Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 80

Θέμα: Καμουφλάζ κεραίας

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    δεν ανοιξα νεο θεμα μιας και το θεμα μου ειναι ιδιο με αυτο. πριν κατι μερες πηγα στο χωριο μου(λιμανι χερσονησου), και διπλα στο σπιτι μου (50μετρα), υπαρχουνε 2 κεραιες yagi(νομιζω ετσι τις λενε), και κανει καποιος αναμεταδωση στα fm, ενα ξενο δορυφορικο μουσικο καναλι, με ενα πομπο 400W. ο σταθμος παιζει 24 ωρες το 24ωρο.
    δεν ειμαι κακος, αλλα εαν ανοιγε τον σταθμο, εκανε προγραμμα 3-4 ωρες και μετα τον εκλεινε, δεν θα υπηρχε προβλημα.
    τωρα ομως να μενω και να κοιμαμε διπλα σε 400 βαττ, και μαλιστα χωρις λογο δεν το δεχομαι. αυτος που εχει τον σταθμο μενει ηρακλειο, και παει απλα καθε κυριακη χωριο, και βλεπει αν ολα ειναι οκ.
    το παιδι που εχει τον σταθμο ειναι μελος του φορουμ. τον εψαξα στο χωριο αλλα δεν τον βρηκα, και γιαυτο το λογο γραφω εδω για να το δει.
    θερμη παρακληση λοιπον, ειναι να κλεισει ο ασκοπος για μενα σταθμος. εαν αυτο δεν συμβει τις επομενες μερες, τοτε λυπαμε, αλλα θα προβω σε ολες τις νομιμες διαδικασιες!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://enisxites.forumup.gr

    Give Life to Love and Music, use Girls and Tubes!

  2. #52
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Και τι σε ενοχλουν τα 400watt στα 50 μετρα?
    Υπερβολικη αντιδραση....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι σε ενοχλουν τα 400watt στα 50 μετρα?
    Υπερβολικη αντιδραση....
    κοιταξε δεν ειπα οτι θα πεθανω, αλλα δεν ειναι αμαρτια να εχω 400W στο κεφαλι μου μερα νυχτα, χωρις λογο???
    εαν εκανε τουλαχιστον προγραμμα να γουσταρουμε, θα ελεγα χαλαλι, αν και παλι θα αντιδρουσα λιγο αν ηταν ανοιχτος ολη μερα, αλλα να κανει αναμεταδοση ενος ξενου σταθμου, το θεωρω βλακεια!!
    για να καλυψει καποιος την περιοχη εκει γυρω, δεν χρειαζονται πανω απο 10-20W. ολα αυτα λοιπον με κανουν και αντιδρω λιγο υπερβολικα.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://enisxites.forumup.gr

    Give Life to Love and Music, use Girls and Tubes!

  4. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    ποιος αχρειος ξήλωσε κεραία WIND ανάμεσά στον Λαγκαδά και Καβαλαρι angyr.gif

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος αχρειος ξήλωσε κεραία WIND ανάμεσά στον Λαγκαδά και Καβαλαρι angyr.gif
    Χααχαχαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη ntou
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με το stom. Είναι κάτι περισσότερο από γνωστό πως όσο μικρότερη η ακτίνα της κυψέλης (για δεδομένα erlang) τόσο μικρότερη η απαιτούμενη εκπεμπόμενη ισχύς. Αλλά ποιος μας λέει οτι όσο πολλαπλασιάζονται οι κεραίες τόσο οι εταιρίες θα ρίχνουν τα εκπεμπόμενα dbm. Συνήθως περνάνε περισσότερες και 'βαρύτερες' υπηρεσίες(βλ. facebook μέσω κινητού) μέσω του δικτύου που είναι αχρείαστες ουσιαστικά απλά παράγουν περισσότερο κέρδος για τις εταιρίες και περισσότερη διασκέδαση στους χρήστες αλλά διατηρούν την EIRP στα ίδια ( βλαβερά ή μη) μεγέθη.

    για τον Διογένη:

    Για να μετρήσει κάποιος ενδιαφερόμενος τη ακτινοβολία που δέχεται ο χώρος που ζει πρέπει να απευθυνθεί στην ελληνική επιτροπή ατομικής ενέργειας , να πάρει σειρά και να καταβάλει παράβολο 160 ευρώ για το πρώτο σημείο μέτρησης και άλλα 80 για κάθε επόμενο.

    για να ελέγξει κάποιος ενδιαφερόμενος απλά τα επίπεδα ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας στην πόλη του
    (σε σχέση πάντα με τα επιτρεπόμενα όρια από τη νομοθεσία ) καλό είναι το www.pedion24.gr με απεικόνιση ανά 6λεπτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Είναι κάτι περισσότερο από γνωστό πως όσο μικρότερη η ακτίνα της κυψέλης (για δεδομένα erlang) τόσο μικρότερη η απαιτούμενη εκπεμπόμενη ισχύς.
    Αυτό με μπέρδεψε λίγο, μπορείς να μου το κάνεις λίγο λιανά αν θες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IOANNIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιταξε δεν ειπα οτι θα πεθανω, αλλα δεν ειναι αμαρτια να εχω 400W στο κεφαλι μου μερα νυχτα, χωρις λογο???
    εαν εκανε τουλαχιστον προγραμμα να γουσταρουμε, θα ελεγα χαλαλι, αν και παλι θα αντιδρουσα λιγο αν ηταν ανοιχτος ολη μερα, αλλα να κανει αναμεταδοση ενος ξενου σταθμου, το θεωρω βλακεια!!
    για να καλυψει καποιος την περιοχη εκει γυρω, δεν χρειαζονται πανω απο 10-20W. ολα αυτα λοιπον με κανουν και αντιδρω λιγο υπερβολικα.....
    Είναι δικαίωμα σου να ζητήσεις να μην εκπέμπει.Απαγορεύονται οι εκπομπές φμ από κατοικημένες περιοχές.Κάπου όμως χάνεις το δίκιο σου λέγοντας ότι δεν σου αρέσουν τα τραγούδια.
    Γεγονός είναι ότι ο χώρος σαρώνεται από ηλεκτρομαγνητικά κύματα διάφορων προελεύσεων και συχνοτήτων.Αν ήταν ορατά δεν θα βλέπαμε ούτε καν τον ήλιο.Σίγουρα υπάρχει ηλεκτρομαγνητική μόλυνση αλλά ακόμα δεν έχει προσδιοριστεί πόσο επηρεάζει την υγεία μας.Μια καλή αρχή για προβληματισμό έγινε με τα κινητά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πετρος Πετριδης : 17-08-10 στις 00:01
    Αν το 2004 είχαμε κάνει την ανοησία ολυμπιακό άθλημα τότε θα είχαμε περισσότερους ολυμπιονίκες.

    ''Καλός ο παράδεισοσς αλλά σαν την Χαλκιδική δεν υπάρχει.''

  9. #59
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Ναι αλλα wtf έχει να κάνει το facebook με την ισχύ εκπομπής?
    Σημείωση, οι πιό γρήγορες τεχνολογιες (3G πχ) έχουν χαμηλότερη ισχύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    φιλε ηλια στο σιτε που εδωσες με απεικόνιση ανά 6λεπτο, εκει διπλα ακριβως βρισκεται το σπιτι μου.
    http://www.pedion24.gr/gr/results2_g...tation=S070201
    αρα σκεψου....εχουμε τον οτε διπλα, εχουμε αυτο ματσουκι με ακτινοβολια, να εχουμε και 400W?????
    φιλε πετρο, δεν λεω οτι δεν μου αρεσουν τα τραγουδια, απλα λεω οτι οταν εχουμε ενα πειρατικο σταθμο, κανουμε live προγραμμα, κανουμε αφιερωσεις κτλ, ασχετος με το ειδος των τραγουδιων.
    τωρα το να ακουμε αναμεταδωση ενος αλλου σταθμου, ε αυτο το θεωρω τελειως ασκοπο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://enisxites.forumup.gr

    Give Life to Love and Music, use Girls and Tubes!

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πριζα κεραίας tv
    By ioanniskar in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 03:09
  2. Ύψος κεραίας
    By PALIARMOTHS in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-15, 00:04
  3. κατασκευή κεραίας fm
    By giannis - IKARIA in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-12, 20:19
  4. πρόβλημα για καμουφλάζ
    By esvvidi in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-11, 06:03
  5. Πόλωση κεραίας
    By Ulysses in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-10, 08:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας