Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Κεραία CB

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή Κεραία CB

    Θέλω την γνώμη σας για την κεραία βάσεως CB CTE Storm27 και για την CTE Pagoda. Σκέφτομαι να αγοράσω μία εκ των δύο. Θα με ενδιέφερε και το σχέδιο απο την Storm 27 που απο όσο ξέρω είναι ένα πηνίο γύρω στο 1μ. Προτείνετε κάποια άλλη καλή κεραία με μικρό μήκος για την μπάντα CB; Παλιά στο περιοδικό Ηλεκτρονικές Κατασκευές ή Τεχνική Εκλογή ή Ηλεκτρονικές Επιλογές και ενοώντας παλιά απο 77 - 90 το πολύ υπήρχε κάποιο σχέδιο απο ένα δίπολο που ένωνε τους δυο κλάδους με πηνίο και μέσω μεταβλητού πυκνωτή πέρναγε την RF απο το καλώδιο καθόδου, την έδινε για καλήτερη απολαβή απο δίπολο και με λίγο θόρυβο, μήπως την είχε προσέξει κανείς; και έχει το σχέδιο; Τα λέω πολλά μαζί και μπερδεμένα αλλά χρειάζομαι μια κεραία για CB μικρή και αποδοτική. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γεώργιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω την γνώμη σας για την κεραία βάσεως CB CTE Storm27 και για την CTE Pagoda. Σκέφτομαι να αγοράσω μία εκ των δύο. Θα με ενδιέφερε και το σχέδιο απο την Storm 27 που απο όσο ξέρω είναι ένα πηνίο γύρω στο 1μ. Προτείνετε κάποια άλλη καλή κεραία με μικρό μήκος για την μπάντα CB; Παλιά στο περιοδικό Ηλεκτρονικές Κατασκευές ή Τεχνική Εκλογή ή Ηλεκτρονικές Επιλογές και ενοώντας παλιά απο 77 - 90 το πολύ υπήρχε κάποιο σχέδιο απο ένα δίπολο που ένωνε τους δυο κλάδους με πηνίο και μέσω μεταβλητού πυκνωτή πέρναγε την RF απο το καλώδιο καθόδου, την έδινε για καλήτερη απολαβή απο δίπολο και με λίγο θόρυβο, μήπως την είχε προσέξει κανείς; και έχει το σχέδιο; Τα λέω πολλά μαζί και μπερδεμένα αλλά χρειάζομαι μια κεραία για CB μικρή και αποδοτική. Ευχαριστώ.
    Αυτες οι κεραιες που ειναι κοντες, οπως η στορμ27, δεν παιζουν-ακτινοβολουν καλα.
    ειχα την sirio, και το σημα μου ηταν παντου πολυ χαμηλοτερο σε σχεση με την κλασσικη cb βασης, ενος στοιχειου των 5,5 μετρων.
    Τα στασιμα για να τα ριξεις στο 0, πρεπει να βαλεις αντεννα ματσερ.
    Οπως ειπες, σε αυτες τις κοντες κεραιες,, παιζει ρολο στην ακτινοβολια και η καθοδος, αρα φαντασου τους επιρρεασμους που θα εχεις.

    Αν θελεις κατι φθηνο που να παιζει και να μην βγαζει ματι, κοιτα την sirio την BALCONI,
    Αυτη η κεραια στην αναβαθμισμενη βερσιον, εχει στοιχεια που μπορεις να την κανεις να δουλευει σε πολλες μπαντες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Γιώργο 231 σε ευχαριστώ πολύ. Επειδή περισσότερο θέλω να την κατασευάσω ο ίδιος μήπως θα μπορούσε κάποιος που έχει ασχοληθεί να μπου προτείνει κάποια ιδιοκατσκευή; Πολύ θα με ενδιέφερε - Παλιά στο περιοδικό Ηλεκτρονικές Κατασκευές ή Τεχνική Εκλογή ή Ηλεκτρονικές Επιλογές και ενοώντας παλιά απο 77 - 90 το πολύ υπήρχε κάποιο σχέδιο απο ένα δίπολο που ένωνε τους δυο κλάδους με πηνίο και μέσω μεταβλητού πυκνωτή πέρναγε την RF απο το καλώδιο καθόδου, την έδινε για καλήτερη απολαβή απο δίπολο και με λίγο θόρυβο - που πρίν 12 χρόνια περίπου την είχα φτιάξει και πήγενε φοβερά καλά αλλά που με τις μετακομίσεις δεν κατάφερα να σώσω το σχέδιο της. Καλό απόγευμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Κεραία FM
    By alex1 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-14, 17:19
  2. κεραία
    By βεριοτης in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-11, 21:00
  3. Κεραία cd
    By ΜΑΝΟΣ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-08, 09:42
  4. κεραία fm
    By billsat in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-08, 17:50
  5. Κεραία FM
    By vagos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-05, 21:08

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας