Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Walkie Talkie ( μαλλον ).

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Silas
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή Walkie Talkie ( μαλλον ).

    Καλησπερα σε ολους.

    Δεν ηξερα ποια ειναι η καλυτερη ενοτητα για το συγκεκριμενο θεμα οποτε το ανεβαζω εδω.

    Θελω να εχω επικοινωνια, απο ταρατσα σε εδαφος. Οχι μεγαλες αποστασεις. Το θεμα μου ειναι οτι θελω να μπορω να μιλαω χωρις να χρειαζεται να παταω κουμπι. Δηλαδη το μηχανημα να ειναι μονιμος ανοιχτο.
    Ξερει κανεις εαν υπαρχει καποια συσκευη ( walkie talkie η οχι ) που να δουλευει ετσι?
    Εχω την εντυπωση πως η ενδοεπικοινωνια που χρησιμοποιουν οι σεκιουριταδες λογου χαρη, λειτουργει με αυτον τον τροπο. Δεν πατας καποιο κουμπι για να μιλήσεις, απλα μιλας.


    Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Μπορείς να ζητήσεις σε ειδικά καταστήματα ένα ζευγάρι pmr με δυνατότητα vox ώστε να ενεργοποιήσεις την εκπομπή του μόνο όταν μιλάς. Αν έχεις το μηχάνημα συνεχώς ανοικτό σε πολύ λίγο διάστημα θα τέλειωνες τη μπαταρία του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Silas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους.

    Δεν ηξερα ποια ειναι η καλυτερη ενοτητα για το συγκεκριμενο θεμα οποτε το ανεβαζω εδω.

    Θελω να εχω επικοινωνια, απο ταρατσα σε εδαφος. Οχι μεγαλες αποστασεις. Το θεμα μου ειναι οτι θελω να μπορω να μιλαω χωρις να χρειαζεται να παταω κουμπι. Δηλαδη το μηχανημα να ειναι μονιμος ανοιχτο.
    Ξερει κανεις εαν υπαρχει καποια συσκευη ( walkie talkie η οχι ) που να δουλευει ετσι?
    Εχω την εντυπωση πως η ενδοεπικοινωνια που χρησιμοποιουν οι σεκιουριταδες λογου χαρη, λειτουργει με αυτον τον τροπο. Δεν πατας καποιο κουμπι για να μιλήσεις, απλα μιλας.
    Ευχαριστω.
    αρκετά walkie talkie έχουν μία δυνατότητα (vox νομίζω ότι λεγεται) όπου όταν μιλάς στο μικρόφωνο τότε μπαίνει αυτόματα σε λειτουργία εκπομπής. μόλις σταματήσεις μπαίνει σε διαδικασία λήψης και ακούς. βέβαια, σε κάποιες περιπτώσεις (ίσως σε φθηνά μοντέλα) από τη στιγμή που θα μιλήσεις μέχρι να αρχίσει η εκπομπή (μιλάμε ίσως για 1-2'') χάνονται οι πρώτες λέξη/λέξεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Silas
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.

    Αρα αν καταλαβα καλα, ενα walkie talkie με δυνατοτητα vox μου κανει?
    Βρηκα αυτο :

    http://www.berovalis.gr/index.php?pa...mart&Itemid=74

    Με καλυπτει η καπου κανω λαθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Σε καλύπτει απόλυτα φίλε αλλά αν θες πήγαινε στο μαγαζί και αν γίνεται κάνε τα μια δοκιμή με τα Hands free πριν τα πάρεις. Κοίταξε επίσης αν ρυθμίζεται το επίπεδο του vox ώστε να μην ανοίγει η εκπομπή με τον όποιον τυχαίο θόρυβο στο περιβάλλον σου. Εγώ που δουλεύω με vox συνήθως έχω καθυστέρηση μισο δευτερόλεπτο οπότε την πρώτη συλλαβή της πρότασης την τραβάω λίγο περισσότερο :Ρ Oπότε πρέπει να δεις και αυτή την παράμετρο δηλαδή τι καθυστέρηση έχει το vox!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη TomMan
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη για την παρέμβαση. H λύση που προτάθηκε είναι η ενδεδειγμένη, αλλά στην περίπτωση αυτή δεν θα μπορείς να κάνεις λήψη συγχρόνως αν αυτό χρειάζεσαι, και εννοώ (επειδή χρησιμοποιούσα τη διαδικασία VOXκαι έσπασαν τα νεύρα μου) ό,τι διάφοροι ήχοι θα σε καθιστούν συνέχεια σε κατάσταση εκπομπής ακόμα και αν έχεις χαμηλωμένη την ευαισθησία. Θα συνιστούσα προσοχή στην επιλογή των μονάδων.

    Αν πάλι πρέπει ναι κάνεις μόνο εκπομπή, δε βραχυκυκλώνεις το διακόπτη;

    SorryAeoniosβιάστηκα, βλέπω το έθεσες το θέμα. Καλύτερα να αλλάξω ταξινόμιση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TomMan : 28-06-10 στις 21:14 Αιτία: Παράβλεψη
    Ό,τι ξέρει ένας άνθρωπος ή το ανακάλυψε ή του το «είπε» κάποιος άλλος, που το ανακάλυψε πριν.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Φίλε Θανάση κανένα πρόβλημα!Καλή μας μέρα!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Silas
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Καλημερα.


    Θαναση, το να βραχυκυκλωσω τον διακοπτη ηταν η πρωτη μου σκεψη, αλλα οπως αναφερθηκε και ποιο πανω υποθετω θα τρωει την μπαταρια πολυ γρηγορα. Επομενως οπως ειπε και ο Νικος, το μονο που μενει ειναι πριν αγορασω, να δοκιμασω "σε πραγματικες συνθηκες " τα ασυρματα που εχω δει. Ευελπιστω καποιο να κανει για την δουλια που το θελω.

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό πχ http://cgi.ebay.com/Military-VOX-Thr...#ht_5159wt_912
    όπως κάνω και εγώ, δεν είναι κανονικό μικρόφωνο αλλα λαρυγγόφωνο, εφ' όσον είμαι σε περιβάλλον με θόρυβο και πολύ αέρα ο μόνος τρόπος με τέτοιο μικρόφωνο είναι να μιλήσω ή να πατήσω το PTT που βρίσκεται στο χέρι μου. Έτσι δεν ενεργοποιείται τυχαία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    leosedf εχω παρει και γω ενα λαρυγγοφωνο για το δικο μου μηχανακι αλλα ειναι μια πατατα και μιση, εχεις σταμπαρει κανενα καλο απο το ebay που να μην ξυριζει στην τιμη οπως τα γνησια yaesu;

    Εαν τελικα παρει ο φιλος να το προσεξει μην ταλαιπωρηθει τζαμπα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. κατασκευη walkie talkie
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-13, 08:30
  2. Παλιό walkie talkie
    By thomasg24 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-12, 11:35
  3. walkie talkie
    By geoper2 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-08, 17:57
  4. Walkie Talkie
    By _ab in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-05, 16:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας