Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: Kυκλωμα ατμοσυστηματος

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη john asl
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αγιος Στεφανος
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Kυκλωμα ατμοσυστηματος

    Καλημερα σε ολους και ευχαριστω για την φιλοξενια. Θα ηθελα την βοηθεια σας για μια κατασκευη που κανω. Προκειται για ενα ατμοσυστημα. Ειμαι τεχνικος ηλεκτρικων μικροσυσκευων και αποφασισα να σχεδιασω κατι δικο μου. Στη συσκευη λοιπον που φτιαχνω εχω ενσωματωσει στο μποιλερ ενα θερμοστατη 160c και οταν κλεισει δινει 220v σε μια αντλια για να γεμισει νερο το λεβητα. Παραλληλα θελω να τροφοδοτησω μια ηλεκτροβαλβιδα που και αυτης το πηνιο δουλευει με 220v αλλα θελω μετα απο καποια δευτερολεπτα (4sec) να σταματαει η παροχη στην ηλ/δα παρολο που θα συνεχιζετε η παροχη στην αντλια. Μου ειπαν οτι αυτο μπορω να το πετυχω με ενα πυκνωτη και μια αντισταση αλλα δεν ειμαι ηλεκτρονικος και χρειαζομαι βοηθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Evolution is the future..

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john asl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους και ευχαριστω για την φιλοξενια. Θα ηθελα την βοηθεια σας για μια κατασκευη που κανω. Προκειται για ενα ατμοσυστημα. Ειμαι τεχνικος ηλεκτρικων μικροσυσκευων και αποφασισα να σχεδιασω κατι δικο μου. Στη συσκευη λοιπον που φτιαχνω εχω ενσωματωσει στο μποιλερ ενα θερμοστατη 160c και οταν κλεισει δινει 220v σε μια αντλια για να γεμισει νερο το λεβητα. Παραλληλα θελω να τροφοδοτησω μια ηλεκτροβαλβιδα που και αυτης το πηνιο δουλευει με 220v αλλα θελω μετα απο καποια δευτερολεπτα (4sec) να σταματαει η παροχη στην ηλ/δα παρολο που θα συνεχιζετε η παροχη στην αντλια. Μου ειπαν οτι αυτο μπορω να το πετυχω με ενα πυκνωτη και μια αντισταση αλλα δεν ειμαι ηλεκτρονικος και χρειαζομαι βοηθεια.
    Δυστυχώς δεν γίνεται ούτε με πυκνωτή ούτε με αντίσταση. Αυτό που χρειάζεσαι λέγεται χρονικό on-delay. Φρόντισε μόνο να έχει τουλάχιστον μια NC επαφή (συνήθως έχουν μια ή δυο μεταγωγικές οπότε σου κάνουν.)

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Kυκλωμα τροφοδοτικου 12 βολτ
    By NikosPoweR in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 20:02
  2. Kυκλωμα προστασίας πομπου απο φορτία κεραίας
    By tzitzikas in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-11, 10:20
  3. Kυκλωμα φορτιστη μπαταριαs αυτοκινητου 12v
    By G.POL in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-11, 19:09
  4. Kυκλωμα: Λαμπα-ballast-starter
    By sigalas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-11, 14:07

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας