ανεβαζει και κατεβαζει την τεντα ....εναν σε αυτον που την ανεβαζει και εναν σε αυτον που την κατεβαζει

    αυτοι θα καταπνιξουν το παρασιτο που δημιουργει το μοτερ της τεντας κατα την εκιννηση του και ετσι το ντιμμερ σου δεν θα παθαινει κοκομπλοκο

    Προσοχη στο ντιμμερ και στον διακποτη της τεντας κυκλοφορει 230 volt το οποιο ειναι επικυνδυνο

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατι δεν δοκιμαζεις να φερεις μια αλλη φαση να τροφοδοτεις ξεχωριστα το dimmer sou απτη τεντα???
    κώστα, είναι και αυτό μια λύση αλλά θα προτιμούσα να κρατήσω τα καλώδια που "τρέχουν" στο σπίτι έξω από τοίχους στον ελάχιστο αριθμό. είμαι τόσο αρνητικός σε αυτό που θα προτιμούσα να μείνω στην "ταλαιπωρία" του dimmer όπως είναι τώρα (ή ακόμα και να το βγάλω τελείως) παρά να αμολάω "καλούμπες". σε ευχαριστώ πάντως για την επισήμανση

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγορασε δυο πυκνωτες 100nf στα 630 volt και τοποθετησε τους παραλληλα στο διακοπτη που ανεβαζει και κατεβαζει την τεντα ....εναν σε αυτον που την ανεβαζει και εναν σε αυτον που την κατεβαζει

    αυτοι θα καταπνιξουν το παρασιτο που δημιουργει το μοτερ της τεντας κατα την εκιννηση του και ετσι το ντιμμερ σου δεν θα παθαινει κοκομπλοκο

    Προσοχη στο ντιμμερ και στον διακποτη της τεντας κυκλοφορει 230 volt το οποιο ειναι επικυνδυνο
    σάκη ευχαριστώ πολύ για την ιδέα. θα την δοκιμάσω και θα σου πω αποτελέσματα. ευχαριστώ και για την επισήμανση για το θέμα επικινδυνότητας. αν και το ξέρω ήδη, ποτέ δεν είναι περιτή μια υπενθύμιση σε θέματα ασφάλειας

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγορασε δυο πυκνωτες 100nf στα 630 volt και τοποθετησε τους παραλληλα στο διακοπτη που ανεβαζει και κατεβαζει την τεντα ....εναν σε αυτον που την ανεβαζει και εναν σε αυτον που την κατεβαζει

    αυτοι θα καταπνιξουν το παρασιτο που δημιουργει το μοτερ της τεντας κατα την εκιννηση του και ετσι το ντιμμερ σου δεν θα παθαινει κοκομπλοκο

    Προσοχη στο ντιμμερ και στον διακποτη της τεντας κυκλοφορει 230 volt το οποιο ειναι επικυνδυνο
    σάκη, πήγα σήμερα να πάρω τους πυκνωτές αλλά μου είπαν ότι υπάρχουν μόνο για dc σε αυτή την τάση. φαντάζομαι ότι δεν θα κάνουν αφού μιλάμε για ac σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Χάρη,
    για τέτοιους πυκνωτές (630 V DC) μιλάει ο Σάκης. Κάνουν κι αυτοί, αλλά εγώ θα πρότεινα να βάλεις 100n 275V~ X2 MKP ( και για να είμαστε πιο ακριβείς πρέπει να μπει και από μια αντίσταση ~100Ω 1/2W σε σειρά, για να μην καταπονούνται οι επαφές του διακόπτη), είναι πιο κοντά για τη χρήση που θέλεις.

    Εκείνο πάλι που δεν ξέρω είναι αν αυτοί οι διακόπτες χειρισμού της τέντας χειρίζονται απ΄ευθείας τον κινητήρα με 230V~ ή στέλνουν εντολές σε κάποια πλακέτα ηλεκτρονικών του μηχανισμού της τέντας.
    Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε φοβάμαι πως δεν θα καταφέρεις να διορθώσεις το πρόβλημα μ΄αυτόν τον προτεινόμενο τρόπο.

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    ενας τετοιος πυκνωτης πρπει να ειναι στα 630 dc για να μπορει να δoυλεψει σε 230 ac πρεπει να υπολογιζουμε την τιμη 3 φορες απανω

    οι αντιστασεις επισης δεν ειναι κακη ιδεα 100 Ω μαλλον πολυ το βρισκω καπου 10 θα εβαζα εγω αλλα απο την αλλη μια και αυτα ειναι ευκολα υλικα μπορεις να δοκιμασεις με και χωρις

    περιμενουμε νεα

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    γιώργο και σάκη σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την βοήθεια / παρατηρήσεις. θα δοκιμάσω τις προτάσεις και θα σας κρατήσω ενήμερους.
    για τους πυκνωτές είπαμε ότι θα είναι παράλληλα με τον κάθε διακόπτη. οι αντιστάσεις πως θα συνδεθούν? σε σειρά με τον διακόπτη? προ ή μετά?
    σάκη είπες ότι χρειάζεται 3 φορές πάνω από την ac τάση για να χρησιμοποιηθεί ο αντίστοιχος πυκνωτής της dc τάσης. καθώς πέρα από την απλή λύση ενός προβλήματος με ενιδα΄φερει και το "πως και το γιατί" θα μπορούσες ίσως να μου εξηγήσεις? ή για να μην σε ταλαιπωρώ, αν μπορούσες να με κατευθύνεις σε κάποιο site που ίσως υπάρχει με την σχετική θεωρία

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Χάρη,
    θα σου δώσω την δική μου εξήγηση κι αν ο Σάκης θέλει να προσθέσει ή να αφαιρέσει κάτι ας παρέμβει.
    Θεωρώ λοιπόν, ότι σου έδωσε αυτή τη γνώμη γιατί αφού το dimmer και ο μηχανισμός τροφοδοτούνται από το ίδιο καλώδιο ρεύματος, κατά το πάτημα κάποιου μπουτόν για να λειτουργήσει η τέντα εκείνη τη στιγμή δημιουργείται ένας σπινθηρισμός στην επαφή του, ο οποίος είναι ικανός να περνάει στο dimmer και να το φέρνει σε κατάσταση reset.
    Βάζοντας τώρα ένα πυκνωτή παράλληλα στην κάθε επαφή (σε σειρά με αυτόν και μια αντίσταση) έχει σαν αποτάλεσμα να απορροφά αυτόν τον σπινθηρισμό ή μέρος του και έτσι να μην είναι σε θέση να παρενοχλήσει το ηλεκτρονικό μέρος του dimmer.
    Όμως πιο πάνω, έγραψα μια απορία μου που δεν δόθηκε η απαιτούμενη σημασία όπως φαίνεται.
    Εκείνο πάλι που δεν ξέρω είναι αν αυτοί οι διακόπτες χειρισμού της τέντας χειρίζονται απ΄ευθείας τον κινητήρα με 230V~ ή στέλνουν εντολές σε κάποια πλακέτα ηλεκτρονικών του μηχανισμού της τέντας.
    Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε φοβάμαι πως δεν θα καταφέρεις να διορθώσεις το πρόβλημα μ΄αυτόν τον προτεινόμενο τρόπο.
    Αυτό το θίγω γιατί σ΄αυτή τη περίπτωση ο-οι πυκνωτές θα πρέπει να τοποθετηθούν σε άλλο σημείο στην πλακέτα του μηχανισμού της τέντας, αν δεν διαθέτει ήδη από κατασκευής.

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος μοτέρ τέντας με διακόπτες sonoff
    By ydrohoos1980 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 15:08
  2. Dimmer
    By d.loupos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-15, 21:36
  3. Dimmer για μοτέρ 12v
    By Xapns in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 18:46
  4. καλώδιο από μοτέρ τέντας χωρίς γείωση
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-12, 15:30
  5. Dimmer
    By aristos87 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-06, 16:15

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας