Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 66 από 66

Θέμα: Μετρητής της ΔΕΗ γυρνούσε αντίστροφα...

  1. #61
    Μέλος
    Όνομα
    βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    χαλκιδικη
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    εγω θελω τον ηλεκτρολογο που εκανε την χημεια χααχαα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Κουβέντα να γίνεται ...

    Ο περιστρεφόμενος δίσκος είναι μια ένδειξη της σωστής λειτουργίας του μετρητή?
    Η παίζει ρόλο στην μεταβολή των νούμερων, και αν σταματήσει τι συμβαίνει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.
    @ Ρχ/Τχ
    Αν και είμαι πολύ νέος (στο forum) να βάλω το "πετραδάκι" μου στην κουβέντα:

    Ο δίσκος του ρολογιού της ΔΕΗ είναι ο αισθητήρας της ύπαρξης του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου που δημιουργείται από τους ηλεκτρομαγνήτες που τον "περιβάλουν".
    Η ένταση του πεδίου τους είναι ανάλογη του ρεύματος (του σπιτιού) που περνάει μέσα από τα τυλίγματα τους.
    Ο δίσκος υπό την επίδραση των πεδίων αυτών περιστρέφεται με ταχύτητα που είναι ευθέως και γραμμικά ανάλογη της έντασής τους, συνεπώς και του ρεύματος που προκαλεί τα πεδία αυτά.
    Ο άξονας του δίσκου στο πάνω του μέρος -συνήθως- έχει έναν μικρό ατέρμονα κοχλία, ο οποίος δίνει κίνηση σε μια συστοιχία "δεκαδικών" γραναζιών/ τροχίσκων , οι οποίοι στην περίμετρό τους έχουν απεικονισμένους τους αριθμούς 0,1,....9.
    Από αυτή την ένδειξη αυτής της συστοιχίας προκύπτει η κατανάλωση του σπιτιού.
    Άρα ο δίσκος αυτός είναι το βασικό εξάρτημα του ρολογιού!
    Καλή χρονιά σε όλους!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Starhosen για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (29-03-12), FILMAN (31-01-12), patent61 (06-02-12)

  5. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    Βρειτε καπου ενα παλαιο ρολοι σαν αυτα που χρησημοποιουνται απο τις εταιριες ηλεκτρισμου και πειραματιστειτε...!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον The Professor για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (31-01-12)

  7. #65
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πειραια
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Παιδια ψαχνοντας για φωτοβολταικα στο ιντερνετ οπου θελω να κανω εγκατασταση στην ταρατσα του σπιτιου μου επεσα και σε αυτο το θεμα. Δεν καταλαβαινω ομως ρε παιδια που ειναι το κακο αν με καποιο ινβερτερ οπου εχεις συνδεσει σε φωτοβολταικα εχεις οντως επιστροφη στο ρευμα και αυτο στην ουσια στο αφαιρει ο μετρητης?? Στην ουσια ειναι καποιο ρευμα το οποιο παραγεις εσυ και επωφελεισε.

    Σιγουρα ο σωστος και νομιμος τροπος απ οτι διαβασα εχει μια σειρα οπως συμβασεις, διαφορετικο ρολοι(στην ουσια διαφορετικο δικτυο) κλπ.. οπου πρεπει να προυποθετει η εγκατασταση. ΑΛΛΑ παλι δεν μπορω να καταλαβω πως γιατι αν μια εγκατασταση δικη σου που παραγει στην ουσια ηλεκτρισμο και τον εκμεταλευεσαι να ειναι τοσο μεγαλο προβλημα το να αφαιρειτε απ τον λογαριασμο σου.

    Συγχωρεστε μου αν σε κατι κανω λαθος και μου ξεφευγει κατι αλλα δεν εχω εμπειρια και δεν ειμαι τοσο γνωστης του θεματος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #66
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από R-G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ψαχνοντας για φωτοβολταικα στο ιντερνετ οπου θελω να κανω εγκατασταση στην ταρατσα του σπιτιου μου επεσα και σε αυτο το θεμα. Δεν καταλαβαινω ομως ρε παιδια που ειναι το κακο αν με καποιο ινβερτερ οπου εχεις συνδεσει σε φωτοβολταικα εχεις οντως επιστροφη στο ρευμα και αυτο στην ουσια στο αφαιρει ο μετρητης?? Στην ουσια ειναι καποιο ρευμα το οποιο παραγεις εσυ και επωφελεισε.

    Σιγουρα ο σωστος και νομιμος τροπος απ οτι διαβασα εχει μια σειρα οπως συμβασεις, διαφορετικο ρολοι(στην ουσια διαφορετικο δικτυο) κλπ.. οπου πρεπει να προυποθετει η εγκατασταση. ΑΛΛΑ παλι δεν μπορω να καταλαβω πως γιατι αν μια εγκατασταση δικη σου που παραγει στην ουσια ηλεκτρισμο και τον εκμεταλευεσαι να ειναι τοσο μεγαλο προβλημα το να αφαιρειτε απ τον λογαριασμο σου.

    Συγχωρεστε μου αν σε κατι κανω λαθος και μου ξεφευγει κατι αλλα δεν εχω εμπειρια και δεν ειμαι τοσο γνωστης του θεματος..
    μιας και υπογραφης συμβαση με την δεη εκεινη ερχεται και τοποθετει ρολοι με 2 μετρητες.
    οποτε ειναι προβλημα να ειναι αρνητικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 14:02
  2. ΔΕΗ (Ενδείκτης/Μετρητής)
    By sakisg4only in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-17, 14:05
  3. Μετρητής ΔΕΗ - Κατανάλωση
    By Ηλεκτρονικάκιας in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 11:37
  4. Μετρητής ΔΕΗ 375 στροφών
    By button in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 10:33
  5. Μετρητής ΔΕΗ...
    By emilianos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-11, 21:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας