Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Βραχυκύκλωμα ADSL

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Βραχυκύκλωμα ADSL

    Γεια σας και καλως σας βρηκα!


    Ειμαι στην ΟΝ Τelecoms με 28db attenuation και 6 ως 11db SNR. Ειμαι fastpath.
    Μου λενε οτι βλεπουν επαφη αγωγων (ετσι λενε το βραχυκυκλωμα...) οταν δηλαδη ειναι πανω το τηλεφωνο, ενω οταν το βγαζω και αφηνω μονο το ρουτερ (Vigor 2700) ειναι μια χαρα.
    Τηλεφωνο που μου ειπανε , αλλαξα δυο και παλι επαφη βλεπουν.
    Μηπως δε φταιει η γραμμη? Πως γινεται να ειναι μια χαρα η γραμμη χωρις το τηλεφωνο με το ρουτερ μονο?
    Το μετρησα κιολας το τηλεφωνο ενω μιλουσα και ειδα οτι εχει γυρω στα 9V οποτε ειναι οκ και οταν το κλεινω δειχνει 49,9V στην πριζα, παλι οκ.

    Εχω αλλαξει φιλτρα, σπλιτερ , τιποτα, τα ιδια παντα.
    Εχει ερθει τεχνικος 2 φορες και μετα παλι ο ΟΤΕ 2 φορες, την πρωτη οκ, ο ΟΤΕ το φτιαξε,
    ειχα κλειδωσει στα 12Mbps (το ανωτερο μου) για 20 μερες χωρις διακοπες, μετα αρχισανε τα ιδια...διακοπες κανα δυο τη μερα.

    Την δευτερη φορα που ηρθε ο ΟΤΕ λογω των διακοπων, δε μπορεσε να κανει τιποτα, το κεντρο τους, ειπε και σ'αυτους για την επαφη και μου ειπανε μηπως κανει βραχυκυκλωμα καπου μεσα στην πολυκατοικια γιατι και στον δευτερο οροφο ειχε προβλημα καποιος...και φυγανε απραγοι...

    Ο τεχνικος την ΟΝ ομως μου'πε οτι βλεπει το ιδιο προβλημα και κατω στο κουτι και στο σπιτι, αρα λεει πιθανον καπου εξω να εχει προβλημα (ΚΑΦΑΟ)
    και οταν εκανε τη δοκιμή, είχε αποσυνδέσει από τον κατανεμητή τη γραμμή που πηγαίνει στο σπίτι ώστε η γραμμή που έρχεται από το ΚΑΦΑΟ να μην επηρρεάζεται καθόλου από την εσωτερική.

    Απο τοτε η ΟΝ μου λεει να μεινω στα 8 οπου οντως ειναι πιο σταθερο και αποσυνδεσεις δεν εχω δει αλλα χρειαζομαι τα 12, εξαλλου τα ειχα και δεν ειχα κανενα προβλημα, παρουσιαστηκε προσφατα μονο.

    Δεν εχω ΟΝTV. Παντα εχω fastpath λογω gaming.
    Πως γινεται πριν λιγους μηνες να ηταν σταθεροτατο στα 12 και ξαφνικα δεν κραταει ουτε 10 ωρες χωρις αποσυνδεση?

    Τις υπόλοιπες πρίζες τις έχω αποσυνδεδεμένες εδώ και καιρό, για να'μαι σιγουρος εχω μονο του σαλονιου.
    Τώρα δεν έχω το τηλέφωνο πάνω, έχω μόνο το ρουτερ να δω αν θα κάνει αποσύνδεση.
    Ασύρματο δεν έχω, έχω ένα ενσύρματο απλό General Electric, αυτό που άλλαξα πριν ήταν Αlcatel.
    'Οπως βλέπετε έχω κάνει ότι καλύτερο για την γραμμή και γι'αυτο πιστεύω πως κάτι φταίει έξω από το KAΦΑΟ ως την πολυκατοικία.

    Συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο.
    Τι προτεινετε?

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Μου φαίνεται λίγο κουφό , απο ότι μας λες , οτι δεν δοκίμασαν καθόλου να δώσουν απο άλλο ζευγάρι απο το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας .
    ώστε να προσδιοριστεί 100% εαν η βλάβη είναι στα καλώδια του κτιρίου.

    Οπου ακομα και σε αυτήν την περίπτωση , αναγκάζεσαι και βαζεις δικό σου καινούργιο , απο το διαμέρισμα μέχρι το κατανεμητή , έστω και τρεχούμενο εξωτερικά στους τοίχους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Οντως, γιαυτο λεω να τους ξαναφωναξω μηπως μου αλλαξουν ζευγος χαλκου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Βραχυκύκλωμα ή κάτι άλλο ;
    By invader7 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 22:12
  2. Ερώτηση για βραχυκύκλωμα
    By thanos713 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-11, 23:42
  3. Βραχυκύκλωμα
    By Ηλιας Α in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-09, 17:59
  4. Flux και βραχυκύκλωμα...
    By Lykos1986 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-08, 23:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας