Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 35

Θέμα: Η δίκη των τόνων! Μονοτονικό vs Πολυτονικού

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    382

    Προεπιλογή

    Εκτός θέματος η τηλεοπτική γλώσσα καθορίζει την καθομιλουμένη.Η κατάληξη -όντουσαν, βρισκόντουσαν κλπ, του Χατζηνικολάου το ΤΑ εκατό του Ευαγγελάτου διάφορα φωνητικά λάθη όπως το ''έγγραφα'' με το γγ να προφέρεται σαν γκ και όχι σαν νγ, και πολλά άλλα.Δεν διδάχτηκαν το σωστό? δεν νομίζω.Απλά θέλουν να επιβάλλονται ΚΑΙ μ' αυτόν τον τρόπο.
    Το σωστό στην πρώτη περίπτωση είναι βρίσκονταν και στην δεύτερη ΣΤΑ εκατό ή απ' τα εκατό.Πάντως ακόμα δεν κατάλαβα τι σημαίνει κατάργηση του πολυτονικού και να το διδάσκονται μαζί με τα αρχαία μετά τα παιδιά.
    Ένας καλός τρόπος βελτίωσης της γλώσσας κατά την γνώμη μου είναι να διαβάζει κανείς εφημερίδα και λογοτεχνικά βιβλία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν το 2004 είχαμε κάνει την ανοησία ολυμπιακό άθλημα τότε θα είχαμε περισσότερους ολυμπιονίκες.

    ''Καλός ο παράδεισοσς αλλά σαν την Χαλκιδική δεν υπάρχει.''

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πετρος
    Εκτός θέματος η τηλεοπτική γλώσσα καθορίζει την καθομιλουμένη.Η κατάληξη -όντουσαν, βρισκόντουσαν κλπ, του Χατζηνικολάου
    + +

    είμαι μόνιμα σε κατάσταση απολογίας στον γιό μου, του εξηγώ πως αυτό που ακούει είναι λάθος... Πόσο θα πιστεύει εμένα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Λίγο πολύ που διάβασα τα προηγούμενα ποστ και νομίζω οτι δεν ανέφερε κάποιος οτι η γλώσσα ενός λαού είναι λίγο πολύ συνάρτηση της ευφυίας του. Με απλά λόγια η εκμάθηση διαχείρισης της γλώσσας, "ακονίζει" το μυαλό. Μην ξεχνάτε οτι κάποιος πολιτικός (ηλίθιος για μένα) είπε οτι αν θέλετε να πλήξετε τους Έλληνες, χτυπήστε τους την γλώσσα και την κουλτούρα τους.
    Η άποψη οτι επειδή κάποιοι είναι ανορθόγραφοι και για αυτό τον λόγο να την απλουστεύσουμε και να καταργήσουμε τους "δύσκολους" κανόνες (βλ. πνεύματα και τόνοι), εμένα με βρίσκει τελείως αντίθετο. Δηλαδή "πονάει κεφάλι, κόβουμε κεφάλι.
    Και μην μου πει κάποιος τι χρειάζονται τα πνεύματα και οι διαφορετικοί τόνοι. Με λίγο googling τα βρίσκουμε ολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    η γλώσσα ενός λαού είναι λίγο πολύ συνάρτηση της ευφυίας του. Με απλά λόγια η εκμάθηση διαχείρισης της γλώσσας, "ακονίζει" το μυαλό.
    Απλά να υπενθυμίσω ότι τα αγγλικά είναι μία από τι πιο απλές γλώσσες του κόσμου (δεν υπάρχουν γένη, άρθρα, έχει λίγους ανώμαλους τύπους κ.α). Επίσης τα αγγλικά είναι μία γλώσσα απόγονος της γερμανικής (δυτικές γερμανικές γλώσσες), η οποία τράβηξε άλλο δρόμο από τα γερμανικά (τα οποία είναι πολύ δύσκολη γλώσσα), απλοποιήθηκε και κατέληξε εδώ που βρίσκεται.
    Τώρα βάσει των παραπάνω, αν μπορούν να βγουν συμπεράσματα ευφυίας για τους αγγλόφωνους και τους γερμανόφωνους δεν το γνωρίζω.

    Επίσης και για να προβοκάρω λίγο, αναφέρω ότι η τούρκικη γλώσσα είναι μία πολύ δύσκολη γλώσσα (γραμματικά εννοώ). Σημαίνει τίποτε αυτό;

    Τέλος ο πολιτικός (που δεν είναι καθόλου ηλίθιος, αλλά φαιδρός) άλλο πράγμα είπε, όμως με λίγο googling μπορεί κανείς εύκολα να το βρει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    Η γλώσσα μας δεν είναι το πολυτονικό!
    Στην αρχαιότητα δεν υπήρχε πολυτονικό. Με τη λογική οτι πρέπει να μην αλλάζουμε τη γλώσσα μας θα έπρεπε να είχαν αντιδράσει οι πρόγονοί μας όταν οι αλεξανδρινοί δημιούργησαν το πολυτονικό.

    Πιστεύω οτι το πολυτονικό θα δημιουργούσε μεγάλο πρόβλημα παραγωγηκότητας στην δακτυλογράφηση και σίγουρα σήμερα (που όλοι χρησιμοποιούμε υπολογιστές) αντενδύκνειται περισσότερο από κάθε άλλη εποχή. (Εδώ ακόμα και ο ένας τόνος είναι ιδιαίτερα ενοχλητικός στη δαχτυλογράφηση και πιστεύω οτι στους περισσότερους μειώνει την ταχύτητα πάνω από 20%)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikif
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Ο πλούτος ενός λαού είναι ΚΑΙ η γλώσσα του. Εάν μερικά σχολαρόπαιδα δεν μπορούν να απομνημονεύσουν κανόνες τονισμού (και επομένως απλοποιούμε τους τόνους) και αργότερα τα <η ι υ οι> και θα γράφουμε πλιθισμί και ίσιχι, τόσο το χειρότερο για τον πλούτο μας.
    Διδάχθηκα πολυτονικό και μεταξύ των άλλων με έμαθε να σκέφτομαι λογικά και να συγκρίνω. Βέβαια θέλει λίγο διάβασμα παραπάνω.

    Αν κάποιος που ξέρει αγγλικά, αλλά όχι γαλλικά, ΔΕΝ μπορεί να διαβάσει κομπιουτερικό περιοδικό. Η γαλλική ακαδημία μέσα σε έξη μήνες καθόρισε γαλλικές λέξεις για όλη την (μισητή) (αγγλική) ορολογία της γλώσσας των κομπιούτερ (byte-> octave, software-> logiciel και άλλα). Αγαπούν τη γλώσσα τους και τη στηρίζουν.

    Προς JOHNY+
    Εγω ειχα ακουσει πριν αρκετα χρονια σε μια εκπομπη στο ραδιοφωνο οτι το πολυτονικο συστημα καταργηθηκε λογω οτι ηταν δυσκολο να υπαρχουν οι διαφοροι τονοι στις παλιες γραφομηχανες , και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που καταργηθηκε .
    Δεν νομίζω να είναι σωστό. Είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια ότι η ΙΒΜ εφτιαξε Η/Υ ειδικά για τους μοναχούς του Αγίου Ορους για να χρησιμοποιούν το πολυτονικό σύστημα. Ο,τι ζητήσεις παίρνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βάλε στόχο το φεγγάρι!
    Ακόμα και αν αστοχήσεις, θα βρεθείς ανάμεσα στ' αστέρια...

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    382

    Προεπιλογή

    .....................

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πετρος Πετριδης : 08-06-10 στις 16:13
    Αν το 2004 είχαμε κάνει την ανοησία ολυμπιακό άθλημα τότε θα είχαμε περισσότερους ολυμπιονίκες.

    ''Καλός ο παράδεισοσς αλλά σαν την Χαλκιδική δεν υπάρχει.''

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τώρα που το βλέπεις ψύχραιμα, τί πιστεύεις; πως έλεγαν την αλήθεια;
    Δεν πιστευω ουτε και εγω οτι ηταν ο βασικος λογος , αλλα ηταν πιθανον ενας απο τους λογους , γιατι θα απλοποιουνταν η γραφη στα εγγραφα του κρατους εκεινη τη εποχη .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikif Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς JOHNY+
    Δεν νομίζω να είναι σωστό. Είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια ότι η ΙΒΜ εφτιαξε Η/Υ ειδικά για τους μοναχούς του Αγίου Ορους για να χρησιμοποιούν το πολυτονικό σύστημα. Ο,τι ζητήσεις παίρνεις.
    Με τους υπολογιστες ναι συμφωνω και εγω οτι μπορεις να εχεις ευκολα πολυτονικο συστημα με μια γαραματοσειρα , τοτε δεν ειχανε υπολογιστες ομως οι υπαληλοι .
    Χρησιμοποιουσαν γραφομηχανες .
    Νομιζω οτι αυτο που ειχα ακουσει τοτε στο ραδιοφωνο , ηταν οτι δεν συνεφαιρε τις εταιρειες που κατασκευαζαν τις γραφομηχανες να εχουν πολους χαρακτηρες στις μηχανες που κατασκευαζαν .
    Βεβαια εγω δεν το πιστευω αυτο , αλλα στην ελλαδα πολα ξεπουλιουνται για τα λεφτα και για αυτο δεν το αποκλειω κιολας .

    Για αυτο και το ανεφερα σε αυτο το θεμα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    φου-φου ένα δύο!
    Το θέμα είναι συγκεκριμένο... όπως το έθεσα! Αφήστε ΠΛΗΡΩΣ τις εκτός θέματος απαντήσεις/σχόλια όσοι το επιχειρείται (με γνωστές μεθόδους χαρακτηρισμών "υπερσυντηρητικών" "καθαρευουσιάνοι συντηρητικοί", "τον εγωισμό μας ως Έλληνες " κλπ!

    Κατά τα άλλα... ο γραπτός πολυτονικός λόγος... ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΝΤΟΥ ακόμα & στην πινακίδα του καφενείου του τελευταίου χωριού της Ελλάδος! οπότε τα περί "ΜΗ ΧΡΗΣΕΩΣ" του από τον "λαό" μάλλον δεν ευσταθεί ως σοβαρό επιχείρημα! Το μονοτονικό ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΕΝ ΜΙΑ ΝΥΚΤΙ! Αλλά εκείνο που επίσης καταρρίπτει το όποιο συλλογισμό περί "ΜΗ ΧΡΗΣΕΩΣ" πολυτόνων από τον "λαό" είναι ότι εκτός των όποιων τόνων καταργηθήκαν, ΑΛΛΑΞΑΝ και τρόπο γραμματικής των λέξεων στην γραφή!!! (Πχ τις καταλήξεις -τε σε -ται, κλπ)! Σε αυτό ποιός μπορεί να επικαλεστεί με σοβαρότητα επιχειρήματος ένα ανάλογο περί "μη λαϊκής χρήσεως τους" αίτιο? Σκόπιμα αλλοιώθηκε η Ελληνική γραμματική! Αυτό είναι υπό εξέταση!
    Αυτός που είπε ότι τόνοι ΔΕΝ υπήρχαν στην αρχαιότητα έχει μιά σαφή βάση (σωστή απολύτως, αλλά ο προφορικός κλασσικός Ελληνικός λόγος ήταν έμμετρος και στο γραπτό απέδιδαν έμμετρη σημασία σε μακρά & βραχέα φωνήνεντα!!! κλπ, και οι τόνοι του πολυτονικού δημιουργηθήκαν γιά την εκμάθηση ακριβώς της εμμέτρου αποδώσεως του γραπτού λόγου)
    ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ... & ραντεβού το Σεπτέμβριο μαζί με τα νέα ... "έργα" που θα μας προβάλλουν στην γειτονεία μας!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 08-06-10 στις 18:02
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά να υπενθυμίσω ότι τα αγγλικά είναι μία από τι πιο απλές γλώσσες του κόσμου (δεν υπάρχουν γένη, άρθρα, έχει λίγους ανώμαλους τύπους κ.α). Επίσης τα αγγλικά είναι μία γλώσσα απόγονος της γερμανικής (δυτικές γερμανικές γλώσσες), η οποία τράβηξε άλλο δρόμο από τα γερμανικά (τα οποία είναι πολύ δύσκολη γλώσσα), απλοποιήθηκε και κατέληξε εδώ που βρίσκεται.
    Τώρα βάσει των παραπάνω, αν μπορούν να βγουν συμπεράσματα ευφυίας για τους αγγλόφωνους και τους γερμανόφωνους δεν το γνωρίζω.
    Μπορεί να φανώ κάπως, αλλά περί ευφυίας των αγγλόφωνων και ειδικά των Αμερικανών σε σχέση τουλάχιστον με εμάς, επιτρέψτε με να αμφιβάλω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης και για να προβοκάρω λίγο, αναφέρω ότι η τούρκικη γλώσσα είναι μία πολύ δύσκολη γλώσσα (γραμματικά εννοώ). Σημαίνει τίποτε αυτό;
    Ο πλούτος των λέξεων, συμπεριλαμβανομένων και των γραμματικών κανόνων της Ελληνικής και ειδικά της αρχαίας ελληνικής γλώσσας, δεν νομίζω να συγκρίνεται με καμία γλώσσα. Δεν είναι τυχαίο οτι η ΚΑΘΕ λέξη της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας, σημαίνει ένα και μόνο πράγμα από μόνη της, χωρίς να σημαίνει κάτι διαφορετικό σε διαφορετικό συνδυασμό μέσα στην πρόταση.

    Και στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να μαθαίνουν τα παιδιά μας αρχαία ελληνικά, ποιος ο σκοπός??????? Σε δουλειά να βρισκόμαστε????

    Φιλικά Πέτρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γεννήτρια τόνων καί tester (οδηγός λειτουργίας)
    By weather1967 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-15, 23:02
  2. Τα άχρηστα (?) gadgets: Λαμπατέρ Usb-Λεμονοστύφτης, Όπτικη γεννήτρια τόνων
    By chris73 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-13, 22:09
  3. Πρόβλημα με λήψη DTMF τόνων από Vodafone.
    By nathanas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-11, 22:13
  4. ρολόι με led display 7 τόμων
    By genic in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-08, 17:03

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας