Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: 12V και 350V στο ιδιο καλωδιο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή 12V και 350V στο ιδιο καλωδιο

    Ετοιμαζω μια κατασκευη, η οποια στην τροφοδοσια της χρειαζεται 22-0-22VAC, 12VAC και 350VDC(η AC δεν εχει ακομη αποφασιστει).Επειδη ομως ο χωρος του σασι ειναι περιορισμενος, αναγκαστικα θα χρειαστει οι Μ/Σ και ισως ενα μικρο τροφοδοτικο να ειναι σε ξεχωριστο κουτι.Μπορω να μεταφερω τις τασεις αυτες με ενα μονο καλωδιο στην κατασκευη, η θα υπαρξει προβλημα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    βασικα μια λυση θα ηταν να χρεισιμοποιησεις καλωδιο με πλεγμα αν δεν ειναι πανω απο 5 amprere το ρευμα σου ετσι ωστε την επιστροφη των εναλλασωμενων τασεων σου να την περασεις απο κει(φυσικα αν η διαδρομη σου ειναι περισσοτερο απο 1 μετρο, ειδαλωσ δεν νομιζω να υπαρχει). Οσο για την συνεχη σου ταση δεν νομιζω να επηρεαστει απο το μαγνητικο πεδιο αφου εχει διαφορετικο διανυσμα και αλλη γειωση.....

    απλα μια γνωμη ετσι διορθωστε με παρακαλω για τυχον λαθη

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Το ερώτημά σου έχει να κάνει με τη μόνωση, ή με την πιθανότητα εμφάνισης θορύβου στη συνεχή τάση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Φιλιππα τα ρευματα δεν θα ειναι ιδιαιτερα μεγαλα.Για την πιθανοτητα εμφανισης θορυβου, θορυβηθηκα...
    Με την μονωση τι θεμα να εχω;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη staaronis3
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    τα 12VAC θα μπορούσες να τα βάλεις πάνω στα 350VDC και μετά με τη βοήθεια φίλτρων να απομονώνεις τα δύο σου σήματα.

    Τώρα τι φίλτρα θα βάλεις σε τέτοιες τάσεις δε ξέρω, πάντως γνώμη μου είναι να κάνεις λίγο πιο απλωτή την κατασκευή σου και να τα βάλεις όλα.

    Βέβαια αν εννοείς να είναι ένα καλώδιο σύνδεσης των 2 κουτιών τότε μπορείς να πάρεις ένα πολύκλωνο καλώδιο μέσα απο το οποίο να περάσεις αυτά που θες. Αν η 350VDC ήταν AC το πιθανότερο είναι πως δε θα μπορούσες να το κάνεις αυτό γιατί θα περνούσε στα άλλα ζεύγη.

    Πήγενε σε μαγαζί που να έχει κυρίως ηλεκτρολογικό υλικό, ρώτησε για πολύκλωνα καλώδια και βρες κάποιο που να αποτρέπει επαγωγικά φαινόμενα.

    Μπορεί βέβαια να θες και κάτι άλλο οπότε να σου λέω βλακείες τόση ώρα. Ότι δεν κατάλαβες πες μου, αλλά ας μιλήσει και κάποιος πιο έμπειρος απο μένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλιππα τα ρευματα δεν θα ειναι ιδιαιτερα μεγαλα.Για την πιθανοτητα εμφανισης θορυβου, θορυβηθηκα... (Το κομμάτι που θα τροφοδοτείται με τη συνεχή τάση δεν έχει υψηλή τιμή PSRR
    Με την μονωση τι θεμα να εχω;
    Κανένα, εφόσον το καλώδιο που θα βάλεις έχει μόνωση για την υψηλότερη από τις δυο τάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ας το κανουμε πιο λιανα για τον φιλο staaronis.
    Εχουμε ενα σασι, που εχει επανω 3 συσκευες.Εχουμε τον ενισχυτη ηχου, ο οποιος τροφοδοτειται με 22-0-22VAC, εχουμε το buffer που τροφοδοτειται με 12VAC και εχουμε και το VUμετρο που τροφοδοτειται με 350VDC.Ο ενισχυτης και το buffer εχουν τροφοδοτικα μεσα στο pcb τους, γιαυτο και θελουν AC, το VUμετρο δεν εχει, οποτε και ζηταει DC.
    Επειδη ολες οι συσκευες μαζι με τις τροφοδοσιες τους δεν χωρανε στο ιδιο σασι, αναγκαζομαι να κανω ενα ξεχωριστο κουτακι, το οποιο θα εχει μεσα τους Μ/Σ σιγουρα, και ισως και το τροφοδοτικο των 350.Δεν εχω αποφασισει που θα βαλω το τροφοδοτικο των 350 ακομη, γιατι δεν ξερω τι ρευμα ειναι καλυτερο να περασει απο το καλωδιο της υψηλης, AC η DC.Με τον χωρο που γλιτωνω απο τους Μ/Σ, μπορω να χωρεσω το τροφοδοτικο των 350 στο σασι.Για χαρην λειτουργικοτητας και ομορφιας, σκεφτηκα να περνανε ολα μαζι απο ενα καλωδιο, και με ενα πολυπινο βυσμα, να μπαινουν στο σασι.Η μονωση δεν με ανησυχει, τα ρευματα οπως ειπαμε δεν ειναι μεγαλα, ετσι κι αλλιως θα χρησιμοποιησω καλωδιο βαριας χρησης.Αυτο το PSRR καταλαβα οτι ειναι κατι με τον θορυβο, αλλα δεν καταλαβα ακριβως.Παντως, το VUμετρο δεν εμπλεκεται στον ηχο και δεν ειναι συσκευη μεγαλης ακριβειας, ειναι απλως ενδεικτικη.Αυτα

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το κανουμε πιο λιανα για τον φιλο staaronis.
    Εχουμε ενα σασι, που εχει επανω 3 συσκευες.Εχουμε τον ενισχυτη ηχου, ο οποιος τροφοδοτειται με 22-0-22VAC, εχουμε το buffer που τροφοδοτειται με 12VAC και εχουμε και το VUμετρο που τροφοδοτειται με 350VDC.Ο ενισχυτης και το buffer εχουν τροφοδοτικα μεσα στο pcb τους, γιαυτο και θελουν AC, το VUμετρο δεν εχει, οποτε και ζηταει DC.
    Επειδη ολες οι συσκευες μαζι με τις τροφοδοσιες τους δεν χωρανε στο ιδιο σασι, αναγκαζομαι να κανω ενα ξεχωριστο κουτακι, το οποιο θα εχει μεσα τους Μ/Σ σιγουρα, και ισως και το τροφοδοτικο των 350.Δεν εχω αποφασισει που θα βαλω το τροφοδοτικο των 350 ακομη, γιατι δεν ξερω τι ρευμα ειναι καλυτερο να περασει απο το καλωδιο της υψηλης, AC η DC.Με τον χωρο που γλιτωνω απο τους Μ/Σ, μπορω να χωρεσω το τροφοδοτικο των 350 στο σασι.Για χαρην λειτουργικοτητας και ομορφιας, σκεφτηκα να περνανε ολα μαζι απο ενα καλωδιο, και με ενα πολυπινο βυσμα, να μπαινουν στο σασι.Η μονωση δεν με ανησυχει, τα ρευματα οπως ειπαμε δεν ειναι μεγαλα, ετσι κι αλλιως θα χρησιμοποιησω καλωδιο βαριας χρησης.Αυτο το PSRR καταλαβα οτι ειναι κατι με τον θορυβο, αλλα δεν καταλαβα ακριβως.Παντως, το VUμετρο δεν εμπλεκεται στον ηχο και δεν ειναι συσκευη μεγαλης ακριβειας, ειναι απλως ενδεικτικη.Αυτα
    Καλά ρε Παναγιώτη, τί βιούμετρο είναι αυτό και θέλει 350βολτ; Με μαγικά μάτια είναι; Πέρασέ τα όλα από ένα καλώδιο. Δεν θάχεις πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Χεχε οντως, ειναι με magic eye (em84).Θα τα περασω Φιλιππα ολα οκ, το DC να το κανω πριν η μετα, η δεν εχει σημασια;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χεχε οντως, ειναι με magic eye (em84).Θα τα περασω Φιλιππα ολα οκ, το DC να το κανω πριν η μετα, η δεν εχει σημασια;
    Όχι, δεν έχει. Ακόμα και με μπόλικη κυμάτωση στα 350V τα μαγικά μάτια θα δουλεύουν μια χαρά. Αλήθεια πού τις βρήκες τις ΕΜ84; Από ebay; Γιατί εδώ δεν έχω καταφέρει να βρω μαγικά μάτια πουθενά!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 10:11
  2. Καλωδιο μονοκλωνο γυρω στο 1mm
    By sepultribe in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-14, 12:13
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-11, 01:37
  4. ΠΟΛΛΑ ΙΔΙΑ ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ BOARD ΣΤΟ EAGLE;
    By tzitzikas in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-07, 03:40
  5. καλωδιο και συνδεση
    By iosifidisgiorgos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-06, 20:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας