Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Κεραία για τους 433,96MHz

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή Κεραία για τους 433,96MHz

    Θέλω να κατασκευάσω έναν τηλεχειρισμό RF, παρόμοιο με αυτόν του παρακάτω θέματος.
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41199
    Θέλω μια κεραία όσο το δυνατόν πιο αποδοτική κεραία για το κύκλωμα του πομπού. Δεν με ενδιαφέρει το μέγεθος.
    Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας η πιο αποδοτική κεραία για αυτή τη συχνότητα; (433,96MHz).

    Επίσης αν έχω μια κεραία μήκους 17cm μπορώ να την προεκτείνω με ομοαξονικό καλώδιο μήκους 1 μέτρο; Δηλαδή από την πλακέτα να φεύγει ένα ομοαξονικό καλώδιο (με γειωμένο το πλέγμα) και στο τέλος να υπάρχει ένα σύρμα 17cm ή όσο θέλει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Γειά σου Γιώργο,
    η πιο απλή κεραία είναι το 'μαστίγιο' (whip antenna) η οποία είναι αγωγός μήκους λ/4 (περίπου 17 cm για τη συχνότητα των 433.9MHz). Θα μπορούσε να είναι απλά η 'ψύχα' της καθόδου εφόσον αφαιρέσεις 17 cm από το μπλεντάζ στο ελεύθερο άκρο που θα είναι η κεραία (το κομμάτι αυτό να είναι τεντωμένο). Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα χάλκινο/μπρούτζινο σύρμα, μονόκλωνο ηλεκτρολογικό καλώδιο ή σωληνάκι αλουμινίου.

    Επόμενο 'ποιοτικό' επίπεδο κεραίας είναι μια μικρή ground plane με μήκη περίπου 17cm σε κάθε στοιχείο και κλίση 45 μοιρών από τον ιστό στα στοιχεία γείωσης.


    Αλλά νομίζω ότι η διαδεδομένη συχνότητα των 433.9 MHz ΔΕΝ είναι η καλύτερη για τηλεχειρισμούς γιατί είναι εντός της ραδιοερασιτεχνικής μπάντας των 70cm που σημαίνει παρουσία νόμιμων σημάτων μεγάλης σχετικά ισχύος και εύρους καναλιού.

    Αν μπορείς να επιλέξεις modules τηλεχειρισμού σε συχνότητες των 315 ή 418 MHZ πρέπει να έχεις καλύτερα αποτελέσματα όπως επίσης με modules διαμόρφωσης FM αντί AM.

    Ποιά είναι η απόσταση που θέλεις να καλύψεις;

    Τα modules με saw resonator συνήθως είναι για μερικά μέτρα (γκαραζόπορτες, on/off συναγερμού κλπ.) με έμφαση στην ποιότητα του δέκτη και της διαδικασίας αποκωδικοποίησης του 'σωστού' κωδικού ελέγχου.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Η απόσταση που θέλω να καλύψω είναι περίπου 300τμ.
    Την κεραία την θέλω μόνο για τον πομπό. Δεν θα χρησιμοποιήσω την ίδια κεραία και στον δέκτη.
    Το κύκλωμα το βρήκα σε άρθρο περιοδικού και όπως μου είπαν σε ανοιχτό χώρο καλύπτει 300μ. Απλά εγώ θέλω να το χρησιμοποιήσω και σε κλειστούς χώρους όπως για παράδειγμα από αποθήκη σε αποθήκη, απόσταση περίπου 150μ (κλειστοί χώροι).
    Και σκέφτηκα ότι μια καλή κεραία σε ένα μεγαλύτερο ύψος θα ήταν πιο αποτελεσματική. Η ground plane μου φαίνεται καλή ιδέα. Θα το δοκιμάσω.
    Φυσικά η γραμμή μεταφοράς δεν θα ξεπερνάει το 1 μέτρο. Ομοαξονικό καλώδιο να βάλω 50Ω; και στις 2 κεραίες;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALAMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... θέλω να το χρησιμοποιήσω και σε κλειστούς χώρους όπως για παράδειγμα από αποθήκη σε αποθήκη, απόσταση περίπου 150μ (κλειστοί χώροι) ... Ομοαξονικό καλώδιο να βάλω 50Ω; και στις 2 κεραίες;
    Το βλέπω δύσκολο γιατί μπορεί τα υλικά στις αποθήκες να είναι μεταλλικά ή υγρά συν τοίχοι. Καλώδιο προσπάθησε να βρεις λεπτό όπως RG174 ή RG178.

    Η ground-plane μπορεί να φτιαχτεί με κόστος/χρόνο μηδέν σε connector για σασί PL259 (όπως στα CB/VHF) ή BNC τοποθετημένο ανάποδα. Εκεί που κολλάμε το καλώδιο μέσα στη συσκευή θα κολληθεί το μαστίγιο. Στις 4 βίδες στήριξης θα βάλεις μικρούς ηλεκτρολογικούς ακροδέκτες γείωσης, η ροδέλα βιδωμένη στο connector και το καλώδιο θα είναι το στοιχείο της ground plane (λυγισμένο σε 45 μοίρες).

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Γιαυτό θέλω να προεκτείνω την κεραία ψηλότερα. Όχι πολύ ψηλά όμως για να μην εξασθενήσει και το σήμα. Αλλά προς το παρόν είναι το μόνο κύκλωμα που βρήκα σε αυτή την ισχύ (5-10dbm).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stergios_[.gr]
    Όνομα
    Στέργιος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και αυτό, που δίνει παραδείγματα κεραιών και απόδοσης.. Τα έτοιμα παραδείγματα είναι για 433ΜΗΖ..
    http://www.rfm.com/corp/appdata/antenna.pdf

    Εγώ έφτιαξα έναν ασύρματο συναγερμό, με TM1000-1.pdf και RM1SH.pdf αλλά πιάνω κυρίως θόρυβο. Επίσης βλέπω πολύ μορφοποιημένο σήμα στην έξοδο του Δέκτη, που σημαίνει ότι έχω παρεμβολές, όχι απλά θόρυβο.. Τόσο θόρυβο που δεν μπορώ να στείλω σήμα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Module 433 Mhz transmitter
    By SeAfasia in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-16, 20:53
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ 433.ΜΗΖ
    By takhs764 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 22:27
  3. Κεραία Biquad για τους 2,4GHz ( WiFi )
    By KOKAR in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-12, 21:46
  4. 433,92
    By status in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-11, 07:52
  5. κεραια yagi 433 MHZ
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 21:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας