Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: smartkit απορειες

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Εγω τον Κωστα τον γνωρισα οταν με ενα βαλιτσακι πουλαγε αντιστασεις και ημιαγωγους στα τοτε καταστηματα πορτα πορτα ...Σαφως δεν εχω καμμια αντιρηση και θα συμφωνησω για την εικονα του συγκεκριμενου επιχειρηματια ( αλλωστε δεν μας παιρνει να συζηταμε τα οικογενειακα του που μπλεχτηκαν με τις επιχειρησεις του ) αλλα παντως γενικα θα συμφωνησω μαζι σου με μονη εξαιρεση την ελλειψη επαγγελαμτικης οξυδερκειας την οποια μαλλον την ειχε αλλα την διαθεσε αλλου .

    Anyway η συζητηση αυτη εχει μονο ιστορικους λογους οποτε και οι αποψεις μπορει να ποικιλουν και το μονο ενδιαφερον που θα επρεπε να υπαρχει εχει να κανει για τους νεοτερους οι οποιοι μπορουν να ακουσαν καποια πραγματα για την πορεια μιας επαγγελματικης ιδεας και να καταλαβουν ωστε να μην κανουν τα ιδια λαθη η αν απλωσουν τα """πλοκαμια τους """ σε ενα παλιο κομματι της αγορας που ευκολα μπορουν να βγαλουν λεφτα ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΑ σμαρτ κιτ υπαρχουν γυρω στα 400 χρονια στην αγορα ...ολα τους δουλευουν αξιοπρεπεστατα ( η σμαρτ ειναι και μια εταιρια οπου το μεγαλο της φορτε και εδω και πολλα χρονια ηταν οι εξαγωγες )

    Η πραγματικοτητα ομως ειναι οτι ολα τους τα προιοντα ειναι generic πολυ βασικα λειτουργουν σε βαθμο 99% με μονα προβληματα τις χαμηλες ουσιαστικα επιδοσεις ( αλλα και τις υπερεκτιμημενες προδιαγραφες ) και την σχετικα χαμηλη ποιοτητα υλικων .

    Περα απο τα παραπανω το προιον αυτο λειτουργει αψογα .
    Σάκη , εδώ σε πιανω αδιάβαστο !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Κώστας έχει αρκετά χρόνια που ουσιωδώς δεν είναι ο ιδιοκτήτης της Σμαρτ!!! Επίσης τις προσπάθειες του για περιοδικό την δεκαετία του 80 της γνωρίζω από ΠΡΩΤΟ χέρι!!! Σκοπός του ήταν να εγκαθιδρύσει τα δικά του κιτ και τα τότε Ιταλικά της νοβα που είχε αντιπροσωπεία, στην Ελληνική αγορά έναντι του τότε ισχυρού λόμπυ της Τ.Ε. που στην ουσία του κόστιζε πιό πολύ να διαφημιστεί εκεί από το εκδώσει ο ίδιος περιοδικό! Βέβαια στο ενδιάμεσο χάθηκαν "συνεργάτες" του αρχικού περιοδικού, και άλλαξε και η πολιτική στην αντιεμτώπισή του από τον ανταγωνιστή εκδότη... και προήλθε αξ' αυτού μιά υποτυπώδης "συγχώνευση" με κοινά οφέλη!!!
    Σε σχέση με τα κιτ, από ένα σημείο και μετά ήταν μέρος των κερδών, αλλά έκανε ανοίγματα σε πολλαπλούς τομείς, και χωρίς την επιτυχία που επιδίωκε... αλλά αυτοί δεν ήταν το περιοδικό!
    Πανέξυπνος επιχειρηματίας σε πολλά αντικείμενα, αλλά το άνοιγμά του στο broadcast του στοίχισε τελικά πολλά, και ζημιώθηκε στην ουσία, χωρίς να ανακάμψει ποτέ μετά!!! Πλέον ο Κώστας δεν είναι στο τιμόνι της Σμαρτ από τότε που έκλεισε το Αγ. Κωνσταντίνου... μετά από "οικογενειακή" συμφωνία! Τα κιτ πάντως υπήρξαν οικονομικά αποδοτικά και γιατί είχε πετύχει να μπαίνουν ως εκπαιδευτικά δοκίμια σε σχολές... μέχρι που ασχολήθηκε σοβαρά στον τομέα αυτόν μια μεγάλη επιχείρηση, κατ'όνομα της ξένης υπερμνημονιακής καταγωγής!!!
    Κάποιους σχεδιαστές του παλαιότερα (79 με αρχές 80) τους ξέρω πολύ καλά... και από όταν ο Κώστας άνοιξε το μικρό μαγαζί τότε ατην Ψαρρών, πριν πάει στην γωνία, και το εργαστήριο των Κιτ στο μικρό δρομάκι παραπάνω. Πέρασα και ένα φεγγάρι από εκεί άλλωστε!!!
    αν ήσουν στο διάστημα 82 με 86 & 88 με 90 τοτε πιθανόν να έχουμε βρεθεί

    μερικά ονόματα που "ήταν τότε"....
    Στέφανος, Χάρης , Δημήτρης , Αλέκος , ο συγχωρεμένος ο Τζιμης κ.α....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ήσουν στο διάστημα 82 με 86 & 88 με 90 τοτε πιθανόν να έχουμε βρεθεί

    μερικά ονόματα που "ήταν τότε"....
    Στέφανος, Χάρης , Δημήτρης , Αλέκος , ο συγχωρεμένος ο Τζιμης κ.α....
    Ρε συ ΚΟΚΑΡ σαν πολλά κοινά σημεία αναφοράς δεν έχουμε? !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    αυτο σκεφτόμουν και εγώ.....δεν μπορεί, φυσιογνωμικά θα σε ξέρω και θα με ξέρεις !

    θυμήθηκα ακόμα τον Διαμαντή και τον Μάριο και φυσικά τον Γιώργο που ήταν στην αρχή στο κατάστημα στον Πειραιά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOKAR : 28-05-12 στις 20:02
    Όλα είναι δρόμος.....

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε για αυτήν την κουβέντα που κάνετε.Αφενός μας θυμίζετε ωραίες εποχές,αφετέρου μας ενημερώνεται για την ιστορία των ηλεκτρονικών στην Ελλάδα.Γιατί κακά τα ψέματα,οι μεγαλύτεροι έχουν πιάσει στα χέρια τους τουλάχιστον ένα κιτ της σμαρτ.Και η σμαρτ είναι κομμάτι αυτής της ιστορίας μαζί με τον ΠΟΠ,τον Βασίλη,τον Μάρσαλ.Τον "Ερασιτέχνη",την ΤΕ,τις Ηλεκτρονικές Επιλογές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Οτι και να πουν για τη Smart Kit εγω παντα θα λεω τα καλυτερα.Οσα κιτ εχω συναρμολογησει δουλεψαν αξιοπιστα και εχω ακομα και σημερα κατασκευες που δουλευουν σε καθημερινη βαση.Πχ ο ολοκληρωμενος ενισχυτης 2x18 watt παιζει καθε μερα απο το 1989.Τον κατασκευασα λιγες μερες μετα το γαμο μου.Ελεος.Τι αλλο να ζητησει κανεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Πρόσφατα δημιουργήθηκε σχετική σελίδα (smart kit) στο facebook: http://el-gr.facebook.com/pages/Smar...82684861853790
    gV

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    νικ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Εγω ειχα φτιαξει κατι ενισχυτακια της Hobby Kits ,που φυσουσανε.Ειδικα ο 60αρης που ειχε ηταν αριστος.Νομιζω ηταν ελληνικα απο Βεροια χωρις να ειμαι σιγουρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορειες για ROISCOC 208 CN
    By atevagge1983 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 150
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 23:28
  2. απορειες για θερμανση
    By kleima in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:40
  3. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ SMARTKIT
    By ΣΤΕΦΑΝΟΣ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-10, 10:16
  4. απορειες για το linear 25 watt του site
    By dj kostas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-09, 22:48
  5. smartkit
    By OMADA X12 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-06, 19:32

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας