Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: πως ψωνιζω απο το ebay?

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Δεν κανεις τιποτα....ολα απο μονα τους.....δεν χρειαζεται και τοση ευγενεια δα....! εχω αφησει αγορες ετσι.....ουυυυυυ!.....εχω φαει 2 ωρες να κανω το ντηλ πχ σε σχεδιο καρτας και οταν παω για πληρωμη μου λεει οτι χρεωνει και αλλα 12 πχ δολ για το σχεδιο που ειναι δικο μου και οχι ετοιμο.....και κλεινω σελιδα και την κανω αλλα γαλλικα....μετα μου στελνουν αυτοι μειλ...οτι ξεχασατε να πληρωσετε....τα πεταω ουτε που τα ανοιγω και ολα οκ......δεν χρειαζεται και πολυ ευγενεια, συνεπεια και τετοια....αν εισαι τυχαιος πελατης

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (20-08-11)

  3. #22
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    εχω [νωμιζω] προβλημα,εκανα τρεις παραγγελιες στις 11-του αυγουστου
    μια σε εναν γερμανο [ηρθε μεσα σε 4 μερες με απλο ταχυδρομιο]
    μια σε εναν κινεζο [ηρθε την δευτερα που μας περασε με απλο ταχυδρομιο]
    και μια σε αγγλο που δεν εχει ερθει ακομα παροτι μου χρεωσε και 7.00ευρο μεταφορικα.
    για αυτον τον τελευτεο εκανα αναφορα στο e-bay και μου απαντισαν να περιμενω μεχρι
    τις 19 σεπτεβριου,,,
    να κανω αναφωρα στο pay-pal τωρα η να περιμενω ???
    σιμειοτεων οτι του εστιλα e-mall σε αυτο που εχει στη σελιδα του και επιστραφικε σαν να μην υπαρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Αρχικά στείλτου μήνυμα μέσω ebay και μετά περίμενε, αν δεν γίνει κάτι ξεκίνα τις διαδικασίες για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω.
    Προτιμότερο είναι να ζητάμε registered mail για να υπάρχει και κάποιος αριθμός tracking ώστε να βλέπουμε που βρίσκεται το δέμα. Είναι και ο πιο σίγουρος τρόπος να πάρεις τα χρήματα σου πίσω αν γίνει στραβή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    αυτος λεει [η σελιδα του το λεει γιατι το e-mall του δεν ανοιγει για τετατετ συνενοηση]
    οτι σταλθικε με το ''βασιλικο ταχυδρομιο''μην χ....ω
    ποσες μερες μετα την πληρωμη μπορω να κανω θεμα μεσω pay-pall ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... πρεπει να ακυρωσω την αγωρα μου η θα ακυρωθει αυτοματα σε 10μερες ??
    αν πρεπει να ακυρωσω πως γινεται ??
    Ασφαλώς ..., αυτός δεν θα περιμένει εσένα αν έχει ένα τέτοιο προιόν και βιάζεται να το "ξεφορτωθεί".
    Πώς?, Contact Seller.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κανεις τιποτα....ολα απο μονα τους.....δεν χρειαζεται και τοση ευγενεια δα....!
    εχω αφησει αγορες ετσι.....ουυυυυυ
    !.....εχω φαει 2 ωρες να κανω το ντηλ πχ σε σχεδιο καρτας και οταν
    παω για πληρωμη μου λεει οτι χρεωνει και αλλα 12 πχ δολ για το σχεδιο που ειναι δικο μου και οχι ετοιμο.....
    και κλεινω σελιδα και την κανω αλλα γαλλικα....μετα μου στελνουν αυτοι μειλ...οτι ξεχασατε να πληρωσετε....
    τα πεταω ουτε που τα ανοιγω και ολα οκ......δεν χρειαζεται και πολυ ευγενεια, συνεπεια και τετοια....αν εισαι
    τυχαιος πελατης
    Καταρχήν ..., όταν φτάνεις να πληρώσεις, ξέρεις εκ των προτέρων τι θα πληρώσεις ..., αυτό που λες δεν ισχύει,
    κάπου μπερδευτηκες. Ή ο seller που "έμπλεξες" είχε FeedBack πολύ κάτω απο 95% . Οι σωστοί seller, και
    αυτοί που θέλουν να διατηρήσουν το FeedBack τους οσο πιο Positive γίνεται, δεν τα κάνουν αυτά. Όταν αγοράζεις
    κάτι, και για κάποιον λόγο μετά το μετανιώσεις, το λιγότερο που μπορείς να κάνεις, είναι να του στείλεις "ακυρωτικό"
    μήνυμα μέσω της "πλατφόρμας" του eBay.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Νίκο:
    Η πληρωμή πρέπει να γίνει μέσα σε δυο μέρες (αν θυμάμαι καλά). Και εμένα μου είχαν αγοράσει κάποια πράγματα
    (300 FeedBack Score, 100% Positive feedback), και αφού πέρασαν πέντε μέρες, και του είχα στείλει 4 mail, που
    δεν απάντησε ποτέ, του έκανα Report, και την άλλη μέρα είχε πληρώσει ... . Απλά μου αρέσει η απόλυτη
    διαφάνεια και με εξοργίσει/τρελαίνει αφάνταστα, ή αδιαφορία. Ψέμματα να πώ ?. Αν είχε απαντήσει στα mail μου
    κανένα πρόβλημα, θα την ακύρωνα, και ακόμα καλύτερα αν μου είχε στείλει "ακυρωτικό" αυτός πρώτος.

    Συμπέρασμα: Αν θέλεις να διαφυλάξεις το 100% του FeedBack σου, που θα το βρείς μπροστά σου στο μέλλον
    θέλοντας να πουλήσεις κάτι στο eBay, δεν θα το αγοράζει κανείς ..., και οχι μόνο .

    Άσε που μερικοί seller αποκλείουν Buyer (πελάτες ), κάτω απο κάποιο οριο FeedBack, όπως εγώ που αποκλείω
    αυτούς που έχουν κάτω απο 96%, και ο λόγος?, για να μην έχω προβλήματα "αδιαφορίας" αργότερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω [νωμιζω] προβλημα,εκανα τρεις παραγγελιες στις 11-του αυγουστου
    μια σε εναν γερμανο [ηρθε μεσα σε 4 μερες με απλο ταχυδρομιο]
    μια σε εναν κινεζο [ηρθε την δευτερα που μας περασε με απλο ταχυδρομιο]
    και μια σε αγγλο που δεν εχει ερθει ακομα παροτι μου χρεωσε και 7.00ευρο μεταφορικα.
    για αυτον τον τελευτεο εκανα αναφορα στο e-bay και μου απαντισαν να περιμενω μεχρι
    τις 19 σεπτεβριου,,,
    να κανω αναφωρα στο pay-pal τωρα η να περιμενω ???
    σιμειοτεων οτι του εστιλα e-mall σε αυτο που εχει στη σελιδα του και επιστραφικε σαν να μην υπαρχει.
    Θα πας στα "αγορασμένα" σου (Purchase History), και θα επιλέξεις απο το συγκεκριμένο προϊόν (View Order Details),
    το Contact Seller. Εκεί θα του γράψεις οτι θες ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτος λεει [η σελιδα του το λεει γιατι το e-mall του δεν ανοιγει για τετατετ συνενοηση]
    οτι σταλθικε με το ''βασιλικο ταχυδρομιο''μην χ....ω
    ποσες μερες μετα την πληρωμη μπορω να κανω θεμα μεσω pay-pall ??
    Στο PayPal, μπορείς να κάνεις καταγγελία, οποιαδήποτε στιγμή, αρκεί να μην ξεπεράσεις τις 40 (ή 45 μέρες, δεν θυμάμαι)
    απο τη στιγμή της πληρωμής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 11-09-11 στις 10:17
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (11-09-11), gethag (28-11-12), leosedf (11-09-11)

  8. #26
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο:
    Η πληρωμή πρέπει να γίνει μέσα σε δυο μέρες (αν θυμάμαι καλά). Και εμένα μου είχαν αγοράσει κάποια πράγματα
    (300 FeedBack Score, 100% Positive feedback), και αφού πέρασαν πέντε μέρες, και του είχα στείλει 4 mail, που
    δεν απάντησε ποτέ, του έκανα Report, και την άλλη μέρα είχε πληρώσει ... . Απλά μου αρέσει η απόλυτη
    διαφάνεια και με εξοργίσει/τρελαίνει αφάνταστα, ή αδιαφορία. Ψέμματα να πώ ?. Αν είχε απαντήσει στα mail μου
    κανένα πρόβλημα, θα την ακύρωνα, και ακόμα καλύτερα αν μου είχε στείλει "ακυρωτικό" αυτός πρώτος.

    Συμπέρασμα: Αν θέλεις να διαφυλάξεις το 100% του FeedBack σου, που θα το βρείς μπροστά σου στο μέλλον
    θέλοντας να πουλήσεις κάτι στο eBay, δεν θα το αγοράζει κανείς ..., και οχι μόνο .

    Άσε που μερικοί seller αποκλείουν Buyer (πελάτες ), κάτω απο κάποιο οριο FeedBack, όπως εγώ που αποκλείω
    αυτούς που έχουν κάτω απο 96%, και ο λόγος?, για να μην έχω προβλήματα "αδιαφορίας" αργότερα.
    Καλα που το εμαθα και αυτο.
    το κακο ειναι οτι το εμαθα 30μερες μετα την ερωτηση μου και εχω ηδη γηνει ''μακακας''
    στον συγκεκριμενο πολητη
    thancs any way.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 11-09-11 στις 11:38 Αιτία: Σωστή εμφάνιση Quote

  9. #27
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτος λεει [η σελιδα του το λεει γιατι το e-mall του δεν ανοιγει για τετατετ συνενοηση]
    οτι σταλθικε με το ''βασιλικο ταχυδρομιο''μην χ....ω
    ποσες μερες μετα την πληρωμη μπορω να κανω θεμα μεσω pay-pall ??
    τελικα μετα την αναφορα που του εκανα την προηγουμενη
    εβδομαδα τα εστηλε τα πραγματα και σε 5μερες ηρθαν.
    αν το αφυσει καποιος στο φλου βασιζωμενος στην τιμιοτητα του πολητη μπορει πολυ ευκολα
    να χασει τα χρηματα του.
    θα μπω τωρα να κλεισω την υποθεση μου.
    -
    -
    συμβουλη=μετα τις 25-30 μερες απο την παραγγελια αν δεν εχετε λαβει τα
    πραγματα σας να προχωρατε στις αναλογες ενεργειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμβουλη=μετα τις 25-30 μερες απο την παραγγελια αν δεν εχετε λαβει τα
    πραγματα σας να προχωρατε στις αναλογες ενεργειες.
    Δεν είναι κανόνας. Αρχίζεις όμως να ανησυχείς μετά τις 30 μέρες και έχεις το νου σου να προχωρήσεις στις διαδικασίες. Στέλνεις και ένα mail του πωλητή να δεις τι θα σου πει.
    Μου έχει τύχει δέμα από Κίνα να έρθει σε 10 μέρες και άλλο να έρθει σε αρκετά πάνω από μήνα. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και ειδικά τα δέματα από Κίνα παίζουν πολύ πάνω κάτω σε χρόνους.

    Αν τύχετε πάντως σε αντικείμενο το οποίο έχει περιέργως χαμηλή τιμή, ειδικά από τη συγκεκριμένη χώρα, προσέχετε πολύ. Π.χ. πήρα USB flash 64GB πριν από κανα χρόνο, το οποίο ήταν απάτη. Αν το παραλάβετε, η καλύτερη τακτική σε τέτοια περίπτωση είναι να δηλώσετε ότι δεν το έχετε παραλάβει, για να πάρετε τα χρήματα πίσω. Αλλιώς η διαδικασία είναι να το επιστρέψετε, οπότε προφανώς δεν βγάζετε άκρη αν ο άλλος είναι απατεώνας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. fpv απο ebay
    By finos in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 13:21
  2. αγορα απο ebay
    By jova in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-15, 23:37
  3. Αγορά απο Ebay
    By alex1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-15, 23:46
  4. φωτοευαισθητη απο ebay
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-15, 15:01
  5. γεννητρια απο το ebay
    By steliosAa in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-15, 14:27

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας