Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: Mονοφασικό μοτέρ AC

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή Mονοφασικό μοτέρ AC

    Έχω στο ερασιτεχνικό μου "μπαούλο" δύο μοτέρ με την επιγραφή
    "ΥΥΗ-40Α3L 230VΑC/50Hz 100W Class B".
    Κάθε μοτέρ έχει 3 καλώδια, μαύρο-λευκό-κόκκινο. Συνοδεύεται δε από έναν ογκώδη μαύρο πυκνωτή, που φέρει τα στοιχεία "CBB61 4μF 5%/450VAC 50/60Hz" και έχει 2 καλώδια, κόκκινο & μαύρο.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει συμπληρωματικές σχετικές πληροφορίες (χώρα προέλευσης, συνδεσμολογία, αναστροφή φοράς περιστροφής κλπ).
    Επίσης προτάσεις για πιθανή χρήση σε ερασιτεχνικές ή πειραματικές κατασκευές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους .
    Πριν προβούμε στις υπόλοιπες λεπτομέρειες θα πρέπει να γίνει ένας έστω υποτυπώδης έλεγχος του κινητήρα – και κάθε άλλης συσκευής αναμφιβόλου κατάστασης – κατάλληλο όργανο για αυτή τη μέτρηση είναι το megker, θα ήταν ανιαρό να σας πρότεινα κάτι τέτοιο.
    Σας προτείνω να φτιάξετε ένα δοκιμαστικό όπως στο σην σχέδιο δεν έχει μεγάλο κόστος και είναι εύκολο στη κατασκευή του, πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει σε κάθε ερασιτεχνικό << εργαστήρι >>.
    Με το δοκ αυτό (* ) και - τοποθετώντας λαμπτήρα πυράκτωσης 230 v 15 watt – αν δεν πυρακτώνεται το νήμα του τότε και μόνο θα έχετε την επιλογή για περισσότερο ψάξιμο,αν πυρ το νήμα του λαμπτ ή ανάψει κανονικά τότε το μοτέρ είναι για τον κάλαθο….
    Το δοκ αυτό θα σας χρης/σει – με κατάλληλο λαμπτήρα - και για τη σταδιακή εκκίνηση του μοτέρ.
    Όσο για την πιθανή συνδεσμολογία των τυλιγμάτων μετά από μετρήσεις που θα κάνετε με το ωμ/τρο πλέον θα σας δοθούν οδηγίες από αρκετά μέλη.
    ( * ) τοπ το μοτέρ σε κάποιο μονωτικό, κατά τη διάρκεια των δοκιμών δεν έρχεστε σε επαφή με το περίβλημά του, τροφ/τε το δοκ, βάζετε το φις στη πρίζα και έχοντας το 1 άκρο του δοκ στο περίβλημα και το 2 άκρο του δοκ διαδοχικά στα μαύρο, λευκό και κόκκινο κάνετε τις δοκιμές.
    Υ/Γ τα περισσότερα από αυτά για σας είναι γνωστά τα ανάφερα όμως και για τα μέλη με λιγότερες γνώσεις που πιθανόν να έχουν.
    Προσοχή και πάλι προσοχή ‼
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Ηλία σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

    Έκανα ήδη μερικές ωμομετρήσεις με το πολύμετρο, που έδειξαν τα εξής:
    μαύρο-λευκό=98Ω
    μαύρο-κόκκινο=94Ω
    λευκό-κόκκινο=192Ω

    Συνέδεσα τον πυκνωτή μεταξύ λευκού-κόκκινου του μοτέρ. (Το κόκκινο του πυκνωτή στο λευκό του μοτέρ και το μαύρο του πυκνωτή στο κόκκινο του μοτέρ).

    Εφαρμόζοντας 230V μεταξύ μαύρου-λευκού έχω δεξιόστροφη περιστροφή & μεταξύ μαύρου-κόκκινου αριστερόστροφη.

    Με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο είδα ότι ο πυκνωτής είναι metallised polypropylene. Μέτρηση με το πολύμετρο έδειξε σωστή χωρητικότητα (3.8μF).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Kώστα καλημέρα. Χώρα προέλευσης και πιθανές χρήσεις δεν ξέρω/μπορώ να σου πω, αλλά για συνδεσμολογία και αναστροφή φοράς μπορώ. Πάνω στο μοτέρ δεν υπάρχει διάγραμμα συνδέσεως; Αν όχι, μέτρα με ωμόμετρο όλους τους πιθανούς συνδυασμούς αντιστάσεων στα καλώδια του μοτέρ δηλ. άσπρο-μαύρο, μαύρο-κόκκινο και άσπρο-κόκκινο. Πες μου τί μέτρησες και θα σου πω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλία σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

    Έκανα ήδη μερικές ωμομετρήσεις με το πολύμετρο, που έδειξαν τα εξής:
    μαύρο-λευκό=98Ω
    μαύρο-κόκκινο=94Ω
    λευκό-κόκκινο=192Ω

    Συνέδεσα τον πυκνωτή μεταξύ λευκού-κόκκινου του μοτέρ. (Το κόκκινο του πυκνωτή στο λευκό του μοτέρ και το μαύρο του πυκνωτή στο κόκκινο του μοτέρ).

    Εφαρμόζοντας 230V μεταξύ μαύρου-λευκού έχω δεξιόστροφη περιστροφή & μεταξύ μαύρου-κόκκινου αριστερόστροφη.

    Με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο είδα ότι ο πυκνωτής είναι metallised polypropylene. Μέτρηση με το πολύμετρο έδειξε σωστή χωρητικότητα (3.8μF).
    Ουπς... Με πρόλαβες... Δεν ξέρω αν τη σύνδεση που λες την έκανες στην τύχη, αλλά είναι... η σωστή! Οι ακροδέκτες του πυκνωτή μπορούν να συνδεθούν και ανάποδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kώστα καλημέρα. Χώρα προέλευσης και πιθανές χρήσεις δεν ξέρω/μπορώ να σου πω, αλλά για συνδεσμολογία και αναστροφή φοράς μπορώ. Πάνω στο μοτέρ δεν υπάρχει διάγραμμα συνδέσεως; Αν όχι, μέτρα με ωμόμετρο όλους τους πιθανούς συνδυασμούς αντιστάσεων στα καλώδια του μοτέρ δηλ. άσπρο-μαύρο, μαύρο-κόκκινο και άσπρο-κόκκινο. Πες μου τί μέτρησες και θα σου πω.
    Φίλιππε καλημέρα και σε ευχαριστώ. Φαίνεται ότι γράφαμε ταυτόχρονα και δεν είδες τις μετρήσεις. Περιμένω με ενδιαφέρον τα πολύτιμα σχόλιά σου.
    Edit: Και πάλι "αλληλοπατηθήκαμε". Ναι, δεν υπήρχε διάγραμμα για τη σύνδεση. Έγινε περίπου στην τύχη, μετά από σχετική σκέψη. Και τα δύο μοτέρ δουλεύουν κανονικά. Αναρωτιέμαι αφού ο πυκνωτής δεν πρέπει να έχει πολικότητα, γιατί του έβαλαν κόκκινο-μαύρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαληνίτης : 21-05-10 στις 10:31

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Θα έλεγα μιας και ξεκίνησε να κάνετε κάτι και για την λίπανση του, δεδομένου ότι ήταν σε ακινησία αρκετό χρόνο – έστω με εξάρμοση -

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε καλημέρα και σε ευχαριστώ. Φαίνεται ότι γράφαμε ταυτόχρονα και δεν είδες τις μετρήσεις. (Ακριβώς!) Περιμένω με ενδιαφέρον τα πολύτιμα σχόλιά σου. (Δεν έχω να πω κάτι, παρά μόνο ότι αν στο μοτέρ οι δυο περιελίξεις ήταν ανόμοιες, δηλ. μέτραγες πολύ διαφορετικές αντιστάσεις και όχι 94Ω και 98Ω, η αναστροφή της φοράς δεν πρέπει να γίνει έτσι, διότι ο κινητήρας είτε θα καταστραφεί είτε θα υπολειτουργεί. Σε τέτοιες περιπτώσεις η αναστροφή φοράς γίνεται με αντιμετάθεση των 2 άκρων είτε της κύριας είτε της βοηθητικής περιέλιξης (όποιας μας βολεύει καλύτερα). Εδώ που οι περιελίξεις είναι ίδιες, μπορεί μεν να εφαρμοστεί η ίδια μέθοδος, αλλά είναι πιο απλό να γίνει αυτό που έκανες κι εσύ, δηλαδή να χρησιμοποιείς την κάθε περιέλιξη ως κύρια και ως βοηθητική εκ περιτροπής και αντίθετα.)
    Edit: Και πάλι "αλληλοπατηθήκαμε". Ναι, δεν υπήρχε διάγραμμα για τη σύνδεση. Έγινε περίπου στην τύχη, μετά από σχετική σκέψη. Και τα δύο μοτέρ δουλεύουν κανονικά. Αναρωτιέμαι αφού ο πυκνωτής δεν πρέπει να έχει πολικότητα, γιατί του έβαλαν κόκκινο-μαύρο.
    Μη σε νοιάζουν τα χρώματα των καλωδίων του πυκνωτή. Άλλοι έχουν 2 μαύρα, άλλοι μπλε -κόκκινο, άλλοι καφέ-μπλε, κ.ά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε καλημέρα και σε ευχαριστώ. Φαίνεται ότι γράφαμε ταυτόχρονα και δεν είδες τις μετρήσεις. Περιμένω με ενδιαφέρον τα πολύτιμα σχόλιά σου.
    Edit: Και πάλι "αλληλοπατηθήκαμε". Ναι, δεν υπήρχε διάγραμμα για τη σύνδεση. Έγινε περίπου στην τύχη, μετά από σχετική σκέψη. Και τα δύο μοτέρ δουλεύουν κανονικά. Αναρωτιέμαι αφού ο πυκνωτής δεν πρέπει να έχει πολικότητα, γιατί του έβαλαν κόκκινο-μαύρο.

    Θα με ενδιέφερε το σκεπτικό σου, εγώ θα τον έβαζα χρώμα με χρώμα (εντάξει δεν έχει πολικότητα, αλλά στο αντίστοιχο πηνίο) και θα τροφοδοτούσα άσπρο/κόκκινο, δεν ξέρω αν δούλευε δεν έχω ασχοληθεί με κινητήρες εναλ/νου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα με ενδιέφερε το σκεπτικό σου, εγώ θα τον έβαζα χρώμα με χρώμα (εντάξει δεν έχει πολικότητα, αλλά στο αντίστοιχο πηνίο) και θα τροφοδοτούσα άσπρο/κόκκινο, δεν ξέρω αν δούλευε δεν έχω ασχοληθεί με κινητήρες εναλ/νου.
    Αποστόλη το σκεπτικό που ακολούθησα ήταν το εξής:

    Αφού μέτρησα τις αντιστάσεις, υπέθεσα ότι υπάρχουν 2 όμοια τυλίγματα, συνδεδεμένα εν σειρά. Κόκ-μαύρο και μαύρο-λευκό, με κοινό όριο το μαύρο.

    κόκκινο - μαύρο - λευκό

    Εφαρμόζοντας στιγμιαία και διαδοχικά την τάση 230V μεταξύ κόκ-μαύρου, λευκού-μαύρου και λευκού-κόκ ακούστηκε ο βόμβος των 50 κύκλων, χωρίς περιστροφή.

    Σκέφτηκα ότι η τάση τροφοδοσίας πρέπει να εφαρμοστεί στο ένα τύλιγμα και στο άλλο η τροφοδοσία να γίνει μέσω του πυκνωτή εν σειρά, για την απαραίτητη για την εκκίνηση και περιστροφή διαφορά φάσης.

    Συνέδεσα την τάση μεταξύ μαύρο-κόκ, με τα 2 ακραία όρια (κόκ-λευκό) συνδεδεμένα μέσω του πυκνωτή, αδιαφορώντας για τα χρώματα των καλωδίων του πυκνωτή. Το μοτέρ άρχισε να περιστρέφεται κανονικά, αλλά αριστερόστροφα. Με την τάση μεταξύ μαύρο-λευκό, η φορά της περιστροφής έγινε δεξιόστροφη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μοτέρ πλυντηρίου
    By leosedf in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 20:59
  2. Μονοφασικό μοτέρ
    By mushaba in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-15, 10:25
  3. dc μοτέρ - απορία!
    By kplgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-14, 12:03
  4. Προστασία μοτέρ
    By picdev in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-12, 00:29
  5. συνδεσμολογία μοτέρ
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-10, 14:24

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας