Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Πτυχιακή parking sonar

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    47

    Post Πτυχιακή parking sonar

    Γειά σας!
    Έχω πτυχιακή με θέμα την κατασκευή ενος parking sonar.Έχω ολοκληρώση το κατασκευαστικό κομμάτι και τώρα πρέπει να κάνω τα θεωρητικά.
    Το πρόβλημα είναι όμως ότι όσο καλά τα πάω με τον λεπτομερή προγραμματισμό ενός pic και γεννικά με το κατασκευαστικό κομμάτι μιας εργασίας τόσο κακά τα πάω με το μπλαμπλά.
    Φυσικά μπορώ να εξηγήσω καθε τμήμα της κατασκευής αλλά δεν ξέρω ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ όσον αφορά μια πτυχιακή για parking sonar!!!
    Μπορείτε να μου δόσεται καμιά ιδέα για το τι άλλο μπορώ να γράψω εκτός από την ανάλυση του κυκλώματος;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Silas
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Παναγιώτη.

    Είχα παρόμοια πτυχιακή ( αυτόματη καταγραφή δεδομένων με ATMega32 ) και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.
    Ανάλυσα το κύκλωμα, ανάλυσα τον κώδικα και μετά κόλλησα. Κατευθυνόμενος από τον καθηγητή έβαλα τα εξής.


    0. Μια μικρή εισαγωγή στην οποία αναφέρω τι έφτιαξα, γιατί το έφτιαξα, πως το έφτιαξα, τι χρησιμοποίησα για να το φτιάξω και γιατί επέλεξα ο,τι επέλεξα για να φτιάξω αυτό που έφτιαξα.

    1. Ένα κεφάλαιο στο οποίο αναλύεται ο μικροελεγκτής που χρησιμοποίησα. Ουσιαστικά ήταν αντιγραφή του manual του μικροελεγκτη ( μετάφραση ). Έβαλα μόνο τα modules που χρησιμοποίησα.
    2. Φωτογραφίες από την κατασκευή και επεξήγηση. Θα μπορούσα να είχα κρατήσει φωτογραφίες από την κατασκευή σε όλα τα στάδια, αλλά δεν είχα προνοήσει.
    3. Μετρήσεις. Βαθμονόμηση αισθητήρα, γιατί χρειάζεται βαθμονόμηση, ποιες είναι οι προϋποθέσεις για μια καλή βαθμονόμηση, πως την έκανα και διάγραμμα.
    4. Έλεγχος - Testing. Αντιμετωπίζεις την συσκευή ως μαύρο κουτί ( δεν ξέρεις τι γίνετε μέσα ή ποιοι είναι οι περιορισμοί της ) και καταγράφεις την συμπεριφορά της σε διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας/ διαφορετικές εισόδους/ εισόδους η οποίες δεν θα έπρεπε να είναι είσοδοι...
    Δημιουργία σεναρίων λειτουργίας και καταγραφή αυτών.
    5. Αναβαθμίσεις. Οκ το έκανες, οκ δουλεύει. Θα μπορούσες σίγουρα να το κάνεις να δουλεύει καλύτερα. Προτάσεις, σκέψεις και λύσεις, όχι υλοποίηση.


    Edit ΟΝ: Επισης

    if ( ( Se_pernei ) && ( den_to_exeis_kanei ) )
    {
    βάλε flowchart του κώδικα στο σύνολο. Αν του συνολικού κώδικα το flowchart σου μοιάζει εξωπραγματικό, βάλε για κάθε μια συνάρτηση ξεχωριστά. Η έστω κανε κάποιο high level. ;
    }

    Το θέμα είναι να δείξεις ότι ασχοληθηκες και ότι έμαθες. Επομένως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έκανες μπορεί να μπει στην πτυχιακή. Ακόμα και σχέδια ή υπολογισμοί που έκανες πρόχειρα σε χαρτοπετσέτα καφετέριας μπορούν να συμπεριληφθούν κατά την άποψη μου.

    Edit OFF

    Πάνω κάτω αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Silas : 05-07-10 στις 16:28

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    47

    Post

    Ευχαριστώ πολύ Σίλα με βοήθησες πολύ! για την ακρίβεια μου άνοιξες τα μάτια!
    Είχα πολύ άγχος με αυτά τα θεωρητικά έψαχνα συνεχώς πληροφορίες στο internet! Να φανταστείς αργησα να απαντήσω γιατι προσπαθούσα να κάνω λογαριασμό σε ένα forum ηλεκτρονικών στην Αυστραλία (όπου έχει χειμώνα νομίζω ) φοβούμενος μήπως λείπουν όλα τα μέλη αυτού του forum για διακοπές.
    Η απάντησή σου είναι πολύ καλός οδηγός για την πτυχιακή μου! ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πτυχιακή Εργασία
    By cris_thess in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 22:03
  2. Πτυχιακή
    By gI@ in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-12, 18:16
  3. Πτυχιακή..
    By icestein in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-11, 20:12
  4. Parking Sonar - Ultrasonic Range Meter - Sonar Παρκαρίσματος
    By spyhak in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-07, 00:45

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας