Σελίδα 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 106

Θέμα: Αγορα ηλιακού-τι πρέπει να προσέξω;

  1. #31
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    papanastasiou
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    δυστυχώς φίλε DJman δεν αγόρασες ηλιακό AMCOR , αλλά το ελληνικής κατασκευής από τους αγίους αναργύρους ηλιακό, με ταμπελάκι AMCOR. Για του λόγου το αληθές ζήτα από την εταιρεία που το αγόρασες το τιμολόγιο εισαγωγής. Άσε φίλε μεγάλη μούφα, οι τύποι είναι απατεώνες & η AMCOR Ισραήλ δεν ξέρει τίποτα για το πανηγύρι τους. Είχα παραγγείλει ηλιακό & μόλις το είδα τους το γύρισα πίσω. Έμπα στο site του εργοστασίου http://www.amcor-solar.co.il/len & πες μου αν το ηλιακό που αγόρασες μοιάζει με αυτά του site.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από κκοστας Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εχω εναν στιεβελ ελτρον 27 ολοκληρα χρονια..Ειναι των 120 λιτρων.Δεν επεταο ομως οτι ολοι αυτης της μαρκας κρατανε τοσο.Τον αγορασα το 1986 οταν ηταν ακκομη στην εταιρια οι Γερμανοι.Το Μυστικο στη αποδοση ειναι:17 λιτρα αντιψυκτικου για να ζεστανουν 120 λιτρα νερου στο μποϊλερ.ΟΙ αλλοι οπως ερευνησα εχουν 6 λιτρα αντιψυκτικου.Για σκφτειτε λιγο τη διαφορα.το 120/17 =8 και το αλλο 120/6=20.
    24 χρόνια τον έχουμε τον STIEBEL ELTRON με μοναδική συντήρηση την πρόσθεση αντιψυκτικού...
    Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν ότι με δύο ώρες ήλιου (ανεξαρτήτου εποχής) το ζεστό νερό έβγαζε ατμούς!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Επαναφέρω το θέμα διότι είμαι και εγώ σε αναζήτηση ηλιακού και θέλω βοήθεια μη την πατήσουμε...

    Διαμέρισμα τριάρι με ένα άτομο για την ώρα αλλά που καλό θα ήταν ότι τοποθετηθεί να έχει και μελλοντική πρόβλεψη για 2-3 άτομα.
    Περιοχή με αρκετή ηλιοφάνεια (Νότια Ελλάδα), προτελευταίος όροφος.
    Επιλεκτικός βέβαια αλλά δεν είμαι σίγουρος για το συλλέκτη και για το μέγεθος του μποιλερ.

    Μάλλον 160L αλλά με 2, 2.4, 2.6 ή 3 τμ συλλέκτη;;
    Προφανώς όσο μεγαλύτερος τόσο καλύτερα αλλά από την άλλη μη ζεματάει όλο το σύστημα με αποτέλεσμα πιθανές βλάβες...

    Είμαι μεταξύ των παρακάτω:
    1) Μαλτέζος ανοξείδωτος (δυστυχώς θα πρέπει να τον φέρω μόνος μου από Αθήνα και να τον τοποθετήσει ο υδραυλικός μου. Λίγο ακριβότερος από τους άλλους)
    2) Iliosak double glass tinox blue (τοπικός, έχει έτοιμη και τη θερμοστατική βαλβίδα)
    3) Skyland double glass - CosmoSolar (είναι οι ίδιοι ακριβώς; Διάβασα καλά λόγια εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post373499 αλλά δεν ξέρω ανα υτά ισχύουν και για τα υπόλοιπα ηλιακά που έχω στα υπόψη.
    4) Calpac Mark 4 (προτείνουν 2.1 τμ καθρέπτη αλλά μήπως είναι καλύτερα με 2.6; Δεν έχει θερμοστατική μάλλον)
    5) Sole Eurostar

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Για να είσαι καλυμμένος, υπολόγιζε τουλάχιστον 1τμ/άνδρα και 1,5τμ/γυναίκα. (Μη γελάς, αυτή είναι η πραγματικότητα!)
    Στα λίτρα θα είσαι ΟΚ με 150 τουλάχιστον.
    Θέματα παγωνιάς λογικά δεν θα έχεις λόγω νότιας περιοχής. Το καλοκαίρι, ότι και να κάνεις θα ζεματάει όλο το σύστημα. Καλό είναι μιά στις τόσες το καλοκαίρι να ελέγχεις την πληρότητα του κλειστού κυκλώματος. Και αν πρόκειται να λείψεις για μεγάλο διάστημα, να καλύψεις τις πλάκες με κάτι πρόχειρο (παλιά κουβέρτα, σκούρο σεντόνι, μουσαμάς, ότι νά'ναι).
    Αν υπάρχει η δυνατότητα να είναι διπλής ενέργειας (αν μπορεί να τραβηχτεί γραμμή ρεύματος), μη το τσιγγουνευτείς γιατί θα το χρειαστείς οπωσδήποτε και δεν είναι και πολύ μεγάλο το extra κόστος.
    Για επιλογές κατασκευαστή, δεν έχω να προτείνω κάτι καλύτερο από ότι έχει ήδη συζητηθεί. Αλλά μην πάρεις τίποτα φτηνιάρικο γιατί η επένδυση που κάνεις πρέπει να κρατήσει πολλά χρόνια απροβλημάτιστα για να αποσβεστεί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    και μια και ξανα βγαινει το θεμα να πουμε κατι και για μια σωστη συντηρηση.......στο θερμοσιφωμα πχ αλλαζουμε ανοδιο καθε χρονο .Στον ηλιακο εκτως απο αυτο πρεπει να αλλαζουμε και τα υγρα στους συλεκτες ,ενωειται καλο ξεπλυμα μεσα στο μποιλερ και στους συλεκτες .μπωρει να δουλευει 10-20 χρονια ,αλλα τα αλλατα ειναι μεγαλο προβλημα εμεις εδω στο νησι δεν προλαβαινουμε τιποτα αυτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Κάθε 4 χρόνια νομίζω είναι καλά για το καθάρισμα . ανάλογα κ τα άλατα τα τις περιοχής . Εγώ μετά από 6 χρόνια που τον καθαρισα εβγαλα χουφτες, βουλωνουν και οι βρύσες .
    Βέβαια το καθάρισμα θέλει ένα κόλπο. Αλφαδολαστιχο στο πλάι για να αδειάσει, ρουφας λίγο και το κάνεις μέσα εξω ενώ αδειαζει.
    Θέλει 3 φορές γέμισμα και άδειασμα .
    ΣΤους συλλέκτες δεν έχω άδειασει ποτέ το υγρό αλλά θα το κάνω και αυτό μέσα στο χειμώνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    peripolo (25-10-16)

  8. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Nobel 200 λίτρα με 4 τ.μ. συλλέκτες 5ετίας.
    Πριν μια εβδομάδα καθαρίσαμε τους συλλέκτες, το τι βγήκε από μέσα απερίγραπτο. Μούργα και το νερό κατάμαυρο. Γεμίστηκαν με απιονισμένο νερό συν το αντιψυκτικό. Παρουσίασε όμως μια διαρροή στην είσοδο τους ζεστού νερού των συλλεκτών στο καζάνι. Μπήκε τεφλόν, ξαναβιδώθηκε αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
    Θα το ξαναδώ το πρόβλημα. Γενικά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος, όχι για τη απόδοση, αλλά για την ποιότητα κατασκευής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lakisss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nobel 200 λίτρα με 4 τ.μ. συλλέκτες 5ετίας.
    Πριν μια εβδομάδα καθαρίσαμε τους συλλέκτες, το τι βγήκε από μέσα απερίγραπτο. Μούργα και το νερό κατάμαυρο. Γεμίστηκαν με απιονισμένο νερό συν το αντιψυκτικό. Παρουσίασε όμως μια διαρροή στην είσοδο τους ζεστού νερού των συλλεκτών στο καζάνι. Μπήκε τεφλόν, ξαναβιδώθηκε αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
    Θα το ξαναδώ το πρόβλημα. Γενικά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος, όχι για τη απόδοση, αλλά για την ποιότητα κατασκευής.
    Και τους ειχα σε εκτιμηση.πφφφ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lakisss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nobel 200 λίτρα με 4 τ.μ. συλλέκτες 5ετίας.
    Πριν μια εβδομάδα καθαρίσαμε τους συλλέκτες, το τι βγήκε από μέσα απερίγραπτο. Μούργα και το νερό κατάμαυρο. Γεμίστηκαν με απιονισμένο νερό συν το αντιψυκτικό. Παρουσίασε όμως μια διαρροή στην είσοδο τους ζεστού νερού των συλλεκτών στο καζάνι. Μπήκε τεφλόν, ξαναβιδώθηκε αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
    Θα το ξαναδώ το πρόβλημα. Γενικά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος, όχι για τη απόδοση, αλλά για την ποιότητα κατασκευής.

    Calpak, Elco, Mαλτεζος με αυτη τη σειρα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  11. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είσαι καλυμμένος, υπολόγιζε τουλάχιστον 1τμ/άνδρα και 1,5τμ/γυναίκα. (Μη γελάς, αυτή είναι η πραγματικότητα!)
    Στα λίτρα θα είσαι ΟΚ με 150 τουλάχιστον.
    Θέματα παγωνιάς λογικά δεν θα έχεις λόγω νότιας περιοχής. Το καλοκαίρι, ότι και να κάνεις θα ζεματάει όλο το σύστημα. Καλό είναι μιά στις τόσες το καλοκαίρι να ελέγχεις την πληρότητα του κλειστού κυκλώματος. Και αν πρόκειται να λείψεις για μεγάλο διάστημα, να καλύψεις τις πλάκες με κάτι πρόχειρο (παλιά κουβέρτα, σκούρο σεντόνι, μουσαμάς, ότι νά'ναι).
    Αν υπάρχει η δυνατότητα να είναι διπλής ενέργειας (αν μπορεί να τραβηχτεί γραμμή ρεύματος), μη το τσιγγουνευτείς γιατί θα το χρειαστείς οπωσδήποτε και δεν είναι και πολύ μεγάλο το extra κόστος.
    Για επιλογές κατασκευαστή, δεν έχω να προτείνω κάτι καλύτερο από ότι έχει ήδη συζητηθεί. Αλλά μην πάρεις τίποτα φτηνιάρικο γιατί η επένδυση που κάνεις πρέπει να κρατήσει πολλά χρόνια απροβλημάτιστα για να αποσβεστεί.
    Ευχαριστώ.
    Διπλής ενέργειας θα μπει.
    Το ερώτημα περιορίζεται τελικά στους εξής δύο (λόγω διαφόρων παραγόντων, αντιπροσώπων κλπ) που έχουν παρόμοια τιμή (είναι +100 ο Calpak):

    1) Calpak Mark 4 160L με 2.6 τμ καθρέπτη
    2) Sole Eurostar 150L με 2.5 τμ καθρέπτη

    Είχα διαβάσει παλιότερο μήνυμα για όχι καλή ποιότητα σε Calpak αλλά δεν ξέρω μήπως απλά έτυχε.

    Πείτε μια γνώμη διότι μέχρι τέλος της εβδομάδας πρέπει να παραγγελθεί!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρονοδιακόπτες Ηλιακού
    By ghk84 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 21:50
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-17, 22:05
  3. Αγορά μτχ πάνελ.Τι να προσέξω;
    By Songoku in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 17:43
  4. Θερμοστάτης ηλιακού
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-14, 15:18
  5. Θέλω να πάρω τηλεόραση , τι πρέπει να προσέξω ;
    By invader7 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 17:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας