Σελίδα 28 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 18 26 27 28
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 271 έως 280 από 280

Θέμα: HHO

  1. #271
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Άσχετα με το τι επιλέγω να ψηφίσω, συνυπογράφω την φράση του Σπύρου
    ...Νέοι άνθρωποι πρέπει να πάρουν την ηγεσία στα χέρια τους...
    Και προσθέτω ότι πολλά από τα προβλήματά μας θα λυθούν σχεδόν αυτόματα αν σκεφτόμαστε, ενεργούμε και αποφασίζουμε βάζοντας μπροστά το "ΕΜΕΙΣ" αντί για το "ΕΓΩ".

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #272
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε σπυρο!!!!

    θα συνεχισω την προσπαθεια μου για να σας δωσω πραγματικες μετρησεις

    εφοσον τελειωσω και τα ηλεκτρονικα μερη του συνολου (που ειναι αρκετα).

    θα μου παρει καποιο χρονο ακομη διοτι εχει πεσει λιγο παραπανω δουλεια και δεν εχω πολλες ελευθερες ωρες....

    και παλι ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #273
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει παρουσίαση κυκλώματος σχετικό με ηλεκτρόλυση.
    Μέχρι τώρα διατηρώ επιφυλακτική στάση απέναντι στο θέμα ΗΗΟ. Δεν θέλω να πάθουν άλλοι κακό από τα εκρηκτικά αέρια.
    Και είναι που έχω χάσει τον αρχικό ενθουσιασμό μου, τώρα που έχω βγάλει άκρη και έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

    Παλαιότερα είχα βάλει αρκετά συνημμένα αρχεία πως όμως τα διέγραψα κι έτσι δεν μπορείτε να δείτε τις παλαιότερες κατασκευές μου.
    Είχα τσαντιστεί από το ότι διαγράφηκε το σπουδαίο θέμα που είχα ανεβάσει τον Δεκ 2011 με τίτλο «επαγωγικός κινητήρας τύπου bedini».
    Γι αυτόν κ για άλλους λόγους αποφάσισα πως δεν θέλω να δείχνω τα έργα μου σε αυτή την ιστοσελίδα.
    Όμως δεν υπάρχει λόγος να σταματήσω να ενημερώνω τους αναγνώστες κ να υπερασπίζω την παραγωγή κ χρήση ΗΗΟ αερίων.

    Διάβασα στο δίκτυο τα παρακάτω σχετικά με το θέμα ΗΗΟ
    <Απαντώντας στο ερώτημα σας, ας δούμε με απλό τρόπο ποια είναι η ποσότητα υδρογόνου που παράγεται από 1 λίτρο Νερό.
    Το μοριακό βάρος του Νερού είναι 18,0153gr/mol.
    1000 gr Νερού = 55,56 mol.
    1 mol Νερού μας δίνει 1 mol H2.. Συνεπώς 1 λίτρο Νερό μας δίνει 55,56 mol H2..
    1 mol Υδρογόνου βάσει του S.T.P είναι 22,40 λίτρα H2. Επομένως 1 λίτρο Νερό μας δίνει 55,56 mol x 22,4 λίτρα = 1244,5 λίτρα αερίου H2.
    Ας υποθέσουμε ότι ένα αυτοκίνητο με κινητήρα 1600 κ.εκ. καταναλώνει -όταν κινείται με ταχύτητα 100χλμ/ώρα, χρειάζεται δηλαδή 1 ώρα για να διανύσει 100 χιλιόμετρα- 10 λίτρα καυσίμου. Άρα ανά λεπτό καταναλώνει 10 λίτρα/60 λεπτά δηλαδή 0,167 λίτρα.
    Έχει υπολογιστεί εργαστηριακά ότι για να βελτιωθεί η καύση του συμβατικού κινητήρα είναι απαραίτητη μια ποσότητα υδρογόνου σε αναλογία 7% σε σχέση με την ποσότητα του συμβατικού καυσίμου που καταναλώνεται για την κινησή του. Επομένως έχουμε 0,167 λίτρα καυσίμου x 7% = 0,01169 λίτρα H2 δηλαδή 11,69ml Υδρογόνο το λεπτό.

    Βάσει του κανόνα του Faraday με 100% απόδοση της ηλεκτρόλυσης θα έχουμε παραγωγή 650ml H2+Ο ανά ώρα με 1 Α στα 2,2 Volt ή 2,2 Whr. Από αυτό συνεπάγεται ότι το παραγόμενο υδρογόνο είναι 650ml x 2/3 = 433,34ml.

    Σχετικά με τους υπολογισμούς παραγωγής υδρογόνου:
    Βάσει του κανόνα του Faraday κάθε 1 Ampere δίνει 433 ml = 0,433 Lt/hour υδρογόνο, επομένως 0,433/60 = 0,0072 lt/min (λίτρα ανά λεπτό).
    0,0076 lt/min σε αέριο πίεσης 1Atm σε θερμοκρασία 25C .>


    Όμως επειδή είμαι περίεργος έχω άλλη άποψη σχετικά με την απόδοση των παραγόμενων αερίων από την θεωρία του Faraday.
    Άλλωστε ο Faraday όταν διατύπωνε τις θεωρίες του δεν είχε τεχνολογία inverter.

    Δείχνω αυτό το βίντεο με την γεννήτρια αερίων ΗΗΟ που λειτουργεί με αρχή της ταλάντωσης και όπως ισχυρίζεται ο κατασκευαστής κάνει αυξημένη παραγωγή αερίων από άλλες.
    600% αυξημένη απόδοση σε σχέση με τις σταθερές του Faraday ισχυρίζεται ο κατασκευαστής και για να γίνει κατανοητός έχει την παρακάτω ιστοσελίδα και pdf με ένα μέρος της δουλειάς του.



    http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=es&tl=el&u=http%3A%2F%2F15anosf uncionandomovimientoperpetuo .blogspot.com%2Fp%2Fhho-600-mas-eficiencia.html

    Αυτά είναι τα σχέδια, ανάλυση και τα ηλεκτρονικά κυκλώματα που χρησιμοποιήθηκαν σελ 22
    http://www.panaceauniversity.org/Ravi%20Cell.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  4. #274
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Αν πάρει κάποιος μια μπουκάλα υδρογόνου/οξυγόνου και τα ταΐσει στον κινητήρα στην τέλεια αναλογία, πόσο κερδίζει σε ενέργεια;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  5. #275
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Δεν προτείνω σε κανέναν να βάλει στο αυτοκίνητο του τέτοια συστήματα.
    Αυτοί που το κάνουν (εγώ το κάνω) δεν έχουν όφελος σε οικονομία καυσίμου και παίρνουν αρκετά ρίσκα.
    Δεν είναι αποδεκτό να κυκλοφορούν επικίνδυνα οχήματα όμως πολλά οχήματα και οι οδηγοί τους είναι ακατάλληλα/οι.

    Δεν μπορείς να έχεις αποθηκευμένα αέρια ΗΗΟ σε δοχείο διότι αυτό θα ήταν βόμβα.
    Αυτό που μπορείς να έχεις είναι παραγωγή αερίων σε πραγματικό χρόνο που να είναι αρκετά σε ποσότητα ώστε να επιφέρουν
    βελτιωμένη καύση όταν προσθέτονται στην εισαγωγή του αέρα.


    Γενικά δεν είναι πολύ αποδοτικός ο εμπλουτισμός καυσίμου με αέρια ΗΗΟ.
    Πιο ενδιαφέρον έχει η παραγωγή ενέργειας από την καύση του Υδρογόνου σε κινητήρες διαστημοπλοίων τύπου fusion.
    Ένα παράδειγμα

    http://www.youtube.com/watch?v=9NcJ2XK48Xw&feature=related

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  6. #276
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860


    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  7. #277
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Με αυτό το μήνυμα ενημερώνω τους αναγνώστες του θέματος ΗΗΟ πως αυτό το θέμα δεν προσφέρει τίποτα στους αναγνώστες εκτός από σύγχυση-μπέρδεμα.
    Ο σκοπός της συγγραφής αυτού του θέματος δεν ήταν να μπερδέψει τους αναγνώστες.

    Πριν 2 χρόνια που έγραψα σε αυτό το θέμα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου από την χρήση καύσιμων αερίων ΗΗΟ.
    Οι διαπιστώσεις που έκανα και έγραψα εδώ είναι πλέον ξεπερασμένες.
    Δηλαδή τώρα τα συμπεράσματα και οι εμπειρίες μου είναι εντελώς διαφορετικές από το παρελθόν.

    Αυτά τα χρόνια ο μόνος άξιος κατασκευαστής κ παραγωγός αερίων ΗΗΟ που έγραψε σε αυτή την σελίδα, που έφτασε με κατασκευή του την ποσότητα αερίων 4 λίτρα/λεπτό,
    είναι ο Μιχάλης Mihalas2 που από τον καιρό που έβαλε το σύστημα στο αμάξι του έγινε άφαντος..

    Ο Μιχάλης δεν έγραψε τα συμπεράσματα από την χρήση της συσκευής ηλεκτρόλυσης που έφτιαξε και μάλλον δεν βρίσκει ενδιαφέρον σε αυτό αφού μου είπε πως τρέχει και δεν φθάνει, δεν έχει χρόνο κ διάθεση να παρουσιάσει εδώ –προς το παρόν.

    Εγώ από την άλλη που αυτά τα χρόνια έχω εξελίξει τα συστήματα μου και εφαρμόζω διαφορετικό τρόπο τροφοδοσίας (δεν παίρνω ρεύμα από το δυναμό), δεν σκοπεύω να παρουσιάσω ούτε τα συστήματα μου ούτε τις εφαρμογές, ούτε μετρήσεις και αποτελέσματα αυτών.

    Ο λόγος που δεν παρουσιάζω κανένα ενεργειακό μου σύστημα σε αυτή την ιστοσελίδα είναι πως εδώ συμβαίνει ο συντονιστής leosedf να έχει αρνητική στάση σε εμένα, να έχει σβήσει αρκετά θέματα που έχω ανοίξει και να προσπαθεί πάντοτε να φιμώσει τον λόγο που θα έπρεπε να είναι ελεύθερος.

    Η στάση αυτή του συντονιστή που διαγράφει και κλειδώνει σοβαρά θέματα μου αλλά αφήνει θέματα άλλων που δεν έχουν σχέση με ηλεκτρονικά, είναι γνωστή στον διαχειριστή Θάνο ο οποίος φαίνεται να συμφωνεί με τις ενέργειες του leosedf

    Η τακτική φίμωσης μου με κλειδώματα και διαγραφή θεμάτων και μηνυμάτων μου θεωρώ πως είναι ντροπή για αυτή την ιστοσελίδα.
    Η ενέργειες αυτές είναι εμφανής σε επισκέπτες της ισελίδας που μπορούν να καταλάβουν πως οι συντονιστές κ διαχειριστές της ισελίδας κάνουν διακρίσεις και σκόπιμα με οδηγούν στην μη συμμετοχή, σε αποχώρηση.

    Βάζω τέλος σε αυτό το θέμα που άνοιξα. Μακάρι να μην το έγραφα ποτέ. Τα συμπεράσματα μου πριν 1-2 χρόνια ήταν λανθασμένα.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  8. #278
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι τα σχέδια, ανάλυση και τα ηλεκτρονικά κυκλώματα που χρησιμοποιήθηκαν σελ 22
    http://www.panaceauniversity.org/Ravi%20Cell.pdf


    και φυσικα ουτε κουβεντα για την καταναλωση
    του μοτερ που γυριζει τον δυναμο,,,,,,,,

    κατα τα αλλα μονο 5Α καταναλωση εχει,,,,,,,

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #279
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Να κάτι ενδιάφερον στο τομέα της ηλετρόλυσης. Ανθρακόνημα.


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #280
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που δεν παρουσιάζω κανένα ενεργειακό μου σύστημα σε αυτή την ιστοσελίδα είναι πως εδώ συμβαίνει ο συντονιστής leosedf να έχει αρνητική στάση σε εμένα, να έχει σβήσει αρκετά θέματα που έχω ανοίξει και να προσπαθεί πάντοτε να φιμώσει τον λόγο που θα έπρεπε να είναι ελεύθερος.

    Η στάση αυτή του συντονιστή που διαγράφει και κλειδώνει σοβαρά θέματα μου αλλά αφήνει θέματα άλλων που δεν έχουν σχέση με ηλεκτρονικά, είναι γνωστή στον διαχειριστή Θάνο ο οποίος φαίνεται να συμφωνεί με τις ενέργειες του leosedf

    Η τακτική φίμωσης μου με κλειδώματα και διαγραφή θεμάτων και μηνυμάτων μου θεωρώ πως είναι ντροπή για αυτή την ιστοσελίδα.
    Η ενέργειες αυτές είναι εμφανής σε επισκέπτες της ισελίδας που μπορούν να καταλάβουν πως οι συντονιστές κ διαχειριστές της ισελίδας κάνουν διακρίσεις και σκόπιμα με οδηγούν στην μη συμμετοχή, σε αποχώρηση.

    Βάζω τέλος σε αυτό το θέμα που άνοιξα. Μακάρι να μην το έγραφα ποτέ. Τα συμπεράσματα μου πριν 1-2 χρόνια ήταν λανθασμένα.

    Τελικά είσαι "αρπαγμένος". Δεν εξηγείται αλλιώς το οτι βρίζεις όλους τους Έλληνες, μισείς την Ελλάδα, απειλείς
    οτι θα φύγεις, λείπεις 2-3 μήνες, μας κάνεις τα μούτρα κρέας, ξανα εμφανίζεσαι δειλά δειλά, και έχεις το θράσος και
    ζητάς να γίνεις συντονιστής/mod, μετά απο όλα αυτά που μας έχεις πει. Σε γράφουμε στα γκαγκαλάκια μας, τα
    παίρνεις στο κρανίο, και βγάζεις δεύτερο κύκλο επεισοδίων για φθινόπωρο της σειράς "Η Μ@λ@κι@ Πάει Σύννεφο".


    Έχεις σκοπό να ωριμάσεις ή οχι ?. Αν οχι πέστο μου να σε διαγράψω τώρα ..., γιατί αν πείς πάλι οτι δεν θέλεις να
    ξαναπατήσεις σε αυτή την σελίδα, ούτε ο εαυτό σου δεν θα σε πιστέψει. Γιαυτό σου λεω να σε διαγράψω ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 12-08-12 στις 17:23
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 28 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 18 26 27 28

Παρόμοια Θέματα

  1. hho pwm
    By ts0gl1s in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-12, 21:00
  2. O2 sensor ( Lamda ) HHO fuel
    By DIOGENIS in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-09, 21:45

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας