Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 106

Θέμα: Αγορα ηλιακού-τι πρέπει να προσέξω;

  1. #91
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    από όσο γνωρίζω η αρχική σκέψη ήταν για βόρειες χώρες που η ηλιοφάνεια και οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές. οπότε χρειάζονταν κάτι πολύ αποδοτικό. αυτό έχει σαν αποτέλεσμα στην Ελλάδα (και γενικά στις χώρες κοντά στον ισημερινό) να αποτελεί πρόβλημα από τις υψηλές θερμοκρασίες που ανεβάζουν. και εγώ από άτομα που είχαν, αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα. το καλοκαίρι έπρεπε να ξεκουμπώνουν μερικές σωλήνες και τις βάζανε ξανά μετά το φθινόπωρο. φυσικά τον χειμώνα είχαν απόδοση που δεν είχαν οι κλασικοί ηλιακοί.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #92
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ από άτομα που είχαν, αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα. το καλοκαίρι έπρεπε να ξεκουμπώνουν μερικές σωλήνες και τις βάζανε ξανά μετά το φθινόπωρο.
    Είναι αποδεκτό αντί να αφαιρείς σωλήνες , που φαντάζομαι δεν θα είναι και πολύ εύκολο . Αυτό να γίνεται με απλή επικάλυψη με κάτι? Ή επειδή θα είναι επάνω συνδεδεμένες οι παραπανίσιες σωληνώσεις θα επάγουν θερμοκρασίες εξαιτίας της επαφής με το μπόιλερ?.
    Αληθεύει ότι αυτές οι σωληνώσεις κενού μπορούν να χαλάσουν και από μόνες τους? (π.χ. όχι εξαιτίας απότομης σφοδρής χαλαζόπτωσης ) αλλά απλά λόγω των θερμοκρασιών?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #93
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ βλέπω οτι υπάρχουν ελληνικοί θερμοσήφονες 160 λίτρα με 500ε-600e , αυτά τα 1500 last year.
    Μάλιστα είδαν εναν μονοκόμματο που το καζάνι το έχει πισω ακριβώς απο τους συλλέκτες

    Συνημμένο Αρχείο 69846

    http://www.climahellas.gr/shop/index...emart&Itemid=1
    αυτοι εχουν ενα κακο.δεν εχουν καθολου μονωση να διατηρήσουν το νερο ζεστό.γρηγοροι σε αποδοση αλλα δεν κανει για να πεις θα κανω μπανιο βραδυ.ισως σε εξοχικο που το χρησιμοποιεις καλοκαιρι να ειναι εξυπηρετικο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς πάντως χάλκινο μη πιστοποιημένο καφέ πίνουμε και είμαστε μια χαρά
    https://www.google.gr/search?q=%CE%B...iw=960&bih=606

    Τελευταία μπαίνω σε σκέψεις να βάλω εκτός τον συμβατικό ηλιακό θερμοσίφωνα (Μαλτέζος), και έναν με σωλήνες κενού που είναι όντως αποδοτικότεροι . Κάποτε ήταν πανάκριβοι όταν πρωτοκυκλοφόρησαν αλλά τώρα όχι .
    Διαβάζουμε βέβαια εκτός τα πλεονεκτήματα τους ότι έχουν και μειονεκτήματα (π.χ. σπάζουν σωλήνες / υψηλές θερμοκρασίες / προβλήματα στις σωληνώσεις ύδρευσης / το καλοκαίρι να έχεις μέριμνα να αφαιρείς κάποιες σωληνώσεις για να μειώσεις στα επιθυμητά όρια θερμοκρασιών κτλ ).
    Είναι τόσο τραγικά τα πράγματα για ηλιακό με σωλήνες κενού ? γιατί δεν επικράτησαν αν και αποδεδειγμένα πιο αποτελεσματικοί? . Ρωτάω όσους τα έζησαν αυτά για να μου μεταφέρουν εντυπώσεις .
    ο χαλκος απο οσο ξερω ειναι υγιεινός.το προβλημα βρισκεται στις κολησεις ,κασιτερο,καλαι κλπ Η στην επιβεβλιμενη χρηση των νεων ψυκτων με νερο συσκευασμενο.
    για τους ηλιακους που λες οντως τα εχω "ακουσει" αυτα τα προβληματα για τον λογο οτι αυτοι κατασκευαστηκαν για περιοχές με λιγοτερη ηλιοφανεια.αν μπορουσε να γινει συστημα σκεπασης θα ηταν ιδανικοι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #94
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    από όσο ξέρω και έχω δει σε εκθέσεις δεν είναι δύσκολο το ξεκούμπωμα από της σωλήνες. για την ακρίβεια είναι σχεδόν κουμπωτές. νομίζω μισή περιστροφή και βγάλσιμο? κάτι τέτοιο αλλά γενικά είναι δευτερόλεπτα η διαδικασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #95
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Λέει ότι έχουν μόνωση κανονικά

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #96
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    από όσο ξέρω και έχω δει σε εκθέσεις δεν είναι δύσκολο το ξεκούμπωμα από της σωλήνες. για την ακρίβεια είναι σχεδόν κουμπωτές. νομίζω μισή περιστροφή και βγάλσιμο? κάτι τέτοιο αλλά γενικά είναι δευτερόλεπτα η διαδικασία.
    καλα και οι απλοι θελουν σκεπασμα το καλοκαιρι οταν απουσιαζουμε η το ενα πανελ αλλα δεν το κανει σχεδον κανεις.αναλογα φανταζομαι θα γινει και με τις λυχνιες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέει ότι έχουν μόνωση κανονικά

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    http://www.helioakmi.com/el/products...r-heaters.html
    διαβασε το 10.
    εχω διαβασει οτι το 22:00 το βραδυ δεν ισχυει με τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #97
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Α επειδή είναι ανοιχτού κυκλώματος δεν κρατάει το ζεστό νερό , αφού το νερό κάνει βόλτα στο πάνελ. , και με έχει πριξει ο μπάρμπας μου ότι αξίζουν κτλ, έλεγα δεν θα έχουν κάποιο μειονέκτημα

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #98
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    αν δεν κανω και λαθος,πανε χρονια,ειχα διαβασει οτι υπαρχουν και με κλειστο κύκλωμα με αιθυλικη αλκοολη και δοχείο απο κατω απο τα πανελ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #99
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ερατώ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας,
    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηλιακό θερμοσίφωνα (για 3 άτομα - 160 λίτρα) και στο κατάστημα που πήγα μου πρότεινε τον Ηλιοακμή 160 λίτρα με 2,62 τ.μ. επιφάνεια συλλέκτη, διπλής ενέργειας με 735 ευρώ. Όταν είπα ότι θα ήθελα κάτι σε πιο φθηνό, μου πρότεινε τον Solarnet 160 λίτρα με 2,50 τ.μ. επιφάνεια συλλέκτη, διπλής ενέργειας, με 583 ευρώ, λέγοντάς μου παράλληλα ότι είναι ίδιας ποιότητας και προδιαγραφών, αφού κατασκευάζεται από το ίδιο εργοστάσιο (Ηλιοακμή), μάλιστα μου το έδειξε και στο site της Ηλιοακμής (http://www.helioakmi.com/el/products...prosfores.html).
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας... ισχύει αυτό που μου είπε ο πωλητής; Να προχωρήσω στην αγορά του Solarnet ή να περιμένω μέχρι τον επόμενο μήνα που θα έχω τα χρήματα για να αγοράσω τον Ηλιοακμή; Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν είναι ίδιας ποιότητας οι δύο αυτοί ηλιακοί και αν η μικρή διαφορά (0,12 τ.μ.) των συλλεκτών είναι κάτι σημαντικό.
    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας (και ευελπιστώ και για τις απαντήσεις σας)...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #100
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Η Ηλιοακμή γενικά έχει πολύ καλό όνομα στο χώρο των ηλιακών.
    Εφόσον τον Solarnet τον προσφέρει η Ηλιοακμή, λογικά θα είναι οκ.
    Βρες όμως ποια η διαφορά μεταξύ τους που αλλάζει και την τιμή.
    Μήπως είναι έχουν κάπου κάποιο υλικό διαφορετικό;
    Μήπως τα έχουν όλα ίδια και το μόνο που αλλάζει είναι το όνομα;
    Ψάξ' το.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρονοδιακόπτες Ηλιακού
    By ghk84 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 22:50
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-17, 23:05
  3. Αγορά μτχ πάνελ.Τι να προσέξω;
    By Songoku in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 18:43
  4. Θερμοστάτης ηλιακού
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-14, 16:18
  5. Θέλω να πάρω τηλεόραση , τι πρέπει να προσέξω ;
    By invader7 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 18:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας