Σελίδα 40 από 42 ΠρώτηΠρώτη ... 30 38 39 40 41 42 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 391 έως 400 από 420

Θέμα: Δείξτε ελεύθερα τα όργανα σας !! (πολύμετρα)

  1. #391
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Ναι ωραία ένα φθηνό τον 5-10€ σου κάνει δουλειά πάμε καλά τώρα...

    Στην Σχολή έχω δει αυτά τα πολλημετρα να έχουν 50%-70% αποκλίσεις το ένα απο το άλλο κάποια να μην βγάζουν καμιά ένδειξη και αρκετοί να μην μπορούν να τα δουλέψουν (καλά κάποιο δεν ξέρουν τι κρατάνε) ...

    Εγω εχω δωσει 60€ για το Mastech MS8268 και αξίζει τα λεφτά του και ας μου λένε συνεχεία '' κοιτά ο χαζός που έδωσε τόσα λεφτά ''
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  2. #392
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duomax03 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εγώ για πολύμετρο μιλάω. Δεν μιλάω για εργαστηριακό εξοπλισμό. Απλά όσοι έχουν δουλέψει σε εργαστήρια κατανοούν τον τρόπο που εργάζονται οι τεχνικοί. Εκεί, ο χρόνος είναι χρήμα. Τώρα αν νομίιζεις εσύ ότι χρειάζεσαι γεννήτρια συχνοτήτων και καπασιτόμετρο για να βρεις βλάβη, τι να σου πω ρε φιλαράκι....
    Κοίτα Κώστα ανάλογα την βλάβη μπορεί να χρειαστούν τα παραπάνω και ακόμη περισσότερα,
    αλλά σχετικά με τα αναλογικά πολύμετρα πρέπει όντως να είναι χρήσιμα όργανα (ανάλογα της περιπτώσεις)

    πείρα και εγώ ένα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, (μου αρέσει όμως!!)
    http://www.ebay.com/itm/TY360-Analog...item5ae0057613

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #393
    Μέλος Το avatar του χρήστη duomax03
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    226

    Προεπιλογή

    Ρε αναλογικό σου λέω, να μάθεις και τη δουλειά !!! Απλά για να το δουλέψεις πρέπει να ξέρεις ηλεκτρονικά. Αν δεν ξέρεις το πληρώνεις σε FLUKE. Σου κάνει τη δουλειά μετά.

    Κοίτα Κώστα ανάλογα την βλάβη μπορεί να χρειαστούν τα παραπάνω και ακόμη περισσότερα,
    Ναι εντάξει εαν φθάσεις στο σημείο και θες λογικό αναλυτή για να βρεις την βλάβη, άστο δεν αξίζει τον κόπο η επισκευή. Εγώ δεν ξέρω να δουλεύει κανείς έτσι.

    Εγω εχω δωσει 60€ για το Mastech MS8268 και αξίζει τα λεφτά του και ας μου λένε συνεχεία '' κοιτά ο χαζός που έδωσε τόσα λεφτά ''
    Μια χαρά είναι τα 60 ευρώ. Δεν είναι ακριβά. Απλά εδώ υπάρχουν "κάποιοι" που γενικά έχουν μάθει να τα σκάνε. Είτε για "όργανα", είτε για να "μαμήσουν", είτε για να πάρουν "παγωτό"...

    0 Not allowed! Not allowed!
    duomax3

    Boobies Rule!!!

  4. #394
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duomax03 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εντάξει εαν φθάσεις στο σημείο και θες λογικό αναλυτή για να βρεις την βλάβη, άστο δεν αξίζει τον κόπο η επισκευή. Εγώ δεν ξέρω να δουλεύει κανείς έτσι.
    Εγώ έτσι δουλεύω, οι γνώσεις και τα εργαλεία κάνουν το μάστορα.

    Μην το πάρεις σαν σπόντα φιλικά το λέω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον spiroscfu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    linuxeleni (07-01-16), picdev (23-06-12)

  6. #395
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duomax03 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εντάξει εαν φθάσεις στο σημείο και θες λογικό αναλυτή για να βρεις την βλάβη, άστο δεν αξίζει τον κόπο η επισκευή. Εγώ δεν ξέρω να δουλεύει κανείς έτσι.
    ο λογικός αναλυτής κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά, δεν κάνει για τίποτα άλλο, και κανένα άλλο όργανο δεν κάνει για αυτή τη δουλειά, οπότε δεν παίζει να "φτάσεις στο σημείο να θες LA". ή τον χρειάζεσαι με το καλημέρα, και το ξέρεις από την αρχή, ή καθόλου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  7. #396
    Μέλος Το avatar του χρήστη duomax03
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    226

    Προεπιλογή

    Εγώ έτσι δουλεύω, οι γνώσεις και τα εργαλεία κάνουν το μάστορα.
    Δεν τραβάει έτσι το πράγμα ρε Σπύρο και το ξέρεις. Πότε θα τα κάνεις απόσβεση όλα αυτά ; Το θέμα είναι να κονομάς, να βγάζεις λεφτά ωραία και νόμιμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    duomax3

    Boobies Rule!!!

  8. #397
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι σίγουρο Κώστα για αυτό και το έκλεισα.


    Το σίγουρο είναι πως αυτή η δουλεία είναι πολύ περίεργη, τα λεφτά πάνε σε αυτούς που έχουν λέγει και όχι γνώσεις (ή τέλος πάντων κάποιες γνώσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον spiroscfu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kx5 (24-06-12), MegaVolt (19-07-12), picdev (23-06-12), SRF (23-06-12), takisegio (24-06-12)

  10. #398
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στην Σχολή έχω δει αυτά τα πολλημετρα να έχουν 50%-70% αποκλίσεις το ένα απο το άλλο κάποια να μην βγάζουν καμιά ένδειξη και αρκετοί να μην μπορούν να τα δουλέψουν (καλά κάποιο δεν ξέρουν τι κρατάνε) ...
    Ναι, αλλά μην ξεχνάς ότι αυτά τα πολύμετρα τα έχουνε σακατέψει στην κυριολεξία-εδώ εγώ βρήκα διαλυμένα central σαν αυτό που είδα σε ένα post-αλλά δε θυμάμαι ποιο ήταν, μόλις το βρω θα το ψάξω- και δούλευε μόνο το όργανο πηνίου.
    Τι περιμένεις, αφού πάνε και κάποια άτομα που δεν ξέρουν τι κάνουν, θέλουν μόνο ένα πτυχίο για να λεν ότι το έχουν και δν τους καίγεται καρφί. Δυστυχώς. Γι'αυτό δείχνουν ό,τι να'ναι-άσε που δεν τα κάνουν και συντήρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  11. #399
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duomax03 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εγώ για πολύμετρο μιλάω. Δεν μιλάω για εργαστηριακό εξοπλισμό. Απλά όσοι έχουν δουλέψει σε εργαστήρια κατανοούν τον τρόπο που εργάζονται οι τεχνικοί. Εκεί, ο χρόνος είναι χρήμα. Τώρα αν νομίιζεις εσύ ότι χρειάζεσαι γεννήτρια συχνοτήτων και καπασιτόμετρο για να βρεις βλάβη, τι να σου πω ρε φιλαράκι....
    Έτσι κατάλαβες από το μήνυμα μου, ότι χρειάζεσαι καπασιτόμετρο και γεννήτρια συχνοτήτων για ανίχνευση βλαβών, εγώ μιλάω για εξοπλισμό εργαστηριών.

    Φίλε μου υπάρχουν μικρά εργαστήρια ελληνικά που τρίβεις τα μάτια σου, από τον εξοπλισμό.

    Γνωρίζω μεγάλη εταιρία που ούτε πολύμετρο δεν έχουν, γιατί το μηχάνημα σου δείχνει την βλάβη και απλά κάνεις αντικατάσταση εξαρτημάτων. Εκεί όλοι ηλεκτρονικοί είναι, στα service ούτε εργαλειοθήκη παίρνουν, μόνο ένα κατσαβίδι στην κολότσεπη.

    Και αυτοί βγάζουν λεφτά, τώρα άμα είσαι σε αυτή την κατηγορία, το πολύμετρο των 20 ευρώ θα σου είναι πολυτέλεια και δεν χρειάζεσαι τις γνώσεις που αναφέρεις πιο πάνω περί ημιαγωγών κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #400
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι σίγουρο Κώστα για αυτό και το έκλεισα.


    Το σίγουρο είναι πως αυτή η δουλεία είναι πολύ περίεργη, τα λεφτά πάνε σε αυτούς που έχουν λέγει και όχι γνώσεις (ή τέλος πάντων κάποιες γνώσεις)
    Φίλε μου συμφωνώ και επαυξάνω. Ο μεσάζων που μου δίνει δουλειά , με μηδέν εργαλεία- γνώσεις, οικονομάει περισσότερα από μένα που έχω ρίξει τρελά λεφτά, για εξοπλισμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 40 από 42 ΠρώτηΠρώτη ... 30 38 39 40 41 42 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτέλους ελεύθερα τα CB Radio
    By kostas_dh in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-20, 14:58
  2. δορυφόρος ελεύθερα κανάλια
    By george33 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-16, 09:11
  3. Ελεύθερα κανάλια με εξοπλισμό νοβα
    By lefterisgeo99 in forum Δέκτες SAT
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-16, 23:21
  4. ρωσσικα ελεύθερα
    By george33 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-15, 10:59
  5. Δείξτε τον πάγκο εργασία σας!
    By Lykos1986 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας