Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 132

Θέμα: μετασχηματιστης υψηλης τασης

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Ελεγα να συνδεσω σε σειρα με το τροφοδοτικο εναν απλο μετασχηματιστη να αθροιστουν τα δυναμικα τους...Τωρα οσο για το πηνιο τεσλα δεν το εχω στησει ακομα να το αναψω...Εχω φτιαξει ομως ολα τα κομματια του,απλα ο flyback μου βγαζει ενα μικρο μοβ με λιγο ασπρο κεραυνο οποτε δεν ξερω αν θα παρω τπτ..Τωρα για πυκνωτες εχω φτιαξει leyden jar με μπουκαλια μπυρας(2 λεω να χρησιμοποιησω για αρχη,γυρω στα 2-3nF),για spark gap δυο βιδες γυρω στο 0,3mm αποσταση και τις ψυχω με ενα ανεμιστηρα αυτοσχεδιο απο παλιο μοτερ!Για primary coil εχω κανει ενα τυπου flat με 1,3mm διαμετρο συρμα χαλκινο αλλα δεν ξερω ποσες ακριβως σπειρες να κανω(λεω να αρχισω με 15),επισης για δευτερευον χρησιμοποιησα 0,2mm πηνιοσυρμα και εχω κανει 700-750σπειρες υψους 14cm αν και λεω να το μεγαλωσω το δευτερευον στα 25cm ωστε ο λογος της διαμετρου προς το υψος να γινει 1/5!Για πυκνωτες τι προτεινεις?Πλαστικο η γυαλι για διηλεκτρικο?

    ΠΣ.Ο flyback ειναι καινουριο φτιαγμενος για dc..Μου ειπαν πως το Ac δεν κανει καλα για πηνιο τεσλα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    αν ειναι τοσο μικρη η κατασκευη τοτε γινεται και με πολλαπλασιαστη αυτοκινητου. απλα νομιζα οτι πηγαινες για κατι μεγαλυτερο... αυτο με τα τροφοδοτικα στη σειρα, να το προσεξεις λιγο αν θα το κανεις, γιατι το δευτερο τροφοδοτικο που θα χρησιμοποιησεις, θα πρεπει να εχει απομονωμενο το πρωτευων και δευτερευων πηνειο τελειως. επισης θα πρεπει να μπορει να αντεχει 10Α... τελος, αν πας να συνδεσεις σαν δευτερο τροφοδοτικο, τροφοδοτικο switching απο υπολογιστη παλι, μαλλον θα δημιουργησεις προβλημα/βαραχυκυκλωμα... Δεν ξερω ακομα το γιατι, αλλα αν θελεις να συνδεσεις δυο τροφοδοτικα υπολογιστων σε σειρα για να παρεις 24βολτ, πρεπει να αφαιρεσεις τη γειωση τροφοδοσιας στο ενα με οτι συνεπειες μπορει να εχει αυτο... μαλλον η εσωτερικη τους συνδεση προκκαλει τετοιου ειδους προβληματα, δεν ξερω..... απλα ετυχε να κανω την ιδια ερωτηση στο φορουμ πριν καιρο και μου απαντησαν αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    παρεμπιπτόντως εγώ όλα μου τα πηνία (εκτος αυτών με τις λυχνίες) με AC τα τρέχω. Πού είδες οτι είναι καλύτερα το DC?

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    ??ποιος ειπε οτι ειναι καλυτερα το DC? DC ειναι μονο η ταση του τροφοδοτικου, που μετα απο το περασμα μεσα απ'το κυκλωμα του driver γινεται ψευδο-AC...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    dc θα είναι η τάση που θα δεί ο κυρίως πυκνωτής και μετα με το spark gap γίνεται παλμικο/διακοπτόμενο περίπου. απλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα.
    δλδ υπάρχουν ειδικά σχέδια για dc πηνία ενώ το γενικότερο είναι με ac

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Στο 4hv.com σιτε μου ειπαν οτι δεν γινεται να τρεξω spark gap πηνιο με ac old flyback!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    σωστά!! τώρα το θυμάμαι... είχα προσπαθήσει να κάνω κάτι με solid state Μ/Σ από νέον και λόγω συχνότητας (20KHZ και πάνω) βούλωνε με τον πυκνωτή... οπότε ναι πράγματι επειδή το flyback τρέχει σε τέτοιες συχνότητες είναι καλύτερα το dc.
    επειδή ο Μ/Σ νεον τρέχει σε συχνότητα δικτύου (50Hz) δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Στο 4hv.com σιτε μου ειπαν οτι δεν γινεται να τρεξω spark gap πηνιο με ac old flyback!
    Καλύτερα προσπάθησε να κάνεις ένα σωστό zvs πριν προχωρήσεις στο tesla. Ακολούθα τις οδηγίες που σου είπαν στο 4hv.org και βρες για αρχή ένα τροφοδοτικό 24 v τουλάχιστον 8A.
    Το δικό μου zvs δούλεψε με την πρώτη (24V).
    Στην συνέχεια βάλε σαν στόχο τα 6 kv dc ( ανόρθωση + φίλτρο ) και μετά ξεκίνα τις δοκιμές.
    Κάπου στην πιάτσα κυκλόφορεί tesla που είχε για τροφοδοσία πολλ/στή αυτοκινήτου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου στην πιάτσα κυκλόφορεί tesla που είχε για τροφοδοσία πολλ/στή αυτοκινήτου.
    Έχω ανεβάσει ένα τέτοιο σχέδιο παρακάτω (λέει οτι είναι solid state αλλα βασικά είναι με spark gap απλα χρησιμοποιεί solid state ηλεκτρονικα για να τρέξει τον πολλαπλασιαστή)

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    πως μπορω να υπολογισω τα volt και τα mA που βγαζω απο τον flyback με βαση το κεραυνο που μου δινει?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικο Υψηλης τασης
    By Zyled_Armand in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-23, 20:28
  2. κατασκευη μετασχηματιστων υψηλης τασης
    By vikiath in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 21:54
  3. μετασχηματιστης υψηλησ
    By Panοs in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-14, 23:15
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-11, 01:42
  5. ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ
    By grinderyt in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-11, 14:37

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας