Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Δύο φάσεις σε λαμπτηρα-αναβει το δοκιμαστικο κατσαβιδι και στα δυο ποδια του ντουι.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Lightbulb Δύο φάσεις σε ντουι λαμπτηρα αναβει το δοκιμαστικο κατσ. και στα δυο ποδια του ντουι.

    Δύο φάσεις σε λαμπτηρα-αναβει το δοκιμαστικο κατσαβιδι και στους δυο πολους.

    Χτες εβαλα εναν φωτοδιακοπτη , αναβοσβηνει δηλαδη μια λαμπα σε μια εισοδο του σπιτιου μας αναλογως με το αν ειναι μερα, αλλα δεν αναβει η λαμπα!
    Παω με το κατσασβιδι να δω εαν ερχετε ταση στο ντουι της λαμπας και ειδα οτι ΑΝΑΒΕΙ και στα 2 ποδια του ντουι το δοκιμαστικο κατσαβιδι , πως γινετε αυτο??? δεν θα επρεπε να ειχε εκραγει η λαμπα ?????? το σπιτι ειναι 50 χρονων. Ο φωτοδιακοπτης εχει 3 καλωδια και εμεις προσθετουμε αλλο ενα στο Α ή το Β σε ενα απο τα 2 λογικα αφου ειναι εναλασσομενο δεν εχει σημασια.Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει γινει λαθος στον φωτοδιακοπτη....

    Α Φαση, παει στο ενα καλωδιο του τοιχου
    Β Ουδετερος παει στο αλλο καλωδιο του τοιχου
    Γ Φορτιο παει στο ενα ποδι του ντουι
    Δ Προσθετο καλωδιο για το φορτιοπαει στο αλλο ποδι του ντουι αφου παιρνει ταση απο το Α ή το Β.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Professor : 16-07-10 στις 21:06

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Δοκιμασε να αντιστρεψεις μεταξυ τους τα Α και Β δηλ. να αλλαξεις φαση-ουδετερο.Η λαμπα δεν θα αναψει παλι αλλα το δοκιμαστικο θα αναβει μονο σε ενα σημειο.Μετα παλι εδω ειμαστε..
    Υ.Γ Αυτο συμβαινει γιατι πηγαινει φαση στο ενα ακρο του ντουι και λογω ελλειψης ουδετερου(τον εχει κοψει ο φωτοδιακοπτης) περναει μεσα απο το νημα της λαμπας και καταληγει στο αλλο ακρο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    << Υ.Γ Αυτο συμβαινει γιατι πηγαινει φαση στο ενα ακρο του ντουι και λογω ελλειψης ουδετερου(τον εχει κοψει ο φωτοδιακοπτης) περναει μεσα απο το νημα της λαμπας και καταληγει στο αλλο ακρο..>>
    << και λογω ελλειψης ουδετερου(τον εχει κοψει ο φωτοδιακοπτης) >>
    Ακριβώς και συμπληρώνω, ουδέποτε διακόπτομε τον ουδέτερο (*) γιατί εγκυμονεί κίνδυνο ηλεκτροπληξίας .
    (*) εκτός και, γίνεται ταυτόχρονα διακοπή φάσης και ουδετέρου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις , αυτο με το δοκιμαστικο κατσαβιδι που αναβει και στα 2 ποδια του ντουι το καταλαβα οταν δεν υπαρχει λαμπα επανω , δηλαδη χωρις την λαμπα βραδυ (βραδυ λειτουργει ο φωτοδιακοπτης) για αυτο μου εκανε εντυπωση πως δεν εγινε εκρηξη και να σκασει η λαμπα....Απορω.

    Φωτοδιακοπτης Μινι 6A 230V

    Ακομα ο φωτοδιακοπτης λειτουργει μονο με φαση και ουδετερο.Εχω εγκαταστησει 4 τετοιους γυρω απο το σπιτι και στις οδηγιες μου οριζει που και που θα παει ο ουδετερος και η φαση αλλα ποτε δεν το πηρα υποψην διοτι λεω εναλλασομενο ρευμα ειναι , εναλλασετε , αναβει στο κατσαβιδι ο ενας απο τους 2 πολους της πριζας αλλα επειδη γινετε ταχυτατα η ενναλαγη εμας μας φαινετε οτι ειναι σταθερο στον ενα πολο (διορθωστε με ενα κανω λαθος καπως μπακαλιστικα το λεω και μου φαινετε δεν το εχω διατυπωσει σωστα) , αλλα εαν γινει διακοπη ρευματος απο την Δεη αμεσως αλλαζει παλι η πολικοτιτα και αναβει στον αλλο πολο το κατσαβιδι οποτε ειπα γιατι να τα βαλω οπως μου λεει , εναλλασομενο ειναι και ετσι και οι 4 λειτουργησαν τωρα αυτος μου κανει νερα , τι στο καλο και τους 4 ετυχε να μπουν σωστα?

    Προσπαθησα να αλλαξω θεσεις του ουδετερου και της φασης με το να κατεβασω το ρελε του εξωτερικου ρολογιου αλλα τζιφος , κατεβασα και του πινακα παλι τζιφος δεν αλλαξαν θεσεις.Τωρα το απογευμα θα αλλαξω τα καλωδια στον φωτοδιακοπτη το ειχα σκεφτει αυτο αλλα δεν ηθελα να ξοδεψω και αλλη μονωτικη ταινια αλλα οκ αφου δεν εχω αλλο τροπο θα το κανω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ερινγκεν Γερμανιας
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Καλησπερα
    Αν εχεις ρελε/διαφυγεις (αντιηλεκτροπληκτικο) κοιταξετο μην ειναι χαλασμενος,γιατι οταν χαλαει βραχυκηκλωνη τον ουδετερο, δοκημασετο με το κουμπακι που γραφη (test) αν διακοπτη το ρευμα ειναι ενταξει αλιως αλαγμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SakisMS
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Συγνώμη για την ερώτηση αλλά έχω μια πολύ σοβαρή απορία.
    Αυτά που γράφεις τα γράφεις σοβαρά ή κάνεις πλάκα περιμένοντας κάποιος να σου απαντήσει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ipso
    Όνομα
    ipso
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Αν δεν είσαι ηλεκτρολόγος, αυτό που κάνεις είναι ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ!!
    Έτσι καίγονται σπίτια και άνθρωποι.
    Εγώ που είμαι επαγγελματίας ηλεκτρολόγος δεν χρησιμοποιώ ποτέ δοκιμαστικό γιατί δείχνει λάθος ενδείξεις.
    Και σου λείπει ο ουδέτερος από την λάμπα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    μαλλον....ξεχασες οτι υπαρχει και γειωση....
    99% το δοκιμαστικο αναβει απο ελληψη ουδετερου ή απο επαγωγικα(προσωπικα δεν εμπιστευομαι και δεν εχω πλεον δοκιμαστικο) φαινομενο που εμφανιζεται συνηθως οταν δεν υπαρχει γειωση στη γραμμη του φωτιστικου.
    συναδελφε ipso συμφωνω εγω τα πεταξα ολα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    Λειτουργησε , αντεστρεψα τα καλωδια οπως μου προτινε ο Joun και μια χαρα λειτουργησε , το σπιτι ειναι αρχαιολογια χτισμενο το 1950 με πολυ γυρασμενα καλωδια για παραδειγμα να αναφερω οτι στο κουμπι που αναβει το φωτιστικο της κουζινας μας ,τα καλοκαιρια μονο, ειναι πολυ ζεστο και καποιες φορες ζεματαει , πρεπει να φταιει μαλλον το γεγονος οτι εχουμε 2 ψυγεια και εναν μεγαλο καταψυκτι.

    Τελος εγω απορησα που δεν εξξεραγη η λαμπα. Μηπως φταιει το γεγονος οτι ειναι λαμπα εξηκονομησης φθοριου δηλαδη και εχει κατι σαν προστασια? δεν νομιζω αλλα μηπως υφησταται τετοιο θεμα?

    Ακομα με λιγα λογια το δοκιμαστικο κατσαβιδι ειναι παραπλανητικο ? εσεις τι χρησημοποιηται για να κανετε ελεγχο σε ενα καλωδιο εαν υπαρχει ταση ? πολυμετρο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Professor Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τελος εγω απορησα που δεν εξξεραγη η λαμπα. Μηπως φταιει το γεγονος οτι ειναι λαμπα εξηκονομησης φθοριου δηλαδη και εχει κατι σαν προστασια? δεν νομιζω αλλα μηπως υφησταται τετοιο θεμα?
    εχεις κολλησει γιατι δεν εσκασε η λαμπα... αφου στα 2 ακρα τις ειχε διαφορα δυναμικου ΜΗΔΕΝ!!! δεν της εδινες 2διαφορετικες φασεις για να εχει διαφορα δυναμικου 380...θα σκασει μια λαμπα 12V αν ακουμπεις και τα 2 ακρα της στον θετικο πολο απο μια μπαταρια 24V????

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΛΑΜΠΑ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ .ΝΤΟΥΙ ;
    By finos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-16, 22:24
  2. Πολυεργαλειο dremel και ηλεκτρικο κατσαβιδι
    By BloodDonor89 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-16, 21:59
  3. αναβει το δοκιμαστικο?
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-13, 22:26
  4. Δοκιμαστικο Κατσαβιδι.
    By korimpios in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-12, 14:34
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-09, 17:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας