Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Κεραίες λήψης vhf στην ταρατσα!! Χρειαζεται άδεια?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tsakmaki
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    176

    Προεπιλογή Κεραίες λήψης vhf στην ταρατσα!! Χρειαζεται άδεια?

    Καλήσπερα σε όλους σας!! Να σας ρωτησω: Για να σηκωσω μια κεραια ληψης, στην ταρατσα για vhf, εφοσον δεν εχω βγαλει ακομα αδεια ραδιοερασιτεχνη, αλλα ειμαι γραμμενος σε συλλογο (οτι δηλαδη παρακολουθω σεμιναρια γι'αυτο), και εχω καρτα του συλλογου, μπορω να σηκωσω μια κεραια ληψης στην ταρατσα για vhf? Ειναι σωστο αυτο η απαγορευεται κατι τετοιο?
    Σας ευχαριστω πολυ!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    ... έτσι κι αλλιώς απαγορεύεται να έχεις δέκτη σε αυτή τη συχνότητα χωρίς ειδική άδεια! Αρα μπορείς να προμηθευτείς τηλεπικοινωνιακό δέκτη και με την άδεια που θα ζητήσεις/παραλάβεις να τοποθετήσεις την κεραία για λήψη (σύμφωνα με τους γενικούς νόμους για τις κεραίες).

    Εννοείται ότι δεν μπορείς να λαμβάνεις από ραδιοερασιτεχνικό πομποδέκτη εφόσον δεν επιτρέπεται να τον κατέχεις!

    Θα πρότεινα να πάρεις την άδεια ραδιοερασιτέχνη και μετά να προχωρήσεις στα υπόλοιπα, ή να χρησιμοποιείς εσωτερική κεραία υπ'ευθύνη σου.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsakmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλήσπερα σε όλους σας!! Να σας ρωτησω: Για να σηκωσω μια κεραια ληψης, στην ταρατσα για vhf, εφοσον δεν εχω βγαλει ακομα αδεια ραδιοερασιτεχνη, αλλα ειμαι γραμμενος σε συλλογο (οτι δηλαδη παρακολουθω σεμιναρια γι'αυτο), και εχω καρτα του συλλογου, μπορω να σηκωσω μια κεραια ληψης στην ταρατσα για vhf? Ειναι σωστο αυτο η απαγορευεται κατι τετοιο?
    Σας ευχαριστω πολυ!!


    αφού είσαι γραμμένος σε κάποιο σύλλογο …και παρακολουθείς <<σεμινάρια>>
    γιατί δεν ρωτάς τον σύλλογο σου να σου δώσει την απάντηση…

    ώστε να μην πάρεις από εδώ μέσα πάνω από μια διαφορετική απάντηση ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikknikk4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού είσαι γραμμένος σε κάποιο σύλλογο …και παρακολουθείς <<σεμινάρια>>
    γιατί δεν ρωτάς τον σύλλογο σου να σου δώσει την απάντηση…

    ώστε να μην πάρεις από εδώ μέσα πάνω από μια διαφορετική απάντηση ?
    Την ιδια ερωτηση θα εκανα κι εγω αλλα θα δωσω και την απαντηση ..... ο Τσακμακης ρωταει εδω μεσα ( οπως πολλοι αλλοι , για διαφορα θεματα ) , ουτως ωστε να παρει γνωμες και να συγκρινει απαντησεις , καθως και να ενημερωθουνε κι αλλοι ενδιαφερομενοι , οπως ξερεις , ολοι εχουμε γνωστους και μπορουμε να λυσουμε τις αποριες μας κατ ιδιαν , αλλα τι θα γραφαμε και τι θα μαθαιναμε απο το φορουμ , αν γινοταν ολα στα ''ιδιωτικα'' .Τωρα βεβαια αν βγαλουμε ακρη απο τις απαντησεις ......αυτο ειναι αλλο καπελο , ειναι σαν να θελεις να λυσεις ιατρικο προβλημα δια τηλεφωνου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jeik : 31-05-10 στις 02:46
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsakmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλήσπερα σε όλους σας!! Να σας ρωτησω: Για να σηκωσω μια κεραια ληψης, στην ταρατσα για vhf, εφοσον δεν εχω βγαλει ακομα αδεια ραδιοερασιτεχνη, αλλα ειμαι γραμμενος σε συλλογο (οτι δηλαδη παρακολουθω σεμιναρια γι'αυτο), και εχω καρτα του συλλογου, μπορω να σηκωσω μια κεραια ληψης στην ταρατσα για vhf? Ειναι σωστο αυτο η απαγορευεται κατι τετοιο?
    Σας ευχαριστω πολυ!!
    1) αν υπάρχει κάποιος σύλλογος που δίνει αποδεικτικό πως εσύ θέλεις να γίνει ραδιοερασιτέχνης, απλά κοροϊδεύει. Εσύ μπορεί να παρακολουθείς τα μαθήματα αλλά να μην γίνεις ποτέ ραδιοερασιτέχνης.

    2) Η κεραία της TV (ή του ραδιοφώνου) στην ταράτσα σου δεν είναι κεραία λήψης VHF; (ή UHF) Και λήψης κεραία μπορείς να σηκώσεις και εκπομπής μπορείς. Δεν απαγορευεται απο κάπου η κατοχή κεραίας αλλά μόνο η παράνομη εκπομπή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Angry

    Με τη δημοσίευση του νέου Νόμου 3431/3-2-2006 «Περί Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών» και πιο συγκεκριμένα με το άρθρο 24 παρ. 19 αυτού «απαγορεύεται η χωρίς άδεια διάθεση, κατοχή και χρήση εξοπλισμού με δυνατότητα:
    α) αποκρυπτογράφησης απορρήτων ή κρυπτογραφημένων μηνυμάτων ή
    β) λήψης εκπομπών, που γίνονται από εξοπλισμούς κρατικών υπηρεσιών για την εφαρμογή των κανόνων οδικής κυκλοφορίας ή
    γ) σάρωσης του φάσματος ραδιοσυχνοτήτων και συγχρόνως παρακολούθησης και αποκωδικοποίησης εκπομπών που δεν προορίζονται για λήψη από το ευρύ κοινό».

    Νομίζω πως η ραδιοερασιτεχνική μπάντα των vhf δεν προορίζεται για το ευρύ κοινό.
    Ομως μπορεί να κάνω λάθος και για να είσαι πιο σίγουρος πάρε ένα τηλέφωνο στο 210 650 8559 που είναι το αρμόδιο τμήμα ραδιοφάσματος και ρώτα τους πλέον αρμόδιους στο υπουργείο υποδομών μεταφορών και επικοινωνιών. Θα σε κατατοπίσουν καλύτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Νικ, τα scanners που πωλούνται στην Αθήνα (πχ στοά Φέξη) δεν πωλούνται νόμιμα;

    Μια discone ή κάποια άλλη που ακούει σε όλη την VHF (30-300) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να ακούσει ραδιόφωνο;

    Εκτός απο την ερμηνεία του νόμου που ενίοτε είναι προσωπική υπόθεση, ξέρουμε και κάποια περίπτωση που κάποιος διώχθηκε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Ακριβώς αυτό φίλε που λες ισχύει .... είναι προσωπική η ερμηνεία άρα και υποκειμενική το θέμα είναι τι λένε τι λένε οι υπεύθυνοι γιαυτό και είπα στο παλικάρι να τους πάρει ένα τηλέφωνο και αν γίνεται να πάρει και τη γνώμη ΓΡΑΠΤΑ για περίπτωση που έχει κακούς γειτόνους. Αλλο φυσικά η αγορά του σκάνερ και άλλο η χρήση. Ο άλλος μπορεί να έχει άδεια να το πουλάει αλλά αν σε πιάσουν οι ........ να το χρησιμοποιείς τι θα τους πεις αν αυτοί ερμηνεύουν έτσι τα παραπάνω εδάφια.

    Προσωπικά θα ήθελα όλοι οι Ελληνες να έχουν μια κεραία για λήψη/εκπομπή στην ταράτσα τους από τους κάφρους που βλέπουν κεραία και νομίζουν πως είναι κάποιο τέρας της εβραικής μυθολογίας όμως και αυτό είναι η προσωπική μου επιλογή, το θέμα είναι τι λέει ο νόμος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη BillGeo
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    A8hNA
    Μηνύματα
    139

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Η κεραία της TV (ή του ραδιοφώνου) στην ταράτσα σου δεν είναι κεραία λήψης VHF; (ή UHF) Και λήψης κεραία μπορείς να σηκώσεις και εκπομπής μπορείς. Δεν απαγορευεται απο κάπου η κατοχή κεραίας αλλά μόνο η παράνομη εκπομπή.


    Aυτο θα ελεγα και εγω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    -There are 10 kinds of people, those that understand binary and those that don't

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή ...

    Οποιαδηποτε κεραια εγκατεστημενη στην ταρατσα, ειτε ειναι TV,ληψης,εκπομπης , δορυφορικη, θελει αδεια απο την πολεοδομια.
    εξαιρουνται αυτες των ραδιοερασιτεχνων μεχρι ενα ορισμενο υψος..
    διορθωστε με αν κανω λαθος..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα λήψης vhf
    By Αντ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-17, 02:12
  2. κατευθυνομενες κεραίες vhf-uhf
    By GSX1400 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-14, 02:39
  3. Μπορουμε να βαλουμε μια WEB CAMERA στην ταρατσα?
    By radiotimes in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-10, 21:34
  4. Χωρίς άδεια στα VHF-UHF??
    By homo mathematicus in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 10:13
  5. Κεραίες για scanner-VHF-UHF-SHF
    By leosedf in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-05, 20:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας