Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: MOSFET F3055L και καπνογόνο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή MOSFET F3055L και καπνογόνο

    Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια προσπαθήσει κάποιος να μου δώσει. ΔΕΝ είμαι ηλεκτρονικός, είμαι όμως από τα άτομα που ασχολούνται με κάτι αν χαλάσει διότι υποθέτουν ότι μπορούν να το επισκευάσουν με ελάχιστο χρηματικό κόστος (αλλά επένδυση σε χρόνο αναπόφευκτα).
    Για να μην μακρυγορώ, η ιστορία έχει ως εξής: ένα κύκλωμα το οποίο συνδέεται με δέκτη σε τηλεκατευθυνόμενο μοντέλο (αεροπλάνο) και σκοπό έχει να ρυθμίζει την λειτουργεία ενός μοτέρ (εύρος στροφών ανάλογα με τα Volt) ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί, πιθανότατα διότι κάποια στιγμή τα καλώδια της μπαταρίας τροφοδοσίας βραχυκύκλωσαν, στιγμιαία, δεν ξέρω. Το κοίταξε ένας φίλος ηλεκτρονικός, κατέληξε στο ότι κάηκε μία διόδος, την άλλαξε, και ότι κάηκε το MOSFET που είχε επάνω το κύκλωμα. Το MOSFET αυτό φαίνεται στην πρώτη επισυναπτόμενη εικόνα και ο φίλος είπε ότι είναι 60Volt 2A. Με αυτά τα χαρακτηριστικά (60Volt, 2A, F3055L) το ζήτησα σε διάφορα καταστήματα στο κέντρο της Αθήνας, και το μόνο που είχε ένα από τα 4 να μου δώσει ήταν αυτό που απεικονίζεται στην δεύτερη φωτογραφία, το οποίο μου είπαν ότι είναι 100Volt και 13A, αλλά "θα κάνει την ίδια δουλειά" διότι τα χαρακτηριστικά σημαίνουν "πόσο αντέχει" και άρα θα "αντέχει" και τις μικρότερες απαιτήσεις.
    Το τοποθέτησα λοιπόν, και η αλήθεια είναι ότι το μοτέρ πλέον δέχεται κυμαινόμενο βολτάζ άρα το κύκλωμα λειτουργεί και άρα ρυθμίζονται οι στροφές του, ΑΛΛΑ το MOSFET καίει πέραν του σημείου του να το πιάνεις στο δευτερόλεπτο και το εύρος των στροφών του μοτέρ έχει περιοριστεί. Επειδή έχω και άλλο τέτοιο κυκλωματάκι χωρίς επεμβάσεις, μπορώ εύκολα να συγκρίνω και να πω ότι αν το original κυμαίνεται από 0-100%, με την ίδια μπαταρία (7,2V LiPo) το "πειραγμένο" πιάνει 0-60%.
    Που μπορώ λοιπόν να βρω ΙΔΙΟ MOSFET, στην Ελλάδα; Ή, υπάρχει μία εύκολη αλλαγή που μπορώ να κάνω στο κύκλωμα (ο πωλητής ανέφερε κάτι για μία αντίσταση που ίσως θα πρέπει να αλλάξω αναλόγως, αλλά δεν κατάλαβα και πολλά) ούτως ώστε να λυθούν και τα 2 προβλήματα; (υπερθέρμανση και εύρος στροφών)

    Υ.Γ. Το μοτέρ, για την ιστορία, ψεκάζει λάδι στην εξάτμιση του κινητήρα το οποίο ατμοποιείται και δημιουργεί καπνό, εξ' ού και ο τίτλος.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Δεν αρκεί το mosfet να αντέχει απλώς μεγαλύτερη τάση και ρεύμα, αλλά πρέπει να συμφωνούν και άλλα χαρακτηριστικά... Π.χ. θα πρέπει να έχει χαμηλότερη ή ίση RDSon και Cgs σε σχέση με το παλιό ώστε να μην ζεσταίνεται παραπάνω όπως επίσης να ταιριάζουν αρκούντως και οι χαρακτηριστικές VGS - ID...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    πω πω ρε φίλε... και προς στιγμήν νόμιζα ότι στην τελευταία φωτό που έβαλες είχες "πιάσει" την στιγμή που καιγόταν το FET

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Δεν μπορώ να βρω πουθενά τα χαρακτηριστικά του παλιού, ακόμη και η ίδια η Fairchild δεν μου βγάζει αποτελέσματα με τον κωδικο F3055L, καμία ιδέα για το πως μπορώ να το βρώ; Εννοείται ότι το έχω ήδη δείξει στα καταστήματα, με τα προαναφερθέντα αποτελέσματα. Αλλά και πάλι, από την απάντησή σου κρίνω ότι αν δεν βρώ το ίδιο, είτε το αφήνω ως έχει και ζεσταίνεται (ιδανικά του βάζω και μία ψύκτρα αν χωρούσε κάπου) και βολεύομαι με τις νέες διαφορετικές αποδόσεις, είτε αγοράζω καινούργιο προς 50$...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Ή βάζεις ένα με πολύ χαμηλή RDSon και CGS και που με VGS=3V μπορεί να σου παρέχει ID 30Α για να πέσεις μέσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Φίλιππε, εννοείται ότι δεν έχω καταλάβει τι λες διότι δεν είμαι ηλεκτρονικός, δεν ξέρω καν πως λειτουργούν αυτά τα MOSFET, οπότε απλά συμπεραίνω ότι είναι εκτός των δυνατοτήτων μου και έχει ο Θεός! Στην τελική, αυτή είναι η δική σας δουλειά και κακώς χώθηκα χωρίς γνώσεις. Πάντως, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Αφού είπες ότι έχεις ένα φίλο ηλεκτρονικό. Αυτός δε μπορεί να κάνει κάτι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Λοιπόν...
    Δες εδώ....
    F3055L
    & βρίσκεται εδώ αλλά θα σου πάει ο "κούκος αϊδόνη" αν το πάρεις από εκεί!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Σίγουρα θα μπορεί, αλλά δεν θέλω να τον απασχολώ με τις μα#$%*ες μου, τον αφήνω να κάνει την δουλειά του! Θα συνεχίσω την αναζήτηση με τα στοιχεία που μου έδωσες, και θα επανέλθω με αποτελέσματα, ελπίζω. Αισθάνομαι λίγο άσχημα να τρώω τον χρόνο σας χωρίς να μπορώ να ανταποκριθώ στο "μάθημα" λόγω έλλειψης γνώσεων. Στην τελική, ένα χαζοκυκλωματάκι είναι, θα περιμένει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    ΟΚ, σας ευχαριστώ, νομίζω με αυτά τα 2 link θα κάνω την δουλειά μου άριστα. Ο κούκος αηδόνι τι εννοούμε, για μία τόσο μικρή αγορά; 1 δολλάριο το προϊόν και 35$ τα έξοδα αποστολής με UPS γιατί "μόνο έτσι στέλνουν";

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mosfet και ψυκτρα
    By blackgar in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-15, 16:13
  2. Τρανζίστορ και Mosfet ως διακόπτες
    By diamadiss in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 20:45
  3. Γνώστης Mosfet και κυκλωμάτων LC
    By cris_thess in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 20:29
  4. Mosfet και ποδαράκια
    By makoulis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-11, 23:31
  5. mosfet AP4415GH και AP40T03GH
    By badsak in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-11, 03:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας