Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ρελε για το συτημα comfort.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    αιγαλεω
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή Ρελε για το συτημα comfort.

    καλως σας βρηκα.το φορουμ ειναι φοβερο απο τυχη το βρηκα σε αναζητηση,πολυ καλη προσπαθεια μπραβο σε ολους.εχω ενα θεμα αν μπορειτε να βοηθησετε.θελω οταν οπλιζει ο συναγερμος που εχω στο αυτοκινητο μου μαρκας ελσερ να μενουναναμενα τα μικρα φωτα οι ψειρες δηλαδη, για 30 δευτερα οσο δηλαδη διαρκει η εξοδος κομφορτ.εχω βρει το αντιστοιχο καλωδιο και οταν οπλιζει το αλαρμ δινει εξοδο κατα το μανουαλ 200 μΑ.μετρησα με το πολυμετρο και εδειξε 0,6 βολτ.υπαρχει καποιο ρελεδακι να συνδεσω αυτη την εξοδο ετσι ωστε οι επαφες που οπλιζουν να κρατουν τα φωτα αναμενα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Η έξοδος αυτή είναι ανοιχτού συλλέκτη; Αν ναι, τότε συνδέεις το ρελεδάκι ανάμεσα σ' αυτό το καλώδιο και τα +12V. Μη ξεχάσεις να βάλεις παράλληλα με το πηνίο του ρελέ και μια δίοδο (με τη σωστή πολικότητα βέβαια!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    αιγαλεω
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    πωπω ρε φιλε δεν καταλαβα τιποτα απο οτι ειπες.εσεις ειστε επιστιμονες εδω. δηλαδη λες να βαλω αυτην την εξοδο να πεζει το ρολο του (-) και να του δωσω ρευμα απο την αλλη +12?αυτο για να οπλιζει το ρελε ετσι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sacracer Εμφάνιση μηνυμάτων
    πωπω ρε φιλε δεν καταλαβα τιποτα απο οτι ειπες.εσεις ειστε επιστιμονες εδω. δηλαδη λες να βαλω αυτην την εξοδο να πεζει το ρολο του (-) και να του δωσω ρευμα απο την αλλη +12?αυτο για να οπλιζει το ρελε ετσι?
    Ναι αυτό λέω. Μην ξεχάσεις τη δίοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    αιγαλεω
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    την διοδο που θα τη βρω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Σε μαγαζιά ηλεκτρονικών. Πάρε μια 1Ν4001. Φρόντισε μόνο να αγοράσεις και τίποτα άλλο, γιατί η δίοδος έχει 0.02€ και ο μαγαζάτορας θα σε κοιτάει περίεργα... Και προσοχή στη σύνδεση! Η δίοδος έχει πολικότητα! Αν τη βάλεις ανάποδα, θα προκαλέσεις βραχυκύκλωμα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    αιγαλεω
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    οκ ευχαριστω φιλιππα.!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη CKarafas
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sacracer Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλως σας βρηκα.το φορουμ ειναι φοβερο απο τυχη το βρηκα σε αναζητηση,πολυ καλη προσπαθεια μπραβο σε ολους.εχω ενα θεμα αν μπορειτε να βοηθησετε.θελω οταν οπλιζει ο συναγερμος που εχω στο αυτοκινητο μου μαρκας ελσερ να μενουναναμενα τα μικρα φωτα οι ψειρες δηλαδη, για 30 δευτερα οσο δηλαδη διαρκει η εξοδος κομφορτ.εχω βρει το αντιστοιχο καλωδιο και οταν οπλιζει το αλαρμ δινει εξοδο κατα το μανουαλ 200 μΑ.μετρησα με το πολυμετρο και εδειξε 0,6 βολτ.υπαρχει καποιο ρελεδακι να συνδεσω αυτη την εξοδο ετσι ωστε οι επαφες που οπλιζουν να κρατουν τα φωτα αναμενα?
    Παρε ενα απλο ρελε 4 επαφων 12βολτο(30,87,85,86) και συνδεσε το ως εξης:
    Pin 30 βαλε +
    Pin 87 το στελνεις στη καταναλωση (Φωτα,Κορνα,οτι αλλο θελεις)
    Pin 85 βαλε +
    Pin 86 το συνδεεις στο καλωδιο που βρηκες 0.6v (και ειναι γειωση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    αιγαλεω
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    τελικα το εφτιαξα.αλλα το εκανα πριν απο το μηνυμα του καραφα οποτε εβαλα αλλιως τη συνδεσμολογια.επαφη 87 εβαλα + και επαφη 30 εβαλα την καταναλωση.την συνδεσμολογια την περιγραφη ετσι ακριβως και στο ρελε μπλοκαρισματος κινητηρα.παντως δουλευει αψογα παιδια.εχει ενα ελλατωμα ομως.αναβει ακομα και τη μερα.τι μπορω να κανω να δουλευει μονο νυχτα?πηγα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα,και αφου του εξηγησα τι θελω δεν ειχε ιδεα να με κατατοπισει!!!παρε εναν διακοπτη μου λεει να τελειωνεις.βρε εγω το θελω αυτοματα του λεω αυτο κανω καθε φορα.τεσπα ακουω γνωμες παιδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη CKarafas
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sacracer Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα το εφτιαξα.αλλα το εκανα πριν απο το μηνυμα του καραφα οποτε εβαλα αλλιως τη συνδεσμολογια.επαφη 87 εβαλα + και επαφη 30 εβαλα την καταναλωση.την συνδεσμολογια την περιγραφη ετσι ακριβως και στο ρελε μπλοκαρισματος κινητηρα.παντως δουλευει αψογα παιδια.εχει ενα ελλατωμα ομως.αναβει ακομα και τη μερα.τι μπορω να κανω να δουλευει μονο νυχτα?πηγα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα,και αφου του εξηγησα τι θελω δεν ειχε ιδεα να με κατατοπισει!!!παρε εναν διακοπτη μου λεει να τελειωνεις.βρε εγω το θελω αυτοματα του λεω αυτο κανω καθε φορα.τεσπα ακουω γνωμες παιδια.
    Θαναση το 30 και το 87 και αναποδα να τα βαλεις δεν υπαρχει προβλημα.Τωρα για το προβλημα που εχεις μαλλον θα χρειαστεις τη γνωμη ενος ηλεκτρονικου να σου πει πως να συνδεσεις καποιον αισθητηρα φωτος στο κυκλωμα σου

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συτημα συναγερμου για σπιτι
    By georgekaro in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 19:21
  2. Σύστημα comfort για αυτοκινητο
    By doungas in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-10, 10:51
  3. Ρελε για λινεαρ hf
    By sv2bnw in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-06, 23:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας