Σελίδα 1 από 28 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 280

Θέμα: HHO

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Cool HHO

    Αιώνια φλόγα της αλλαγής
    οι ψυχές γύρω σου πετούν
    ανήσυχα προσπαθούν να βρουν
    το δρόμο της λύτρωσης

    Ελάτε πάμε ταξίδι στα αστέρια
    πέρα από το χώρο
    καβάλα σε μια ρουκέτα
    έξω από τον κόσμο με το οξυγόνο

    Δίχως σώμα, δίχως ύλη, χωρίς πόνο
    λάμπω λίγο και πολύ
    σαν φλόγα του Ήλιου που καίει τον χρόνο
    μέσα στο Χάος με χάρη μόνο

    Στην καύση γουστάρω να ρίχνω Υδρογόνο.

    *πρώτη δημοσίευση σε hlektronika.gr ποίηση Σπυρίδων

    Θέμα:
    Προσεγγίζω την παραγωγή υδρογόνου με διαφορετικούς τρόπους και προσπαθώ με την εφαρμογή τους σε αμάξι να πετύχω αποδοτικότερη λειτουργία.


    Με υπόδειξη του Δημήτρη weather1967 με το μετεοsite (καλοόΕ!) μεταφέρω το θέμα

    παραγωγής υδρογόνου από το >κατασκευή αεικίνητου στην ενότητα >ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

    Παλαιότερα είχε γράψει ο jimakas σχετικά με το κύκλωμα του Alexander Meissner :
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Οποιος πιστευει οτι ειναι μπουρδες ας μην τα διαβασει καν οποιος εχει ορεξη και ξερει ας μας πει εαν ειναι........




    There is an interesting video posted on YouTube where a contributor whose ID is "TheGuru2You" posts some really interesting information. He starts with a circuit produced by Alexander Meissner in 1913 and shown here:


    TheGuru2You states that he has built this circuit and can confirm that it is self-powering, something which conventional science says is impossible (unless perhaps, if the circuit is picking up radiated power through the wiring of the circuit). Once a twelve volt supply is connected briefly to input terminals, the transistor switches on powering the transformer which feeds repeating pulses to the base of the transistor, sustaining the oscillations even when the twelve volt supply is removed. The rate of oscillation is governed by the capacitor marked "C" in the diagram.


    Interestingly, if that capacitor is replaced by an electrolyser (which is effectively a capacitor with the water forming the dielectric between the plates of the capacitor), then the frequency of the circuit automatically adjusts to the resonant frequency of the electrolyser and it is suggested that this system should be able to perform electrolysis of water without requiring a power source and automatically slaving to the varying resonant frequency of the electrolyser. As far as I am aware, this has not been confirmed, however, the voltage pulsers designed by John Bedini do slave themselves automatically to their load, whether it is a battery being charged, or an electrolyser performing electrolysis.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ενδιαφέρθηκε κανείς να δοκιμάσει και να αξιολογήσει το απλό αυτό κύκλωμα?

    Έχω δοκιμάσει τις συνήθεις μεθόδους ηλεκτρόλυσης με οδήγηση PWM του cell.
    Το ζητούμενο είναι η υψηλή απόδοση παραγωγής υδρογόνου με την μικρότερη κατανάλωση ηλεκτρισμού
    και με ελάχιστη απώλεια θερμικής ενέργειας.

    Θα μπορούσε εύκολα κάποιος να με κατευθύνει σε σχετικά links του utube.
    Με ενδιαφέρουν οι ιδέες και η γνώση ανθρώπων που πειραματίζονται με αυτό το θέμα
    και έχουν άποψη και στοιχεία από προσωπική εμπειρία.

    Που είναι αυτοί με τα αυτοκίνητα που καίνε υδρογόνο να μας δώσουν τη φώτιση τους?

    Υπάρχουν υδρογονοχρήστες στην Ελλάδα ή είμαι από τους λίγους που ρουφάω υδρογόνο J?

    Ας μην συζητήσουμε την επικινδυνότητα του υδρογόνου. Είναι το ίδιο επικίνδυνο με κάθε υλικό/καύσιμο
    που δεν χρησιμοποιείται σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 10-09-10 στις 23:52 Αιτία: ΝΕΟ

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    οσο και αν δεν θελεις να με δεις στο θεμα σου... αυτο το κυκλωμα απο πλευρας ελεχνου ειναι πολυ κατωτερο απο εναν pwm. απο πλευρας αποδοσης τον μεγαλητερο ρολο τον παιζει το "δοχειο" που εχεις μεσα τα ηλεκτροδια... στο κειμενο γραφει καπου οτι ειναι "self-powering" αυτο το ξεχναμε... η λεξη κλειδι στο κειμενο ειναι το "resonant frequency" που θελει να πει οτι συντονιζει παντα την χωρητικοτητα του διηλεκτρικου που εχουμε στο δοχεια με το πηνιο πραγμα που βεβαιος θα δεχομασταν οτι θα ταλαντωνει επ΄ απειρον (δλδ να συνεχιζε να ταλαντωνει-παραγει υδρογονο ακομα και αφου αφαιρουσαμε την μπαταρια) αλλα δυστηχως εχουμε τις απωλεις απο τα καλλωδια-τρανζιστορ που αναγκαζουν το συστημα μας να σταματησει μολις ξεσυνδεσουμε την μπαταρια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή Να πιούμε μπύρες!

    Το αντίθετο συμβαίνει. Έχω καλή διάθεση και πρόθεση (μακάρι να βρεθούμε να κεράσω μπύρες –καλοκαίρι…)
    Αυτό είναι μια ιδέα που ίσως την προωθήσω, δηλαδή να προσκαλέσω μέλη για καλοκαιρινό πάρτι σε παραλία…

    Πραγματικά η λέξη κλειδί είναι resonant frequency που νομίζω ότι είναι το πλεονέκτημα του κυκλώματος σε σχέση με τα PWM.
    Το να μπορεί να συντονίζει αυτόματα στη χωρητικότητα του διηλεκτρικού ίσως προκαλεί ιδανικές συνθήκες ηλεκτρόλυσης.
    Αυτός είναι σοβαρός λόγος για να θέλω να δοκιμάσω το κύκλωμα και να συγκρίνω την απόδοση του.

    Η θερμότητα που αναπτύσσουν τέτοια συστήματα είναι αρνητικός παράγοντας και βέβαια σπατάλη ενέργειας.
    Σκέφτομαι ότιμε τον τρόπο λειτουργίας του το κύκλωμα δεν θα ζέσταινε την γεννήτρια ΗΗΟ όσο τα PWM.
    Ακόμα η παρουσία πηνίου εντόςτου δοχείου ίσως προκαλεί πόλωση του υδρογόνου σε παραυδρογόνο κάτι που θέλω να ερευνήσω.
    Καλά θα ήταν να είχα κάποια ιδέα για τα 2 πηνία που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Μάλλον θα πειραματιστώ με πηνιόσυρμα
    0.3 – 0.4και με πρωτεύον εξωτερικά του δοχείου με επαγωγική ζεύξη.

    Θέλω να πιστεύω ότι τα κλειδιά για την βέλτιστη παραγωγή ΗΗΟ βρίσκονται στο resonant freq και σε modulated waveform
    αντί γιατα συνήθη square waveform. Σε αυτά προσανατολίζομαι και ελπίζω με τις προσπάθειες να πετύχω την πολυπόθητη βελτίωση.

    Χρήσιμη φαίνεται η άποψη ότι “τον μεγαλυτερο ρολο τον παιζει το "δοχειο" που εχεις μεσα τα ηλεκτροδια...”

    Βέβαια ο ρόλος του δοχείου είναι σημαντικός αλλά τι εννοείς για τον μεγαλύτερο ρόλο. Έχεις κάποια υπόδειξη για το δοχείοαπό προσωπική εμπειρία?
    Η εμπειρία μου λέει ότι το δοχείο πρέπει να ανοίγει εύκολα με κλιπ (όχι βιδωτά), να έχει τα βασικάεισαγωγή, εξαγωγή αερίου με βαλβίδες αντεπιστροφής και 2 συνδέσεις για τροφοδοσία. Ακόμα προτιμώ χοντρό γυάλινο δοχείο αντί των πλαστικών. Το σχήμα δεν με έχει απασχολήσει –θα έπρεπε?

    Θα έλεγα ότι όλοι οι παράγοντες που εμπλέκονται στην παραγωγή ως την κατανάλωση είναι σημαντικοί και ότι το ΗΗΟ δεν είναι γιαόλους καλή επιλογή. Πιστεύω ότι με το ΗΗΟ πρέπει να ασχολούνται μόνο όσοι “φροντίζουν για όλα στην εντέλεια”, δεν είναι κατάλληλο για αυτούς που ξεχνιούνται, που έχουν ελαφρύ κεφάλι, που δεν γνωρίζουν και δεν εφαρμόζουν κανόνες ασφάλειας.

    Αυτά τα περί αει κίνητων & λειτουργίας επʼ άπειρον μου φαίνονται ουτοπιστικά, γι αυτό δεν έχω γράψει σχετικά, παρ όλο που έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα perpetual. Μου αρέσει όμως να διαβάζω τις ανησυχίες άλλων και δεν θέλω να τους απογοητεύσω.Με τις πολλές προσπάθειες σίγουρα θα μάθουν κάτι.
    Εάν δω ενδιαφέρον ίσως ανεβάσω κατασκευές μου & κυκλώματα.

    Παρακαλώ όσους ενδιαφέρονται να το δείξουν, εάν έχουν κάτι να πουν ας το γράψουν να ξελαφρώσουν…
    Κλείνω με ποίηση

    Στης ομίχλης το πυκνό λευκό
    ημιδιάφανο, εάν βρεθείς
    πέπλο της αυγής
    με τα μάτια της ψυχής
    μόνο θα δείς

    Ακίνητα φτερά φτερούγισαν
    γαλάζιες κορδέλες πετάρισαν (φορούν στα μαλλιά τους)
    μορφές μες τις παλλόμενες σκιές
    να αναδύουν την θλίψη μες τη σιωπή.
    Σπυρίδων

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyropap : 14-07-10 στις 13:23 Αιτία: Λάθη

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα κ από μένα.

    Το έχω ψάξει λίγο το θέμα κ με ενδιαφέρει.
    Αρχικά θέλω να φτιάξω ένα δικό μου σύστημα ηλεκτρόλυσης για εξοικονόμηση καυσίμου στο αμάξι μου μιας κ κάνω πολλά χιλιόμετρα καθημερινός. Αν τα καταφέρω και έχω ένα 10% θα είμαι χαρούμενος!

    Με ενδιαφέρει το θέμα συχνοτήτων. Αν φτιάξετε κάτι θα ήθελα να το δοκιμάσουμε, ιδιαίτερα από θέμα εξοικονόμησης ενέργειας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή Boom Ha Ha Ou

    Γειά κ χαρά μας Φίλλιπ.
    Αφού ενδιαφέρεσαι για ΗΗΟ χρήσιμα θα βρεις μερικά στοιχεία που παραθέτω.

    Απάντηση σε Στράτο
    θεωρώ ότι με δύο συστήματα ΗΗΟ το ένα να τρώει όλο το ρεύμα από το δυναμό(65Α) να παράγει περί τα 3λίτρα με 21 πλάκες και ένα δεύτερο πειραματικό ιδιοκατασκευή με 5 πλάκες να τρώει 70V 4Α από μετασχηματιστή να παράγει κάτιτις λιγότερο(συνεχής μπλέ φλόγα 3 δάκτυλα) έχω επιτυχία.
    Δεν ξέρω κάποιον να κινεί αυτοκίνητο μόνο με ΗΗΟ, και τι αμάξι θα ήταν αυτό, καρτ?
    Το σύστημά σου δίχως να ξέρω τι είδους είναι ιδιοκατασκευή ή προϊόν μοιάζει να αποδίδει κανονικά και θα πρέπει να έχεις καλύτερη καύση(boost) και βέβαια οικονομία καυσίμου περί τα 15-20%. Δεν είσαι ευχαριστημένος? Θέλεις κάτι περισσότερο? Και εγώ. Γι αυτό πειραματίζομαι με οδήγηση PWM ιδιοκατασκευή και συχνότητες από 150-200ΚΗΖ διαμορφωμένες. Θα το έχεις καταλάβει ότι η θερμότητα που αναπτύσουν τέτοια συστήματα είναι αρνητικός παράγοντας και μεγάλη απώλεια ενέργειας. Καλύτερα θα ήταν να μην χρησιμοποιούμε χημικό διάλυμα (potasium/sodium) αλλά να διασπάμε με πιό αποδοτικό/έξυπνο τρόπο το νερό. Και βέβαια το utube έχει αρκετά βίντεο με αμάξια που έσκασε το ΗΗΟ και άνοιξε το καπό τους και έχασαν έλεγχο με τα επακόλουθα... Ναί στο ΗΗΟ με όλα τα μέτρα ασφάλειας που μπορείς(ρελέ κρούσης, βαλβίδες αντεπιστροφής, σύστημα εξαγωγής αερίου, θερμόμετρο κλπ όργανα). Στο ΗΗΟ λέμε ναί.


    Κάπου αλλού είχα γράψει ότι το ΗΗΟ δεν είναι καλή επιλογή για όλους, αυτοί που το παράγουν/καταναλώνουν πρέπει να
    «φροντίζουν για όλα στην εντέλεια». Δεν σου προτείνω να αγοράσεις ένα σύστημα προϊόν από το bay αλλά ούτε και να φτιάξεις
    Ιδιοκατασκευή εάν δεν είσαι σίγουρος 100% για την σωστή λειτουργία του. Παράγοντες όπως οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται
    κάτω από το καπό (ειδικά το καλοκαίρι) μπορούν να τινάξουν δοχεία, κάψουν λάστιχα, κάψουν καλώδια, βάλουν μπουρλότο και σε θέσουν
    σε κίνδυνο αντί για την μικρή οικονομία καυσίμου…

    Εξηγώ πως καταλαβαίνω την οικονομία καυσίμου.
    Τόσα χρόνια το αμάξι μου γυρίζει το δυναμό 65Α αλλά δεν χρησιμοποιεί παραπάνω από 5Α για την βασική λειτουργία του(δίχως ΑC+extra).
    Όταν η μπαταρία είναι γεμάτη 13-14V τότε ο «κόφτης» δεν την φορτίζει πλέον. Σε συνθήκες γρήγορης οδήγησης (εθνικοί οδοί) είχα 50Α
    περίπου που δεν χρησιμοποιούσα. Τώρα αυτό το ρεύμα μου δίνει 3 λίτρα ΗΗΟ mixed gas το λεπτό.
    Αυτά τα αέρια παράγει η γεννήτρια ΗΗΟ δίχως να ζητά από το αμάξι περισσότερο καύσιμο. Τα οδηγώ στο καρμπιλατέρ και φαίνεται
    μικρή αύξηση απόδοσης ή αλλιώς οικονομία καυσίμου 15% ή περισσότερο με δυναμό 100Α.
    Η μπαταρία δεν μένει νηστική αφού το σύστημα ενεργοποιώ με διακόπτη/ρελέ μόνο σε εθνικές οδούς ή όταν θέλω boost…
    Στην αρχή χρησιμοποιούσα για ηλεκτρολύτη νερό με potassium hydroxide αλλά γίνεται εξ ίσου καλά η δουλειά και με λίγο ξύδι.

    Η οδήγηση της γεννήτριας ΗΗΟ από PWM φαίνεται να αποδίδει περισσότερο αέριο(βέβαια αυξάνει το κόστος) και είναι προαιρετική.

    Σημαντικά είναι τα μέτρα ασφάλειας που πρέπει να παίρνω (μαζί με το ρίσκο) όπως τακτικές επιθεωρήσεις (εάν είναι όλα στη θέση τους),
    πυροσβεστήρας στη θέση οδήγησης και κάτω από καπό (την πρώτη φορά που πήραν όλα τα καλώδια φωτιά είχε πλάκα )
    Άλλοι παίρνουν μέτρα όπως πύρους στο καπό και ειδικό PWM με αυτόματη διακοπή τροφοδοσίας με θερμόμετρο.

    Για να πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι αξίζει όλη η διαδικασία εάν θέλεις οικονομία καυσίμου.
    Το αμάξι μου είναι παλαιό 20 ετών, 1050 κυβικά, με αξία όχι πάνω από 2000ε και μπορώ να πειραματιστώ με αυτό πριν το κάψω…
    Δεν θα έκανα αυτά σε καινούργιο αυτοκίνητο. Δεν θα έκανα αυτά εάν πρόσεχα πολύ την ζωή μου (έχω διαβεί το κατώφλι στο παρελθόν
    με σοβαρό τραχαίο και 2 εγχειρήσεις στο κεφάλι) γι αυτό παίζω με το ΗΗΟ χαλαρά.

    Είναι όμως η μικρή μπλε φλόγα ερωτεύσιμη, δεν είναι?

    Ναι θα φτιάξω ένα αυτοταλάντωτο πειραματικό μάλλον από Σεπτέμβρη, όταν θα έχω έμπνευση σχετικά με την διαμόρφωση που θα του
    ρίξω. Τότε θα με δεις να γράφω ξανά σε αυτή την στήλη που τώρα δεν έχει κίνηση.

    Καλό καλοκαίρι/διακοπές λέω και για οικονομία καλύτερα με το ποδήλατο…

    Πετάνε οι γάϊδαροι και τα δοχεία σκάνε
    τα σύννεφα αδειάζουν και οι φελλοί βουλιάζουν
    Δίχως έγνοιες ξημερώνει η αυγή
    εάν φτιάξεις σωστά την συνταγή

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετάνε οι γάϊδαροι και τα δοχεία σκάνε
    τα σύννεφα αδειάζουν και οι φελλοί βουλιάζουν
    Δίχως έγνοιες ξημερώνει η αυγή
    εάν φτιάξεις σωστά την συνταγή
    Πετάει ο γάιδαρος… πετάει! Τόσο βάση έχουν τα πειράματα free energy. Απλά ασχολίαστο το κύκλωμα μηδενικών απωλειών… που θα σώσει τον κόσμο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Φίλε Σπύρο καλησπέρα,

    Από τα λεγόμενα σου αντιλαμβάνομαι ότι έχεις φτιάξει μια ιδιοκατασκευή Dry Cell. Θα με ενδιέφερε αρκετά να το δω από κοντά αν μένεις στο λεκανοπέδιο αττικής.

    Με το θέμα οξυγόνου και Λάμδα έχεις κάνει κάτι; Extenter ή κάποιο enhancer?

    Y.Σ. Την απάντηση του ''Απάντηση σε Στράτο: θεωρώ ότι με δύο συσ...'' σε ποιό forum/site την έδωσες ή ήταν μέσω Mail?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karmagos : 19-07-10 στις 23:05

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εξηγώ πως καταλαβαίνω την οικονομία καυσίμου.
    Τόσα χρόνια το αμάξι μου γυρίζει το δυναμό 65Α αλλά δεν χρησιμοποιεί παραπάνω από 5Α για την βασική λειτουργία του(δίχως ΑC+extra).
    Όταν η μπαταρία είναι γεμάτη 13-14V τότε ο «κόφτης» δεν την φορτίζει πλέον. Σε συνθήκες γρήγορης οδήγησης (εθνικοί οδοί) είχα 50Α
    περίπου που δεν χρησιμοποιούσα. Τώρα αυτό το ρεύμα μου δίνει 3 λίτρα ΗΗΟ mixed gas το λεπτό.
    Αυτά τα αέρια παράγει η γεννήτρια ΗΗΟ δίχως να ζητά από το αμάξι περισσότερο καύσιμο. Τα οδηγώ στο καρμπιλατέρ και φαίνεται
    μικρή αύξηση απόδοσης ή αλλιώς οικονομία καυσίμου 15% ή περισσότερο με δυναμό 100Α.
    στα κοκκινα εχεις λαθος... το δυναμο δεν παραγει παντα 50Α και δινει στο αμαξι μονο οσα χρειαζετε.. παραγει-δινει μονο οσα χρεαιζετε... δλδ.. οταν τραβας απο το δυναμο 5Α τοτε (χοντρικα χωρις να υπολογιζουμε απωλεις στο δυναμο) εχεις καταναλωση στπ μοτερ 65W (13V*5)... ετσι καεις βενζινη για 65W... οταν βαζεις μεσα στο παιχνιδι και τα 50Α του HHO εχεις συνολο 55Α αρα για να παραγει το δυναμο σου 55Α θελει απο την μηχανη περιπου στα 700W τα οποια παραγονται απο την βενζινη... μια δοκιμη για το τι εννοω ειναι να εχεις το αμαξι σου στο ρελαντι και να εχεις κλειστο το κυκλωμα για το HHO... μολις το ανοιξεις το ΗΗΟ στο φουλ θα δεις ενα αποτομο "ζορισμα" στο μοτερ που θα ειναι τα εξτρα W που ζηταει το HHO

    για τον πειραματισμο ωραια ειναι... αλλα αν το κανεις πραγματικα για οικονομια βρες κατι σε injection.. εκει βεβαια δεν ειναι τοσο ευκολο να βαλεις hho αν θελεις να ψαχτεις και σε εκεινο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nemmesis : 19-07-10 στις 23:54
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα κοκκινα εχεις λαθος... το δυναμο δεν παραγει παντα 50Α και δινει στο αμαξι μονο οσα χρειαζετε.. παραγει-δινει μονο οσα χρεαιζετε... δλδ.. οταν τραβας απο το φυναμο 5Α τοτε (χοντρικα χωρις να υπολογιζουμε απωλεις στο δυναμο) εχεις καταναλωση στπ μοτερ 65W (13V*5)... ετσι καεις βενζινη για 65W... οταν βαζεις μεσα στο παιχνιδι και τα 50Α του HHO εχεις συνολο 55Α αρα για να παραγει το δυναμο σου 55Α θελει απο την μηχανη περιπου στα 700W τα οποια παραγονται απο την βενζινη... μια δοκιμη για το τι εννοω ειναι να εχεις το αμαξι σου στο ρελαντι και να εχεις κλειστο το κυκλωμα για το HHO... μολις το ανοιξεις το ΗΗΟ στο φουλ θα δεις ενα αποτομο "ζορισμα" στο μοτερ που θα ειναι τα εξτρα W που ζηταει το HHO

    για τον πειραματισμο ωραια ειναι... αλλα αν το κανεις πραγματικα για οικονομια βρες κατι σε injection.. εκει βεβαια δεν ειναι τοσο ευκολο να βαλεις hho αν θελεις να ψαχτεις και σε εκεινο..
    Να σε ρωτήσω, όταν είσαι ρελαντί ο ιμάντας γυρνάει ή όχι το δυναμό με μια σταθερή ταχύτητα;
    Αν ναι τότε έχουμε μια κατώτατη παραγωγή ενέργειας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karmagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτήσω, όταν είσαι ρελαντί ο ιμάντας γυρνάει ή όχι το δυναμό με μια σταθερή ταχύτητα;
    Αν ναι τότε έχουμε μια κατώτατη παραγωγή ενέργειας.
    επειδη τον γυρναει με σταθερες στροφες σημαινει οτι το δυναμο ειναι και σταθερο φορτιο στον κινητηρα????? εγω σου λεω οτι εχεις 2δυναμο και τα γυρνας με ιδιες στροφες... στον ενα εχεις συνδεμενη μια λαμπα και στον αλλο εχει 5λαμπες... νομιζεις τραβανε την ιδια δυναμη απο το μοτερ????
    και το δυναμο δεν παραγει ενεργεια... μετατρεπη την κινητικη ενεργεια σε ηλεκτρικη... η καυση της βενζινης παραγει ενεργεια... ψαξτω λιγο καλητερα για να καταλαβεις τι παιζει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 1 από 28 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. hho pwm
    By ts0gl1s in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-12, 21:00
  2. O2 sensor ( Lamda ) HHO fuel
    By DIOGENIS in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-09, 21:45

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας