Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 53 από 53

Θέμα: Ζητούνται... 500VDC

  1. #51
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τηλέμαχος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    QFN ειναι ο τυπος της συσκευασιας του ολοκληρωμενου, Quad Flat No leads. Δλδ οτι ειναι σε τετοια μορφη http://media.digikey.com/photos/Atme...313-20-QFN.jpg , επαφες στις 4 μεριες του ολοκληρωμενου και δεν εξεχουν καθολου ποδαρακια.

    Βεβαια στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι DFN δλδ εχει μονο στις 2 πλευρες επαφες κι οχι γυρω γυρω αλλα τεσπα, μετα το προσεξα...



    Τι εννοεις που να το κολλησεις??? Οπως ολα τα ολοκληρωμενα πρεπει να φτιαξεις μια πλακετα και να το κολλησεις επανω μαζι με αλλα εξαρτηματα, τροφοδοσια κτλ για να δουλεψει.
    Πως αλλιως δλδ θα γινει? Θα το ακουμπησεις στο γραφειο και θα βγαλει 300V στο σημειο που θελεις εξ' αποστασεως?

    Οταν λες δεν σου στελνουν datasheet? Τους εστειλες μαιλ ζητωντας το και σου ειπαν οχι, δεν στο δινουμε ουτε και καμια αλλη πληροφορια, μυρισε τα νυχια σου να δεις πως συνδεεται? Μου φαινεται περιεργο αυτο για εταιρια, ποσο μαλλον την maxim που εχει την ακριβως αντιθετη φημη για την υποστηριξη της...

    Νννναι, φυσικά και δεν περίμενα να δουλέψει και τόσο εύκολα, απλός δεν έχο ψαναασχοληθεί με κάτι τέτοιο... Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα για το πώς θα φτιάξω ένα κύκλωμα για να κάνω αυτό το πράγμα να δουλ'εψει -.- Και μάλλον ψάξανε και βρήκανε ότι δεν είμαι κανένας ηλεκτρονικός μηχανικός οπότε με έγραψαν στα @#$&!@ τους... Μάλλον αυτό το πραγματάκι θα καταλήξει σε κανα σκουπιδοντενεκέ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Βασικα εφ'οσον απ'οσο καταλαβα δεν εχεις την δυνατοτητα να το κολλησεις και να σου στειλουν τα περαιτερω προφανως θα σου ειναι αχρηστα...

    Παντα οταν παραγγελνεις κατι πρεπει πρωτα να κοιτας εκτος απο το αν σε καλυπτει και αν ειναι σε χρησιμοποιησιμη μορφη.
    Μην ξεχναμε οτι τα δειγματα κοστιζουν περισσοτερο για την εταιρια απο το κοστος του ολοκληρωμενου γιατι πληρωνουν και μεταφορικα κτλ.


    Τον συγκεκριμενο τυπο συσκευασιας ειναι δυσκολο να το κολλησει ακομα κι ενας εμπειρος ηλεκτρονικος χωρις τα καταλληλα εργαλεια. Εγω τουλαχιστον μονο με θερμο αερα εχω καταφερει να κολλησω qfn χωρις βραχυκυκλωματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τηλέμαχος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα εφ'οσον απ'οσο καταλαβα δεν εχεις την δυνατοτητα να το κολλησεις και να σου στειλουν τα περαιτερω προφανως θα σου ειναι αχρηστα...

    Παντα οταν παραγγελνεις κατι πρεπει πρωτα να κοιτας εκτος απο το αν σε καλυπτει και αν ειναι σε χρησιμοποιησιμη μορφη.
    Μην ξεχναμε οτι τα δειγματα κοστιζουν περισσοτερο για την εταιρια απο το κοστος του ολοκληρωμενου γιατι πληρωνουν και μεταφορικα κτλ.


    Τον συγκεκριμενο τυπο συσκευασιας ειναι δυσκολο να το κολλησει ακομα κι ενας εμπειρος ηλεκτρονικος χωρις τα καταλληλα εργαλεια. Εγω τουλαχιστον μονο με θερμο αερα εχω καταφερει να κολλησω qfn χωρις βραχυκυκλωματα.
    Τέλεια! Μάλλον θα καταφύγω σε μια άλλη λύση... Μάλλον προς EMCO μεριά... Το θέμα δεν είναι ότι δεν έχω τα εργαλία("μπισόλι" θερμού αέρα έχω) αλλά δεν έχω την πάσα ιδέα για το πώς θα το κολλήσω.... Μάλλον θα το κρατήσω ως ενθύμιο για να προσέχω άλλες φορές τι στο καλό παραγγέλνω....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. Ζητούνται ΚΑΛΕΣ Ασκήσεις Ηλεκτρονικών!
    By RulerL0rd in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-16, 18:43
  2. 500VDC από μπαταρίες 1.5V/9V
    By Stergios_[.gr] in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-10, 17:42
  3. Τροφοδοτικό 2x AΑ (3V) -> 500VDC (μέσω Multisim)
    By Stergios_[.gr] in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-08, 21:13
  4. Τροφοδοτικό 2x AΑ (3V) -> 500VDC (μέσω Multisim)
    By Stergios_[.gr] in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-08, 05:35
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-06, 20:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας