Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 106

Θέμα: Αγορα ηλιακού-τι πρέπει να προσέξω;

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    ο Nobel ηταν κάπου στα 1200Ε με 3μ2 πάνελ και ο helional στα 1300Ε με 3μ2 πάνελ (όλοι glass). (*χωρις εγκατάσταση+εχτρα υλικα)
    Ο μαλτέζος ο Glass εχει 2,7μ2 συνολικα τα 2 πάνελ. λετε να ειναι λιγα για 200λιτρα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Εχω Nobel, νομίζω 195 λίτρα με δύο πλάκες σχεδόν 2τμ έκαστη. Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση, με δεδομένο οτι έχω τρείς κυρίες στο σπίτι να ξεσκίζουν το ζεστό νερό. Νομίζω οτι τα 50 λίτρα/άτομο είναι καλή προσέγγιση, αρκεί να έχεις μεγάλες πλάκες.
    Πολύ επαγγελματική προσέγγιση και στη μία φορά που επικοινώνησα μαζί τους για να μου κάνουν μία συντήρηση για αλλαγή ράβδου κλπ. Είναι κοντά στην εθνική οδό, ανάμεσα σε Μενίδι και Τατόϊ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο Nobel ηταν κάπου στα 1200Ε με 3μ2 πάνελ και ο helional στα 1300Ε με 3μ2 πάνελ (όλοι glass). (*χωρις εγκατάσταση+εχτρα υλικα)
    Ο μαλτέζος ο Glass εχει 2,7μ2 συνολικα τα 2 πάνελ. λετε να ειναι λιγα για 200λιτρα?
    Κοιτα,λιγα ειναι σχετικο.Εγω ξερω ,και στην πραξη κιολας.Οσο πιο πολλα τμ. τοσο πιο γρηγορα ζεσταινει το νερο(μιλαμε παντα για χειμωνα γιατι το καλοκαιρι απο τις 10-11 η ωρα ξεπετσιαζεσαι απο το καυτο).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Εγω εβαλα περυσι το καλοκαιρι Amcor με 2πλο πανελ 100 λιτρα στα 1300 με εγκατασταση. Το χειμωνα δουλευε τοσο καλα που ειχαμε τρελαθει.Δεν εκανε και βαρυ χειμωνα αλλα οποτε ειχαμε λιγο ηλιο ειχαμε νερο για 3 μερες.(με καθημερινα μπανια) Κατι αλλο που πρεπει να δεις ειναι αν εχεις bolier πετρελαιου συνδεμενο με θερμοσυφωνα (δηλαδη οταν αναβεις καλοριφερ εχεις ζεστο νερο) καλο ειναι να βαλεις μια τριωδη βανα ετσι ωστε το χειμωνα αν θες να μην αναψεις το καλοριφερ μια μερα και απλα να κανεις μπανιο(πχ το βραδυ που γυρνας στο σπιτι) να γυριζεις την βανα και να περνεις νερο απο ηλιακο αν εχει ζεστο νερο.

    Επισης καλη ιδεα θα ηταν και η εγκατασταση ενος θερμομετρου στον ηλιακο ετσι ωστε να μην αφηνεις την βρυση να τρεχει με τις ωρες για να δεις αν εχει ζεστο νερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Τι έχετε να πείτε για τους ηλιακούς με λυχνίες κενού?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι έχετε να πείτε για τους ηλιακούς με λυχνίες κενού?
    Για μενα αδιαφορο..
    Επισης δεν ειναι Λυχνια. Εχει κενο ενδιαμεσα δυο σωληνων για να μειωσει οσο γινεται τις απωλειες.Θα το συζητουσα μονο αν υπηρχει θεμα χωρου,και δεν μπορεις να βαλεις καθρεφτες.Βααρους και το κυριοτερο μοιρες προς τον ηλιο(κεραμοσκεπη πχ).Αν δεν εχεις καποιο τετοιο θεμα δεν πιστευω οτι αξιζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    Προσφατα που το χα ψαξει το θεμα για μια εργασια, ολοι μου λεγαν οτι αξιζουν για περιοχες με περιορισμενη ηλιοφανεια. Παντως αν θελετε καλο θερμοσιφωνα μπορω να προτεινω την ELCO, ελληνικη εταιρια. Οι τυποι δινουν πολυ προσοχη στα παντα, το ξερω γιατι δουλευω τα καλοκαιρια σε εργοστασιο που τους προμηθευει αντιστασεις, και μαςεχουν γυρισει πισω αντισταση για μιασταγονα κολα που ετρεξε καιλερωσε λιγο την φλαντζα ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας Κουρελας
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    εγω εχω εναν στιεβελ ελτρον 27 ολοκληρα χρονια..Ειναι των 120 λιτρων.Δεν επεταο ομως οτι ολοι αυτης της μαρκας κρατανε τοσο.Τον αγορασα το 1986 οταν ηταν ακκομη στην εταιρια οι Γερμανοι.Το Μυστικο στη αποδοση ειναι:17 λιτρα αντιψυκτικου για να ζεστανουν 120 λιτρα νερου στο μποϊλερ.ΟΙ αλλοι οπως ερευνησα εχουν 6 λιτρα αντιψυκτικου.Για σκφτειτε λιγο τη διαφορα.το 120/17 =8 και το αλλο 120/6=20.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    gravis
    Guest

    Προεπιλογή

    Δες και ΞΑΦΗΣ, ειμαι ευχαριστημενος τοσο σε ηλιακο , οσο και σε ηλεκτρικο θερμοσιφωνα. Ελληνικης κατασκευης

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    papanastasiou
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    δυστυχώς φίλε DJman δεν αγόρασες ηλιακό AMCOR , αλλά το ελληνικής κατασκευής από τους αγίους αναργύρους ηλιακό, με ταμπελάκι AMCOR. Για του λόγου το αληθές ζήτα από την εταιρεία που το αγόρασες το τιμολόγιο εισαγωγής. Άσε φίλε μεγάλη μούφα, οι τύποι είναι απατεώνες & η AMCOR Ισραήλ δεν ξέρει τίποτα για το πανηγύρι τους. Είχα παραγγείλει ηλιακό & μόλις το είδα τους το γύρισα πίσω. Έμπα στο site του εργοστασίου http://www.amcor-solar.co.il/len & πες μου αν το ηλιακό που αγόρασες μοιάζει με αυτά του site.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από scooterlord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερίζω τους πάντες σε αυτό το υπέροχο forum. Μπαίνω στο ψητό για να μη σας κουράζω.

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηλιακό θερμοσίφωνα, μόνο που δεν έχω ιδέα από το αντικείμενο και είπα να ρωτήσω τους γνώστες εδώ μέσα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι χρειάζομαι μεγαλούτσικο, για 4μελή+ οικογένεια.

    Τι μάρκα να διαλέξω και γιατί; Υπάρχουν τίποτα 'κρυφές' γνώσεις για τους ηλιακούς που τις αντιλαμβάνεσαι εκ των υστέρων; Εννοείται πως ψάχνω για κάτι αξιόπιστο. Τι πρέπει να προσέξω;

    Πόσα λίτρα να είναι; Υπάρχει χρέωση για την εγκατάσταση;

    Αύριο πρωί πρωί θα πάρω τους δρόμους βέβαια να ρωτήσω, αλλά καλό θα είναι να πάω λιγάκι ενημερωμένος. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο λινκ για να ενημερωθώ καλύτερα επί του θέματος, ευπρόσδεκτο!

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρονοδιακόπτες Ηλιακού
    By ghk84 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 22:50
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-17, 23:05
  3. Αγορά μτχ πάνελ.Τι να προσέξω;
    By Songoku in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 18:43
  4. Θερμοστάτης ηλιακού
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-14, 16:18
  5. Θέλω να πάρω τηλεόραση , τι πρέπει να προσέξω ;
    By invader7 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 18:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας