Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26

Θέμα: ΜΗΚΟΣ METAΞΥ ΓΕΦΥΡΑΣ ΣΤΑΣΙΜΩΝ - DUMMY LOAD

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Δημήτρη, μάλλον κάτι διαφορετικό θέλεις να μας πείς, αλλιώς δεν εξηγώ την σταθερότητα που έχεις στην άποψή σου.

    Να ξεκαθαρίσω τι λέω εγώ:
    Το μήκος μιας γραμμής μεταφοράς, δεν παίζει ρόλο στην προσαρμογή, αν και εφ' όσον η πηγή, το καλώδιο, και το φορτίο, είναι ίδιας (σύνθετης) αντίστασης. Αυτό ισχύει είτε πρόκειται για διασύνδεση exciter με amplifier, είτε amplifier με κεραία. Δηλαδή, άπαξ και το Exciter έχει έξοδο 50Ω, η είσοδος του amplifier επίσης 50Ω, βάλε ότι μήκος καλωδίου θες.

    Το κείμενο που παραθέτει ο Δημήτρης, αφορά μόνο περιπτώσεις όπου οι αντιστάσεις πηγής και φορτίου δεν είναι ίδιες.

    Παραθέτω με τη σειρά μου ένα κομμάτι από το ARRL Handbook, και συγκεκριμένα ένα απόσπασμα 2 κεφάλαια πιο πριν από αυτό που μνημονεύει ο Δημήτρης, με τίτλο "MATCHING THE ANTENNA TO THE LINE":
    Νομίζω ότι ο ποιητής είναι σαφής...

    Όσον αφορά το στοίχημα, αν ο Network Analyzer είναι κανένας καλός, ας είναι το τρόπαιο του στοιχήματος κι εγώ είμαι μέσα!
    Δεν παίζεσαι!!!
    Μονοφαγάς είσαι!!! Θα του το 'φας' στεγνά μόνο σου δηλαδή!!! & θα σου πει & ευχαριστώ!
    Και εγώ υπερ σου στο στοίχημα (μαζί σου, μαζί σου...)... Τι θα πάρω? Το IN port η το Out port? Αν είναι "σπαστό" σε μονάδες, θα τα βρούμε πιό εύκολα μάλλον... Εεεε?
    Μόνο να είναι για τα 50Ω, γιατί Ελλάδα κυκλοφορούν πολλά στα 75Ω...
    Ακόμα ψάχνεις για SNA/VNA? Βρωμάει ο τόπος... σε αυτά! Σε λίγο που θα κλείσουν & άλλες εταιρείες, θα τα βρούμε & στα "σκουπίδια"...

    Τώρα ανευ πλάκας!
    Κύριοι... η γραμμή μεταφοράς θεωρητικώς ορίζεται ως ένα σύστημα Transparent... (ελεύθερη μετάφραση, διαυγές) που εννοείται ότι ΔΕΝ αλλοιώνει σε τίποτα τα όποια χαρακτηριστικά ενός σήματος στην διαδρομή της! Βεβαίως αυτό ισχύει όταν τα Z στα δύο άκρα της είναι & αυτά σύμφωνα με την Z της γραμμής! Ούτε κόψες ούτε βάλε απαιτείται σε αυτήν την συνθήκη! Τα υπόλοιπα που λέγονται είναι "μαϊμουδιές"... & ισχύουν όταν αυτός που βάζει τα συστήματα δεν έχει ιδέα τι συνδέει με τι, οπότε του λένε 'βάλε καλού κακού μετρημένα λ γραμμής μεταφοράς, ώστε & να τύχει να τα κάνεις μαντάρα, να περνάει κάτι στο άλλο άκρο έστω"!

    Άντε, ντάξει, πάρτο όλο τον network... έχω 2 εγώ, τι να το κάνω το μισό?

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίζεσαι!!!
    Μονοφαγάς είσαι!!! Θα του το 'φας' στεγνά μόνο σου δηλαδή!!! & θα σου πει & ευχαριστώ!
    Και εγώ υπερ σου στο στοίχημα (μαζί σου, μαζί σου...)... Τι θα πάρω? Το IN port η το Out port? Αν είναι "σπαστό" σε μονάδες, θα τα βρούμε πιό εύκολα μάλλον... Εεεε?
    Μόνο να είναι για τα 50Ω, γιατί Ελλάδα κυκλοφορούν πολλά στα 75Ω...
    Ακόμα ψάχνεις για SNA/VNA? Βρωμάει ο τόπος... σε αυτά! Σε λίγο που θα κλείσουν & άλλες εταιρείες, θα τα βρούμε & στα "σκουπίδια"...

    ...

    Άντε, ντάξει, πάρτο όλο τον network... έχω 2 εγώ, τι να το κάνω το μισό?
    Χαχαχα! Είσαι απίστευτος!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή Γεια σας...

    Αναφερομαι...σε μηκη καλωδιου 0που το λ ειναι πχ 2μ και το 1/4 50 εκατοστα
    αν η παραπομπη που ανεφερα λεει οτι δεν εχομε προσαρμογη εισοδου/εξοδου 1 σελιδα και κατι ,τοτε ελεος...
    το οργανο ειναι HP δεν ειναι δικο μου,για να παει ...αλλα 1 κατοσταρι αντε και 2 δεν με χαλαει..και παλι ξαναλεω το Zo= Zin= Zout...ισχυει για ολες ιδανικες γραμμες...αν καποιος δεν το καταλαβαινει ας σταματησουμε να συζηταμε...σε επομενο ποστ θα εχω και την αποδειξη απο το V-U MANUAL

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχα! Είσαι απίστευτος!!!
    Χμμμ...
    το οργανο ειναι HP δεν ειναι δικο μου,για να παει ...
    Τσάμπα χάρηκες signacom...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 10-05-10 στις 19:17
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή ΑΜ ΔΕ

    ΔΕΝ νομιζω φαινεται να βαζω ως τροπαιο το οργανο...αυτο που λεω ως αποδειξη η χρηση του...ο Στελιος το ηθελε σαν τροπαιο στο στοιχημα....επειδη το χα χα ειναι πολυ ...τελειωσε αλλωστε.ειμαι και εκτος θεματος...συνδεση πομπου-γεφυρας-φορτιου

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Notios38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ νομιζω φαινεται να βαζω ως τροπαιο το οργανο...αυτο που λεω ως αποδειξη η χρηση του...ο Στελιος το ηθελε σαν τροπαιο στο στοιχημα....επειδη το χα χα ειναι πολυ ...τελειωσε αλλωστε.ειμαι και εκτος θεματος...συνδεση πομπου-γεφυρας-φορτιου
    Για να μην παρεξηγηθώ, θέλω να ξεκαθαρίσω ότι γέλασα με τα όσα είπε ο SRF προς εμένα (εξ' ού και το quote που έκανα), ενώ η πρότασή μου για το Network Analyzer ως τρόπαιο, ήταν μεταξύ σοβαρού και αστείου - όχι ότι θα με χαλούσε κιόλας...

    Εντός θέματος λοιπόν:
    Πομπός - βαττόμετρο - φορτίο, άπαξ και είναι όλα 50Ω, δεν πρέπει να παίζει κανένα ρόλο στο θέμα της προσαρμογής το μήκος των καλωδίων ενδιάμεσα, παρά μόνο στις απώλειες. Αν μεταβάλλοντας το μήκος κάποιου καλωδίου, αλλάζει αφύσικα η συμπεριφορά, κάτι δεν είναι στα 50Ω.

    Για του λόγου το αληθές, έβαλα ένα exciter ΗΛΕΚΤΡΟΝ 20W (BGY33 ολέ!) με βαττόμετρο + φορτίο στους 86.0 MHz (καλώδια RG214).

    Α) καλώδιο exciter - βαττόμετρου 0.5m = 20.0W
    Β) καλώδιο exciter - βαττόμετρου 3.0m = 19.6W



    Σύμφωνα με την δική σου θέση, τι έπρεπε να συμβεί?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. HF Dummy Load
    By Γαληνίτης in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-16, 23:00
  2. Dummy load
    By anesmidas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 19:10
  3. multi-dummy load
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-11, 16:02
  4. Dummy load 8 Ω
    By kentar in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-09, 23:23
  5. ΓΕΦΥΡΑΣ ΣΤΑΣΙΜΩΝ ΣΧΕΔΙΟ ΕΩΣ 3GHZ ZHTEITAI
    By radioamateur in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-07, 19:29

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας