Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: σκουπάκι που να "κρατάει"

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή σκουπάκι που να "κρατάει"

    καλημέρα σε όλους. δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος του φόρουμ (αν όχι παρακαλώ πείτε το). θα ήθελα τα "φώτα" σας σχετικά με τα γνωστά μας επαναφορτιζόμενα σκουπάκια. με όσα έχω έρθει σε επαφή (είτε δικά μου είτε του περίγυρου) έχουν μία τάση να έχουν αρκετά μικρή διάρκεια ζωής. και για να εξηγήσω, θεωρώ ως διάρκεια ζωής το διάστημα μέχρι τη στιγμή που θα χρειαστεί αντικατάσταση μπαταριών γιατί, όπως ξέρετε, το κόστος των μπαταριών φτάνει (αν όχι ξεπερνά) το κόστος του μηχανήματος.
    άσχετα αν μιλάμε για επώνυμα ή όχι, λίγα ή πολλά volt, οι μπαταρίες τα παίζουν αρκετά γρήγορα.
    το ερώτημα λοιπόν είναι αν υπάρχει κάποιο το οποίο αποδεδειγμένα θα κρατήσει για κανένα τριάρι χρόνια για παράδειγμα.
    υπάρχει τρόπος να μειωθεί η φθορά των μπαταριών; μήπως με κάποιο κύκλωμα που ίσως να ελεγχει το χρόνο φόρτισης (φοβάμαι ότι ίσως η συνεχής φο΄ρτιση ειδικά όταν δεν το χρησιμοποιούμε και πάρα πολύ, του δημιουργεί την καταπόνηση)
    ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια ιδέα ή σχόλιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΙΣΚΟΣ
    Όνομα
    ΣΙΣΚΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πριν μερικά χρόνια με επώνυμο Σκουπάκι
    Όντος οι μπαταρίες ήταν ποιο ακριβές από ένα καινούριο σκουπακι!!
    Το έριξα ζαριά και έβαλα καινούριες επαναφορτιζόμενες (2ΑΑ) και δεν το μετάνιωσα ,πολύ καλή απόδοση .
    Το θέμα με τον φορτιστή το αντιμετωπίζω ως εξής :Δεν έχω το φορτιστή σε λειτουργία συνέχεια τον ενεργοποιώ μόνο όταν αδειάσει τελείως το σκουπακι .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΙΣΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πριν μερικά χρόνια με επώνυμο Σκουπάκι
    Όντος οι μπαταρίες ήταν ποιο ακριβές από ένα καινούριο σκουπακι!!
    Το έριξα ζαριά και έβαλα καινούριες επαναφορτιζόμενες (2ΑΑ) και δεν το μετάνιωσα ,πολύ καλή απόδοση .
    Το θέμα με τον φορτιστή το αντιμετωπίζω ως εξής :Δεν έχω το φορτιστή σε λειτουργία συνέχεια τον ενεργοποιώ μόνο όταν αδειάσει τελείως το σκουπακι .
    ποσα mAh ειναι οι μπαταριες που εχεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΙΣΚΟΣ
    Όνομα
    ΣΙΣΚΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι πρέπει να ήταν 1000 ma x 3 μπαταριές , επίσης οι παλιές ήταν ένα κλικ πιο μικρές οπότε χρειάστηκε και σκάλισμα .
    Τέλος καλό όλα καλά .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    αν "καθαρίζεις" με τρεις μπαταριες είναι ΟΚ. εγώ δυστυχώς είχα στραφεί προς υψηλά volt (9,6) το οποίο σημαίνει 8 στοιχεία που ανεβάζουν το κόστος αντικατάστασης ακόμα και αν επιλέξεις να τα προμηθευτείς από γερμανό, κλπ και όχι από την σκουποαντιπροσωπεία.
    το κακό είναι ότι αυτά τα σκουπάκια είναι ιδιαίτερα χρήσιμα στο σπίτι. αν και είχα αποφασίσει να μην ξαναπάρω, μάλλον δεν γίνεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακόμα και αν επιλέξεις να τα προμηθευτείς από γερμανό,
    χα... και μας τον αναφερεις για φτηνο? για πες λιγο ακριβως τι μπαταριες θελεις για δουμε μηπως σου βρουμε τπτ που να συμφερει

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    χα... και μας τον αναφερεις για φτηνο? για πες λιγο ακριβως τι μπαταριες θελεις για δουμε μηπως σου βρουμε τπτ που να συμφερει
    όχι για φτηνό, αλλά σίγουρα για φτηνότερο από το pack της αντιπροσωπείας.
    σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά το εν λόγω σκουπάκι έχει "αποσυντεθεί εις τα εξ ων συνετέθει" εδώ και αρκετό καιρό. τα πήρα με το κόστος είπα ότι δεν θα ασχοληθώ και το διάλυσα. ο λόγος του συγκεκριμένου θέματος τώρα είναι (επειδή όπως είπα ανακάλυψα ότι με εξυπηρετούσε αρκετά όσο ήταν εντάξει) ότι σκέφτομαι να πάρω ένα άλλο. θέλω λοιπόν να ξέρω αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για ένα που θα κρατούσε και επίσης αν με κάποιο τρόπο περιοδικής φόρτισης (χρονοδιακόπτης ή κάτι άλλο) θα έδινε μεγαλύτερη διάρκεια ζωής στις μπαταρίες.
    πιο πάνω ο φίλος ανέφερε ότι το φορτίζει μόνο όταν χρειάζεται, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα κάτι πιο αυτοματοποιημένο. με τόσα που κάνουμε κάθε μέρα, μην έχω να τσεκάρω αν το σκουπάκι είναι φορτισμένο ή όχι

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Για μένα είναι χαμένη ιστορία τα ψωφοσκουπάκια! Εντάξει, αλεύρι από το τραπέζι μαζεύουν, αλλά ως εκεί... Δεν είναι θέμα μπαταρίας, έβαλα καινούργιες σε παλιό επώνυμο αλλά ούτε τα πετραδάκια στο πάτωμα του αυτοκινήτου μπορούσε να μαζέψει...!!! Το μοτέρ πρέπει να έχει κάποια δύναμη και μόνο ηλεκτροκίνητο θα μπορούσε να είναι (αν όχι βενζινοκίνητο!!!), π.χ. φθηνιάρες σκούπες που λένε 1.000W και ούτε αυτές δεν μπορούν να απορροφήσουν τη σκόνη από το χαλί εκτός αν σηκώνεις με τον σωλήνα της σκούπας της σκόνη στον αέρα...!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    953

    Προεπιλογή

    Γιώργο, είναι για οικιακή χρήση.. για αλέυρι απο την κουζίνα.. αν το συγκεκριμένο, μπορούσε να ρουφήξει πετραδάκια [τα οποία μάλιστα θα είχαν μπλεχτεί σε ίνες από το τάπητα], τότε τα μεγάλα ~2000W θα ρουφούσαν πολυκατοικία...!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    μπορεις αμα θες να ρωτησεις στον δησιο , στην οδο σοφοκλεους και αθηνας γωνια , αυτος εχει μονο μπαταριες .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 15:51
  2. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 18:32
  3. HELP καηκε ενα SMD που πανω εγραφε μονο "2 Χ"
    By dalai in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-11, 23:00
  4. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-11, 11:18
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 14:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας