Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 75

Θέμα: Ψυκτικο υγρο ηλιακου θερμοσιφωνα ?

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    προπυλενογλυκόλη , αιθυλενογλυκόλη

    σημείο βρασμού , ιξώδες , θερμοκρασίες συλεκτών , service κ.λ.π

    Μία ενδιαφέρον συζήτηση για όσους θέλουν κατι παραπάνω και έχουν χρόνο να διαβάσουν την συζητηση :

    http://www.insomnia.gr/forum/showthr...142191&page=48

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolis-Sx Εμφάνιση μηνυμάτων
    με σκετο νερακι στο κυκλωμα ο ηλιακος δεν θα ζεστανει...
    E, τότε εγώ που το έκανα μια φορά και ζέστανε, μάλλον είμαι μάγος. Για πες μας κ. εμπειροτέχνη υδραυλικέ να μάθουμε κι εμείς από τις ομολογουμένως πάντα εντυπωσιακές γνώσεις σου το γιατί; Τι θα αλλάξει προσθέτοντας τα υγρά του ηλιακού; Διότι η μόνη περίπτωση μα μη ζεσταίνει, είναι να υπάρχει αέρας στο κύκλωμα των συλλεκτών. Eίτε το υγρό μέσα είναι σκέτο νερό είτε νερό ανακατεμένο με τα υγρά του ηλιακού. Και μια διόρθωση: Επειδή είδα ότι κάποιοι αναφέρθηκαν σε ψευδάργυρο: Δεν είναι ψευδάργυρος, αλλά μαγνήσιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    E, τότε εγώ που το έκανα μια φορά και ζέστανε, μάλλον είμαι μάγος. Για πες μας κ. εμπειροτέχνη υδραυλικέ να μάθουμε κι εμείς από τις ομολογουμένως πάντα εντυπωσιακές γνώσεις σου το γιατί; Τι θα αλλάξει προσθέτοντας τα υγρά του ηλιακού; Διότι η μόνη περίπτωση μα μη ζεσταίνει, είναι να υπάρχει αέρας στο κύκλωμα των συλλεκτών. Eίτε το υγρό μέσα είναι σκέτο νερό είτε νερό ανακατεμένο με τα υγρά του ηλιακού. Και μια διόρθωση: Επειδή είδα ότι κάποιοι αναφέρθηκαν σε ψευδάργυρο: Δεν είναι ψευδάργυρος, αλλά μαγνήσιο.
    Λυπαμαι φιλε , δεν ξερω τι προσωπικα εχεις με τον sx , ουτε σενα ξερω ουτε τον sx , αλλα δεν επιτρεπω στο θεμα που ανοιξα εγω εντασεις.

    Δεν ειμαι κανας μακακας που διαβαζοντας μονο τις απαντησεις θα παω και θα κανω οτι μου γραψουν ,αλλωστε μιλαμε για εναν ηλιακο , δεν ρωταω πως θα φτιαξω ωρολογιακη βομβα .Ο καθενας εχει το δικαιωμα να απαντησει σωστα ή λαθος , αλλα αυτος που ρωταει εχει την ευθυνη για το τι θα κανει , αλλιως να φωναξει τεχνικο , να δωσει και κανα μεροκαματο ,αλλα θα εχει μαθει και 5 πραγματα πρωτιστως για να μην τον πιασουν Κωτσο.
    Παντα προσπαθω να συλλεξω οσο γινεται περισοτερες συμβουλες κι απο κει και περα θα τις αξιολογησω , θα δοκιμασω και σιγουρα θα εχω το σωστο αποτελεσμα .

    Ηρεμια παιδιαααααα.......

    Στο θεμα μας τωρα , δεν ζεσταθηκε το νερο , ή οι συλλεκτες ειναι σαπιοι αλλα δεν το δειχνουν ή επειδη δεν μπορω να ανοιξω την ταπα απο τη μια σωληνα στην κορυφη δεν εγινε η εξαερωση , συνεχιζουμε τα πειραματα .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jeik : 13-05-10 στις 23:37 Αιτία: oρθογραφια
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Δημητρη ο πατερας ειπε οτι πρεπει να αδιασεις ολο τον πολτο που βρηκες και να ξεπλυνεις καλα το κυκλωμα και να βαλεις το σωστο αντιψυκτικο, που βρισκεται ευκολα.
    Οσον αφορα για τα σαπισματα και λοιπα, αναγκαστικα διαγνωση πρεπει να γινει επι τοπου.Εαν ειχες ασχοληθει με το ανοδιο συστηματικα, ισως τωρα να μην αντιμετωπιζες τα σαπισματα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θεμα μας τωρα , δεν ζεσταθηκε το νερο , ή οι συλλεκτες ειναι σαποιοι αλλα δεν το δειχνουν ή επειδη δεν μπορω να ανοιξω την ταπα απο τη μια σωληνα στην κορυφη δεν εγινε η εξαερωση , συνεχιζουμε τα πειραματα .
    Δες αν μπορείς να βάλεις νερό βρύσης απο πάνω στο καζάνι απο πάνω και να το βγάλεις με πίεση απο κάτω των συλλεκτών για να βγεί ότι έχει μέσα που το βουλώνει ......

    για το ξεβίδωμα τις τάπας κοίτα να κρατάς κόντρα αντίθετα απο το ξεβίδωμα για να μην σου μείνει στο χέρι τίποτα .


    Οι συλλέκτες απο το τζάμι φαίνονται να έχουν παραμορφωθεί ( ξεκολλήσει απο την επιφάνεια την μαύρη που εφάπτονται ) ή έχει ξεβάψει το μαύρο χρώμα ?

    Αν δεν έχει διαρροή και αφού το νερό περνάει απο το καζάνι προς συλλέκτες και αντίστροφα τότε θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον χλιαρό νερό .

    http://www.she.com.gr/gr_web/erotisis/erotisis.htm

    13.) Γιατί ο ηλιακός θερμοσίφωνας έχει χαμηλή απόδοση και δεν λειτουργεί κανονικά;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JIM_6146B : 13-05-10 στις 20:30

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Oταν το κυκλωμα του 'μεσου' κλεισει, και δεν εχει αέρα μέσα, θα ανεβασει ζεστα μεσα σε 15'. Συνηθως, γεμιζουμε με νερο μονο, περιμενουμε μια ωριτσα (να βγαλει τον αερα) και ξανασυμπληρωνουμε. Σε 15' με ηλιο, πρεπει η επανω σωληνα του 'μεσου' να ζεσταινεται. Δεν παιζει ρολο αρχικα αν εχει ή δεν εχει μεσα αντιψυκτικο ή παραφλου ή σιροπι ή οτιδηποτε, αρκει να μην εχει φυσσαλιδα αερα. Βεβαια οσο χαμηλοτερης πυκνοτητας υγρα βαζουμε , τοσο πιο γρηγορα ζεσταινει (και πιο γρηγορα κρυωνει). Το προβλημα συνηθως σε ενα ηλιακο (κλειστο κυκλωμα μιλαμε ), ειδικα που τα έχει τα χρονακια του, ειναι οτι εχει χασει το υγρο το 'μεσου' λόγω εξατμισης απο το εξαεριστικο, και γιαυτο δεν ανεβαζει ζεστα επανω.

    1ο check: ελεγχουμε αν επικοινωνει το 'μεσο' με το καθαρο νερο. (για να δουμε αν ειναι τρυπιος). Αυτο γινεται ευκολα. Αν ειναι τρυπιο το boiler , τα νερα τα καθαρα-μεγαλυτερη πιεση- θα περνουν μεσα στο συλλεκτη και στο "πουκαμισο του boiler. Aν εχει τρυπησει, αντε γεια.

    2ο check: βαζουμε το λαστιχο απο την βρυση στο ενα ανοιγμα επανω στο boiler kai περιμενουμε να βγαλει με πιεση απο την αλλη τρυπα που ειναι διπλα. Ετσι καθαριζουμε οτι υπαρχει μεσα στο κυκλωμα.

    Απο κει και περα, αν αυτη η κυκλοφορια ειναι σωστη, γεμιζουμε με νερακι και περιμενουμε 10-15' να ζεσταθει η επανω σωληνα του μέσου.
    Αν δουμε οτι δουλεψει, αδειαζουμε 15λιτρα νερο, αναμιγνυουμε με 1-2 κιλα υγρο (αντιψυκτικο συνηθως) και γεμιζουμε απο επανω σιγα σιγα, να βγαινει ο αερας. (Να γίνει καλή αναμειξη ομως, ειναι σημαντικο)

    Επισης, σημαντικο είναι, το boiler του ηλιακου να ΜΗΝ ειναι αλφαδιασμενο ακριβως , αλλα να γερνει ελαχιστα για να βγαινει ο αερας απο το εξαεριστικο.

    Τωρα, για το μαγνησιο. Αυτο προστατευει τον εσω μανδυα απο ηλεκτρολυση και οχι τον εξω. Ο εξω δεν εχει προβλημα γιατι ενωνεται με τον συλλεκτη απο πλαστικη σωληνα. Το δικτυο μας ομως, μπορει να εχει χαλκινα μερη , οποτε διαβρωνεται ο μεσα μανδυας, γιαυτο αλλωστε το ανοδιο μπαινει ΜΕΣΑ στο boiler.

    Enα ηλιακο συστημα κλειστου κυκλωματος ειναι πολυ απλο. Δυσκολα να εχει τρελλη βλαβη-εκτος κιαν εχει τρυπουλα ή καποιο πόρο (εκει τον πινουμε).
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    μπορει να βοηθησει...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Λοιπον , η δοκιμη πετυχε , αφου εστειλα νερο με πιεση και καθαρισε απο μπιχλα, εβαλα καινουρια σωληνακια που συνδεουν το μποιλερ με τους συλλεκτες , το γεμισα με καθαρο νερο και ζεσταινει μια χαρα ,δεν εχει διαρροη, στο μελον θα βαλω κανονικα και αντιψυκτικο .

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Γεια σου μαστρο-Μήτσο μου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Έχει πέσει η απόδοση του ηλιακού μου και θέλω να αλλάξω το αντιψυκτικό υγρό του (εφόσον έχει, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κλειστού κυκλώματος. Υποθέτω ότι είναι, αφού 15 χρόνια τώρα, και με χιόνια και με πάγο, δεν έχει σπάσει).
    Πώς θα το αδειάσω; Δεν πρέπει να 'χει στο κάτω μέρος κάποια τάπα ή βίδα για το άδειασμα;
    Στα σχέδια που 'χετε βάλει δεν βλέπω κάτι τέτοιο (και τον ηλιακό μου δεν μπορώ να τον κοιτάξω, προς το παρόν, να δω αν έχει).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 02-11-11 στις 15:00
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 09:25
  2. ηλιακος κλιματισμος
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 01:16
  3. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 08:26
  4. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By vagroul in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-14, 19:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας