Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 34 από 34

Θέμα: Νέο laptop με win XP-Eίναι εφικτόν ?

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    γιατι θελεις να βαλεις xp?μια χαρα ειναι και τα 7..Εξαλου αν ειναι καποια συγκεκριμενη εφαρμογη που σου τρεχει μονο σε xp (που δυσκολα να μη παιζουν και σε 7) μπορεις να φτιαξεις και ενα virtual machine και να τρεξεις εφαρμογες..

    Να πχ εμενα δε μου τρεχει το Proteus στο λαπτοπ που εχει vista αλλα εφτιαξα ενα vm και τρεχει μια χαρα (ασε που γενικα παιζω με virtual machines σε τετοια πραγμτα που δεν απαιτουν 3d accel γιατι ξερω οτι παντα ανα πασα στιγμη εχω ενα λειτουργικο που τρεχουν ολα τα προγραμματα και μπορω απλα να το κανω copy paste).

    Παντως : οταν ειχα παρει εγω τον Laptop μου ηθελα σωνει κ καλα να βαλω Xp , τα βαζω και μετα για ποσο καιρο απλα ετρεχε χωρις hardware acceleration / 3d accelaration γιατι απλα οι drivers για xp δεν το υποστιριζαν.Οποτε εβαλα παλι τα βιστα και εδω και 2 χρονια δε του εχω κανει φορματ(και τη παλευει ακομα!).

    Φυσικα τα βιστα ειναι αρκετα ποιο βαρια απο τα 7 (εκτος αν τους απενεργοποιησεις καποια πραγμτα που τα εχουν αφαιρεσει απο τα 7 οποτε πανε το ιδιο σχεδον)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cloud_constructor : 26-07-10 στις 11:27

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    για να δώσουμε και μια ολοκληρωμένη απάντηση στο παλικάρι !
    εφόσον θέλει να βάλει ΧΡ ας το κάνει θα έχει τους λόγους του !

    τα βήματα που θα πρέπει να κάνεις είναι απλά για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως !

    1) σταμπάρεις το μηχάνημα που θέλεις , αν μιλάμε για netbook κοιτάς και τα μηχανήματα με εκδόσεις linux για να γλυτώσεις την αγορά λογισμικού !

    2) αφου έχεις βρεί το μοντέλο που θέλεις , κάνεις μία βόλτα στην μαμά εταιρεία και ψάχνεις έτοιμους drivers για ΧΡ

    3) αν η μαμα εταιρία δεν έχει , σημειώνεις τα περιφερειακά του (chipset,γραφικα, wifi, audio κλπ) και βγαίνεις τσάρκα στο google !

    4) αν έχεις καταφέρει να βρείς όλους τους drivers απο αξιόλογες τοποθεσίες και νιώθεις σίγουρος οτι θα παίξουν προχωράς στην αγορά !

    5) επικοινωνείς με την microsoft και ρωτάς για πιθανό downgrade και αν γίνεται να σου δώσουν κλειδιά

    υγ: αν είναι ενα πολυφορεμένο μηχανάκι αυτό που θέλεις να πάρεις ίσως στο google να βρείς και πληροφορίες ανθρώπων που το έκαναν πρίν απο σένα η ανθρώπων που ΔΕΝ κατάφεραν να το κάνουν !

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    και φυσικα να συμπληρωσω το εξης.
    Υπαρχει ενδεχομενο οταν παρεις το laptop να μη συνοδευεται απο dvd με το παρον λειτουργικο αλλα να εχει ενα hidden partition με backup του λειτουργικου και να εχει καποια διαδικασια για να παραγεις αντιγραφα με το αρχικο λειτουργικο.

    Λοιπον ΚΑΝΤΟ! χαχα εγω την ειχα πατησει με το δικο μου , εκανα los formatieros ολικο , δεν εκανα την διαδικασια γιατι το ξεχασα , εβαλα xp δε μου κατσανε καλα και μετα δε μπορουσα να βαλω την εκδοση που ειχα.Πηρα μικρομαλακη (microsoft) και μου ειπανε κατεβασε την εκδοση και βαλε τον κωδικο που ειχες , ομως η εκδοση που ειχα δε μετραγε γιατι ηταν custom της HP οποτε εβαλα ενως φιλου μου που ειχε κλειδι κ ολα οκ .

    οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι κριμα να εχεις πληρωσει λειτουργικο και να μην μπορεις να το εγκαταστισεις γιατι δεν βαλανε cds μεσα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Capacitor
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Δοκιμαστε τα windows xp dark edition και παρτε με ενα τηλ να μου πειτε τι ειδατε.
    Ποια 7αρια και 8αρια,
    Θα με βρειτε στο τηλ 6977777777777777777777

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. win 8.1 tablet
    By finos in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-14, 02:25
  2. Win XP language pack ;
    By Phatt in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-13, 08:59
  3. UAC σε WIN 7
    By antonis_p in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-11, 15:04
  4. WIN 7
    By phoenix_2007 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 08:03
  5. dual boot με win XP και win 7
    By antonis_p in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-10, 16:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας