Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ασύρματη σύνδεση minijack;Πώς;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή Ασύρματη σύνδεση minijack;Πώς;

    Καλησπέρα! Όπως λέει και ο τίτλος θέλω να αγοράσω ή στην ανάγκη να φτιάξω ένα ασύρματο σύστημα το οποίο "απλώς" θα μεταφέρει ένα σήμα ήχου. Το σήμα θα το λαμβάνουμε και αντίστοιχα θα μεταδίδουμε σε minijack υποδοχή. Πχ θα βάζουμε τον πομπό στο line-out του υπολογιστή ή του mp3-player και τον δέκτη στην υποδοχή των ακουστικών μας ή στα ηχεία που βρίσκονται στην άλλη άκρη του δωματίου. Σαν λογική δεν είναι τίποτε τρομαχτικό νομίζω, αλλά δεν έχω εμπειρία από ασύρματη μεταφορά σημάτων...

    Έτοιμο βρήκα αυτό

    (http://www.miccus.com/products/blubridge-mini-jack) αλλά δεν μου αρέσει ούτε η λογική του ούτε η τιμή του! Βρήκα 1-2 ακόμα αλλά είχαν 60-260€, οπότε λέω δεν αξίζει τον κόπο...

    Ότι πρόταση έχετε ευχαρίστηση παρακαλώ!...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    28

    Angry

    για ριξε μια ματια σε αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802593 και πες μου εντυπωσεις.ειναι φτηνο πιστευω,οπως πιστευω και οτι δεν ειναι μεγαλη υποθεση η μεταφορα ασυρματης συχνοτητας στην εποχη μας

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gponiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ριξε μια ματια σε αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802593 και πες μου εντυπωσεις.ειναι φτηνο πιστευω,οπως πιστευω και οτι δεν ειναι μεγαλη υποθεση η μεταφορα ασυρματης συχνοτητας στην εποχη μας
    Γιάννη ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά το έχω υπ'όψην μου αυτό το σύστημα. Απλά δεν είναι και ότι καλύτερο για τις δουλειές που θέλω. Φαντάσου πχ να κάνω μία παρουσίαση κάπου και να θέλω να δώσω ασύρματα τον ήχο από το λάπτοπ στην κονσόλα. Θα πρέπει να βάλω έναν αντάπτορα για να πάρει τα 12V η συσκευή, και μετά θα πρέπει να βάλω ένα ραδιόφωνο δίπλα στην κονσόλα, το οποίο θα το συντονίσω και με άλλο καλώδιο θα δίνει την έξοδό του εκεί που πρέπει!
    Αλλά και για το σπίτι είναι ψιλοασύμφορο...
    Όπως και να έχει πάντως ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Για δες κάτι τέτοιο σου κάνει?
    http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/H...tter-VS480.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Γειά σας,
    για μεταφορά audio σήματος από laptop σε ενισχυτή (μικρή απόσταση * ) κάνει το bluetooth A2DP (πρωτόκολλο) και ο 'δέκτης' θα είναι η συσκευή των ασύρματων ακουστικών HiFi για κινητά (stereo handsfree κινητού) αρκεί να έχει βύσμα εξόδου 3.5mm.
    Οι τιμές είναι ακόμη ακριβές (επώνυμα, επαναφορτιζόμενα) αλλά είναι συμβατά με πολλές συσκευές ήχου τώρα και στο μέλλον (netbooks, κινητά, bluetooth ηχεία, τηλεοράσεις, mini HiFi, car HiFi, ...)

    Τα RF-links είναι χρήσιμα για μεταφορά audio-video και τηλεχειρισμό αλλά χρησιμοποιούν 2.4GHz και αρκετές φορές παρεμβάλλονται από τα routers!
    Αρα δοκιμή με δυνατότητα επιστροφής!

    Φιλικά,
    Γιώργος

    edit: * μικρή απόσταση = 2 έως 3 μέτρα από EeePC 1000H προς SONY CMT-HX5BT, μετά αρχίζουν τα 'κοψίματα'. Μέγιστη απόσταση 9 μέτρα το EeePC ψηλά 2.30m και οπτική επαφή!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 18-05-10 στις 15:18

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosecon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δες κάτι τέτοιο σου κάνει?
    http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/H...tter-VS480.htm
    να ρωτησω, ποσο αξιοπιστο ειναι αυτο ?
    το εχει δοκιμασει κανεις ?
    Βασικα με ενδιαφερει μονο ο ηχος και οχι η εικονα.

    Αξιζει καποιος να δουλεψει αυτην ή μια τετοια συσκευη, για να μεταφερει τον ηχο απο το στουντιο σε ενα exciter ?
    ή μηπως θα "καταστραφει" ο ηχος ?

    Α τελικως, δουλεψει καποιος μια τετοια συσκευη, ο κομπρεσορας θα πρεπει να μπει στην εξοδο της κονσολας ΄(πριν την συσκευη του λινκ που εκπεμπει) ή θα πρεπει να βαλει το κομπρεσορα , μετα την ληψη και πριν το exciter ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Ένας φίλος έχει κάτι αντίστοιχο και δουλεύει μια χαρά. Οι παρεμβολές με wireless μπορούν να αποφευχθούν με κάποιο άλλο που δουλέυει στα 5,8 ghz.
    Στο παρακάτω link έχει πολλά για όλα τα γούστα:

    http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=304

    Επίσης βρήκα και αυτό που είναι ενδιαφέρον: http://www.lindy.co.uk/wireless-usb-...der/20427.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosecon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας φίλος έχει κάτι αντίστοιχο και δουλεύει μια χαρά. Οι παρεμβολές με wireless μπορούν να αποφευχθούν με κάποιο άλλο που δουλέυει στα 5,8 ghz.
    O αδελφός μου μένει σε πολυκατοικία, έχει WiFi router 2.4GHz όπως και ο γείτονας στο διπλανό διαμέρισμα. Πήρε ένα AV-link στα 2.4GHz (παρόμοια χαρακτηριστικά, άλλος κατασκευαστής) και στην εικόνα έχει παρεμβολές (οριζόντια γραμμές με χιονάκια) από τα router. Αρχικά το πρόβλημα λύθηκε με fixάρισμα του καναλιού στο router. Παρέμεινε το πρόβλημα από το γείτονα, μετέφερε το AV-link πιο μακριά και ψηλά με προεκτάσεις AV-cable ... όταν τον επισκέφθηκα με το netbook δεν είχα καλό σήμα και κάναμε reset στις ρυθμίσεις του router για να διαλέγει μόνο του τα κανάλια ...

    Επέστρεψε το AV-link (2.4GHz) τράβηξε καλώδια AV και ησύχασε!
    Το μόνο πρόβλημα που λύσαμε τεχνικά ήταν το τηλεχειριστήριο IR.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επέστρεψε το AV-link (2.4GHz) τράβηξε καλώδια AV και ησύχασε!
    Κάπως έτσι βλέπω να καταλήγουμε στο τέλος!
    Οι ανάγκες (?) του σημερινού ανθρώπου έχουν στραγγαλίσει την απλότητα και αυτό σιγά-σιγά επιστρέφει μπούμερανγκ. Αγχωνόμαστε, δεν χαιρόμαστε με τα τοόσα αγαθά μας κλπ κλπ. Δε λέω ότι όλες οι απαιτήσεις μας είναι υπερβολικές αλλά λίγο-λίγο χάνουμε την μπάλα...

    και κλείνει η παρένθεση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    28

    Red Face

    GeorgeVita συμφωνω γιατι προσπαθησα προ βδομαδας το εξης.πηρα το κινητο μου που υποστηριζε bluetooth της κατηγοριας που ανεφερες και εβαλα ραδιο.
    κατοπιν,πηρα το φορτισμενο μου bluetooth της erricson που εχει εξοδο για ακουστικα και τα συνδεσα σε εναν ενισχυτη.
    αποτελεσμα...ακουγα ραδιο ασυρματα!βεβαια,η ποιοτητα δεν ηταν καλη λογω κινητου,αλλα δεν προσπαθησα με mp3 να καταλαβω καλυτερα.
    προκειται νομιζω για μια πολυ φθηνη,μικρη σε μεγεθος,αυτονομη και ποιοτικη λυση απο τα αλλα που πoυλανε στα site

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 18:09
  2. ασύρματη σύνδεση pc με τηλεόραση lcd
    By tzitzikas in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-11, 10:51
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-10, 13:55
  4. Ασύρματη σύνδεση internet
    By ΠΕΤΡΟΣ Κ. in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-09, 12:55
  5. Aσύρματη κάρτα
    By alani1984 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-08, 21:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας