Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: 12 v σε 5 v χωρίς απώλειες

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή 12 v σε 5 v χωρίς απώλειες

    Προσπαθώ να βρω ένα κύκλωμα που να μπορεί να μετατρέψει τα 12 volt σε 5 χωρίς όμως να υπάρχουν απώλειες ισχύος από τη λειτουργία του γιατί θα τροφοδοτείτε από ηλιακά και εκεί και η πιο μικρή κατανάλωση έχει μεγάλη σημασία Το 7805 το αποκλείω ακριβώς για το λόγω αυτό, αλώστε θέλω περίπου ένα Amber και το συγκεκριμένο ic δεν ενδείκνυται. Παράλληλα ψάχνω και για κάποιο πρόγραμμα που θα μπορεί να διεγείρει ένα ρελέ σε μια συριακή θύρα υπολογιστή με χρονοδιακόπτη, (Θα ανοιγοκλείνει το παραπάνω κύκλωμα συγκεκριμένες ώρες της ημέρας)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    κοιτα για το lm2576. το σχεδιο μεσα στο datasheet του ειναι αρκετο... επιτελους να πεταξουμε τα 7805 και 317

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη Σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου, αλλά δυστιχώς δεν μπόρεσα να κάνω κάτι, μιας και στην επαρχία τουλάχιστον (Πάτρα) δεν βρίσκω πουθενά το LM2576 ούτε και το πηνίο του, (καλά για αντιστάσεις 1% ούτε να το συζητάμε). Οπότε είμαι πάλι στο ψάξιμο.
    Εάν έχει κάποιος καμία άλλη πρόταση (ένα τροφοδοτικούλη είναι βρε παιδιά) ας την κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Ίσως τηλεφωνικά στον Ιωαννίδη στη Θεσσαλονίκη να μπορεί να στο στείλει.
    Προχτές τους ρώτησα και το έχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι πάλι στο γνωστό θέμα της μετατροπής από 12v σε 5v. Αφού κατάφερα και προμηθεύτηκα το 2576 έφτιαξα το κύκλωμα βάσει του datashet και όντος στην έξοδο είχα 5,05v χωρίς φορτίο, με φορτίο (0,Α αυτή η τάση ήταν 5v αλλά το 2576 ψηνόταν ενώ το μεγαλύτερο πρόβλημα το είχα στο πηνίο 100μΑ τύπου αντίστασης (το μοναδικό που βρήκα) το οποίο έφτανε σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να κάψω ένα αμέσως μετά τα πρώτα 30 δευτερόλεπτα. Η τάση δε έπεφτε μετά από λίγο στα 2,8 ( με φορτίο) προφανώς για προστασία του ic μιας και κάθε φορά που συνέδεα το κύκλωμα ξεκινούσε από τα 5 και πάλι μετά έπεφτε. Το κυκλωματάκι είναι πολύ απλό και δεν μπορείς να κάνεις λάθος. Πάντως εγώ το έφτιαξα τρείς φορές με τα ίδια αποτελέσματα πάντοτε εξαιρουμένου της θερμοκρασίας του ic που μειώθηκε μετά από μία μεγάλη ψύκτρα και αλλαγή ic με άλλης παρτίδας.
    Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος κάποιο άλλο κύκλωμα ή κάποια έτοιμη κατασκευή από 12 σε 5v switcing

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Στην φωτογραφία το κύκλωμα του lm 2576. Ψάχνοντας βρήκα ότι παρόμοια προβλήματα είχαν και άλλοι http://www.siongboon.com/projects/2005-08-07_lm2576_dc-dc_converter/ που δεν έχουν καταλάβει μαλών πώς το έλυσαν (εγώ δοκίμασα και πηνίο τύπου φακής αλλά και αυτό το ίδιο κάνει, πηνίο με φερίτη δυστυχώς δεν βρήκα)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.563

    Προεπιλογή

    Το πηνίο έχει κάνει εσωτερικά βραχυκυκλώματα (καμένο εμαγιέ) και υπερθερμένει το fet μέσα στο ολοκληρωμένο σου. Για 12 σε 5 με 0,8Α δεν χρειάζεται καν ψύξη το ολοκληρωμένο σε περιβάλλον με 40 βαθμούς κελσίου!

    Πρέπει να βάλεις πηνίο με αντοχή σε 3Α τουλάχιστο.

    Αν δεν βρεις (το πιό λογικό)...
    εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις έναν πυρήνα φερίττη (στρογγυλό) απο παλιό τροφοδοτικό pc (αυτόν που έχουν στην έξοδο για φίλτρο), περίπου 100σπείρες είναι τα 100μΗ.

    Για ευκολία μπορείς να δοκιμάσεις και με τα πηνία (απο το ίδιο τροφοδοτικό) που έχουν ράβδο για πυρήνα (και είναι μέσα σε μαύρο θερμοσυστελλόμενο) αλλά πάλι θα πρέπει να τυλίξεις εσύ καμιά 50αριά σπείρες τουλάχιστο για να λειτουργήσει ικανοποιητικά (και θα είναι αρκετά λιγότερο απο 100μH).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη maverick
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    αν θες ριξε και μια ματια στο MC34163. Εχω δοκιμάσει και το 2576 αλλά ζεσταινόταν πολύ. Το MC34163 έχει πιο πολύπλοκη συνδεσμολογία αλλά δε ζεσταινεται πολύ. Βέβαια όσον αφορά την απόδοση μην περιμένεις να πάει πάνω απο 80%.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Χωρίς απώλειες όπως ζητάς μόνο αν αξιοποιήσεις όλη τη τάση (12Β), ή δύο φορτία σε σειρά με 6+6Β ή 5+7Β με κάποιους περιορισμούς. Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις ή κάτι συμπληρωματικό.
    Και με το 2576 θα έχεις απώλειες >20%.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    IMG_0026.jpg Αυτό που θέλω να κάνω είναι να παίρνω τα 12 v μίας μπαταρίας που φορτίζεται από ηλιακή κυψέλη και να τα μετατρέπω σε 5 v με σκοπώ να τροφοδοτώ μία IP CAM. Η όλη κατασκευή περιέχει, μετεωρολογικό σταθμό, μια μικρή πλακέτα pc, καθώς και WiFi που στέλνει τα δεδομένα σε έναν server και από εκεί βγαίνει στο internet. Η όλη κατασκευή είναι έτοιμη εξαιρουμένου του προβλήματος της τροφοδοσίας 5v που απαιτεί η κάμερα. (και το wifi απαιτεί 5v αλλά το έλυσα με τροφοδοσία από την USB του pc) Η κατασκευή φαίνεται στις φωτογραφίες, υπάρχει και ένα κυκλωματάκι με μια φωτοαντίσταση που κόβει την κάμερα την νύχτα για εξοικονόμηση ενέργειας. Η συνολική κατανάλωση είναι 10,5 watt την νύχτα και 13,5 watt την ημέρα (με κάμερα) και αυτή τη στιγμή βγαίνει δοκιμαστικά από το σπίτι μου και όχι από το βουνό που τελικά θα εγκατασταθεί.

    Θα ήθελα να μου προτείνεται και έτοιμες συσκευές του εμπορίου, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω φορτιστές αυτοκινήτου με USB έξοδο αν βρω κάτι που να σηκώνει 0,8 Α αλλά δεν ξέρω αν είναι switching.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. rj 11 - splitter απώλειες ισχύος κ ADSL
    By Dr_Giwrgos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 02:43
  2. Απώλειες πρίζας TV
    By sepfen in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 23:29
  3. Pigtail απώλειες - μέτρηση
    By lynx in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-12, 23:19
  4. Απώλειες υστέρησης
    By Marios_91 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-12, 00:02
  5. Απώλειες καλωδίων
    By gRooV in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-11, 18:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας