Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 106

Θέμα: Αγορα ηλιακού-τι πρέπει να προσέξω;

  1. #71
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Μην πιάσουμε το ce τώρα ,
    Το ce απλά λέει ότι είσαι σφωνος με τις οποίες προδιαγραφές θέτει ή εε.
    Και μόνος σου μπορείς να υπογράψεις και παίρνεις την ευθύνη .
    Στην ουσία ούτε αυτό είναι κάτι το φοβερό γιατί υπάρχουν εκ κινέζικα προϊόντα που λένε ότι έχουν και στην ουσία δεν έχουν ce.

    Το iso δεν αξιζει , νταβατσιλικι είναι ,οι μεγάλες εταιρείες άνετα μπορούν να φτιάξουν ενα καλύτερο σύστημα ελέγχου ποιότητας .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (30-10-16)

  3. #72
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το iso είναι ψηλομουφα , κάποια βασικά πράγματα να τηρεις , αρχεία κτλ δεν ελέγχει ποιότητα στην ουσία
    Ενω
    οι αλλες πιστοποιησεις ειναι τερας αξιοπιστιας.Προχτες ειχαμε την κουβεντα για την vw και ολα τα πιστοποιητικα EURO που ειχε παρει και αποδειχτηκαν μουφα.Ποσο μια εταιρεια στον ασπροπυργο και στην μαγουλα που εχει δει τα κερδη να κανουν 60-70% πτωση τα τελεταια 6-8 χρονια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #73
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω
    οι αλλες πιστοποιησεις ειναι τερας αξιοπιστιας.Προχτες ειχαμε την κουβεντα για την vw και ολα τα πιστοποιητικα EURO που ειχε παρει και αποδειχτηκαν μουφα.Ποσο μια εταιρεια στον ασπροπυργο και στην μαγουλα που εχει δει τα κερδη να κανουν 60-70% πτωση τα τελεταια 6-8 χρονια.
    Η καταστρατήγηση των μεθόδων πιστοποίησης δεν ακυρώνουν αυτή καθεαυτή την ανάγκη πιστοποίησης προϊόντων και υπηρεσιών, ενώ κάθε γενίκευση στερείται, προφανώς, βάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #74
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lakisss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nobel 200 λίτρα με 4 τ.μ. συλλέκτες 5ετίας.
    Πριν μια εβδομάδα καθαρίσαμε τους συλλέκτες, το τι βγήκε από μέσα απερίγραπτο. Μούργα και το νερό κατάμαυρο. Γεμίστηκαν με απιονισμένο νερό συν το αντιψυκτικό. Παρουσίασε όμως μια διαρροή στην είσοδο τους ζεστού νερού των συλλεκτών στο καζάνι. Μπήκε τεφλόν, ξαναβιδώθηκε αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
    Θα το ξαναδώ το πρόβλημα. Γενικά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος, όχι για τη απόδοση, αλλά για την ποιότητα κατασκευής.
    Επανέρχομαι στο θέμα μιας και είχαμε εξελίξεις.
    Ήρθε τεχνικός της εταιρίας σπίτι, όπου διαπίστωσε ότι είχε τρυπήσει το κύκλωμα των συλλεκτών στο καζάνι.
    Το καζάνι ήταν προς αντικατάσταση και μου δόθηκαν δύο λύσεις, πάω και παίρνω μόνος μου το καινούργιο και το τοποθετώ με δικά μου έξοδα, η έρχεται δικό τους συνεργείο και το κάνει με 90 ευρώ.
    Το καζάνι ήρθαν αυτοί και μου το άλλαξαν, αλλά αρνήθηκαν να κατεβάσουν κάτω το παλιό παρόλο που είπα ότι θα τους βοηθήσω και΄γω, πράγμα που μου κακοφάνηκε.
    Την εγγύηση δεν μου την ανανέωσαν γιατί ισχυρίζονται ότι δεν το αγόρασα το καζάνι εγώ, αλλά είναι από αντικατάσταση.
    Εδώ θέλω τη γνώμη σας αν στέκει αυτό, μιας και ξέρω ότι δίνονται εγγυήσεις δύο χρόνων σε εξαρτήματα εντός γενικής εγγύησης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #75
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    Για δες μήπως γράφει εδώ, αλλιώς πάρε τους τηλ στο 1520 να ρωτήσεις.

    Νόμος 2251-1994 Άρθρο 5 παράγραφος 5:
    "Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό."

    Άρα για το καζάνι η εγγύηση ανανεώνεται αυτόματα (δεν ξέρω τι σημαίνει το 'αυτόματα', ότι δεν χρειάζεται να σου δώσουν κάποιο χαρτί; )
    Οπότε είναι κοινοί απατεωνίσκοι (πολύ σπάνιο στη χώρα τούτη), πάρε στο 1520.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 30-11-16 στις 12:13
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (04-12-16)

  8. #76
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Σήμερα πήρα τηλέφωνο στη γραμμή καταναλωτή 1520, και αφού με διαβεβαίωσαν ότι ανανεώνεται η εγγύηση, μου έδωσαν κάποιες βασικές οδηγίες πως να χειριστώ το θέμα.
    Πήρα την εταιρία τηλ. και ο ίδιος άνθρωπος που μου έλεγε προ λίγων ημερών ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, όταν του είπα ότι θα διεκδικήσω το νόμιμο δικαίωμά μου και ότι θα επιληφθεί το 1520 άλλαξε στάση.
    Επί λέξη είπε ότι θυμήθηκε τη περίπτωση μου γιατί του κέντρισα το ενδιαφέρον, ότι δεν ήξερε το συγκεκριμένο νόμο, και κακώς βασίστηκε στους όρους εγγύησης της εταιρίας.
    Μάλιστα είπε ότι αν δεν μου ανανεώσουν την εγγύηση, παραδέχονται ότι παρέχουν ελαττωματικό προϊόν στον πελάτη, ζήτησε συγγνώμη, θα μου στείλουν τη νέα εγγύηση ταχυδρομικά, και μη διστάσω να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους για οποιοδήποτε πρόβλημα.
    Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδιο σύστημα είχα βάλει το 2009, στο σπίτι που μετακόμισα το 2011. Μετά από ~2 χρόνια καλής λειτουργίας, άρχισε μεγάλη διαρροή από το πρωτεύον κύκλωμα στον μανδύα.Στην αρχήν αναπλήρωνα το υγρό, μετά τον παράτησα. Επειδή ο υδραυλικός που έκανε την εγκατάσταση ήταν κάθαρμα και μου βγήκαν πολλές ζημιές, υπέθεσα οτι εκείνος μπορεί να τον χτύπησε στην εγκατάσταση και να ράγισε λίγο ο μανδύας, και σιγά-σιγά να μεγάλωσε το πρόβλημα. Το 2013 κάλεσα τεχνικό της Nobel, ο οποίος επιβεβαίωσε οτι έχει ραγίσει ο μανδύας, και οτι δεν υπάρχει δυνατότητα επισκευής.
    Λόγω έλλειψης χρημάτων, δεν προχώησα σε αλλαγή και ο ηλιακός έμεινε αχρησιμοποίητος για 1-2 χρόνια.
    Στο μεταξύ, από παγωνιά προφανώς σκίστηκαν αρκετοί χάλκινοι αυλοί στους συλλέκτες και τα υγρά πλημμύρισαν τους συλλέκτες. Ενας φίλος μου υδραυλικός έκανε ασημοκόλληση στους αυλούς τον περασμένο Μάϊο, όταν αποφάσισα να τον φτιάξω.
    Ζήτησα από τη Nobel να μου κάνει μία καλή τιμή για να πάρω το ίδιο ακριβώς καζάνι, αφού τους εξιστόρησα τι έχει συμβεί, με σειριακό αριθμό παραγωγής, με αναφορά στον τεχνικό που διαπίστωσε το πρόβλημα σε πολύ καινούργιο σύστημα, κλπ.
    Τίποτα, με έκλασαν κανονικά. Δεν επέμεινα, γιατί όπως είπα, δίνω πιθανότητα ο παλιός υδραυλικός να έκανε τη ζημιά.
    Παρ' όλα αυτά, αγόρασα μέσω γειτονικού μαγαζιού ξανά από τη Nobel το ίδιο καζάνι, καθώς δεν ήθελα να αλλάξω βάσεις κλπ, και εγκαταστάθηκε με προσοχή. Ως τώρα δεν έχω πρόβλημα, δουλεύει όπως στην αρχή.
    Δεν μπορώ να ρίξω φταίξιμο στην εταιρεία, καθώς δεν έχω σίγουρη άποψη για το αν φταίει το υλικό ή ο υδραυλικός. Αλλά σίγουρα με ενόχλησε που η εταιρία δεν αναγνώρισε οτι ένα πολύ καινούργιο σύστημα παρουσίασε βλάβες, και δεν δέχτηκε να μου κάνει μία μικρή έκπτωση έτσι για να μην μείνω με το παράπονο.
    Αφηστε καλυτερα αυτη την εταιρεια (NOBEL) πολυ δραματικες κατασκευες. Μεσα σε ενα χρονο τρυπησε το 160 λιτρων μποιλερ το αλλαξαν με νεο υποστηριζοντας αστοχια κολλησης.
    Εκτοτε περασαν 4 χρονια και το νεοτερο λειτουργει χωρις προβλημα.
    Η μονη δυσκολια οταν εκαστο ετος παω να αλλαξω ανοδιο πρεπει να ξηλωσω απ το πλαι σωληνες απο λεβητα , εξαεριστικα κλπ για να βγαλω την αντισταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. #78
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    sotiris
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν μερει,ειναι αυτα.το κυριοτερο ειναι ο σεβασμος που δειχνει στον πελατη.τι να το κανω να φερει το καλυτερο ρομποτ στον κοσμο για συγκοληση με ακριβεια δεκατο του χιλιοστου και αντι για inox 316 να χρησιμοποιει 304-
    ,η αντι για 0,3 παχος επισμαλτωσης κανει 0,1 η αντι τον εξειδικευμένο τεχνιτη χειριστη έχει φερει ενα μογκολεζο που ξερει και παταει τρια κουμπια;
    Βασίλη (vasilimertzani ) μηπως θα είναι προτιμότερο να μας πεις ποια εταιρεια και σε ποιον ηλιακό χρησιμοποιει 304 αντι για 316 ? και επίσης σε ποιον ηλιακό κάνει επισμάλτωση 0,1 αντι για 0,3 ? , .ωστε να μην ασχοληθούμε με τα προϊόντα τους αυτά.
    εγω σκεπτόμουν για αγορά ηλιακού 200lt μεταξυ μαλτεζου -calpak - sammler -braunik .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #79
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Μερικά από τα χαρακτηριστικά ενός αξιόπιστου ηλιακού μπόιλερ:


    • Θερμοδοχείο από ανοξείδωτο ατσάλι 316 Lπάχους 2,5 mm 100% αντιμαγνητικό


    • Μανδύας από ανοξείδωτο ατσάλι 316 L πάχους 1,5 mm 100% αντιμαγνητικό


    • Μόνωση : Διογκωμένη χυτή πολυουρεθάνη υψηλής πυκνότητας (40 kgr / m³ ) πάχους 60 mm


    • Εξωτερικό περίβλημα :Ανοξείδωτο ατσάλι 430 040


    • Πλευρικά καπάκια : Ανοξείδωτο ατσάλι 430 060 με διάμετρο 58cm


    • Καθοδική προστασία : Ανόδιο μαγνησίου Ø22mm L=300mm που αντικαθίσταται ανα δυο χρόνια


    • Ανοξείδωτη ηλεκτρική αντίσταση 4KW με θερμοστάτη ασφαλείας


    • Δυνατότητα προσθήκης σερπαντίνας inox τριπλής ενέργειας για σύνδεση με το καλοριφέρ


    • Φλάντζα από ανοξείδωτο ατσάλι και ανοιξείδωτες βίδες


    • Βαλβίδα ασφαλείας κλειστού κυκλώματος


    • Βαλβίδα νερού (κρύο) τύπου ηλιακού θερμοσίφωνα


    • Είσοδος και έξοδος κρύου νερού και μανδύα από ανοξείδωτους σωλήνες Ø1/2 και Ø3/4 αντίστοιχα
      Καλό θα είναι να υπάρχει και κάποιο κάλυμμα για τα διαστήματα που δεν θα χρησιμοποιείται

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 10-05-17 στις 13:17
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  12. #80
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotroussis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη (vasilimertzani ) μηπως θα είναι προτιμότερο να μας πεις ποια εταιρεια και σε ποιον ηλιακό χρησιμοποιει 304 αντι για 316 ? και επίσης σε ποιον ηλιακό κάνει επισμάλτωση 0,1 αντι για 0,3 ? , .ωστε να μην ασχοληθούμε με τα προϊόντα τους αυτά.
    εγω σκεπτόμουν για αγορά ηλιακού 200lt μεταξυ μαλτεζου -calpak - sammler -braunik .
    φιλε μου δεν ειχα υποψη καποιον συγκεκριμενα οταν τα αναφερα αυτα.
    Απλα αναφερα marketinιστικα κολπα που μπορουν να κανουν σε σχεση ποιοτητα/τιμη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρονοδιακόπτες Ηλιακού
    By ghk84 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 21:50
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-17, 22:05
  3. Αγορά μτχ πάνελ.Τι να προσέξω;
    By Songoku in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 17:43
  4. Θερμοστάτης ηλιακού
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-14, 15:18
  5. Θέλω να πάρω τηλεόραση , τι πρέπει να προσέξω ;
    By invader7 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 17:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας