Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 106

Θέμα: Αγορα ηλιακού-τι πρέπει να προσέξω;

  1. #81
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Εγώ θα παιρνα τώρα τον παρακάτω με 50 ετη εγγύησης!
    ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ADVANCE 200 LT ΤΡΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΕ ΧΑΛΚΙΝΟ BOILER 200 LT & 3M2 ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟ ΣΥΛΛΕΚΤΗ ΜΕ ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. 50 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ !




    * Άτοκες Δόσεις με όλες τις Πιστωτικές Κάρτες *


    ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ADVANCE ΤΡΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ 200 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ 3,00 m2 ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟ ΣΥΛΛΕΚΤΗ ME ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. {ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟΣ KAI ΜΕ -50 ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ-}
    Τεχνικά Χαρακτηριστικά
    Boiler
    1. Boiler από καθαρό χαλκό πάχους 2mm ο οποίος παράγεται από (κράμα SF-Cu W.N.0090 κατά DIN 1787) πραγματικής περιεκτικότητας σε χαλκό πάνω από 99.96%. Το ως άνω παραγόμενο κράμα είναι αποξειδωμένο, στερείται τοξικών προσμείξεων (πχ, χρώμιο, αρσενικό και κάδμιο) και τηρείς προδιαγραφές για χρήση σε εγκαταστάσεις πόσιμου νερού (δεξαμενές).
    2. Συγκόλληση με ΜΙΑ ΡΑΦΗ μόνο
    3. Η συγκόλληση του Boiler γίνεται με ειδικό κράμα το οποίο ΔΕΝ περιέχει μόλυβδο.
    4. Εναλλάκτης θερμότητας (χιτώνιο) από χαλκό πάχους 1,2mm
    5. Χωρίς ηλεκτρόλυση – χωρίς προστασία
    6. Μόνωση πάχους 65mm από οικολογική πολυουρεθάνη πυκνότητας 35-40Kgr/m3
    7. Εξωτερικό περίβλημα μαζί και τα καπάκια από ανοιξείδωτο ατσάλι 304L αντιμαγνητικό
    8. Τριπλής ενέργειας, συνδέεται και με καλοριφέρ.
    9. Βαλβίδα ασφαλείαςκλειστού κυκλώματος για προστασία από παγετό.
    10. Πίεση δοκιμής: 16 bar
    11. Ηλεκτρική αντίσταση 3,5KW χάλκινη, προσαρμοσμένησε οκτάτρυπη ορειχάλκινη φλάτζα με θερμοστάτη ασφαλείας

    Συλλέκτης
    1. Ειδικά σχεδιασμένο πλαίσιο από ανοδειωμένο προφίλ αλουμινίου καθώς και πλάτη από ανοδειωμένο αλουμίνιο
    2. Μόνωση από οικολογική πολυουρεθάνη πάχους 200mm, πυκνότητας 35-40Kgr/m3 και υαλοβάμβακα πάχους 20mm.
    3. Απορροφητής με επιλεκτικά φύλλα χαλκού πάχους 0,20mm συγκολλημένα σε σωλήνες χαλκού με τη χρήση υπερήχων (ultrasonic) για τέλεια θερμική αγωγιμότητα.
    4. Κρύσταλλο άθραυστο securit πάχους 4mm
    5. Στεγανοποίηση του πλαισίου με το κρύσταλλο γίνεται με τη χρήση ειδικών ελαστικών τύπου EPDM τα οποία αντέχουν στην υπεριώδη ακτινοβολία και στις υψηλές θερμοκρασίες
    6. Διακοσμητικό πλαίσιο από ανοδειωμένο αλουμίνιο κουμπωτό για να είναι επισκέψιμος ο συλλέκτης
    7. Τάπες μηχανικής σύσφιξης. Η κάτω τάπα για αντικατάσταση του αντιψυκτικού (κλειστού κυκλώματος)
    8. Σημεία εξαερισμού στο πίσω μέρος του συλλέκτη (πλάτη) και διαγώνια.

    Βάση στήριξης
    Βάση στήριξης από διαμορφωμένη λαμαρίνα γαλβανιζέ πάχους 2mm χωρίς συγκολλήσεις



    Τιμή:1429,00€





    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #82
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    sotiris
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    ok . αρα δεν μπορει να μας διαφωτησει κανενας , στο ποιοι ειναι οι κολπατζιδες και στο ποιοι ειναι οι σωστοι στον χωρο του ηλιακου. Κρίμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #83
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotroussis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok . αρα δεν μπορει να μας διαφωτησει κανενας , στο ποιοι ειναι οι κολπατζιδες και στο ποιοι ειναι οι σωστοι στον χωρο του ηλιακου. Κρίμα.
    πιστευω οτι αυτος που εχει την γνωση να το κανει εχει και το οφελος.
    οποτε τι νοημα εχει να σου πει καποιος εγω δουλευω τους ταδε και εικοσι χρονια τωρα δεν εχω παραπονο;ποσα χρηματα διαθετεις και για ποσα λιτρα υπολογιζεις.υπαρχει και καποιος φορεας πιστοποιησεως αλλα πλέον δεν πιστεύω και πολλα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #84
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    sotiris
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστευω οτι αυτος που εχει την γνωση να το κανει εχει και το οφελος.
    οποτε τι νοημα εχει να σου πει καποιος εγω δουλευω τους ταδε και εικοσι χρονια τωρα δεν εχω παραπονο;ποσα χρηματα διαθετεις και για ποσα λιτρα υπολογιζεις.υπαρχει και καποιος φορεας πιστοποιησεως αλλα πλέον δεν πιστεύω και πολλα..
    200lt εχω διαβασει τον φορεα πιστοποιησης System Certificates 28-10-2016 - Solar Keymarket αλλα και πάλι δεν βγαζεις καποιος ακρη μιας και υπάρχει πχ η sammler ,ο μαλτεζοσ , η ηλιοακμη , η thermicsol , η ηλιοθερμο , η cosmoolar , o calpak -gampierakis , και μια εταρεια dimas . παρε το αυγο και κουρευτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #85
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Σε συνέχεια αναφέρομαι στο παραπάνω ποστ μου για τους ηλιακούς με χάλκινο μπόιλερ.
    Αν υπάρχει ενδοιασμός για το πόσιμο νερό που περνά μέσα από χαλκό.

    Υπάρχουν χαλκοσωλήνες πιστοποιημένοι για πόσιμο νερό.
    Ελπίζω οι εταιρείες να βάζουν αυτον τον τύπο....
    Η σκουριά (οξείδιο του χαλκού) στο εξωτερικό του, λειτουργεί ως προστατευτικός μανδύας για το υπόλοιπο υλικό.
    Δεν έχει νόημα και δεν συστήνεται η απομάκρυνση του, εκτός φυσικά σημεία που θα προβούμε σε συγκόλληση, καθώς η σκουριά αυτή θα εμποδίσει την προσκόλληση του συγκολλητικού υλικού.
    Για τη σύγκριση των ηλιακών, πολλά μπορεί να φταίνε.
    Σίγουρα πάντως ο χαλκός έχει μεγαλύτερο συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας από το γυαλί.
    Τέλος δε γνωρίζω κάποιον που αγόρασε χάλκινο από κάποια εταιρεία πρίν από πόσα χρόνια δεν ξέρω να βγήκαν στην αγορά,αν υπάρχει αυτή η εταιρεία μετά από 15 χρόνια ή 20 για να σε υποστηρίξει αν σου πάθει κάτι ή σου τρυπήσει!
    Ενα μόνο είναι σίγουρο η διάρκεια ζωής του εξαρτάται από την ποιότητα του νερού που τροφοδοτείται

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  6. #86
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    papanastasiou
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    φίλε, η παλιά αντιπροσωπεία έκλεισε ή την έκλεισαν λόγω των λαμογιών που έκαναν. Οι καταγγελίες ήταν πολλές , αναγκάστηκαν να φύγουν βράδυ.
    Όποιος ψάχνει AMCOR είτε για αγορά, είτε για service μπορεί να βρει στην AMCORHELLAS. Νέο προιόν υψηλών προδιαγραφών, άμεση εξυπηρέτηση, πολύ καλή τεχνική υποστήριξη. Για περισσότερα www.amcor.gr, ή www.amcorhellas.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #87
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaspapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε, η παλιά αντιπροσωπεία έκλεισε ή την έκλεισαν λόγω των λαμογιών που έκαναν. Οι καταγγελίες ήταν πολλές , αναγκάστηκαν να φύγουν βράδυ.
    Όποιος ψάχνει AMCOR είτε για αγορά, είτε για service μπορεί να βρει στην AMCORHELLAS. Νέο προιόν υψηλών προδιαγραφών, άμεση εξυπηρέτηση, πολύ καλή τεχνική υποστήριξη. Για περισσότερα www.amcor.gr, ή www.amcorhellas.gr
    oλο Διαφήμιση εισαι.καντε και καμια προσφορα,ολο στο τσαμπα θα την βγαζετε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #88
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Τον συλλέκτη στο πατρικό μου τον έφτιαξα περίπου το 1990 με τα χέρια μου, χωρίς επαγγελματικά εργαλεία.
    Το μπόιλερ ξεκίνησα να το φτιάχνω, αλλά τελικά δεν το τελείωσα και αγόρασα από το εμπόριο.
    Μετά από 24 χρόνια, γύρω στο 2014, το μπόιλερ χάλασε και η ιδιοκατασκευή δεν έπαθε το παραμικρό, μόνο το τζάμι έσπασε από το χιόνι που έπεσε απότομα πάνω του (ήταν ένα όροφο χαμηλότερα από τα κεραμίδια) και το είχε κολλήσει ο πατέρας μου απλά με σιλικόνη.
    Εδώ στην οικοδομή, που είναι αρκετά νεότερη, τα έχουν πετάξει όλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #89
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εγώ βλέπω οτι υπάρχουν ελληνικοί θερμοσήφονες 160 λίτρα με 500ε-600e , αυτά τα 1500 last year.
    Μάλιστα είδαν εναν μονοκόμματο που το καζάνι το έχει πισω ακριβώς απο τους συλλέκτες

    ast_photo1.jpg

    http://www.climahellas.gr/shop/index...emart&Itemid=1

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 25-05-17 στις 00:19

  10. #90
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια αναφέρομαι στο παραπάνω ποστ μου για τους ηλιακούς με χάλκινο μπόιλερ.
    Αν υπάρχει ενδοιασμός για το πόσιμο νερό που περνά μέσα από χαλκό.

    Υπάρχουν χαλκοσωλήνες πιστοποιημένοι για πόσιμο νερό.
    Εμείς πάντως χάλκινο μη πιστοποιημένο καφέ πίνουμε και είμαστε μια χαρά
    https://www.google.gr/search?q=%CE%B...iw=960&bih=606

    Τελευταία μπαίνω σε σκέψεις να βάλω εκτός τον συμβατικό ηλιακό θερμοσίφωνα (Μαλτέζος), και έναν με σωλήνες κενού που είναι όντως αποδοτικότεροι . Κάποτε ήταν πανάκριβοι όταν πρωτοκυκλοφόρησαν αλλά τώρα όχι .
    Διαβάζουμε βέβαια εκτός τα πλεονεκτήματα τους ότι έχουν και μειονεκτήματα (π.χ. σπάζουν σωλήνες / υψηλές θερμοκρασίες / προβλήματα στις σωληνώσεις ύδρευσης / το καλοκαίρι να έχεις μέριμνα να αφαιρείς κάποιες σωληνώσεις για να μειώσεις στα επιθυμητά όρια θερμοκρασιών κτλ ).
    Είναι τόσο τραγικά τα πράγματα για ηλιακό με σωλήνες κενού ? γιατί δεν επικράτησαν αν και αποδεδειγμένα πιο αποτελεσματικοί? . Ρωτάω όσους τα έζησαν αυτά για να μου μεταφέρουν εντυπώσεις .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρονοδιακόπτες Ηλιακού
    By ghk84 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 21:50
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-17, 22:05
  3. Αγορά μτχ πάνελ.Τι να προσέξω;
    By Songoku in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 17:43
  4. Θερμοστάτης ηλιακού
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-14, 15:18
  5. Θέλω να πάρω τηλεόραση , τι πρέπει να προσέξω ;
    By invader7 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 17:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας