Παιδιά γεια σας , είμαι νέος στο forum και δεν ξέρω εάν αυτό το μήνυμα είμαι στην σωστή θέση, εάν όχι, παρακαλώ αλλάξτε του θέση.
Πριν μερικά χρόνια είχα αγοράσει το CAD EEDII ver3.1 το οποίο είναι σε περιβάλλον DOS, για κατασκευή πλακετών διότι είμαι ηλεκτρονικός, και δούλευα μέχρι πρότινος. Αυτό το πρόγραμμα το έχω μάθη καλά, και έχω κάνη πολλές κατασκευές μαζί του.
Όμως τώρα στην εκκίνηση του βγάζει το μήνυμα: HARDWARE SECURITY DEVICE IS NOT INSTALLED IN PRINTER PORT. Status=21, το οποίο σημαίνει ότι το dongles έχει πρόβλημα. Επικοινώνησα με την κατασκευάστρια εταιρία για αλλαγή του dongles είναι Σουιδικοαμερικάνικο, και μου είπαν ότι - δεν έχουν - διότι έχει καταργηθεί αυτή η version, και να κάνω αναβάθμιση αγοράζοντας την καινούργια version, η οποία είναι σε περιβάλλον Windows, και η οποία αναγνωρίζει τα αρχεία (κατασκευές ) τις version που έχω.
Πήρα ένα DEMO της καινούργιας version που μου πρότειναν, και είδα ότι δεν αναγνωρίζει τα αρχεία που είναι κατασκευασμένα με την version που έχω. Όταν ξανά επικοινώνησα μαζί τους, μου είπαν να τους στείλω όποιο αρχείο θέλω, και με κάποιο κόστος – όχι μικρό - να μου το μετατρέψουν αυτοί.
Όπως καταλαβαίνετε αυτό δεν είναι εφικτό διότι το κόστος είναι πολύ μεγάλο, αφού θα πρέπει να τα μετατρέψω σχεδόν όλα μου τα αρχεία (κατασκευές ).
Σημείωση : Το EEDII έχει μέσα του DRIVERS μετατροπής των αρχείων (κατασκευών) για την επόμενη version EEDIIΙ, όπως και το EEDIIΙ έχει μέσα του DRIVERS μετατροπής από το EEDII στο EEDIIΙ, που από εκεί θα μπορούσα να κάνω μετατροπή των αρχείων σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, όπως το ORCAD κ.τ.λ.
Μήπως έχει κάποιος το EEDII η το EEDIII, προκειμένου να με βοηθήσει, να σώσω τις δουλειές μου!!!!!
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε.