Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Χωρητικότητα Μπαταρίας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή Χωρητικότητα Μπαταρίας

    Καλησπέρα!!!

    Έχω μια απορία! Σε μια μπαταρία 140Ah, η οποία είναι πλήρως φορτισμένη (πως μπορούμε να το δούμε αυτό με πολύμετρο?), αν κάθε βράδυ, κάνουμε καταναλώσεις 5Α για 2 ώρες, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να έχω αυτονομία... 2 εβδομάδες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Επειδη ασχολησε σοβαρα με το θεμα, ειναι λιγο πιο περιπλοκο απο αυτο...

    Τι μπαταρια ειναι? Εννοω τι κατασκευη? Τι μαρκα? Κτλ...

    Αν υποθεσω οτι ειναι deep cycle νομιζω οτι δεν πρεπει να ξεφορτιζει ποτε κατω απο το 20% το πολυ ωστε να κρατησει η ζωη της...Αλλες λενε οχι κατω απο 50%... Απλα ετσι μεγαλωνεις την ζωη της μπαταριας....

    Τωρα, εχει σημασια να βρεις datasheet για την συγκεκριμενη μπαταρια για να βρεις ακριβως τα Ah της οταν υποτιθεται εσυ της τραβας 5A/ωρα... Αν και νομιζω επειδη το ρευμα ειναι μικρο θα ειναι πολυ κοντα στο 140... (Με λιγα λογια εχει σημασια ποσο γρηγορα της περνεις ενεργεια)

    Στη συνεχεια, υπολογησε και ποσο χανει στις 14 μερες απο αυτοεκφορτιση...Αναλογα με τον τυπο της εχει ταδε αυτοεκφορτισει...Για καινουργια AGM ειναι 1-2% το μηνα...Αλλα για παλιοτερες πρεπει να μεγαλωνει αρκετα...

    Τελος αναλογα με τον ακριβη τυπο μπαταριας μετρας την ταση και ξερεις περιπου ποσο φορτισμενη ειναι... Π.Χ.

    After full charge, terminal voltage drops quickly to 13.2 V and then slowly to 12.6 V.
    Open-circuit (quiescent) at full charge: 12.6 V to 12.8 V (2.10-2.13V per cell)
    Open-circuit at full discharge: 11.8 V to 12.0 V

    Τα τελευταια απο wiki...

    Edit: Εχει μεγαλη σημασια και η θερμοκρασια Συνηθως τα στοιχεια μιας μπαταριας δινονται για τους 20-25 βαθμους.... Στην Ελλαδα ομως ειδικα σε λιγες μερες θα ξεπερναμε τους 35

    P.S. Αν λεω βλακειες ας με διορθωσει καποιος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NUKE : 22-05-10 στις 15:28

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    145 είναι τελικά...
    http://www.interbatt.gr/index.php?pa...mart&Itemid=15

    Απλά θεωρητικά θα πρέπει να έχω τουλάχιστον 3 μέρες αυτονομία, χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με την ενέργεια, σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Αυτη ειναι μπαταρια φορτηγου...Σαν τις αυτοκινητου...Που σημαινει παρα πολυ υψηλα ρευματα, που δεν σε ενδιαφερει...Επισης σημαινει αυτοεκφορτιση μεγαλη γυρω στο 10%-20% ανα μηνα....

    Επισης σημαινει οτι δεν πρεπει να αποφορτιζεται κατω απο το 80% της για να μην χαλασει...Δηλαδη ειναι σαν να εχεις 30Ah .... Αν θες να εισαι σωστος....

    Τεσπα δεν ξερω για τι ακριβως χρηση την θες αλλα ασχετα με αυτα που λεει η γνωμη μου ειναι οτι δεν κανει για φωτοβολταικα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη patridas595
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη ειναι μπαταρια φορτηγου...Σαν τις αυτοκινητου...Που σημαινει παρα πολυ υψηλα ρευματα, που δεν σε ενδιαφερει...Επισης σημαινει αυτοεκφορτιση μεγαλη γυρω στο 10%-20% ανα μηνα....

    Επισης σημαινει οτι δεν πρεπει να αποφορτιζεται κατω απο το 80% της για να μην χαλασει...Δηλαδη ειναι σαν να εχεις 30Ah .... Αν θες να εισαι σωστος....

    Τεσπα δεν ξερω για τι ακριβως χρηση την θες αλλα ασχετα με αυτα που λεει η γνωμη μου ειναι οτι δεν κανει για φωτοβολταικα...

    Τη θέλει για αυτό που λέει στην υπογραφή του. Πιστεύω πως πρέπει να πάρει βαθειάς εκφόρτισης και να δημιουργήσει παράλληλη συστοιχία στα ίδια Ah. Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να βάλει το χέρι στην τσέπη. Λύσεις υπάρχουν πολλές για να έχεις μεγάλη αυτονομία και να μην ξελιγώνεις την μπαταρία, αλλά χρειάζεται πολύ δουλειά κ θεωρητικά κ πρακτικά. Πχ μπορείς να έχεις άριστο φωτισμό με χρήση δευτερεύοντος κυκλώματας από 12v για να μην έχεις απώλειες στο inverter. Γενικότερα πρέπει να βρείς μια χρησή τομή ανάμεσα στα volt και στα Ampere. Πχ περισσότερα βόλτ βγάζουν την ίδια ισχύ με λιγότερα ampere. Γι αυτό και σε ηλεκτροκίνητα οχήματα χρησιμοποιείται 36v αντί για 12v και ακόμα και 120 v τριφασικό και άλλα διάφορα. Καλη η απλή ιδέα χρήσης 12βολτης μπαταρίας και 12 πάνελ αλλά δημιουργεί πολλά εμπόδια στην εφαρμογή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη patridas595 : 22-05-10 στις 16:04

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Μαλιστα,αν την εχει παρει τοτε κακως...Δεν κανει για ηλιακα σιγουρα....Μια 100αρα deep cycle θα ηταν σιγουρα καλυτερη και νομιζω στην ιδια τιμη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    δυστυχώς/ευτυχώς, την έχω πάρει..
    Δεν υπήρχαν πολλά χρήματα για να κάτσω να φτιάξω τα πάντα στο σπίτι όπως ήθελα!

    Για τις λάμπες, έχεις ένα δίκιο.. αλλά ξέρεις τι? Σκέφτομαι ότι πρέπει να κάτσω να σκάψω όλο το σπίτι για να περάσω νέα καλώδια.. και είναι καινούργιο, και το λυπάμαι..

    Επίσης για ένα κολωφωτιστικό που έχω, και αρέσει πάρα πολύ στους δικούς μου, θέλει λάμπες g9 και δεν υπάρχουν 12V τέτοιες.. άρα με χρήση inverter έχω ότι έχω μέχρι τώρα..

    Υπάρχει datasheet για την παραπάνω μπαταρία?
    Όταν λες ότι μπορώ να χρησιμοποιώ 30Ah χωρίς να έχω πρόβλημα [2 ώρες χ 5Α = 10Ah, άρα δεν έχω μεγάλο πρόβλημα], εννοείς, ότι μετά τα 30Α θα πέσει η τάση της μπαταρίας, και θα φαίνεται σαν μισό-άδια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikif
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα
    έχω βρει αυτή τη διεύθυνση, λέει αρκετά χρήσιμα για τη χρήση μπαταριών

    http://www.windsun.com/Batteries/Battery_FAQ.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βάλε στόχο το φεγγάρι!
    Ακόμα και αν αστοχήσεις, θα βρεθείς ανάμεσα στ' αστέρια...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JimKarvo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!!!

    Έχω μια απορία! Σε μια μπαταρία 140Ah, η οποία είναι πλήρως φορτισμένη (πως μπορούμε να το δούμε αυτό με πολύμετρο?), αν κάθε βράδυ, κάνουμε καταναλώσεις 5Α για 2 ώρες, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να έχω αυτονομία... 2 εβδομάδες?
    Ο καλύτερος τρόπος να ελέξουμε την χωρητικότητα είναι μετρώντας την πυκνότητα του ηλεκτρολύτη με ένα πυκνόμετρο (μπωμόμετρο) μπορεί να έχεις τάση και όχι χωρητικότητα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    Έχεις να δώσεις κάποιο παράδειγμα Αποστόλη? Δηλαδή αν είναι πλήρως φορτισμένη, και το πυκνόμετρο μου δώσει 100% φόρτιση, τότε είμαι οκ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χωρητικότητα μπαταρίας
    By info@kalarakis.com in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-13, 18:23
  2. Χωρητικότητα ηλεκτρολυτικού πυκνωτή
    By xkosm in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-12, 15:37
  3. Χωρητικότητα πυκνωτών
    By performer in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-12, 21:17
  4. Χωρητικότητα μπαταρίας
    By AAEIV in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-12, 20:20
  5. Χωρητικότητα-Αυτεπαγωγή
    By tzedi in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-08, 19:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας