Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Δημιουργια συσκευης ελεγχου

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Δημιουργια συσκευης ελεγχου

    Αρχικα καλησπερα και καλως σας βρηκα μιας και ειμαι νεο μελος στην παρεα.
    Τωρα στο θεμα.Θα ηθελα να φτιαξω μια συσκευη οπου θα μπορω να ελεγχω εξαρτηματα(κουτια) με ρελεδες ειτε με τη βοηθεια υπολογιστη ειτε χωρις(πληρως αυτονομα),Συγκεκριμενα στη δουλεια μου, εκτος των αλλων, εχω καποια εξαρτηματα που εχουν μεσα ρελεδες που κλεινουν με 24Vdc. Μερικα εχουν 4-5 ρελεδες και μερικα φτανουν εως 100 ρελεδες που αναλογα τη συνδεσμολογια τους ανοιγοκλεινουν και αφηνουν να περασουν καποιες τασεις.Αυτα μεχρι τωρα τα ελεγχω manual.Δλδ για παραδειγμα: βαζω εγω μια ταση 24 βολτ στην φισσα Α στο pin e με ενα καλωδιο με το αντιστοιχο αρσενικο/θυληκο pin, δινω και μια γειωση σε ενα αλλο pin μιας αλλης φισσας και αφου κλεισει ο ρελες κανω μετρησεις σε μια-μια επαφη του σε αλλα pin αντιστοιχως ειτε για ταση ειτε για συνεχεια.Αυτο που θα ηθελα να κανω ειναι να αυτοματοποιησω τη διαδικασια με μια συσκευη η οποια θα ειναι ειτε αυτονομη ειτε να ελεγχεται απο τον υπολογιστη μου. Σιγουρα κατι τετοιο ειναι δυσκολο αλλα ενδιαφερομαι να το προσπαθησω..Εχει καποιος καμια ιδεα?

    Υ.Γ ελπιζω η κατηγορια να ειναι η σωστη για το θεμα μου.Αν οχι παρακαλω να μου το επισημανεται για να μεταφερθει.

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    φιλε αλεξανδρε βλεπω οτι ειμαστε συντοπιτες. ασχολουμαι και εγω με βιομηχανικα ηλεκτρονικα. θα ηθελες να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες? με τι ασχολεισαι, τι συτοματισμοι ειναι αυτοι που ελεγχεις κλπ.
    φιλικα
    χρηστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Τι λεπτομεριες θα ηθελες να σου πω?Σχετικα με την κατασκευη?Ειμαι τεχνικος στην αεροπορια.Αυτα τα εξαρτηματα χρησιμοποιουνται σε αεροπλανα.Εσυ με τη ασχολεισαι?Οσον αφορα την κατασκευη, εχω σκεφτει περιπου πως θα ηθελα να ειναι.Οπως πχ.μια οθονη 3ων ψηφιων που θα μου δειχνει καθε φορα σε ποιο step βρισκομαι(εχω βρει σχετικο κυκλωμα που θα μπορουσα να κατασκευασω και στη θεση του μπουτον up που αυξανει καθε φορα τον αριθμο στην οθονη κατα ενα,θα βαλω μια επαφη ενος ρελε και καθε φορα που ενας ελεγχος ειναι σωστος θα κλεινει ο ρελες και θα συνεχιζει παρακατω).Βασικα δεν ξερω τι αλλο θα ηθελες να σου πω..Δεν ξερω κιολας αν εχω εξηγησει και σωστα ωστε να γινει κατανοητο αυτο που θελω να φτιαξω.Γιαυτο ρωτησε με να σου πω ο,τι θες..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    όταν λές step?
    η τάση που κλείνει το ρελέ είναι 24volt?
    γενικά δεν φένεται δύσκολο , μάλλον παρα είναι απλό, δηλαδή 2 καλώδια που θα έχουν led και θα ελέγχουν τη συνέχεια του ρελέ
    και 2 καλώδια με τάση 24v
    εκτός αν δεν έχω καταλάβει σωστά

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    ΝΟ6.pngΑς μιλησω συγκεκριμενα για το ενα εξατρτημα που εχει μονο 4 ρελεδες.Αυτο εχει μια φισσα με 10 pins.Για να το ελεγξω πρεπει: Α)να μετρησω ωμικη συνεχεια στα pin U-M τα οποια ειναι η μια NC επαφη του ρελε κ1
    Β)να κλεισω τον κ1 ρελε δινοντας ταση στο pin D (24V) και γειωση στην στο pin A.Τοτε θα σταματησει η ωμικη συνεχεια αυτης της επαφης
    Γ)Με κλειστο το ρελε θα εχω ωμικη συνεχεια στα pin B-P και T-P.δλδ στην 2η επαφη του ρελε η οποια ειναι NO

    Aυτα ειναι τα 3 πρωτα βηματα για τον ελεγχο του ενος ρελε.
    Οποτε εγω τωρα τι θελω ακριβως.Να φτιαξω τη συσκευη η οποια συνδεοντας μια φισσα της στη φισσα του εξαρτηματος που θελω να ελεγξω,να παταω ενα κουμπι "start" ας πουμε και να κανει αυτα τα βηματα μονη της.την οθονη την θελω για να ξερω καθε φορα σε ποιο step βρισκομαι.Και καθε φορα που ενας ελεγχος ειναι σωστος να πηγαινει στο επομενο βημα,Αλλιως να σταματαει εκει.την καθε επαφη θα την "μετραω" με μια λαμπα η οποια αναβει με 24V.Για το παραπανω παραδειγμα στο step A θα δωσω ταση στο U και θα συνδεσω το M με τη λαμπα.Οταν κλεισει ο ρελες θα σβησει η λαμπα.Οποτε η επαφη ειναι οκ.μετα παω στο step B,οπου χωρις ταση στον ρελε δεν αναβει η λαμπα και με ταση στο ρελε αναβει η λαμπα.οποτε και η δευτερη επαφη ειναι οκ κλπ κλπ...Ελπιζω να εγινα κατανοητος...Θα ανεβασω και ενα σχεδιακι για να δειτε τι πως ειναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexandros-kar : 24-06-12 στις 00:02

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    η φίσα είναι πάντα ίδια όπως και το πλήθος των ρελέ?
    γιατί αν είναι διαφορετική , και διαφορετικός ο αριθμός καταλαβαίνεις οτι είναι δύσκολο να τυποποιηθεί

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Tο συγκεκριμενο εξαρτημα ειναι οπως το βλεπεις.Ιδια φισσα και 4 ρελεδες.Αλλα εξαρτηματα εχουν 3,4 η και 8 φισσες και ρελεδες μπορει μεχρι 120.Αλλα δουλευω σε αυτο μιας και ειναι πιο ευκολο και μετα θα παω παρακατω...Εχεις σκεφτει κατι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    για να το ελέγξεις αυτό με έναν μΕ μου φένεται οτι είναι απλό, αλλά μετά λες οτι άλλα έχουν με πιο πολλές συνδέσεις, η τοπολογία είναι ίδια?
    η διαφορετική γιατί αν είναι διαφορετική θα πρέπει να φτιάξεις άλλα τόσες συσκευές ελέγχου

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Αυτο που εχω σκεφτει εγω ειναι η συσκευη να εχει ρελεδες οι οποιοι σε καθε βημα θα δινουν τασεις οπως ο ελεγχος που κανω τωρα manual.Στο συγκεκριμενο εξαρτημα αν βαλω 6 ρελεδες μεσα στη συσκευη μου θα μπορω να κανω και τα 6 βηματα που απαιτει ο ελεγχος.Το μεγαλο μου προβλημα ειναι οτι δεν ξερω πως θα μπορεσω να απο το step1 δλδ τον ρελε 1 που θα βαλω στη συσκευη να περασω στο step2 δλδ τον ρελε 2 της συσκευης και μετα στο step3 δλδ τον ρελε3 της συσκευης κλπ κλπ μεχρι το 6.Επισης δεν ξερω πως θα πρεπει να φτιαξω το κυκλωμα του counter με την οθονη 3ων ψηφιων ετσι ωστε αν εγω θελω για παραδειγμα να περασω τα 3 πρωτα βηματα,να παω κατευθειαν στο 4ο.Και τελος εχω σκεφτει στη συσκευη που θα φτιαξω για να μπορεσω να μικρυνω το πληθος των ρελεδων που θα εχει μεσα αν οχι ολους,τους περισσοτερους να τους χρησιμοποιω και για αλλους ελεγχους αλλων εξαρτηματων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Οταν λες τοπολογια τι εννοεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φωρτιση συσκευης
    By kleima in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-17, 13:40
  2. προγραμματισμος συσκευης
    By kostakosale in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 16:02
  3. ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ CD
    By tatshs in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-13, 10:05
  4. Aγορα συσκευης GPS
    By Phatt in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-10, 13:55
  5. φοτισμος συσκευης
    By GREG in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-08, 19:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας